- Łatwo powiedzieć bzdurę, obalić ją znacznie trudniej. Weźmy takie zdanie: "za globalne ocieplenie nie odpowiada człowiek, ale wyłącznie naturalne cykle przyrodnicze". Wypowiedzenie tej nieprawdy zajęło mi sekundę. Jej obalenie wymaga jednak wygłoszenia wielogodzinnego wykładu, prezentacji danych, porównywania parametrów i tak dalej. Innymi słowy, trzeba się nieprawdopodobnie narobić, a na koniec i tak ktoś powie: "eee, to są opłacone badania i globalny spisek" - mówi Magdzie Roszkowskiej Łukasz Lamża , autor "Światów równoległych" .
Pasażer w łódce, widok z okna w samolocie, poranek widziany przez otwarty namiot. Kolejne takie ujęcie. I kolejne. Różnią się światłem, czasem kolorami fotografowanych przedmiotów, ale pomysł na zdjęcie i kompozycja są te same. Nie jesteśmy tak oryginalni, jak nam się wydaje, co obnaża profil Insta Repeat, prowadzony przez Emmę Sheffer - pisze
Alicja Wysocka-Świtała
.
- Tak jak dzisiaj wszyscy w Berlinie, Warszawie czy Dubaju mówią o smart city czy rozwoju zrównoważonym, tak wtedy wszyscy mówili o rozluźnianiu zabudowy, ograniczeniu własności prywatnej, wprowadzaniu zieleni, poszerzeniu ulic czy nowoczesnym osiedlu. W Polsce doszło do cudownej synergii między celami fachowców i celami władzy - twierdzi Grzegorz Piątek , autor książki "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949" , z którym rozmawia Mike Urbaniak .
Myślałam, że zwariowałam, że jestem hipochondryczką - mówią kobiety, które o trafną diagnozę walczyły niekiedy latami. Kasia, mając już dodatni wynik próby tężyczkowej, usłyszała w gabinecie lekarskim, że tężyczka to bzdura. Nie ma takiej choroby. Co więc powoduje, że tracisz na kilka miesięcy zdolność do pracy albo trafiasz na SOR, bo nie możesz oddychać? - problem bierze pod lupę
Katarzyna Nowakowska
.
- Zadzwoniłem do Andrzeja Wajdy i mówię: "Jest jedna piąta szans, że pan dostanie Orła i mam nadzieję, że w takiej sytuacji zechce go pan przyjąć." A on: "Rozumiem, rozumiem. Ale nie dawajcie mi tej nagrody. Tak będzie lepiej" - Dariusz Jabłoński , reżyser filmowy, scenarzysta i producent, pomysłodawca i twórca Polskich Nagród Filmowych, powszechnie znanych jako Orły, opowiada Angelice Swobodzie o kulisach ich przyznawania. A Henryk Talar - również Angelice - mówi m.in. o drodze do aktorstwa i tym, ile naprawdę ma wzrostu.
Przeczytacie też u nas tekst o Polakach wracających z Wielkiej Brytanii oraz wywiad z psychiatrą Sławomirem Murawcem - o tym, dlaczego coraz więcej dni na L4 spędzamy z powodu zaburzeń psychicznych. Obydwa materiały przygotowała Ewa Jankowska .
A Ola Długołęcka przygląda się temu, jakie milenialsi mają strategie w związku, seksie i finansach. Na jej pytania odpowiadają Anna Maria Szutowicz i Gabriela Grzelak , autorki raportu "ALL YOU NEED IS... WHAT?".
Do tego na weekend mamy dla Was fragmenty dwóch książek: "Napiwku nie będzie. Sekrety kelnerów" Justyny Pobiedzińskiej i "Poławiaczki pereł. Pierwsze Polki na krańcach świata" Uli Ryciak .