Społeczeństwo
Polskie rugbystki mają na koncie sukcesy (fot. Gazeta.pl)
Polskie rugbystki mają na koncie sukcesy (fot. Gazeta.pl)

Rugby siedmioosobwe to szkocki wariant gry, w której standardowo udział bierze 15 zawodników. W lipcu 2022 roku zawodniczki reprezentacji polski w tej dyscyplinie zostały mistrzyniami Europy, a dwa miesiące później zajęły 10. miejsce w Pucharze Świata. Większość zawodniczek na co dzień trenuje w drużynie Biało-Zielone Ladies Gdańsk. To m.in. Karolina Jaszczyszyn, kapitan reprezentacji.

– Mnóstwo razy słyszałam krzywdzące opinie na temat rugbystek – mówi. – Moja rodzina przez parę lat nie wiedziała, że gram w rugby. Wszyscy byli bardzo sceptycznie nastawieni. Wydawało im się, że to jest brutalny sport.

Rodzina Karoliny zmieniła zdanie o rugby. Tego, że do akceptacji żeńskiej reprezentacji przekonywać trzeba było także mężczyzn uprawiających rugby, nie ukrywa Janusz Urbanowicz, który trenuje i reprezentantki Polski, i gdańską drużynę. Mówi: Jak one zaczynały, mieliśmy kompletną biedę. Nie mieliśmy boiska. Gdy się pojawiłem, zacząłem o nie dbać.

Zobacz wideo "Jak one zaczynały, mieliśmy kompletną biedę". Dziś są mistrzyniami Europy

 Kamil Misiek. Fotoreportażem zajmuje się zawodowo od 12 lat. Robił zdjęcia dla "Nowego Życia Pabianic", "Mojego Miasta Pabianice", Agencji PressFocus. Jego fotografie publikowały "Duży Format" "Gazety Wyborczej", portal Gazeta.pl, "Fakt" i "Super Express". Współtworzy na YouTube kanał "Aspekty", który w 2018 r. otrzymał nagrodę specjalną Grand Video Awards. Specjalizuje się w tematach pokazujących społeczne problemy Polski mniejszych miast. Jego zdjęcia można oglądać na Instagramie.

Krystian Dobrzański. Urodzony w 1992 roku. Pracował w lokalnych mediach w Łodzi, Toruniu i Pabianicach. Współtwórca kanału Aspekty na YouTube, za który otrzymał nominację do Grand Video Awards. Kontakt: www.facebook.com/krystian.dobrzanski.