Świat
George Soros (fot. Albert Zawada/ Agencja Wyborcza.pl)
George Soros (fot. Albert Zawada/ Agencja Wyborcza.pl)

No to się zacznie. Na pewno napiszemy hagiografię Sorosa i pominiemy to, co złe i niecne. A może nie? Może się okaże, że macie rację? Że Soros faktycznie ma ogromny wpływ na świat? Napiszemy wszystko po kolei. 

George Soros i redaktor naczelny 'Gazety Wyborczej' Adam Michnik na konferencji 'Oblicza postkomunizmu' w Warszawie w 2000 r. (fot. Sławomir Kamiński/AG)

Dziś zatem ujawniamy! Soros jest...

Bogaty. Bardzo, bardzo, bardzo bogaty. Ma osiem miliardów dolarów. Zaraz, zaraz, tak mało? Spokojnie, jeszcze w lutym miał ponad 25 miliardów i był 19-tym najbogatszym człowiekiem świata według Forbesa. Jak zdobył ten majątek i co z nim zrobił - o tym za chwilę. Spokojnie - nie stracił siedemnastu miliardów. On je wydał. Wydał na to, przez co dla radykalnej i mniej radykalnej prawicy - w Polsce, w Europie Wschodniej i na świecie - jest synonimem wszelkiego zła. Na społeczeństwo obywatelskie. Tak, robi to od lat, także w Polsce. Finansuje i funduje instytucje, organizacje i partie o progresywnym, liberalnym, lewicowym, równościowym programie.

Koszmarny sen amerykańskiej prawicy

Nic dziwnego, że według komentarzy wygłaszanych na antenie amerykańskiej prawicowej TV Fox News George Soros to "władca marionetek", "liberalny lewak-milioner", wspierający Demokratów przeciw Republikanom - i nieważne, że prawicowi milionerzy od lat łożą szczodrze na Republikanów i ich przeróżne przystawki - instytuty i think-tanki i nikomu to najwyraźniej nie przeszkadza.

Ale zaraz, zaraz. Skoro Soros wspiera polityków, to na pewno ma wpływ na rząd USA! Czyżby? Ujawniamy! Fakt: Soros wydał miliony, żeby George Bush nie został wybrany na drugą kadencję . I co? I miliony - dokładnie dwadzieścia siedem milionów amerykańskich zielonych dolarów - poszły w błoto. Fakt: w 2016 r. wspierał kampanię Hillary Clinton. I co? Jego faworytka przegrała z pewnym ambitnym milionerem, potentatem rynku nieruchomości i karykaturalną gwiazdą telewizyjnego reality show. Tak, Hillary Clinton na zawsze przejdzie do historii jako Ta, Która Przegrała Z Donaldem Trumpem.

Donald Trump, prezydent USA (fot. Susan Walsh/AP)

Soros miał też - według czołowego "konspiracjonisty" USA, Alexa Jonesa z fakenewsowego portalu Infowars - wzniecać niepokoje i organizować protesty w Charlottesville, gdzie doszło do sporów na tle rasowym. Po co? Dla Jonesa to oczywiste - żeby "kontrolować" ludzi. Amerykański serwis wychwytywaczy kłamstw, Politifact, skomentował bzdury Jonesa przyznając mu najwyższy punkt na swojej skali kłamstwa: "portki w ogniu " (dosł. "pants on fire").

Ale na bok Ameryka! Jak wskazuje "Foreign Policy" , jest pewien region świata, w którym Sorosa boją się najbardziej. Tak, to my! Europa Środkowa i Wschodnia, gdzie miliarder stał się istnym nemezis konserwatywnych rządów. Zacznijmy od jego rodzinnych Węgier.

"Gdziekolwiek budowane jest królestwo, w tle działają szare eminencje. W trakcie dziejów byli to zazwyczaj ekstremalnie bogaci, potężni i wpływowi ludzie, którzy z powodu swego dobrobytu czuli się także lepsi od innych. (...) Również dzisiaj działa w tle taki zdeterminowany i odnoszący sukcesy w świecie finansów człowiek, który uważa sam siebie za lepszego od innych. Niestety dla nas jest on Węgrem i nazywa się George Soros".

