artykuły
Leszek Cichy ((fot. archiwum prywatne Leszka Cichego))
Leszek Cichy ((fot. archiwum prywatne Leszka Cichego))

- Kacuś. Kapselek. Setka. Źródełko. Flaszka. Alkohole za Grosze. Karafka. Kielonek. Wódopój. Rausz. Promil, Procent, Reset. Monopolowy z Tradycją - takie poetyckie nazwy noszą łódzkie sklepy z alkoholem. A jest ich w mieście blisko 1500. Kilka z nich odwiedził

Bartosz Józefiak

i porozmawiał z zatrudnionymi tam sprzedawczyniami.

Sklep monopolowy (Fot. Tomasz Szambelan / Agencja Gazeta) ()

- Był mizoginem. Kobiety nie miały przy nim za wiele do powiedzenia. Zresztą na partnerki wybierał młodziutkie dziewczyny, które mógł formować. Kształcił je, uczył, lepił niby Pigmalion, a kiedy już były uformowane, związek się kończył. Z tymi świadomymi swojej wartości radził sobie gorzej - mówi Aleksandra Szarłat , autorka książki "Żuławski. Szaman" . Z biografką spotkał się Arkadiusz Gruszczyński .

Książka Aleksandry Szarłat ukazała się nakładem Wydawnictwa Agora (mat. prasowe) ()

- Opowiadanie o Gruzji w samych pozytywach zaczęło mnie denerwować. Odnoszę wrażenie, że my w Polsce traktujemy Gruzję trochę jak Jana Pawła II, więc nie można powiedzieć o niej złego słowa - mówi Stasia Budzisz , autorka książki "Pokazucha. Na gruzińskich zasadach" . Rozmowa Dominiki Kręglickiej .

Książka 'Pokazucha. Na gruzińskich zasadach' ukazała się nakładem Wydawnictwa Poznańskiego (fot. Magda Jończyk, mat. prasowe) ()

- Kiedy powiedziała, że została napadnięta i zgwałcona, nikt jej nie uwierzył. Może dlatego, że nie była roztrzęsiona, a obdukcja nie wykazała śladów jednoznacznie wskazujących na wykorzystanie seksualne. Dlaczego jednak miałaby zmyślać? O Marie, której dramatyczna historia stała się kanwą dla serialu "Niewiarygodne" (od dzisiaj na platformie Netflix), pisze Maria Kośmik .

fot. Shutterstock ()

- Dwie bardzo odmienne osobowości razem w podróży. Co sprawiło, że pewnego letniego dnia 1999 roku Leszek Cichy i Marek Kamiński , nie znając się wcześniej, podjęli decyzję o wspólnej wyprawie na najwyższy szczyt najzimniejszego kontynentu naszej planety? Opowiadają o tym w książce "Trzy bieguny" . Publikujemy jej fragmenty.

Z archiwum Leszka Cichego. W obozie drugim. W tle masyw Gaszerbrumów ()

Poza tym w wydaniu: w kolejnym odcinku cyklu "Młoda Polska" przedstawia Wiktora Warchałowskiego , współtwórcę start-upu Airly , Angelika Swoboda rozmawia z Magdaleną Wolińską-Riedi , autorką książki "Kobieta w Watykanie" oraz Wiesławą Fobke , która przez ponad 20 lat prowadziła miejskie autobusy, Paulina Dudek w nowym odcinku "Zwykli Niezwykli" przedstawia Kazimierza Nóżkę , najsłynniejszego leśnika w Polsce, Agnieszka Żądło pyta dr hab. Ryszarda Machnikowskiego , biegłego sądowego, o bezprecedensowy proces Polaka oskarżonego o międzynarodowy terroryzm, publikujemy tez fragment książki "Zimbardo w rozmowie z Danielem Hartwigiem" w tłumaczeniu Olgi Siary.

Anna Budyńska . Redaktorka naczelna Weekend Gazeta.pl.