artykuły
Wystawa 'Wielcy sarmaci tego kraju/Wielkie sarmatki tego kraju' (fot. Marcel Kaczmarek)
Wystawa 'Wielcy sarmaci tego kraju/Wielkie sarmatki tego kraju' (fot. Marcel Kaczmarek)

- Hiszpańscy internauci są zachwyceni jej kastylijskim. Czy zainteresowanie nim wzięło się z płomiennego romansu z Hiszpanem poznanym na wakacjach? - Broń Boże, pod tym względem zawsze byłam przywiązana do polskiej ziemi - mówi Marzenna Adamczyk , ambasadorka RP w Hiszpanii. Rozmowa Mike'a Urbaniaka.

Marzenna Adamczyk z nagrodą 'Máster de Oro', przyznawaną przez Królewskie Forum Menadżerów pod paronatem króla emeryta Juana Carlosa (fot. twitter.com/PlenEspana)

- Prokuratura postawiła Zbigniewowi Wojterze 92 zarzuty, a i w przeszłości miał zatargi z prawem. Jednak mieszkańcy gminy mu ufają. Znów został wójtem. Szczątkowe polecenia wydaje z aresztu, podobno za pośrednictwem żony.

Mariusz Sepioło

pojechał do Daszyny, by zapytać mieszkańców, dlaczego wybrali na wójta człowieka, który siedzi za kratkami. Sprawdźcie, co odpowiedzieli naszemu reporterowi.

W Daszynie mieszka około 4 tys. osób i trudno znaleźć tu kogoś z 281, które nie głosowały na Wojterę (fot. Mariusz Sepioło)

- Był tańszy od wódki. Buteleczka z eterem stała w apteczce każdej pani domu, gdyż wierzono, że jest on idealnym lekiem na właściwie każdą chorobę. Eter trafił też do niektórych śląskich szkół. Problem nadużywania go przez dzieci i młodzież był tak powszechny, że niemal codziennie wyprowadzano z klasy nadpobudliwych uczniów, którzy - gdy kończył się eterowy odlot - zapadali w deliryczny sen. O narkotyku sprzed stu lat, przy okazji premiery filmu Krzysztofa Zanussiego pt. "Eter" , pisze Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka .

Pod koniec XX w. eter stał się niezwykle popularny w salach operacyjnych w Europie i USA (fot. Wikimedia Commons; flickr.com / domena publiczna)

- Rączka Oli jest tak delikatna. Blada, poprzecinana cienkimi, niebieskimi żyłkami. Kiedy chwyta kredkę, potrafi wyczarować cuda. W ubiegłym miesiącu najpierw kazano jej włożyć rękawiczki, potem pójść do domu. Żeby nie narażać innych na niebezpieczeństwo. Ola ma pięć lat i jest nosicielką wirusa HIV. O tym jak żyją w Polsce dzieci zarażone wirusem HIV, pisze Joanna Pasztelańska . 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS.

Krajowy Komitet ds. AIDS edukuje Polaków od 25 lat (fot. Sebastian Wołosz / AG)

- Jedną z najciekawszych wystaw z okazji 100-lecia Niepodległości pokazuje odległa od stołecznych salonów i ulicznych sporów o Polskę Galeria BWA w Tarnowie. W projekcie pod tytułem "Wielcy sarmaci tego kraju/Wielkie sarmatki tego kraju" kurator Marcin Różyc bujną sarmacką sztukę z tarnowskich zbiorów wydał na pastwę nieokiełznanej wyobraźni polskich artystów. Tekst Anny Sańczuk .

Wojciech Ireneusz Sobczyk, 'Taniec śmierci' (fot. Marcel Kaczmarek)

- Mówiono o nim "król dojutrek" - ciągle odkładał ważne dla państwa sprawy, wielu nie zdążył dopilnować przed śmiercią. W życiu prywatnym nie miał wiele szczęścia. Despotyczna matka, nieszczęśliwe małżeństwa i zbyt wczesna śmierć jedynej kobiety, którą prawdziwie kochał. O Zygmuncie II Auguście w książce "Władcy Polski. Historia na nowo opowiedziana" rozmawiają Mirosław Maciorowski i dr hab. Marek Ferenc . Publikujemy jej fragmenty.

'Śmierć Zygmunta Augusta w Knyszynie', Jan Matejko, 1886 r. (fot. Wikimedia Commons / domena publiczna)

Poza tym w wydaniu: wywiad Angeliki Swobody z Olgą Wiechnik , która pracuje nad książką "Posełki. Osiem pierwszych kobiet" , rozmowa Ewy Jankowskiej z dr hab. Lidią Popek , ordynatorem Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, kolejny odcinek cyklu wideo "Zwyczajni Niezwyczajni" przygotowany przez Paulinę Dudek , sylwetka Barbary Brukalskiej , która jest jedną z bohaterek książki "Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia" Julii Pańków i Lidii Pańków .

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Ci się podobał, to wypróbuj nasz nowy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

KLIKNIJ, BY ZAPISAĆ SIĘ NA NEWSLETTER >>>

Anna Budyńska. Redaktorka naczelna Weekend Gazeta.pl.