To cytowany przez prawicowy portal Niezależna.pl premier Węgier Viktor Orban . Soros jest chyba jedynym Węgrem, którego Orban się boi. Zresztą w dalszej części tego tekstu zdradza, czego boi się naprawdę. Utraty władzy. Pisze bowiem: "Przed nami kolejne trudne bitwy, tym bardziej, że szybko zbliżają się wybory" [wiosną 2018 r. na Węgrzech odbędą się wybory parlamentarne - przyp. red.]. Więc pisze węgierski premier dalej: "Soros zrobi wszystko, co w jego mocy, aby zainstalować tu rząd, który będzie tańczył tak jak on mu zagra, który rozbierze płoty i otworzy granice dla nielegalnych migrantów" . (...)

Premier Węgier Viktor Orban (fot. Tamas Kovacs/AP)

Aha, tu Orbana boli. A że Unia Europejska również go piętnuje za brak pomocy imigrantom, to też jest zła i współpracuje z Sorosem. "Wydaje instrukcje liderom Unii Europejskiej w wielu sprawach (...) Bezsprzeczne jest, że procedura naruszania unijnego prawa, którą Bruksela wszczęła przeciwko Węgrom, Polsce i Czechom za brak przyjęcia przymusowych kwot w sprawie migrantów, jest wynikiem jego instrukcji" - pisze dalej węgierski enfant terrible UE.

A czym Soros podpadł innym rządom? Gdy setki tysięcy Rumunów wyszły na ulice Bukaresztu i innych miast Rumunii zaprotestować przeciw rządowi, który chciał zdepenalizować... korupcję (sic!), powiązana z rządem telewizja twierdziła, że w tychże protestach biorą udział opłacani przez organizacje Sorosa dorośli (100 lei), dzieci (50 lei) i ...psy (30 lei). Reakcja? Następnego dnia ludzie przyczepili swoim psom karteczki z pytaniami typu "czy ktoś ma zamienić 30 lei na euro?).

Foreign Policy kwituje: "Na Węgrzech jest zdrajcą, w Rumunii mu nie ufają, bo jest Węgrem [Węgry i Rumunię od traktatu w Trianon dzieli historyczny spór o ogromne terytorium - Transylwanię - red.]. [...] A wszędzie indziej jest Żydem" .

Kiedy wpiszemy w Youtube "George Soros", otrzymamy mnóstwo informacji o tym, że chce zniszczyć Polskę, stworzyć Nowy Porządek Świata, że jest Żydem, a co gorsza syjonistą. A wiadomo, że syjonista to nic innego, jak izraelski narodowiec, krwawy kat palestyńskich i w ogóle arabskich dzieci. Czyżby? Otóż nie. Soros znany jest z - delikatnie mówiąc - ostrego sprzeciwu wobec polityki państwa izraelskiego wobec terytoriów palestyńskich i zamieszkującej na nich ludności arabskiej. A sprzeciwia się po swojemu - finansuje lub wspomaga finansowo działalność propalestyńskich organizacji, jak Breaking the Silence. Władze Izraela nienawidzą go do tego stopnia, że "New York Times" zatytułował nawet swój tekst "Izraelska wojna z George'm Sorosem". W Fox News pewien komentator palnął nawet, że Soros współpracował z prawdziwymi nazistami . Byłoby to trudne, bo podczas okupacji Węgier miał 14 lat. No i rzeczywiście - ujawniamy! - jest Żydem.

George Soros w 2012 r. (fot. Albert Zawada/AG)

Urodzony w 1930 roku w Budapeszcie w nieortodoksyjnej żydowskiej rodzinie György Schwartz, w 1936 decyzją ojca zmienił wraz z całą rodziną nazwisko na Soros, by uniknąć strasznego losu milionów swoich pobratymców. W czasie wojny taka zmiana kosztowała bardzo drogo, na szczęście rodzinę było stać. Dlaczego Soros i co oznacza to słowo? Po węgiersku "dziedzic", a w esperanto - ojciec małego György'ego był pasjonatem tego języka , a jego syn jest jednym z niewielu ludzi na świecie, który mówi w nim od dziecka - oznacza "ten, który będzie rósł, szedł w górę". Ojciec, pan Tivadar Schwartz vel Soros, miał dobre przeczucie co do przyszłości syna.

