Saksonia tak blisko
Wyjątkowe miejsca noclegowe w Saksonii. Tam każda noc jest niezwykła (fot. Dom Schminkego Stiftung Haus Schminke / Ralf Ganter)
Wyjątkowe miejsca noclegowe w Saksonii. Tam każda noc jest niezwykła (fot. Dom Schminkego Stiftung Haus Schminke / Ralf Ganter)

Sąsiadująca z Polską Saksonia to niezwykła kraina pełna wspaniałych zabytków, cudów natury i wielu innych atrakcji. Tu nawet nocleg może być niebanalną przygodą. Oto kilka nieszablonowych, a czasami wręcz zaskakujących miejsc, w których podróżny może się zatrzymać.

Kontenerowe lofty Bergheim

W położonej niedaleko czeskiej granicy niewielkiej wiosce Schöneck znajduje się obiekt idealny dla osób ceniących kontakt z naturą w komfortowych warunkach. Goście mogą tu zamieszkać w morskich kontenerach zamienionych na wygodne domki. Zamontowano w nich ogromne panoramiczne okna, z których rozpościerają się wspaniałe widoki na okolicę, a granica między wnętrzem a otoczeniem się zaciera.

Nocleg w kontenerze morskim to dodatkowa atrakcja i spore przeżycie. (Fot. Jan Hesse) , W pokojach zamontowano panoramiczne okna. (Fot. Jak Hesse) , Wnętrze pokoju w kontenerze (Fot. Jan Hesse)

W domkach znajdziemy w pełni wyposażone kuchnie i łazienki oraz inteligentną instalację umożliwiającą sterowanie oświetleniem i ogrzewaniem. W bezpośrednim sąsiedztwie kontenerowych loftów Bergheim znajdują się trasy dla rowerzystów, stok narciarski z barem, kryty basen ze strefą wellness, kort tenisowy i liczne restauracje.

Twierdza Königstein

Ta widowiskowa budowla góruje nad Łabą na wysokości 247 m w słynącym z pięknych krajobrazów Parku Narodowym Szwajcaria Saksońska. Stanowi ona ważny punkt na Szlaku Malarzy, jednym z najpopularniejszych niemieckich szlaków pieszych.

Twierdza Königstein (fot. Twierdza Königstein Festung Königstein gGmbH)

W trakcie zwiedzania twierdzy obejrzymy ponad 50 zabytkowych budowli, w tym najstarsze niemieckie koszary, pierwszy w kraju kościół garnizonowy czy najgłębszą, sięgającą 152,5 m w dół studnię. Z twierdzy rozpościera się malowniczy widok na dolinę Łaby. Do dyspozycji gości oddano tu dwa niezależne i w pełni wyposażone mieszkania, z których chętnie korzystają miłośnicy historii.

Pałac Moritzburg i nie tylko

Ta bajkowa rezydencja uważana jest za najpiękniejszą w Saksonii budowlę na wodzie. Powstała dzięki księciu Maurycemu i według pierwotnych planów miała służyć jako pałacyk myśliwski. Dziś, od wiosny do jesieni, do dyspozycji gości są wygodne domki usytuowane na obrzeżach wyspy, które w dawnych czasach pełniły funkcję stróżówek i stanic wodnych.

W pałacu można przenocować w różnego typu pokojach. (fot. Pałac Moritzburg Schlösserland Sachsen / Ben Walther)

Przenocować można również w domkach w parku przy pałacu Pillnitz. Kleines Wächterhaus, czyli Mała Wartownia, zamieszkiwana niegdyś przez zamkowego portiera, dzisiaj oferuje wygodny nocleg dla pięciu osób. W mniejszym Trompeterhaus – Domu Trębacza – komfortowo wypoczną dwie osoby.

Dom Schminkego w Löbau

Ten podłużny budynek o zaokrąglonych liniach i licznych tarasach wzniesiono w latach 1930–1933, a dziś uważany jest za jedną z ikon architektury. Zaprojektował go słynny architekt Hans Scharoun, późniejszy twórca budynku Filharmonii Berlińskiej, dla producenta makaronów Fritza Schminkego i jego żony Charlotte.

Ogród zimowy Haus Schminke (fot. DZT/Ralf Ganter.)

Fakt ten w połączeniu z charakterystycznym kształtem domu sprawia, że budynek zyskał nazwę "makaronowego statku". Wewnątrz zachowało się kompletne umeblowanie zaprojektowane specjalnie do tego domu. Dzięki temu, nocując tu, możemy na chwilę cofnąć się w czasie i poczuć się jak milionerzy sprzed stu lat. 

