artykuły
Kadr z filmu 'Wiatr. Thriller dokumentalny' (mat. prasowe HBO) (Kadr z filmu 'Wiatr. Thriller dokumentalny' (mat. prasowe HBO))
Kadr z filmu 'Wiatr. Thriller dokumentalny' (mat. prasowe HBO) (Kadr z filmu 'Wiatr. Thriller dokumentalny' (mat. prasowe HBO))

- Halny bardzo mocno działa na osoby zmagające się z depresją, a także na alkoholików, wyzwalając u nich padaczkę alkoholową. Podejmują one więcej prób samobójczych. Hodowcy owiec muszą oddzielać barany od stada, bo gdy zbliża się halny, samce zaczynają ze sobą walczyć i zagrażają reszcie stada - mówi Michał Bielawski , reżyser dokumentu "Wiatr. Thriller dokumentalny" . Film można oglądać na HBO GO od 7 lipca. Rozmowa Małgorzaty Steciak .

Kadr z filmu 'Wiatr. Thriller dokumentalny' (mat. prasowe HBO)

- Joanna nie kocha już Bartosza. Przestała dawno temu, wtedy, kiedy zaczął grozić jej śmiercią. Uciekła od niego, też dawno temu, wtedy, kiedy zaczął się nad nią znęcać psychicznie. I dawno by się z nim rozwiodła, gdyby mogła. Nie może, bo sąd - choć przyznaje, że do przemocy wobec Joanny doszło - nadal wierzy, że żona powinna być przy mężu, dla dobra dzieci, i rozwodu dać nie chce. Tekst

Małgorzaty Gołoty

.

fot. shutterstock.com

- Mary Kathryn Nagle należy do plemienia Czirokezów. Jest prawniczką i dramatopisarką. Mówi: Moja skóra jest jasna. Trudno więc się domyślić, że mam indiańskie korzenie. Indianki o ciemniejszej karnacji znacznie częściej spotykają się z rasistowskimi lub seksistowskimi komentarzami. Rozmowa Marty Zdzieborskiej .

fot. archiwum prywatne / Justin T. Gellerson

- Kiedy 'Krzyżacy' weszli do kin, kraj dosłownie oszalał. Dziś ludzie się dziwią: tego nie nakręcił Hoffman ani Kawalerowicz? - mówi Michał Danielewicz , autor książki "Ford. Reżyser" , o twórcy polskiego kinowego przeboju wszech czasów. Rozmowa Mike'a Urbaniaka .

Książka Michała Danielewicza ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej (mat. prasowe)

- Ponoć wszystko zaczęło się od kota. Mały Nikola Tesla głaskał zwierzę i dostrzegł, że ruch dłoni po futrze wywołuje iskry. Tata powiedział chłopcu, że jest to prąd elektryczny. Taki sam, jaki obserwuje w błyskawicy w trakcie burzy. Nikola zafascynował się tym zjawiskiem. Wyrósł na jednego z najbardziej inspirujących wynalazców w historii świata. W biograficznym filmie ma go zagrać polski aktor Tomasz Kot. Z jaką postacią przyjdzie mu się zmierzyć? Wyjaśnia Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka .

Nikola Tesla w swoim laboratorium w Colorado Springs 1899 roku (fot. Wikimedia Commons)

- Tuż przed wojną coraz więcej artystów zaczynało dzielić życie na okresy wytężonej pracy w Warszawie i miesiące spędzane w Zakopanem. Kurort był jednym z ulubionych miejsc wypoczynku kolorowej bohemy. O tym, jak wyglądały wakacje w Zakopanem tuż przed początkiem II wojny światowej pisze Anna Lisiecka w książce "Wakacje 1939" . Publikujemy jej fragmenty.

Maria Kasprowiczowa siedzi pierwsza z prawej w otoczeniu gości przed willą Herenda (fot. NAC)

Poza tym w wydaniu: Angelika Swoboda rozmawia z Katarzyną Grocholą , Ewa Jankowska wyjaśnia, dlaczego osób zarażonych chorobami przenoszonymi drogą płciową jest w Polsce coraz więcej, Anna Kalita pyta seksuolożkę Magdalenę Niewęgłowską , czy kobiety po porodzie mają ochotę na seks.

Anna Budyńska. Redaktorka naczelna Weekend Gazeta.pl.