artykuły
Demonstracja w obronie praw kobiet na Pl. Zamkowym w Warszawie 3.10.2016 r. (fot. Sławomir Kamiński/ Agencja Wyborcza.pl)
Demonstracja w obronie praw kobiet na Pl. Zamkowym w Warszawie 3.10.2016 r. (fot. Sławomir Kamiński/ Agencja Wyborcza.pl)

Wymyśliłaś najbardziej nośne hasło polityczne roku. #Czarnyprotest przebił popularnością w internecie wszystkie inne *. - I się udało! Po głosowaniu miałam pięć minut absolutnego szczęścia. Projekt zaostrzenia ustawy aborcyjnej w Sejmie upadł.

- To jest wielki sukces. Nie wyobrażam sobie, co by było, gdyby wynik był inny. PiS przestraszył się wściekłości kobiet, bo po raz pierwszy polskie dziewczyny zadziałały w tak spójny i zdecydowany sposób. Politycy zrozumieli to, co dotąd lekceważyli: że nastroje w społeczeństwie zmieniają się. Tylko 11 proc. Polaków, jak wynika z sondażu IPSOS, popiera zaostrzenie ustawy aborcyjnej. Ponad trzy razy więcej popiera jej liberalizację.

Gocha Adamczyk (fot. archiwum prywatne)

Dlaczego "czarny" protest? - Każdy ma czarne ciuchy w domu, każdy dobrze wygląda w czarnym, dlatego każdy może łatwo zaangażować się w protest w ten widoczny sposób. Czarny kolor ma przede wszystkim czytelną symbolikę - smutku i żałoby. Właśnie na żałobę zostalibyśmy skazani, gdyby barbarzyński projekt Ordo Iuris przeszedł. Zawodowo zajmujesz się "kuciem" haseł i sloganów? - Pracuję w marketingu, zajmuję się strategią komunikacji. Chciałabym ci opowiedzieć political fiction o środku nocy, burzy mózgów przy tablicy, dziesiątej kawie i piętnastym papierosie. I obliczaniu wyników, analizach skuteczności hashtagów. Nie. Trzeba było sobie odpowiedzieć tylko na jedno pytanie: co zrobić, żeby hasło zaktywizowało większą grupę, a nie tylko stałą ekipę działaczek z Warszawy. Myślałam, jak przebić barierę wieku i geografii, jak namówić ludzi - od nastolatek do emerytek, od małego miasteczka do Warszawy - do wzięcia udziału w pierwszej w życiu demonstracji. Jak zobaczyłem to hasło, pomyślałem: oho, znów przyjdzie grupka pod Sejm i się na tym skończy. Pomyliłem się.

- Są głosy, że klikiem na fejsie nie zmienimy świata. To prawda. Jak zalajkuję status, że dzieci głodują, to nie nakarmię dzieci tym lajkiem. Ale jeśli chcę nim zamanifestować poglądy - to już inna sprawa. To działa. Zobaczyłyśmy, ile nas jest. Policzyłyśmy się. Jeżeli selfie w czerni przysyła mi moja koleżanka, moja ciocia, moja mama - to wiem, że jest nas dużo.

Czarny Protest przeciw ustawie antyaborcyjnej (fot. Sławomir Kamiński/AG)

Wiesz, co mnie najbardziej wzrusza? Nie zdjęcie celebrytki w czerni, chociaż to, że Anja Rubik wykorzystuje swoją popularność w tak ważnej sprawie, jest super, jest fantastyczne! Ale bardziej rusza mnie to, że 16-letnia Kasia z małego miasta wrzuciła na Instagram selfie w czerni z dzióbkiem. Bo ta Kasia właśnie zainteresowała się tym, że polityka dotyczy jej bezpośrednio. Zainteresowała się, dlaczego ktoś chce decydować za nią. I teraz wrzuciła selfie. Może poszła na protest. Może dowie się, które siły polityczne czego chcą. I w najbliższych wyborach odda głos na tę partię, która będzie miała dla niej lepszy program. Tak to działa.

Dlaczego #CzarnyProtest zadziałał?