Lipski loft

To coś dla miłośników stylu industrialnego. W nieczynnej od dawna przędzalni urządzono cztery wygodne apartamenty. Przemyślany dobór mebli, zachowane elementy instalacji przemysłowych i wielkie fabryczne okna tworzą wnętrza o niepowtarzalnym charakterze.

Apartament w lofcie to niezwykłe doświadczenie przestrzeni. (fot. Meisterzimmer Leipzig / Nick Putzmann)

W kompleksie dawnej fabryki Schminkego znajdują się również sklepy, pracownie artystów, galerie, teatr, kino, piekarnia rzemieślnicza i oferująca pyszne śniadania kawiarnia.

Designerski hotel Laurichhof

Ten usytuowany w Pirnie niedaleko twierdzy Königstein hotel został nagrodzony w konkursie German Design Award. Oferuje 27 komfortowych apartamentów, z których każdy został urządzony w innym stylu. Mamy więc pokój romantyczny, klasyczny, fantazyjny, nowoczesny itd. W pobliżu znajduje się muzeum Ryszarda Wagnera, park wodny Wehlen i pałac Weesenstein – wszystkie zdecydowanie godne odwiedzenia!

Hotel Laurichhof (fot. Franz Philip Seidel) , Każdy z apartamentów, z których każdy został urządzony w innym stylu (fot. Franz Philip Seidel) , Każdy znajdzie tu coś dla siebie (fot. Franz Philip Seidel)

Tajemnicza Kraina Turisede

Położony tuż przy polskiej granicy park rozrywki wygląda trochę jak wioska zbudowana przez dzieci z patyków i desek. Znajdziemy tu liczne atrakcje dla dużych i małych, choćby takie jak tratwy, którymi można dotrzeć na bezludne wysepki, czy park linowy oraz blisko 200 miejsc noclegowych, między innymi w domach na drzewach i w odosobnionych drewnianych chatkach.

Położony tuż przy polskiej granicy park rozrywki wygląda trochę jak wioska zbudowana przez dzieci z patyków i desek (fot. Tajemnicza Kraina Turisede Geheime Welt von Turisede)

Hotel bio w Schmilka

Leżący w Szwajcarii Saksońskiej hotel Helvetia jako jedyny w Saksonii uzyskał status „bio". Do jego budowy wykorzystano naturalne materiały, a pokoje urządzono w wyjątkowo harmonijny sposób. Hotel usytuowano w taki sposób, by z jego okien rozpościerał się widok na dolinę Łaby i monumentalne formacje skalne Schrammsteine.

Hotel Helvetia jako jedyny w Saksonii uzyskał status (fot. Bio- und Nationalpark Refugium Schmilka / Torsten Rogge)

Noclegi w winnicach

Saksonia to najdalej na wschód wysunięty niemiecki region winiarski. Oprócz degustowania ciekawych win niektóre z tutejszych winnic oferują możliwość noclegu.

To na przykład Hoflößnitz, gdzie można zatrzymać się w XVII-wiecznym domu winiarza. Jego odnowione wnętrza oferują dwa apartamenty i cztery mniejsze pokoje. Na terenie winnicy znajduje się też muzeum winiarstwa, a w sali bankietowej odbywają się kameralne koncerty. Tutejsze wina zdobyły w 2020 roku Bundesehrenpreis – najwyższe wyróżnienie wśród niemieckich winiarzy.

W innej winnicy, już wprawdzie nieczynnej, znajduje się czterogwiazdkowy hotel Goldenes Fass. Jego recepcja mieści się w Müller-Thurgau Haus, czyli domu Müller-Thurgau, nazwanego tak na cześć popularnego w Saksonii szczepu białych winogron, natomiast pokoje rozmieszczono w Weißburgunder-Haus, Goldriesling-Haus i Barrique-Scheune, czyli kolejno: Domu Białego Burgundera, Złotego Rieslinga i w Szopie na Beczki. By zapewnić gościom maksimum komfortu, w pokojach zainstalowano sauny i wanny z hydromasażem.

Tutejsze wina zdobyły w 2020 roku Bundesehrenpreis – najwyższe wyróżnienie wśród niemieckich winiarzy (fot. Goldenes Fass_westrichfoto)

Taka dbałość o dobre samopoczucie odwiedzających jest charakterystyczna dla całej Saksonii. Czy to komfortowy hotel, czy chatka na drzewie, wszystko urządzono tu tak, byśmy czuli się jak najlepiej.