Polska Stories
Agata Czarnocka (Archiwum prywatne)
Agata Czarnocka (Archiwum prywatne)

Polska Stories to kilkumiesięczne warsztaty dla młodych reportażystów i reportażystek, którzy rozpoczynają pracę w zawodzie. W procesie rekrutacyjnym wyłoniliśmy dziesięciu uczestników i uczestniczek. Każda z osób pod okiem Olgi Gitkiewicz pracuje nad własnym reportażem. Poznajcie utalentowanych finalistów.

KWESTIONARIUSZ

Imię i nazwisko: Agata Czarnocka

Wiek: 25 lat

Miejsce zamieszkania: Warszawa

Wykształcenie: prawie magister ekonomii – została już tylko obrona

Zawód/praca: pracuje w korporacji

Kilka zdań o mnie:

Lubię tworzyć: piszę, wytwarzam biżuterię i czasami stworzę jakiś model ekonometryczny. Nadmiar czasu próbuję poświęcać na rzeczy, które są dla mnie ważne – biorę udział w wolontariatach i jestem aktywistką klimatyczną. W wakacje można spotkać mnie na festiwalach muzycznych, a przez ostatnie niepandemiczne lata na OFFie w Katowicach.

Reportaż jest dla mnie gatunkiem literackim, po który najczęściej sięgam – zarówno będąc czytelnikiem, jak i twórcą.

W ramach programu Polska Stories piszę o nierównościach w mojej dzielnicy. Chciałabym przedstawić punkt widzenia osób, których udajemy, że nie zauważamy, siedząc w modnej kawiarni.

W pracy reportera/reporterki najtrudniejsze jest bycie bezstronnym. Przedstawienie odmiennego punktu widzenia bez oceniania.

Podczas warsztatów z Olgą Gitkiewicz chcę się nauczyć, jak wygląda praca reportażystki, a także poprawić swoje umiejętności. 

Polska Stories

Polska Stories to kilkumiesięczne warsztaty dla młodych reportażystów i reportażystek, którzy rozpoczynają pracę w zawodzie. Dziesięciu uczestników, którzy doszli do finału, bierze udział w bezpłatnym cyklu szkoleń dziennikarskich. Poprowadzi je wielokrotnie nagradzana reportażystka Olga Gitkiewicz. Każdy reportaż przygotowany w ramach Polska Stories zostanie opublikowany na stronie głównej Gazeta.pl oraz w serwisie Weekend.gazeta.pl. Spośród dziesięciu opublikowanych reportaży jury złożone z doświadczonych redaktorów i dziennikarzy wybierze najlepszy tekst. A jego autor na minimum sześć miesięcy dołączy do współpracowników Weekend.gazeta.pl.

WIĘCEJ O PROJEKCIE