Świat
Tower Bridge w Londynie (fot. Dominik Sadowski/ Agencja Wyborcza.pl)
Tower Bridge w Londynie (fot. Dominik Sadowski/ Agencja Wyborcza.pl)

Ma 87 tysięcy subskrypcji na Youtube. Jego telewizja - wrealu24.pl - prawie 140 tysięcy. W jego programach ikona Radia Maryja Stanisław Michalkiewicz "miażdży KOD i Nowoczesną", Jan Żaryn "miażdży" z kolei Tuska, Kopacz i Laska ws. Smoleńska,  a Wojciech Sumliński - znany z przeklejania fragmentów prozy Alistaira McLeana, Johna Steinbecka czy Stiega Larssona do własnych książek - "ujawnia szokujące fakty ws. śmierci Popiełuszki" . Do szerszej świadomości przebił się, gdy mainstreamowe telewizje pokazały, jak wspólnie z byłym komentatorem TVP Info i oficerem WSW Romanem Sklepowiczem śmieją się z uczestniczek "Czarnego Protestu". Marcin Rola to były rzecznik prasowy Kukiz'15, niedoszły poseł, popularny youtuber, zapraszany do TVP . Ale międzynarodową "sławę" przyniosło mu  dopiero moderowanie dyskusji na spotkaniu w Slough - niedużym mieście pod Londynem, zamieszkanym od czasów wojny przez sporą polską diasporę.

Wykorzystany przez BBC kadr z materiału kanału Youtube 'Wrealu24.pl' Marcina Roli - spotkanie w Slough

Propaganda dla Polonii

Na sali kilkaset osób. Brytyjska Polonia. Na scenie znani prawicowi dziennikarze, m.in. Wojciech Sumliński, Witold Gadowski, Rafał Ziemkiewicz, Piotr Gociek. Do tego m.in. Tadeusz Płużański (związany z prawicowymi mediami syn więźnia stalinowskiego, żołnierza i pisarza Tadeusza Płużańskiego seniora ), Leszek Żebrowski ( historyk i publicysta również związany z prawicowymi mediami ), pisarz Jacek Komuda i ksiądz Jarosław Wąsowicz, zwany duszpasterzem polskich kibiców.

O czym rozmawiają? O islamie, o multi-kulti i o zagrożeniach, jakie niosą imigranci. Na spotkaniu padają zdania: "Prawdziwą bombą biologiczną jest zmiana etniczna na naszym kontynencie" czy - Kluczowym słowem jest "wojna". Musimy walczyć, jeśli mamy przeżyć - tłumaczy ksiądz Wąsowicz. To i tak łagodniej, niż kiedy na portalu "Gazety Polskiej" życzył naszemu krajowi "zmartwychwstania bez KODów i płatnych zdrajców" oraz "Europy bez multi-kulti, islamistów, lewaków i poprawności politycznej".

Fragmenty spotkania, zarejestrowane przez kanał Youtube'owy Roli, pokazała brytyjska państwowa telewizja w programie BBC Newsnight .

Uwagę autorek - nagradzanej brytyjskiej dziennikarki pochodzenia jemeńskiego Nawal Al-Maghafi i córki byłego ministra finansów RP, Mayi Rostowskiej - przykuł jednak nie tylko sam Rola, ale również organizatorzy spotkania.

Ogłoszenie po polsku na ulicy w Londynie, 2007 rok (fot. Przemysław Kozłowski/AG)

Bohater negatywny pojedynczy

W swoich programach Marcin Rola twierdził m.in., że "w islamie pedofilia to chleb powszedni", imigrantów nazywał "nachodźcami", a kobiety na Czarnym Proteście - "feminazistkami". "Jakiś śmieć porównuje marsz feminazistek, tego dziadostwa intelektualnego, z marszem Niepodległości, marszem patriotów" - to próba języka, jakim się posługuje . W kolejnym programie opowiadał o tym, jakoby muzułmańscy imigranci gwałcili na potęgę w Szwecji nie tylko kobiety, ale "wszystkich. Zwierzęta, dziury w płocie. Bo, no cóż, wszyscy wiemy, jak oni się zachowują".

