
Martha Mitchell była kobietą nieustraszoną i prawdomówną. Wykazała się cywilną odwagą, nie ugięła się przed konsekwencjami. Jako żona ważnego polityka z otoczenia prezydenta Richarda Nixona wiedziała dużo i nie zawahała się powiedzieć prawdy o aferze Watergate, o spiskach, matactwach, korupcji i inwigilacji. Za to, co zrobiła, zapłaciła wysoką cenę, a kłamstwa i manipulacje wokół niej zniszczyły nie tylko jej karierę, ale również życie. Z tym związany jest tytuł serialu dostępnego w serwisie CANAL+ online. „Gaslighting" to forma manipulacji. Chodzi o wmówienie osobie, która jest jej przedmiotem, że to, czego doświadczyła, jest wytworem jej wyobraźni. W 1944 r. miał premierę thriller „Gasnący płomień" („Gaslighting"), w którym mąż doprowadza żonę do szaleństwa, żeby ukryć popełnione przestępstwo.
Kobieta, która wiedziała za dużo
Martha Mitchell konkurowała o palmę pierwszeństwa z żoną Richarda Nixona, Pat. Uwielbiała być w centrum zainteresowania, z pasją udzielała wywiadów. Pierwszy odcinek serialu w reż. Matta Rossa („Captain Fantastic") zaczyna się od występu Marthy w telewizyjnym show, gdzie podkreśla z uśmiechem na ustach, że jest „tajną bronią swojego męża" w kampanii wyborczej. Jest styczeń 1972 r., w tym czasie John N. Mitchell (Sean Penn w znakomitej charakteryzacji) zaczyna budować nielegalną machinę podsłuchów i manipulacji. „Musimy być jak węże, by pokonać naszych wrogów" – podkreśla. Robi to na zlecenie prezydenta Richarda Nixona, szykującego się do kolejnych wyborów prezydenckich. USA są zmęczone wojną w Wietnamie i rośnie niezadowolenie społeczne, a Nixon musi wygrać.
Rusza skomplikowana i bardzo niebezpieczna machina. Prokurator John N. Mitchell pociąga za wszystkie sznurki, angażuje agentów FBI i CIA. Żona, która uwielbia kontakty z mediami, staje się dla niego osobą niebezpieczną. Zwłaszcza że Martha w pewnym momencie postanawia, że będzie mówić prawdę i tylko prawdę. Znana była z tego, że nie owijała w bawełnę, dzięki czemu zyskała przydomek Martha the Mouth.
Julia Roberts decyduje, kto zagra jej męża
Julia Roberts, laureatka Oscara za rolę w filmie „Erin Brockovich", przygotowując się do roli w „Gaslit", zanurzyła się w świat Marthy Mitchell. Oglądała materiały filmowe ze swoją bohaterką, czytała wywiady i wspomnienia. Na planie stała się więc Marthą, silną, zamaszystą i elegancką kobietą. To Julia Roberts, która jest również jedną z producentek „Gaslit", zasugerowała, by jej serialowego męża zagrał Sean Penn (Oscary za filmy „Obywatel Milk" i „Rzeka tajemnic"). Julia Roberts ceni Penna jako aktora i była przekonana, że tylko w duecie z nim uda jej się oddać specyficzną, skomplikowaną więź łączącą państwo Mitchell. Bo dla niej „Gaslit" to nie tylko polityczny thriller, ale też opowieść o małżeńskim dramacie.
Sean Penn gra Johna N. Mitchella brawurowo. Aktor jest nie do poznania pod charakteryzacją. Zaufany współpracownik Richarda Nixona i szef jego prezydenckiej kampanii wyborczej w wykonaniu Penna jest człowiekiem zdolnym do wszystkiego, ale który ma swoje jasne strony – jedną z nich jest miłość do żony, choć jego ambicje polityczne wygrały z tym uczuciem.
Aktorzy, dzięki rzetelnej pracy zespołu scenografów i kostiumologów, na planie poczuli w pełni atmosferę pierwszej dekady lat siedemdziesiątych XX wieku. Na ścieżce dźwiękowej „Gaslit" znalazły się przeboje z tamtych lat.
Watergate – polityka i przestępstwa
Wielkie polityczne trzęsienie ziemi, jakim był wybuch afery Watergate, skończyło się impeachmentem prezydenta Richarda Nixona i szeregiem wyroków. John N. Mitchell trafił na 19 miesięcy do więzienia.
Fabuła serialu „Gaslit", którego pierwszy odcinek już można obejrzeć w serwisie CANAL+ online, oparta jest na faktach. Twórcy pełnego napięcia i nieoczekiwanych zwrotów akcji scenariusza, Robbie Pickering oraz Sam Esmail („Mr. Robot"), inspirowali się popularnym podcastem „Slow Burn", w którym Leon Neyfakh odkrywał nowe informacje na temat Watergate.
