
Brodnica liczy około 740 mieszkańców. Małgorzata Sajkiewicz, sołtyska wsi i założycielka koła Gospodyń Wiejskich "Aktywne Brodniczanki" nie ukrywa, że była bardzo zaskoczona, gdy wniosek złożony przez nią do Fundacji Orange, został przyjęty. - Zdawaliśmy sobie sprawę, że konkurencja będzie duża. Ale dzięki dobrym pomysłom udało nam się zawalczyć skutecznie. Przyjęliśmy tę wiadomość z ogromną radością, bo program Pracowni Orange doskonale wpisuje się w naszą strategię rozwoju wsi Brodnica. Jest ona niewielka, nie mamy ośrodka kultury, więc każdy zastrzyk motywacji i zasoby nowoczesnego projektu dają nam szansę na realizację pomysłów i rozwój – podkreśla sołtyska.
Miejsca tętniące życiem
Od 2012 roku Fundacja Orange założyła ponad 100 Pracowni Orange. W każdej z nich zajęcia mają inny charakter, bo dopasowane są do tego, czego potrzebuje lokalna społeczność. Mieszkańcy organizują w nich warsztaty z bezpiecznego internetu, programowania, nowoczesnego rzemiosła, druku 3D, wykorzystania VR w edukacji, a także wystawy i wydarzenia kulturalne. Każda z nich dostosowana jest do lokalnych potrzeb, tradycji. Działania te aktywizują młodzież, osoby starsze, budują dialog międzypokoleniowy i dają dostęp do nowoczesnej edukacji pozaformalnej. W 2022 roku program stał się częścią międzynarodowej inicjatywy Orange Digital Center nastawionej na budowanie kompetencji przyszłości.
W kolejnej odsłonie tego programu rusza 20 nowych Pracowni w miejscowościach do 40 tys. osób. Ich celem jest wzmacnianie wspólnotowości mieszkańców, wymiana doświadczeń, troska o lokalność i rozwój nowoczesnych kompetencji. Wiele z nich działa przy domach kultury, bibliotekach i prowadzonych jest przez lokalne organizacje. Fundacja Orange wyposaża je w darmowy, szybki Internet, w sprzęty multimedialne takie jak komputery, telewizory, drukarki 3D, zestawy robotów i w meble. W bezpłatnych szkoleniach pomogą liderki i liderzy. Wszystko po to, aby miejsca te „tętniły życiem" i jak najlepiej służyły mieszkankom i mieszkańcom.
- Multimedialna Pracownia Orange daje nam dużo nowych możliwości. Wcześniej nie mieliśmy takiego sprzętu i, co ważne, na pewno zainteresuje on młodzież. Już z ciekawością zaglądali do powstającej Pracowni i mówili, że wyposażenie jest w standardzie, który spełnia ich oczekiwania. Ucieszyłam się, bo dziś młodzież wcale nie jest tak łatwo zainteresować – przyznaje Sajkiewicz.
Dla dzieci i młodzieży
Do nowej edycji programu napłynęło ponad 240 wniosków z małych miast i wsi. Składały je grupy inicjatywne 3 osób, które w porozumieniu z lokalną instytucją lub organizacją musiały wyznaczyć lokal, w którym Pracownia mogłaby funkcjonować. Opisywały też swoje pomysły na działanie świetlicy tak, aby jak najlepiej odpowiadała na lokalne potrzeby i wyzwania. Niezależna Komisja wybrała 20 miejscowości, które otrzymają wsparcie Fundacji w programie. Wśród zwycięskich koncepcji znalazł się między innymi cykl spotkań dla dzieci z programowania, a także kursy komputerowe dla seniorów, w tym zajęcia z użyciem drukarek 3D.Pracownia Orange w Brodnicy mieści się w wiejskiej świetlicy, która teraz zmieniła swój charakter. Stała się bardziej nowoczesna, a oprócz tego została dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
- Do świetlicy zwykle przychodzą dzieci i młodzież wieku od 8 do 16 lat. Myślę, że dzięki uruchomieniu Pracowni będą się tu pojawiać częściej. Chcemy, żeby dzieci oprócz zajęć szkolnych miały także inne, które je wzmocnią – zapowiada Sajkiewicz. Pracownia Orange w Brodnicy ma działać od 25 września, przez pięć dni w tygodniu. Jej sprawne funkcjonowanie będzie się opierać na wolontariacie.
