materiał promocyjny
Żywiec Męskie Granie 2022 (Fot. Materiały promocyjne)
Żywiec Męskie Granie 2022 (Fot. Materiały promocyjne)

Trasa zawita 16 i 17 czerwca do Szczecina – tam wszystko się zacznie, a potem pojedzie do Poznania, Warszawy, Gdańska, Krakowa, Wrocławia i Żywca. Koncerty będą odbywać się w piątki i soboty. Każdy dzień z Męskim Graniem będzie pełen nieoczekiwanych muzycznych połączeń. Wielki finał odbędzie się 25 i 26 sierpnia w Żywcu.

Jak co roku idzie nowe!

Tradycyjnie już organizatorzy zaskoczą fanów imprezy. Pojawi się zupełnie nowy projekt, który zabrzmi podczas piątkowych koncertów – to Męskie Granie Przestawia. O co chodzi? Dwa zespoły w pełnych składach stworzą jeden muzyczny organizm i zagrają w nowych aranżacjach znane i lubiane utwory. Pieczę nad tym debiutującym formatem sprawują Nosowska i Król, a szefem muzycznym projektu jest Michał „Fox" Król.

W ramach projektu Męskie Granie Przestawia w zaskakująco świeży i nowatorski sposób zabrzmią znane utwory. Nie zabraknie jedynych w swoim rodzaju artystycznych niespodzianek.

Każdy dzień Męskiego Grania to zupełnie inny program muzyczny. Będą nowe twarze i ci, na których fani czekają z niecierpliwością. To m.in. Artur Rojek, Brodka, Maria Peszek, Ofelia, Ralph Kaminski, Rat Kru x Kombii, Rubens, Beata Kozidrak, Kayah, Mery Spolsky, Tomasz Organek, WaluśKraksaKryzys, Natalia Przybysz, Paulina Przybysz, The Dumplings, Mrozu, Smolik, O.S.T.R, Miuosh X Zespół Śląsk „Pieśni Współczesne".

Męskie Granie Orkiestrę 2023, której skład poznamy już niedługo, będzie można usłyszeć w każdą sobotę. To supergrupa, występująca co roku w innej konfiguracji. W ubiegłym roku np. tworzyli ją Bedoes, Krzysztof Zalewski i Kwiat Jabłoni. Męskie Granie Orkiestra przygotowuje i wykonuje specjalnie napisany na każdą trasę Męskiego Grania singiel, który natychmiast staje się przebojem.

Żywiec Męskie Granie 2022 (Fot. Materiały promocyjne /Michal Murawski ishootmusic.eu)

Jazz, Wodecki, Bregović i Paktofonika

Męskie Granie to jedyna trasa koncertowa, podczas której można usłyszeć praktycznie wszystkie gatunki obecne na polskiej scenie. Od hip-hopu, przez elektronikę, rap, rock, jazz aż po pop. W tym roku zagrają razem np. Adam Bałdych i Leszek Możdżer. Przedstawią swój projekt „Passacaglia", na który składają się nowoczesne, bardzo osobiste i niepowtarzalne, improwizowane impresje. „Passacaglia" to wspólne kompozycje Bałdycha i Możdżera oraz ich własne interpretacje tematów takich klasyków jak Eric Satie czy Josquin des Pres.

Duet Bałdych i Możdżer to artystyczny, intensywny żywioł. Za każdym razem kreują na scenie unikatowy spektakl grając na niezwykłych instrumentach – tu będą to rzadkie skrzypce renesansowe, dwa fortepiany (w stroju 442 Hz i 432 Hz) i preparowane pianino.

Takie hity jak „Prawy do lewego", „Śpij Kochanie, śpij" czy „Nie ma Ciebie", „To nie ptak" „Jeśli Bóg istnieje" zabrzmią podczas wspólnego występu Kayah i Gorana Bregovicia. Artyści nagrali w 1999 r. przebojową płytę pt. „Kayah i Bregović". Podczas Męskiego Grania będą towarzyszyć im „Orkiestra Weselno-Pogrzebowa" Gorana, Iwona Zasuwa – wieloletnia chórzystka Kayah oraz wielkie chóry, także góralskie. Energia będzie wylewać się ze sceny, a fani zaśpiewają na pewno wszystkie przeboje z tamtej płyty razem z artystami.

Kamil Pater i jego goście w ramach projektu „Wodecki Twist" zaśpiewają największe przeboje Zbigniewa Wodeckiego. Trzon muzyczno-wokalny to Bovska, Natalia Przybysz, Paulina Przybysz, Justyna Święs, Wiktor Dyduła, Piotr Odoszewski, Dawid Tyszkowski i Wiktor Waligóra, a towarzyszyć im będzie Kamil Pater z dziewięcioosobowym zespołem.

W rockową podróż w czasie do 1983 r. zabierze słuchaczy Rubens. Projekt „Polska Muzyka’83" powstał w 40. rocznicę zniesienia stanu wojennego w Polsce, co nastąpiło 22 lipca 1983 r. To był czas eksplozji polskiego rocka, powstały wtedy takie zespoły jak Kult i Izrael, a swoją muzykę grali m.in. Bajm, Lombard, Lady Pank, Oddział Zamknięty, Republika, Turbo, Urszula czy TSA. Rubens i zaproszeni przez niego muzycy zagrają kultowe utwory z tamtych lat. Na scenie pojawią się m.in. Zbigniew Hołdys, Wojciech Waglewski, Beata Kozidrak, Mery Spolsky czy Brodka.