Nowe odcinki serialu „Gaslit" co środę o godz. 21:00 na CANAL+ PREMIUM i następnego dnia w serwisie CANAL+ online.
Wszyscy, którzy chcą pogłębić wiedzę na temat afery, mogą przed serialem zafundować sobie seans filmu dokumentalnego, nakręconego z okazji 50. rocznicy wybuchu afery Watergate, pt. „Afera Watergate. Wielki skandal w Białym Domu", reż. Matthew DeVoe i Adam Goldfried. Wystąpili w nim ludzie, którzy byli w centrum wydarzeń sprzed lat, m.in. prawnik Richard Ben-Veniste, Angelo Lano z FBI oraz słynna dziennikarka polityczna Lesley Stahl. Dokument odsłania kulisy afery Watergate, opowiada o kupowaniu milczenia świadków, praniu brudnych pieniędzy i okrutnej politycznej grze, w której nie było miejsca na sentymenty. Pada tam m.in. zdanie, że Richard Nixon, inicjator tej serii wydarzeń, był człowiekiem niestabilnym psychicznie.
Czwarta władza
17 czerwca 1972 r. w kwaterze wyborczej demokratów, która mieściła się w kompleksie biurowym Watergate w Waszyngtonie, schwytano grupę włamywaczy. Jednym z nich był James McCord, pracownik Komitetu Reelekcji Prezydenta urzędującego szefa USA, Richarda Nixona.
Nie od razy powiązano to wydarzenie z brudną polityczną grą republikańskiego polityka i jego zaangażowaniem w działalność kryminalną. Jesienią 1972 r. Nixon został wybrany w pierwszej turze wyborów na kolejną kadencję. Zwycięstwo było miażdżące. Dostał 60,7 proc. głosów, a jego główny przeciwnik, polityk z Partii Demokratycznej George McGovern, zaledwie 37,5 proc. głosów.
Na jaw wychodziły kolejne fakty związane z aferą Watergate. Śledztwo prowadzili dziennikarze „Washington Post" – Bob Woodward i Carl Bernstein; w filmie „Wszyscy ludzie prezydenta" Alana J. Pakuli zagrali ich Robert Redford i Dustin Hoffman. O sprawie robiło się coraz głośniej. Powołano senacką komisję, która zajęła się jej badaniem. Ruszyły przesłuchania, podczas których mówiono o szokującej szpiegowskiej działalności ludzi Nixona, która miała zdyskredytować jego przeciwników. 13 lipca 1973 r. eksplodowała prawdziwa bomba – okazało się, że w Białym Domu zainstalowano podsłuch i nagrywano wszystkie rozmowy, które tam prowadzono.
Od początku 1974 r. Izba Reprezentantów prowadziła procedurę impeachmentu, czyli odsunięcia od władzy prezydenta. 9 sierpnia 1974 r. Richard Nixon, 36. i 37. prezydent USA, złożył rezygnację. Jego następcą został Gerald Ford, który ułaskawił Nixona i sprawił, że ten nie poniósł kary. Afera Watergate zmieniła Stany Zjednoczone. Ograniczono uprawnienia prezydenta do korzystania ze służb specjalnych i zadbano o to, by procedury w państwie stały się bardziej przejrzyste. Niezwykle ważne miejsce zajęły wtedy też media, czyli „czwarta władza", bo to dziennikarze przyczynili się do impeachmentu.
***
CANAL+ online to tysiące seriali i filmów na życzenie oraz informacje i sport na żywo. Dzięki specjalnemu programowi poleceń PODAJ DALEJ można otrzymać tańszy dostęp do serwisu streamingowego. Wystarczy polecić serwis swoim znajomym, wykorzystując indywidualny kod polecający. Za jedno polecenie można otrzymać aż 15 zł rabatu na subskrypcję w kolejnym miesiącu, a osoba, której polecono serwis, od razu zapłaci o 15 zł mniej za pierwszy miesiąc korzystania z CANAL+ online. Podając dalej CANAL+ online można wspólnie ze znajomymi cieszyć się dostępem do najlepszego sportu, filmów i seriali.
Za dostęp do oferty serwisu można płacić wygodnie w miesięcznym modelu subskrypcyjnym i bez długoterminowej umowy, korzystać na wielu urządzeniach i odtwarzać treści w trzech streamach jednocześnie. Z CANAL+ online można obecnie korzystać przez przeglądarkę internetową, aplikację mobilną na iOS i Android, dekoder CANAL+ BOX 4K, aplikację w telewizorze z systemem Android TV, Samsung Smart TV i LG WebOS oraz przystawki Android TV i Apple TV.
Materiał promocyjny Canal+