- Bo to był protest z banalnie prostą instrukcją obsługi. Załóż czerń, zrób zdjęcie, a później: nie idź do roboty, wyjdź na demonstrację. Nie musisz robić wszystkiego, wystarczy jedna z tych rzeczy. To było wykonalne w prawie każdym domu i dostępne w każdej szafie. Przecież najpierw pojawił się hasztag. Późniejszy strajk był inicjatywą oddolną - ludzie wzięli hasło i nie dało się tego już zatrzymać. Czarny protest zaczął mieć różne odsłony. Cieszę się, że to my - ja i ludzie z Razem - daliśmy ten impuls. Na początku na Instagramie wrzutek z hasztagiem było 17. Potem 100. A potem nagle 3 tysiące. A potem poszła lawina. Chciałam zalajkować wszystkie selfie na stronie wydarzenia, ale szybko okazało się, że moje palce działają za wolno.

Czarny protest w Białymstoku (fot. Marcin Onufryjuk/AG)

Udało się wam trafić pod strzechy. Kolega opisał oddźwięk, jaki protest miał w jednym z małych polskich miast . Panie doskonale wiedziały, o co chodzi. Nawet jeśli same nie mogły protestować, bo robota czeka, to popierały. - Cholernie się cieszę, że udało się aktywizować także te kobiety, które do tej pory nie protestowały przeciwko temu, co wymyślają politycy. Chciałabym żyć w kraju, w którym kobieta czuje się bezpiecznie, ma prawo do decydowania o własnym ciele, ma dostęp do taniej antykoncepcji. Wiesz, kiedy poczułam, że się udało? Jak mama zadzwoniła i zapytała, czy to był mój pomysł. Mama była dumna? - Bardzo. W dzień strajku wyręczyłam ją w opiece nad bratanicą, a ona miała wolne. I oczywiście założyła czerń. Czy masz wrażenie, że twoje hasło okazało się na tyle uniwersalne, że zjednoczyło dziewczyny zarówno chcące liberalizacji obecnej ustawy, jak i zachowania status quo? - Tak. W ten protest włączyło się bardzo dużo młodych kobiet. Ale wiesz, to dopiero początek. Moim zdaniem to pierwszy krok do rozmowy o złagodzeniu obecnej ustawy. Myślę, że tzw. kompromis z 1993 r. powoli przestaje być zadowalający dla polskich kobiet. Standardem europejskim jest to, że kobieta ma wolny wybór. Do 12. tygodnia ciąży. Kontrowersyjne. I niełatwe do przeprowadzenia bez większej liczby kobiet w polityce. - Ruszamy w Razem z programem "kobiety do polityki". Wprawdzie wiele osób nie lubi polityki partyjnej, ale liczę na to, że pewna liczba kobiet, większa niż dotychczas, tę politykę dla siebie odczaruje. Że dziewczyny przestaną patrzeć na nią jak na brudny spektakl. Dziś różne organizacje starają się podkreślać, że na ich protestach nie ma polityków, organizują manifestacje no logo. A ja uważam, że politycy powinni się w ten sposób angażować. Dzięki temu ludzie będą wiedzieć, które partie podzielają ich poglądy, żeby potem zagłosować na tych, z którymi się zgadzają - bo prawo zmienia się w Sejmie. Bez polityki najwięcej, na co będzie nas stać, to chwilowe zatrzymanie barbarzyńskich pomysłów. Polskie dziewczyny zobaczyły, wreszcie, że mają razem siłę. Karolina Korwin-Piotrowska pisała, że to się nie uda, że lajkami na Facebooku nie wygramy. No więc wygraliśmy.

*

Według badań "Polityki w sieci"

hasztag #Czarnyprotest uzyskał zasięg 44MLN, drugi był #audyt - 27MLN.

Zobacz wideo

Małgorzata Adamczyk. Działaczka na rzecz praw kobiet i członkini partii Razem. Zawodowo zajmuje się strategią komunikacji. Mieszka na Grochowie. Lubi kabanosy i pływać żabką.

Michał Gostkiewicz. Dziennikarz magazynu Weekend.Gazeta.pl. Wcześniej dziennikarz newsowy portalu Gazeta.pl, dziennikarz działu zagranicznego "Dziennika" i działu społecznego "Newsweeka". Stypendysta Murrow Program for Journalists (IVLP) Departamentu Stanu USA. Robi wywiady, pisze o polityce zagranicznej i fotografii. Prowadzi bloga Realpolitik , bywa na Twitterze i Instagramie .

(fot. Publio.pl)