Odbetonowani
Propozycja zmian na Placu Wilsona (Wizualizacja: Agata Garstecka)
Propozycja zmian na Placu Wilsona (Wizualizacja: Agata Garstecka)

Każde miasto ma potencjał, by stać się bardziej zielone. W ramach akcji "Odbetonowani" pokazujemy, jak mogłyby zmienić się zabetonowane przestrzenie polskich miast.

W ramach projektu Odbetonowani pokazaliśmy, jak mogłyby się zmienić cztery miejsca w czterech miastach, gdzie jest za dużo betonu i asfaltu, a za mało zieleni. Piąty projekt jest inny (także dlatego, że powstał już wcześniej w ramach działalności aktywistów Miasto jest Nasze). 

Plac Wilsona na Warszawskim Żoliborzu nie jest miejscem, w którym bardzo brakuje zieleni - szczególnie w porównaniu z niektórymi innymi placami. Jednak jest tu inny problem - placem jest on głównie z nazwy, bo ludzie mogą korzystać jedynie z chodników na jego krawędziach. Reszta jest niedostępna i podporządkowana ruchowi samochodowemu.  

Architektka Agata Garstecka i inżynier drogowy Jacek Gęborys z Miasto Jest Nasze stworzyli propozycje tego, jak można zwrócić to miejsce mieszkańcom Żoliborza. 

embed
embed

- W tym wypadku problemem nie jest brak zieleni, ale brak dostępu do niej i "przesamochodowienie" tego miejsca. Zlikwidowaliśmy niepotrzebną jezdnię na środku placu - mówi Gęborys. Autorzy chcieli nawiązać do historycznego kształtu tego placu, stąd pojawiają się inspirowane przedwojennym wyglądem rabaty.

Tworzymy więcej przejść dla pieszych, ograniczamy ruch samochodów, a przy jednym z boków - gdzie są usługi takie jak kino czy restauracje - likwidujemy jezdnię i oddajemy przestrzeń ludziom. To pozwala na włączenie zielonego placu i udostępnienie go ludziom

- mówi Agata Garstecka.

embed
embed
Ta zielona wyspa na placu jest z niego wyłączona. Jest tak, jakby jej nie było, jakby ta zieleń była np. po drugiej stronie rzeki. Gdy nagle ta zieleń się otworzy, to zupełnie zmienia się odbiór i sposób korzystania z danej przestrzeni

- stwierdził współautor koncepcji. 

embed
embed