materiał promocyjny
Belfer powraca (Fot. Materiały promocyjne CANAL+)
Belfer powraca (Fot. Materiały promocyjne CANAL+)

W tytułowej roli oczywiście Maciej Stuhr, a partnerują mu na planie tej emocjonującej opowieści tak charyzmatyczne gwiazdy jak Jacek Koman, Roma Gąsiorowska czy Mirosław Baka. W obsadzie są też młodzi, bardzo utalentowani aktorzy, m.in. Michael Zieliński i Wiktoria Kruszczyńska.

W 2016 r. zadebiutował serial pt. "Belfer", oryginalna produkcja CANAL+. To był początek nowego rozdania w polskich serialach premium. Oryginalny główny bohater, niezwykła intensywność i temperatura opowieści, atmosfera tajemnicy i rewelacyjnie sportretowana społeczność niewielkiego miasteczka. Widzowie pokochali "Belfra" i z uwagą śledzili perypetie Pawła Zawadzkiego, polonisty z Warszawy, który w prowincjonalnych Dobrowicach prowadził skomplikowane dochodzenie w sprawie śmierci siedemnastoletniej dziewczyny. Maciej Stuhr, odtwórca głównej roli, podkreśla w wywiadach, że gdy zaczął czytać scenariusz pierwszej serii "Belfra", nie mógł się od niego oderwać. To samo uczucie stało się udziałem publiczności, która uznała serial za "nieodkładalny" aż do samego końca. 

Symboliczny powrót do przeszłości

Nowy sezon "Belfra" to nowe rozdanie. Główny bohater zostaje oczyszczony z ciążących na nim zarzutów. Wraca do rodzinnego miasteczka, do nadmorskiego Małomorza, gdzie mieszka jego ojciec. Do tej pory przeszłość "Belfra" była spowita tajemnicą, tym razem widzowie dowiedzą się o nim więcej. Niezwykle ważna okaże się w tej kwestii postać Bogdana Zawadzkiego – Kapitana, czyli ojca Pawła, człowieka bezkompromisowego i porywczego. Jak mówi odtwórca tej roli Jacek Koman, ojciec jest kluczem do osobowości Pawła. Panowie przez lata nie utrzymywali ze sobą kontaktów, traktowali się z rezerwą i tak naprawdę niewiele o sobie wiedzieli. Jedno jest pewne, Kapitan, tak samo jak jego syn, ma doskonały kontakt z młodzieżą. Ten "człowiek morza" od lat organizuje na swoim żaglowcu pływającą szkołę dla miejscowych licealistów.

Jacek Koman w roli Kapitana - ojca, głównego bohatera, Pawła Zawackiego (Fot. Materiały promocyjne CANAL+)

Nowe śledztwo

Trzeci sezon serialu to jednocześnie fascynujące śledztwo, analiza rzeczywistości małego miasteczka oraz podróż w głąb psychiki Pawła Zawadzkiego. Kim tak naprawdę jest Belfer i dlaczego tak, a nie inaczej potoczyły się jego losy?

W Małomorzu Paweł, dzięki znajomościom ojca, zaczyna pracę jako polonista w liceum i dostaje pod opiekę klasę maturzystów. Tu znowu daje o sobie znać ciążące na nim fatum. Podczas rejsu, który organizuje razem z Kapitanem dla swoich uczniów, z pokładu statku "Kapitan Borchardt" znika Kacper Krynicki, syn miejscowego potentata. Rusza śledztwo, które prowadzi podkomisarz Ewa Krawiec (Roma Gąsiorowska). Początkowo policja podejrzewa, że Kacper popełnił samobójstwo. Potem pojawiają się kolejne hipotezy. Mnożą się podejrzenia, dochodzenie zatacza coraz szersze kręgi. Paweł znowu jest w centrum wydarzeń i angażuje się w dochodzenie. Ten rasowy nauczyciel doskonale wyczuwa nastroje uczniów, wchodzi z nimi w bliski kontakt, dzięki czemu dowiaduje się o nich o wiele więcej, niż inni dorośli – nauczyciele, rodzice czy wreszcie policja. W trakcie swojego prywatnego śledztwa dotyczącego Kacpra, Paweł dociera też do sedna spraw, które dotyczą jego rodzinnej historii.