W 1947 roku Soros emigruje do Londynu. Studiuje w London School of Economics, ima się różnych prac - sprzedaje nawet pamiątki na plaży, a równocześnie śle CV do - jak twierdzi - każdego banku w Londynie. I dostaje się do banku Singer&Friedlander. Młody urzędnik bankowy przenosi się kilka lat później do Nowego Jorku, gdzie pracuje w firmie finansowej F.M. Mayer (1956-59). Już wtedy specjalizuje się w analizie giełd europejskich, na które Ameryka zaczyna powoli zwracać uwagę. W kolejnych bankach zaczyna obejmować stanowiska kierownicze, a w 1966 r. ma na tyle silną pozycję, że zakłada - z siedzibą na Antylach Holenderskich - swój pierwszy fundusz inwestycyjny - Double Eagle. W 1970 r. tworzy kolejny - Soros Fund, później znany jako Quantum, który w samym tylko 2013 roku zarobił 5,5 mld dolarów. A 16 września 1992 roku, w tzw. Czarną Środę, Soros - grając na spadek wartości funta szterlinga - zarabia miliard dolarów, podczas gdy Bank Anglii traci 3,4 miliarda funtów. "Człowiekowi, który złamał Bank Anglii" uchodzi to na sucho.

Być może ze względu na to, jaki robi użytek ze swoich pieniędzy. Na całym świecie wspiera organizacje działające na rzecz liberalizacji, rozwoju i społeczeństwa otwartego. W tym jego oczko w głowie - Open Society Foundation (Fundację Społeczeństwa Otwartego), która wpompowała ogromne fundusze w raczkujący sektor NGO w Europie Wschodniej po 1989 r. , a symbolem wsparcia Sorosa dla idei społeczeństwa otwartego, walki o prawa człowieka, wspierania mniejszości, budowy społeczeństwa obywatelskiego w Polsce była założona i finansowana przez niego Fundacja Batorego, która służyła również jako rozdzielnik pieniędzy dla innych NGO.

"W 1997 r. w państwach postkomunistycznych działało 29 fundacji Sorosa. W 1994 r. wydały one 300 mln dol., a w 1998 r. niemal dwa razy więcej, bo 574 mln" - wylicza "Dziennik Gazeta Prawna" . I wymienia niektórych beneficjentów Open Society Foundation: Instytut Spraw Publicznych, Instytut na rzecz Państwa Prawa, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju, Stowarzyszenie 61. Jak tak dalej będziemy wymieniać, okaże się, że - ujawniamy! - Soros odpowiedzialny jest za powstanie i rozwój znacznej części polskiego sektora NGO. Czyli za to, że mnóstwo obywateli mogło się zaangażować w ważne dla nich sprawy. To źle?

Zresztą ta rzeka pieniędzy mocno wyschła i zmieniła się w strumień po akcesji Europy Wschodniej do UE. Ale wtedy sektor NGO był już stabilniejszy i umiał szukać grantów gdzie indziej.

Co zatem robi Soros? Tak, jak bracia Koch i inni konserwatywni milionerzy łożą pieniądze na NRA czy Tea Party, tak węgierski miliarder wspomaga organizacje bliskie mu światopoglądowo. Ujawniamy - ma prawo. Jego pieniądze, może robić z nimi, co chce. Na przykład przekazać 18 miliardów dolarów (!!!) na swoją własną fundację. Tak, nie mylicie się - Soros przerzucił w ciągu ostatnich kilku lat lekko licząc dwie trzecie swojego prywatnego majątku na instytucję, której podstawowym zadaniem jest fundowanie działalności NGO'sów na całym świecie. Open Society Foundations stała się drugą najbogatszą organizacją pozarządową w USA po fundacji Gatesów. Czyli siłą, z którą należy się liczyć.

George Soros na konferencji 'Oblicza postkomunizmu' w Warszawie w 2000 r. (fot. Jacek Marczewski/AG)

No i prawica się liczy. Także ta nasza, polska. Przy informacji o Sorosie trzeba, jak wiadomo, przypomnieć, że jego pieniądze "służą między innymi wspieraniu homopropagandy, promowaniu aborcji czy mulikulturalizmu na całym świecie" . Czyżby? To i tak łagodne "Do Rzeczy". Powiedzmy to wprost - za wPolityce.pl braci Karnowskich , że nasza Polska jest dla Sorosa "niebezpieczna, ponieważ kategorycznie przeciwstawia się inwazji kultury antychrześcijańskiej". Mało tego! Ujawniamy! "Z demokratycznie wybranym rządem PiS w Polsce jest mu tak samo nie po drodze jak z gabinetem Viktora Orbána w jego ojczyźnie" - dodaje wPolityce.pl .

