Ten artykuł jest częścią cykluZwykli Niezwykli
Kazimierz Strzelec (fot. Gazeta.pl)
Kazimierz Strzelec (fot. Gazeta.pl)
Zobacz wideo

Musztardowe spodnie, fioletowy sweter i schludna koszula w paski. Kazimierz Strzelec, mechanik po szkole kolejowej, ubiera się gustownie, ale - jak sam twierdzi - po wyglądzie jeszcze nikt nie poznał. - Nie wyglądam na stereotypowego geja. A stereotyp jest - facet miękki, w rurkach, jak to się mówi: "przegięty". To, co pewnie mnie odróżnia, to wrażliwość i miłość do sztuki. Żaden z moich kolegów z pracy nie dałby 20 euro, żeby zobaczyć jakiś obraz w muzeum. 90 proc. Polaków woli telewizor, wódkę, wersalkę. Ja tak nie chcę - opowiada.

O tym, że kobiety go nie pociągają, wiedział już jako nastolatek.

Ale wtedy to było nie do pomyślenia. Żyliśmy w komunie, to było tępione. Nie znałam nikogo takiego, jak ja. Więc nie dość, że siedziałem w szafie, to jeszcze zamkniętej na pięć spustów i zakopanej sto metrów pod ziemią

- wspomina.

Pierwszy coming out zrobił, gdy miał 47 lat. Pracował w Niemczech i tam zobaczył, że "można żyć inaczej". Powiedział przyjacielowi, przyjaciel swojej żonie. Oboje zareagowali normalnie, nie odtrącili. To był przełom. - "Przyznawanie się" to dla homoseksualistów codzienność. I zawsze trzeba liczyć się z tym, że ludzie źle to przyjmą, może zwyzywają, może pobiją. Mnie - dzięki Bogu - nikt przez tych 11 lat nie odtrącił. Ani w pracy, ani w rodzinie.

Ale musiałem w sobie wyrobić odporność na to, że coś ktoś może powiedzieć. A niech ludzie gadają. Jak wrzucałem na Facebooka posty "Miłość nie wklucza" albo Kampanii Przeciw Homofobii, to były takie plotki: "A, Kazik to pedał". Ale w twarz mi tego nikt nigdy nie powiedział. A jak ludzie pytają, po prostu nie zaprzeczam.

W pracy wiedzą wszyscy, bo Kazik "walczy o swój teren". - Kolegów oswajałem powoli, ze dwa lata. Nie można od razu robić rewolucji, obrażać się, bo człowiek zostanie wrogiem. Ja jestem lubiany, unikam konfliktów, trudne sytuacje obracam w żart. Ostatnim w pracy, który się nie pogodził z rzeczywistością i wciąż ma nadzieję, że coś ze mnie będzie (czytaj: znajdę sobie żonę), jest mój przyjaciel Marian. Marian, ilekroć widzi, że flirtuję z jakąś kobietą - bo ja od zawsze bardzo lubię kobiety, a one mnie, chyba się mnie nie boją - to mówi, że ja chyba jestem kryptohetero! - śmieje się Kazik.

I kontynuuje: - Łatwiej jest być hetero, zwłaszcza dzisiaj, gdy trwa polowanie na "tęczowe czarownice", ale ja nigdy nie myślałem, żeby udawać, okłamać jakąś kobietę, znaleźć sobie alibi - kończy.

Zwrot "dzięki Bogu" pada z ust Kazimierza często i nie jest to tylko językowy przerywnik. - Dla mnie dzisiaj Bóg jest wszystkim. Chociaż doświadczyłem przemocy w Kościele, odnalazłem się na nowo. Dzięki fundacji Wiara i Tęcza działam społecznie, pomagam przy organizacji Marszu Równości w Lublinie, który tworzą niesamowici ludzie i nie boję się publicznie pokazać twarzy. Oni dają mi siłę - przyznaje. I wspomina, że gdy lubelski Marsz Równości najpierw został zakazany, a potem się odbył "i ludzie szli, szli, szli, i się nie kończyli" - to, mimo rzucanych kamieni i rac narodowców, czuł dumę i szczęście.

Tego, co robi, nie uważa za bohaterstwo. - Dla mnie bohaterem jest Jan Gilas, woźny, który ocalił ludzi, którzy 9 września 1939 roku przyszli do lubelskiego ratusza po wypłatę. Niemiecka bomba wpadła przez dach, a Gilas ją wyniósł i umarł na schodach. Zwykły człowiek, ojciec kilkorga dzieci, oddał życie za obcych ludzi. Ja chciałbym tylko żyć normalnie. A jak Bóg da, to kiedyś może z kimś kochanym u boku - kończy Kazimierz.

"To ludzie sobie wyobrażają, że Bóg nie kocha gejów. Dla mnie Bóg jest miłością" - KLIKNIJ W PLAYERA, ZOBACZ WIDEO