Małomorze i jego tajemnice

Małe miasteczka mają w sobie niezwykły potencjał narracyjny. Tak jest i w tym przypadku. Niewielka społeczność Małomorza rządzi się swoimi, dość bezwzględnymi, prawami. Zanim Paweł odkryje, jak działają miejscowe mechanizmy, upłynie trochę czasu. A Kapitan mu w tym nie pomaga, prawdopodobnie chcąc chronić syna przed ewentualnym niebezpieczeństwem. Gdy ginie Kacper Krynicki okazuje się, że Kapitan był z chłopakiem w bliskiej relacji. Czy to znaczy, że można go uznać za podejrzanego w tej sprawie?

 

Kacper Krynicki (Michael Zieliński) jest synem miejscowego, bardzo wpływowego biznesmena.  Chłopak jest niepokorny i ekscentryczny, pod maską twardziela kryje jednak bardzo wrażliwą naturę. Kacper bratnią duszę odnalazł w Kapitanie, który zastępował mu nieobecnych emocjonalnie rodziców i był jego powiernikiem.

Ojciec Kacpra, Waldemar Krynicki (Mirosław Baka), prowadzi w Małomorzu salon jubilerski. Jest przy tym uwikłany w działalność mafijną. To człowiek bezwzględny, który nie cofa się przed niczym, gdy chce osiągnąć cel. W przeszłości był przyjacielem Kapitana, ale pewne wydarzenie sprawiły, że stali się wrogami.

Bardzo ważne w serialowym uniwersum są postaci kolegów i koleżanek Kacpra Krynickiego, czyli uczniowie miejscowego liceum. Jest wśród nich Ada Krawiec (Wiktoria Kruszczyńska), córka policjantki Ewy Krawiec, prowadzącej śledztwo w sprawie zaginięcia Kacpra. Chłopakiem Ady jest uzależniony od narkotyków Bartek (Hubert Miłkowski). Maturzyści żyją w napięciu, uwikłani we wzajemne powiązania i sprawy swoich rodziców.  Ich rzeczywistość jest lustrzanym odbiciem świata dorosłych.

Miejscowi policjanci także nie są wolni od tajemnic. Komendant Zbigniew Molak (Marek Kalita) jest postacią niejednoznaczną. To manipulant i karierowicz, członek lokalnego układu. Wykorzystuje pozycję służbową, by chronić swoje szemrane interesy. Postawa Molaka maksymalnie komplikuje śledztwo w sprawie Kacpra i utrudnia pracę podkomisarz Ewy Krawiec. Policjantka stawia sobie za punkt honoru dotarcie do prawdy i rozbicie lokalnych układów, ale jednocześnie jest zależna od Molaka. Ciekawie wygląda jej relacja z Pawłem Zawadzkim, który staje się jej sojusznikiem i pomocnikiem w trakcie dochodzenia.

Młode pokolenie aktorów - Wiktoria Kruszczyńska jako Ada Krawiec i Hubert Miłkowski jako Bartek (Fot, Materiały promocyjne CANAL+)

"Historia o odrzuceniu"

Trzecią serię "Belfra" wyreżyserował  Łukasz Grzegorzek, który ma na swoim koncie takie nagradzane filmy jak "Moje wspaniałe życie" i  "Córka trenera".  Jak mówi reżyser, nowy sezon serialu jest "historią o odrzuceniu. [...] O całej palecie różnych stanów emocjonalnych. Silnych, toksycznych, takich jak gniew. Ale też o miłości, smutku, bezsilności, które często towarzyszą byciu odrzuconym: w szkole, pracy, rodzinie, związku. O nierównowadze w relacjach, o dzikich emocjach młodzieży. O ludziach doprowadzonych do desperacji przez odrzucenie".

"Myślę, że widzowie będą zadowoleni, bo nowy sezon, czerpiąc z korzeni, jednocześnie proponuje nową jakość – narracyjnie, tematycznie, ale przede wszystkim, wizualnie i muzycznie"  – mówi scenarzysta, Kacper Wysocki.

Zdjęcia do serialu, których autorką jest Weronika Bilska, powstały m.in. w malowniczych, nadmorskich pejzażach i na pokładzie żaglowca. Niepowtarzalny klimat "Belfer 3" zawdzięcza też m.in. muzyce Piotra "Emade" Waglewskiego.

Premiera trzeciej serii opowieści o śledztwach Pawła Zawadzkiego już 8 września. Wszystkie serie "Belfra" można obejrzeć na platformie CANAL+, z czego pierwszy sezon jest dostępny za darmo bez konieczności rejestracji. Są tam też inne, przebojowe oryginalne seriale, takie jak m.in. "Klangor", "Kruk" czy "Minuta ciszy".

Materiał promocyjny marki CANAL+