Przy czym to ostatnie to akurat - ujawniamy! - prawda. Zagubionym w dzisiejszym skomplikowanym świecie przypominamy, że w demokracji można nie zgadzać się z własnym rządem. A co dopiero z cudzym! Prawdą jest też, że - znów ujawniamy! - ów posiadacz rzekomo "niewyobrażalnych wpływów poprzez swoją sieć fundacji, instytutów i uczelni w 90 krajach", otwarcie atakuje Jarosława Kaczyńskiego . I gdzież tu "Polak-Węgier dwa bratanki"? O nie, tu braterstwa być nie może, nie z kimś, kto - według instytutu Ordo Iuris - finansuje Czarny Protest w obronie praw kobiet . Przydają się tacy ludzie jak samozwańczy dziennikarz i pisarz Andreas von Rétyi, który pisze o Sorosie "najniebezpieczniejszy człowiek świata" . Oprócz tego von Rétyi pisał też o Illuminatach i wyleczeniu raka bez nowoczesnej medycyny. Zapomniał o Reptilianach i "Gazecie Wyborczej". O tej ostatniej nie zapomniała za to posłanka Krystyna Pawłowicz, umieszczając wisienkę na torcie nienawiści. Czas na Prawdę, oto ona, w pisowni oryginalnej:

"Celem życia G. Sorosa, [...], miliardera globalnego, jest dechrystianizacja, wynarodowienie i spekulacje finansowe niszczące gospodarki poszczególnych państw. [...] Pod hasłami tzw. otwartego społeczeństwa i walki o demokrację, niszczy tradycję, rodzinę, wszelkie religie. [...] Wykupił np. 35% akcji spółki Agora, wydającej upadającą, antyrządową i antypolską Gazetę Wyborczą. [...] Szczęść Boże!

- kończy Pawłowicz .

Szczęść Boże zatem i przechodzimy do clou programu. Czy piszę ten tekst za pieniądze Sorosa? Otóż nie! Jakie są fakty? Takie, że związany z Sorosem Media Development Investment Fund istotnie kupił akcje Agory . Ale od kogo? Ujawniamy! Od PZU. A konkretnie od PTE PZU, zarządzającej funduszem emerytalnym Złota Jesień - i to po korzystnej dla PZU cenie. Jak opisał "Newsweek" , akurat w tamtym momencie PZU przejmowali ludzie związani z... PiS. Czyżby gdzieś na Nowogrodzkiej komuś nie spodobało się, że 11,22 procent akcji, które dają 8,26 procent głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, wymknęło się z rąk? O nie, nie będziemy tu tworzyć spiskowej teorii. Niektóre prawicowe media pisały wręcz o "mesjaszu, który zstępuje na Czerską" . Według nieoficjalnych informacji, do których dotarliśmy, na razie nikt po wypłacie nie został zbawiony.

Mesjasz? Geniusz? Hochsztapler? Szczodry społecznik? Prawdziwy demokrata? Cyniczny cwaniak? Problem z Sorosem polega na tym, że jest w nim wszystkiego po trochu. Z konglomeratu twarzy i wcieleń węgierskiego finansisty wyłania się twardy gracz, który ma tyle pieniędzy, że inwestuje je w to, na co ma ochotę. A on akurat ma ochotę inwestować w media i organizacje pozarządowe. W demokrację. I robi to - jak wskazuje jego życiorys - najwyraźniej nie tylko dlatego, że mu się to po prostu opłaca.

Protest przeciwko George'owi Sorosowi w Budapeszcie (fot. Pablo Gorondi/AP)
Zobacz wideo

CHCESZ DOSTAWAĆ WIĘCEJ DARMOWYCH REPORTAŻY, POGŁĘBIONYCH WYWIADÓW, CIEKAWYCH SYLWETEK - POLUB NAS NA FACEBOOKU

Michał Gostkiewicz. Dziennikarz i redaktor magazynu Weekend.Gazeta.pl. Wcześniej dziennikarz Gazeta.pl, "Dziennika" i "Newsweeka". Stypendysta Murrow Program for Journalists (IVLP) Departamentu Stanu USA. Absolwent Polskiej Szkoły Reportażu. Robi wywiady, pisze o polityce zagranicznej i fotografii. Kocha Amerykę od Alaski po przylądek Horn. Prowadzi bloga Realpolitik, bywa na Twitterze.