Wędrując po Polsce z Męskim Graniem słuchacze będą mogli wziąć udział także, w tak niezwykłych i unikatowych projektach jak np. LXS stworzony przez Lenę Osińską z Sonar oraz Steez83, współautora sukcesów duetu PRO8L3M i znakomitego producenta muzyki rapowej w Polsce czy Błoto & Hip Hop Special, podczas którego kwartet Błoto – Latarnik, Wuja HZG, Cancer G i OlafSaxx – eksploruje światowe brzmienia.

Będzie też na trasie Męskiego Grania hołd dla legendy polskiego hip-hopu, czyli zespołu Paktofonika, „Tribute to Kora" Natalii Przybysz oraz specjalny projekt „Beztrosko", chillujący set, w którym młodzi artyści, tacy jak Zalia, Ignacy, Dominika Płonka, Julia Rocka, Lackluster, Julia Pośnik i Frank Leen, grają swoje numery w letnich aranżacjach.

Niezwykłe emocje (Fot. Materiały promocyjne) , Niesamowita muzyka (Fot. Materiały promocyjne) , Męskie Granie 2022 (Fot. Materiały promocyjne /Michal Murawski ishootmusic.eu)

Lista obecności na 2023

Poniżej wszystkie projekty specjalne do wypatrywania na tegorocznej trasie. Repertuar jak zwykle bogaty i różnorodny.

  1. Męskie Granie Przestawia,
  2. Kayah & Bregović,
  3. Paktofonika: Retrospekcje,
  4. Rubens „Polska Muzyka ’83" feat. Brodka, Beata Kozidrak, Kayah, Mery Spolsky, Tomasz Organek, WaluśKraksaKryzys, Wojciech Waglewski & Zbigniew Hołdys,
  5. Wodecki Twist – Kamil Pater i goście: Bovska, Justyna Święs, Natalia Przybysz, Paulina Przybysz, Dawid Tyszkowski, Piotr Odoszewski, Wiktor Dyduła, Wiktor Waligóra,
  6. Błoto: Hip Hop Special,
  7. ØRGANEK / ØNA feat. Katarzyna Nosowska, Renata Przemyk, Katarzyna Groniec, Barbara Wrońska, Anita Lipnicka,
  8. Rat Kru x Kombii,
  9. Miuosh X Zespół Śląsk „Pieśni Współczesne" z gościnnym udziałem m.in. Julii Pietruchy, Natalii Grosiak, Beli Komoszyńskiej, Dawida Tyszkowskiego, Marceliny, Marcina Wyrostka, Franka Trojanowskiego, 
  10. Bałdych/Możdżer,
  11. Natalia Przybysz „Tribute To Kora",
  12. Beztrosko: Zalia, Dominika Płonka, Julia Rocka, Julia Pośnik, Frank Leen, Ignacy, Lackluster,
  13. LXS feat. Oskar83, Wojtek Sokół.    

Warto zapamiętać, śledzić media i stronę Męskiego Grania – niebawem pojawi się więcej szczegółów.

Jak to się zaczęło?

Męskie Granie toczy się latem przez Polskę od 14 lat. Po raz pierwszy zagrało w 2010 r. Do projektu zaproszono wtedy Wojciecha Waglewskiego, który wydał właśnie płytę pt. „Męska Muzyka". Singlem promującym album była piosenka „Wszyscy muzycy to wojownicy", która została pierwszym hymnem Męskiego Grania.

Męskie Granie ma w sobie mocny pierwiastek kobiecy, a właściwie nie istnieje bez kobiet. Tworzą tę trasę świetne wokalistki i twórczynie muzyki. W 2012 r. szefem artystycznym imprezy została Katarzyna Nosowska. Singlem promującym trasę był wtedy utwór „Ognia!", który Nosowska nagrała wspólnie z Markiem Dyjakiem. Ten hymn Męskiego Grania, tak samo jak następne, stał się wielkim przebojem.

W 2014 zrezygnowano z funkcji dyrektora artystycznego trasy, powołano natomiast Męskie Granie Orkiestrę, która ma na swoim koncie najbardziej rozpoznawalne kompozycje ostatnich lat. Obok hymnu powstaje co roku album z utworami wykonywanymi podczas trasy i za każdym razem trafia on na szczyty list przebojów.

Nie ma w Polsce innego muzycznego projektu, który na tak niewiarygodną skalę promowałby rodzimych artystów. Męskie Granie to artystyczne eksperymenty, zaskoczenia, fuzje różnych gatunków i muzyków z różnych pokoleń. Wielu artystów dzięki trasie zyskało wielką popularność. To m.in. Krzysztof Zalewski, Tomasz Organek czy Król, który w tym roku razem z Nosowską odpowiada za projekt Męskie Granie Przestawia.

Męskie Granie łączy pokolenia. Łączy je na scenie, bo artyści grają w różnych konfiguracjach i coverują m.in. największe polskie przeboje. I łączy przed sceną, bo publiczność koncertów, na które nie tak łatwo dostać bilety, to miks nastolatków, ich rodziców i rodziców rodziców.  Co ważne, wraz z kolejnymi edycjami Męskiego Grania rosną nowe pokolenia fanów.

Materiał promocyjny marki Żywiec sponsora trasy Męskie Granie