Rozmowa
Anna Kalita i Justyna Smoleń-Starowieyska (Grafika - Gazeta.pl)
Anna Kalita i Justyna Smoleń-Starowieyska (Grafika - Gazeta.pl)

Czym jest szczęście i jak go nie przegapić? Do "Rozmów na lepsze jutro" zaprosiłam filozofkę, dr Justynę Smoleń-Starowieyską, która twierdzi, że dążąc do szczęścia idealnego, jakie opisywał między innymi intelektualista i filozof Władysław Tatarkiewicz, ustawiamy sobie zbyt wysoko poprzeczkę. 

– Nie tylko nie zawsze celebrujemy chwile szczęścia, ale nie zawsze sobie je w ogóle uświadamiamy. Już samo to, że budzę się rano, jestem zdrowa i mam zdrową córkę, jest wielkim szczęściem, tyle że w rutynie codziennego życia nie myślę w ten sposób. Mówię: "Jestem szczęśliwa", dopiero kiedy wydarza się coś wyjątkowego. Dlaczego nie dostrzec, że szczęście jest w rutynie codzienności? – pyta Smoleń-Starowieyska. 

"Rozmowy na lepsze jutro" to cykl rozmów, które są przestrzenią do zatrzymania się i refleksji nad tym, co w życiu najważniejsze. – Należy skupić się na mniejszych, codziennych szczęściach i je sumować. Byłabym butna, gdybym powiedziała, że to potrafię, natomiast uczę się tego – mówi moja rozmówczyni. 

Zapraszam Państwa do obejrzenia rozmowy.  

Zobacz wideo "Rozmowy na lepsze jutro". Justyna Smoleń-Starowieyska: Warto sobie uświadamiać: "To właśnie jest moje szczęście"

Justyna Smoleń-Starowieyska. Doktor filozofii. Specjalizuje się w filozofii człowieka, wartości i kultury. Rozprawę doktorską z tego zakresu obroniła w roku 2008. Wykładała na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Przez kilka lat praktykowała doradztwo filozoficzne.

Anna Kalita. Absolwentka politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Dziennikarka. W 2016 r. otrzymała honorowe wyróżnienie Festiwalu Sztuki Faktu oraz została nominowana do Grand Press w kategorii dziennikarstwo śledcze za wyemitowany w programie TVN "UWAGA!" materiał "Tu nie ma sprawiedliwości", o krzywdzie chorych na alzheimera podopiecznych domu opieki, a w 2019 r. do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej za teksty o handlu noworodkami w PRL, które ukazały się w Weekend.gazeta.pl. Fascynują ją ludzie i ich historie oraz praca, która pozwala jej te historie opowiadać. Kontakt do autorki: anna.kalita@agora.pl.