Pomocnik
Gazeta.pl i Polska Akcja Humanitarna ruszają z akcją 'Pomocnik' (Ilustracja: Dominika Byczkowska, Gazeta.pl)
Gazeta.pl i Polska Akcja Humanitarna ruszają z akcją 'Pomocnik' (Ilustracja: Dominika Byczkowska, Gazeta.pl)

„W pandemii codziennie przyjmujemy dziecko po próbie samobójczej" – wszystko zaczęło się od tego zdania. Padło z ust dr Anety Górskiej-Kot, ordynator Oddziału Pediatrycznego Szpitala Dziecięcego im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza przy ul. Niekłańskiej w Warszawie, pod koniec rozmowy na zupełnie inny temat. Chyba każdy dziennikarz czeka na to jedno zdanie, po którym wie, że "ma ten wywiad". Ale to było jak grom z jasnego nieba. Rozmowa, która powstała w następstwie tamtych słów, była najczęściej czytanym wywiadem magazynu Weekend.gazeta.pl w 2021 roku i bez wątpienia najważniejszym tekstem w całej mojej pracy zawodowej.  

"Chcę o tym mówić, a nawet krzyczeć"  

Mówimy: próby samobójcze. Ale jak twierdzi dr Aneta Górska-Kot, to, co próbowali sobie zrobić jej nieletni pacjenci, to wcale nie były próby.

Dziś dzieci idą na nieżycie. Naprawdę usiłują nie żyć, tylko nie zawsze wiedzą, jak to zrobić.

Wiele z tych młodych osób, gdy lekarzom udaje się ustabilizować ich stan, nie kryje, że żałuje, iż próba się nie powiodła. "Chcę o tym mówić, a nawet krzyczeć. Że mamy problem z dziećmi, które nie chcą żyć" – to bardzo odważne słowa dr Anety Górskiej-Kot. Nie ma w nich miejsca na odwracanie głowy od cudzego cierpienia. 

"Pomocnik", czyli e-book i merytoryczne wsparcie 

My też nie chcemy tego robić. Dlatego Gazeta.pl wspólnie z Polską Akcją Humanitarną uruchamiają akcję "Pomocnik". W jej ramach przygotowaliśmy e-book dla rodziców i opiekunów dzieci i nastolatków, które przechodzą trudny czas, zmagają się z kryzysem psychicznym. "Pomocnik" jest dostępny do ściągnięcia za darmo.

W "Pomocniku" nie skupiamy się na zapaści w polskiej psychiatrii dziecięcej – tym zajmujemy się stale na łamach Gazeta.pl. Cel "Pomocnika" jest inny. 

Ma normalizować myślenie o kryzysach psychicznych, a przede wszystkim mobilizować do działania, zamiast zamartwiania się. Chcemy pomóc rodzicom i opiekunom znaleźć wsparcie: dla dzieci i nastolatków, a często również dla siebie, bo kryzys jednego członka rodziny uderza w całą rodzinę. Mamy świadomość, że sięganie po pomoc wcale nie jest łatwe – na drodze stają przeszkody różnego rodzaju, od mentalnych po finansowe i logistyczne. Dlatego maksymalny nacisk położyliśmy na przystępność i praktyczność podpowiadanych rozwiązań. Mamy nadzieję, że to się udało. 

Kryzys to bardzo trudny temat do rozmowy. Ale zdaniem specjalistów właśnie rozmową i dostrzeżeniem cierpienia dziecka czy nastolatka często udaje się zapobiec najgorszemu. Dlatego wiele miejsca poświęcamy w "Pomocniku" treningowi dobrej rozmowy i budowania więzi z dzieckiem i nastolatkiem. Bo choć nikt nie rodzi się z tymi umiejętnościami, to każdy może je ćwiczyć. 

Zobacz wideo

"Pomocnik" jest dla Was 

To nie wszystko. Na stronie "Pomocnika" czekają też materiały wideo stworzone we współpracy z dr Anetą Górską-Kot oraz liczne artykuły, reportaże i wywiady z ekspertami i ekspertkami. Będzie ich stale przybywać. 

W trakcie tworzenia "Pomocnika" wraz Niną Mocior i Magdaleną Jaranowską z Polskiej Akcji Humanitarnej oraz podczas licznych rozmów z uznanymi konsultantkami merytorycznymi publikacji – Mirosławą Kątną i dr Aleksandrą Piotrowską z Komitetu Ochrony Praw Dziecka, a także z dr Ewą Woydyłło-Osiatyńską z Fundacji Instytut Edukacji Pozytywnej – dotarło do nas, że kryzys polskiej psychiatrii dziecięcej i oficjalne statystyki samobójstw to jedynie wierzchołek góry lodowej. Nie chodzi tylko o próby i śmierci samobójcze, depresje i inne poważne rozpoznania. Pod nimi są setki tysięcy codziennych samotnych dramatów dzieci i nastolatków, a pandemia tylko te cierpienia spotęgowała. Ich rodzice i opiekunowie też cierpią.

"Pomocnik" jest dla Was, nie jesteście sami. 

"Pomocnik" jest dla Was, nie jesteście sami

Gazeta.pl wspólnie z Polską Akcją Humanitarną uruchamiają akcję "Pomocnik". W jej ramach przygotowaliśmy ebook dla rodziców i opiekunów dzieci i nastolatków, które przechodzą trudny czas, zmagają się z kryzysem psychicznym. "Pomocnik" jest dostępny do ściągnięcia za darmo. Na stronie "Pomocnika" czekają też materiały wideo stworzone we współpracy z dr Anetą Górską-Kot oraz liczne artykuły, reportaże i wywiady z ekspertami i ekspertkami. I będzie ich stale przybywać. Bo kryzys polskiej psychiatrii dziecięcej i oficjalne statystyki samobójstw to jedynie wierzchołek góry lodowej. Nie chodzi tylko o próby i śmierci samobójcze, depresje i inne poważne rozpoznania. Pod nimi są setki tysięcy codziennych, samotnych dramatów dzieci i nastolatków, a pandemia tylko to cierpienia spotęgowała. Ich rodzice i opiekunowie też cierpią. "Pomocnik" jest dla Was, nie jesteście sami.

POBIERZ