Pracownia Orange w Brodnicy ma działać od 25 września, przez pięć dni w tygodniu. Jej sprawne funkcjonowanie będzie się opierać na wolontariacie.
- To dla nas duże wyzwanie, żeby wszystko sprawnie zorganizować i prowadzić – przyznaje Sajkiewicz. - Jesteśmy małą społecznością, ale bardzo zgraną i zmobilizowaną. Poza tym takie inicjatywy pomagają odczarować myślenie o polskiej wsi i doskonalić nasze kompetencje przyszłości. W Pracowni Orange mogą się one rozwijać – dodaje.
Jak mówi Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange, działanie na rzecz społeczności lokalnych to jeden z ważniejszych obszarów rozwoju społecznego i istota wzmacniania społecznego zaufania. - W Fundacji Orange wspieramy aktywność w małych miastach i wsiach poprzez zakładanie i pomoc w prowadzeniu Pracowni Orange. W wielu miejscach stały się one „sercem" działania dla dobra wspólnego – miejscem spotkań, edukacji, nowoczesnych możliwości rozwoju dla mieszkańców w każdym wieku – podkreśla Konrad Ciesiołkiewicz.
Cyfrowy poniedziałek, kreatywna środa i zielona sobota
Pracownie Orange mają rozwijać kompetencje mieszkańców, wzmacniać lokalne więzi i działać na rzecz najbardziej palących potrzeb w regionie. Przykład Brodnicy pokazuje, że mieszkańcy aktywnie się w te działania angażują.
- Jest w nas dużo odwagi i zapału. Łączymy siły i dzięki temu wszystko powinno się nam udać. Wspólnie szyjemy zasłony i składamy meble do Pracowni Orange. Wszyscy mieszkańcy zmobilizowali się, żeby zaaranżować to miejsce – opowiada Małgorzata Sajkiewicz.
Pracownia Orange w Brodnicy będzie miejscem, gdzie będą spotykać się różne pokolenia. Właśnie dlatego wymyślono Cyfrowe Pogotowie Ratunkowe, w ramach którego młodzież będzie wspierać dorosłych i seniorów w nowoczesnych technologiach. Dzieciaki będą się też mogły dzielić między sobą tym, czego dowiedziały się w ramach pomocy sąsiedzkiej.
- Planujemy cyfrowy poniedziałek, kreatywną środę i zieloną sobotę. Z obserwacji wiem, że młodzież, osoby dorosłe i seniorzy potrzebują różnych form edukacji. I to najlepiej tu, na miejscu. Nie każdy ma czas, żeby dojechać do miasta – mówi Sajkiewicz. Sołtyska chce, by mieszkańcy proponowali, z jakiej aktywności chcieliby w Pracowni skorzystać. Tak, by to miejsce tętniło życiem i międzypokoleniową współpracą.
Fundacja Orange będzie wspierać w rozwoju umiejętności liderskich, cyfrowych osoby koordynujące działania w danej Pracowni. Przeszkoli je również w zakresie animacji społecznej, po czym dołączą one do programu wsparcia, w którym jest już wiele liderek i liderów ponad łącznie 100 Pracowni założonych w poprzednich edycjach programu. Trwają otwarcia nowych świetlic – już wyremontowanych i wyposażonych. Na liście miejscowości, poza Brodnicą znajdują się także Kraśnik, Bożków, Cieszyn, Stara Wieś Pierwsza, Ćmielów, Jaraczewo, Kikół, Boguszyce, Morąg, Toszek, Żuławka Sztumska, Mszalnica, Szprotawa, Dębowa Kłoda, Leszno, Polkowice, Rusowo, Debrzno, Luta, Zakopane i Lubochnia.
Materiał promocyjny ORANGE POLSKA