Dziennikarki BBC postanowiły skonfrontować go z jego własnymi wypowiedziami.  Spotkały się z Marcinem Rolą i zaprezentowały mu fragmenty jego programów:

"Muzułmanie to pedofile". "Koran pozwala na gwałcenie dzieci" - czy to nie jest szerzenie nienawiści? Na tak postawione pytanie Rola odparował, że są to cytaty wyrwane z kontekstu, i że mówił o konkretnych przypadkach, a nie o grupie społecznej. Chwilę później został skonfrontowany z materiałem, gdzie odnosi się nie o pojedynczych osób, ale do szerszej społeczności wyznawców islamu.

Internauci zaczęli dzielić się na Twitterze tym fragmentem programu. Rola znów skomentował, że to wypowiedzi wyjęte z kontekstu:

Bohater negatywny zbiorowy

Ale oprócz "wyróżnionego" Marcina Roli BBC pokazała też organizatorów spotkania w Slough. O kim mowa? Wśród organizatorów targów w Slough byli mieszkający w Wielkiej Brytanii Polacy związani z wydawanym w Polsce tygodnikiem "Polska Niepodległa".  Patron medialny targów książki, portal "The Nowy Polski Show", oburzył się na materiał BBC , szermując argumentem, że "Lenin, Stalin i Hitler biją brawo" brytyjskiej telewizji.

Rozmówca BBC, polski naukowiec Michał Garapich, antropolog społeczny z uniwersytetu w Roehampton, zaznacza, że skrajnie prawicowe grupy w Wielkiej Brytanii, ostatnio zasilone m.in. przez Polaków, to zjawisko marginalne, ale grupy te są coraz głośniejsze i coraz bardziej pewne siebie. Brytyjska telewizja pokazała również wzrost postaw ksenofobicznych i agresji wobec obcokrajowców w Polsce i dowodzące tego statystyki stowarzyszenia "Nigdy Więcej": w 2014 r. odnotowało średnio pięć incydentów o charakterze ksenofobicznym tygodniowo, w 2018 r. jest ich pięć dziennie.

Cytowani w materiale brytyjscy eksperci wskazują, że narodowi prawicowcy poprzez organizację spotkań, biegów, pikników, targów, usiłują przeniknąć do ustabilizowanych polskich społeczności na Wyspach. I mają niestety efekty: na profilach społecznościowych obu dziennikarek i na profilu BBC na Youtube zaroiło się od wpisów - po polsku i łamaną angielszczyzną - w których państwową telewizję, nadającą w kraju od lat rządzonym przez konserwatywnych torysów, nazywa się bastionem lewactwa i propagandy. Pojawiły się też komentarze chwalące BBC za materiał i krytykujące jego bohaterów.

Meczet na ulicy w Londynie w dzielnicy Tooting Broadway. Polskim nacjonalistom nie pasuje duża mniejszość muzułmańska na Wyspach (fot. Przemysław Kozłowski/AG)

Co na to ambasada RP?

Targi książki w Slough współfinansowała ambasada RP w Londynie. Polska placówka potwierdziła ten fakt w informacji dla BBC. Wysłaliśmy do ambasady pytania, ale nie dostaliśmy odpowiedzi. 

Za to opublikowano na Twitterze jej oświadczenie . Czytamy w nim m.in. że polska ambasada w Londynie wsparła imprezę kwotą ponad 1 tys. funtów oraz była przekonana, że spotkanie ma promować czytanie w języku polskim i polską historię wśród Polaków mieszkających na Wyspach.

W dokumencie czytamy także, że Ambasada nie jest w stanie monitorować wszystkich wypowiedzi na imprezach, które wspiera finansowo i jednoznacznie odcina się od rasistowskich wypowiedzi.

Michał Gostkiewicz. Dziennikarz i redaktor magazynu Weekend.Gazeta.pl. Wcześniej dziennikarz Gazeta.pl, "Dziennika" i "Newsweeka". Stypendysta Murrow Program for Journalists (IVLP) Departamentu Stanu USA. Absolwent Polskiej Szkoły Reportażu.

CHCESZ DOSTAWAĆ WIĘCEJ DARMOWYCH REPORTAŻY, POGŁĘBIONYCH WYWIADÓW, CIEKAWYCH SYLWETEK - POLUB NAS NA FACEBOOKU