Rozmowa
Anna Kalita i Maria Banaszak (Grafika - Gazeta.pl)
Anna Kalita i Maria Banaszak (Grafika - Gazeta.pl)

"Rozmowy na lepsze jutro" to przestrzeń na analizę ważnych zjawisk społecznych, uczuć, samego siebie. O szczęściu, o zmianie w życiu, o odpuszczeniu sobie rozmawiam z filozofami/filozofkami, psychologami/psycholożkami. A dziś – ze specjalistką od uzależnień, ponieważ bywa tak, że branie czy picie wymykają się spod kontroli, zaczynają dominować i niszczyć życie. 

Czym narkotyzują się dzisiejsze dzieci, młodzież? Jak rozpoznać, że biorą? – Z reguły zaczyna się od wesołych eksperymentów. Bierzemy z ciekawości, z nudy. Rodzice boją się nawet na ten temat rozmawiać z dziećmi. Chcieliby, by one nigdy nie spróbowały narkotyków. Ale mamy XXI wiek! Jestem wdzięczna Macie, że pokazał, że nie ma już elitarnych liceów, w których młodzież jest wolna od uzależnień. Od dawna tak już nie jest – mówi dr Banaszak. 

Alkoholizm i narkomania są demokratyczne. Dopadają kobiety i mężczyzn, również tych dobrze sytuowanych, „ludzi sukcesu". Nazywa się ich alkoholikami czy też narkomanami "wysoko funkcjonującymi". – Narkomania lubi sprzeczności: lubi być tam, gdzie jest biednie, gdzie jest mało bezpieczeństwa i bliskości emocjonalnej, ale lubi też nadmiar: tam, gdzie za dużo presji, oczekiwań, stresu, leku. A w tej chwili jest tego dużo wszędzie. A więc dotyczy też  przeciętnego Kowalskiego – podkreśla moja rozmówczyni.

I obrazowo tłumaczy, że dzisiejsza narkomania jest inna niż ta sprzed kilkudziesięciu lat. – Naćpany człowiek nie siedzi już z głową między kolanami na Dworcu Centralnym. Paradoksalnie jednak nie oznacza to wcale, że dzisiejsze substancje są mniej niebezpieczne. Osoba uzależniona jest w stanie funkcjonować w rolach społecznych, co jest pożywką do trwania w uzależnieniu – podkreśla dr Banaszak. 

Jednak nie rozmawiamy tylko o młodzieży i tylko o narkotykach. Nastolatek czy dorosły, kobieta czy mężczyzna, narkotyki czy alkohol – wszyscy uzależnieni funkcjonują tak samo. Bronią się przed prawdą o swoim stanie, stosując te same mechanizmy, na przykład system iluzji i zaprzeczeń, nałogowe regulowanie uczuć, rozproszonego ja. 

Ta "Rozmowa na lepsze jutro" to przestrzeń, by przyjrzeć się swojemu piciu, swojemu braniu. Czy ono jest OK? Czy jest bezpieczne? A może stało się nadmiarowe? Jeśli tak, to jak się zatrzymać? Jak sobie pomóc, kiedy jeszcze nie jesteśmy uzależnieni, ale zaczyna się robić niebezpiecznie? A przede wszystkim: po czym poznać, że "to już"? Że picie jest nadmiarowe, a używanie narkotyków stało się uzależnieniem? 

Zapraszam Państwa do obejrzenia pierwszej części mojej rozmowy z wybitną specjalistką od uzależnień.   

Zobacz wideo Czasami lepsze jutro oznacza trzeźwe jutro. Dr Banaszak: – Ono będzie lepsze! Jakość życia się poprawi!

Maria Banaszak. Doktor nauk społecznych, specjalistka psychoterapii uzależnień, popularyzatorka nauki. Pełnomocniczka zarządu głównego Monaru ds. badań i rozwoju, terapeutka ośrodka Monaru w Głoskowie oraz doradca naukowy PredictWatch (aplikacja Nałogometr). Wspólnie z Agatą Jankowską napisała książkę "Hajland. Jak ćpają nasze dzieci". W świecie wirtualnym funkcjonuje jako Pani od narkotyków.  

Anna Kalita. Absolwentka politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Dziennikarka. W 2016 r. otrzymała honorowe wyróżnienie Festiwalu Sztuki Faktu oraz została nominowana do Grand Press w kategorii dziennikarstwo śledcze za wyemitowany w programie TVN "UWAGA!" materiał "Tu nie ma sprawiedliwości", o krzywdzie chorych na alzheimera podopiecznych domu opieki, a w 2019 r. do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej za teksty o handlu noworodkami w PRL, które ukazały się w Weekend.gazeta.pl. Fascynują ją ludzie i ich historie oraz praca, która pozwala jej te historie opowiadać. Kontakt do autorki: anna.kalita@agora.pl.