artykuły
Plaża na Kubie (fot. Alexandre Meneghini/Reuters)
Plaża na Kubie (fot. Alexandre Meneghini/Reuters)

Te nazwiska zobaczycie jeszcze nieraz. Przy kolejnych nagrodach za wspaniałe zdjęcia. To znakomita dwunastka pierwszych ogłoszonych zwycięzców konkursu Sony World Photography Awards. Kolejnych nagrodzonych poznamy za miesiąc. A tymczasem podziwiajcie!

1. Pedro Diaz Molins - "Zaplanowane zniknięcie"

Pedro Diaz Molins nałożył na siebie 5 fotografii zrobionych tego dnia w Torrevieja w Hiszpanii. Poddał następnie powstały obraz obróbce. Ale najbardziej niezwykłe w jego fotografii są schody, które wyglądają, jakby prowadziły prosto do niebios. Nic dziwnego, że jego fotografia - metafora odejścia z tego świata - otrzymała tytuł "Zaplanowane zniknięcie". I 1. miejsce w kategorii Open konkursu Sony World Photography Awards w konkurencji "Rozszerzone".

(fot. Pedro Diaz Molins/Sony World Photography Awards)

2. Alexandre Meneghini - "Plaża na Kubie"

Konkurs Open, zwycięzca w kategorii "Ludzie". Alexandre Meneghini sfotografował tę iluzję optyczną powodowaną przez wodę na plaży w Hawanie na Kubie.

(fot. Alexandre Meneghini/Reuters)

3. Andrej Tarfila - "Kościół na polach Sorškiego Polja"

Przepięknie sfotografowany przez Andreja Tarfilę kościół Św. Urszuli, położony w Słowenii, między miastami Kranj i Škofja Loka.

(fot. Andrej Tarfila/Sony World Photography Awards)

4. Chaiyot Chanyam - "Ochlapane gołębie"

Zwycięskie zdjęcie w kategorii "Ułamek sekundy". "Dwa ptaki piły wodę, nieświadome, że nadchodzi fala! " - opowiada autor, Chaiyot Chanyam. "Kluczem jest świadomość tego, co się zaraz może wydarzyć. Dzięki temu mogłem przygotować się do tego zdjęcia i zrobić je w momencie, gdy scena miała największą siłę " - dodaje.

(fot. Chaiyot Chanyam/Sony World Photography Awards)

5. Markus van Hauten - "Godafoss"

Islandzki wodospad Godafoss w zimie. Fotografowi dopisały warunki: nie wiało, więc pył wodny z wodospadu nie bił od niego zbyt daleko. Dzięki temu Markus van Hauten mógł ustawić długą ekspozycję.

(fot. Markus van Hauten)

6. Kei Nomiyama - "Zaczarowane światła bambusów"

Sezon na świetliki w Japonii przychodzi wraz z porą deszczową. Świetlik, którego światełka widać na tym pięknym zdjęciu, to gatunek zwany Luciola parvula. Fotografia powstała przy słabym świetle księżyca, dlatego zwyciężyła w Sony World Photography Awards w konkursie Open, w kategorii "Słabe Światło".

(fot. Kei Nomiyama)

7. Filip Wolak - "Ośnieżony Central Park z 10 tysięcy stóp"

- To był jeden z mroźnych dni marca 2015 r. w Nowym Jorku. Wszyscy w północnej części Wschodniego Wybrzeża USA byli już zmęczeni długotrwałą zimą. Ale powietrze było doskonale przejrzyste. Wzniosłem się moją Cessną ponad zastrzeżoną przestrzeń powietrzną Nowego Jorku - tam miałem swobodę tego, gdzie chcę lecieć. Z odrobiną planowania i szczęścia udało mi się uchwycić idealny układ cieni wzdłuż [otaczających Central Park] alei . Miałem tylko jedną szansę, by zrobić dobre zdjęcie - opisuje autor fotografii, Filip Wolak, który od 17 lat mieszka w Nowym Jorku. To zdjęcie zdobyło nagrodę w kategorii "Architektura".

(fot. Filip Wolak)

8. Michaela Smidova - "Niedźwiedź polarny w kąpieli"

Niedźwiedź polarny w kąpieli, uchwycony w praskim zoo. To zdjęcie zdobyło nagrodę w kategorii "Natura i dzikie zwierzęta".

(fot. Michaela Smidova)

9. Alex Ingle - "Pobudka"

Wielkanoc w domu państwa Nawrotów. Po posiłku "dziadzia Jacek" chciał wreszcie chwilę odpocząć i przysnął na kanapie. Ale jego mały wnuczek nie zamierza dać mu spokoju. To zdjęcie zdobyło nagrodę w kategorii "Uśmiech".

(fot. Alex Ingle)

10. Swee Choo Oh - Sklep z lampionami

Sklep z lampionami w starym wietnamskim mieście Hoi An w prowincji Quang Nam. Kobieta na fotografii to właścicielka sklepu, sfotografowana o poranku, w oczekiwaniu na pierwszych klientów. To zdjęcie zdobyło nagrodę w kategorii "Sztuka i kultura".

(fot. Swee Choo Oh)

W konkursie "Sony World Photography Awards" nagrodzono też trójkę najlepszych młodych fotografów. Oto oni:

11. Anais Stupka - "Góra Kazbek w ramce"

Anais Stupka zachwyciła się widokiem na górę Kazbek w Gruzji z okna własnego hotelu. Znakomite zdjęcie zdobyło nagrodę w młodzieżowym konkursie Sony World Photography Awards w kategorii "Środowisko".

(fot. Anais Stupka)

12. Sam Delaware - "Moja siostra"

W tym zdjęciu młody fotograf zawarł emocje, które targały nim od chwili wyprowadzki z domu na uniwersytecki kampus w innej części USA. Chłopak tęsknił za rodziną, ale, jak podkreśla, szczególnie za siostrą. Gdy wrócił na trochę do domu, wykonał ten piękny portret.

(fot. Sam Delaware)

13. Sepehr Jamshidi Fard - "Mycie z soli"

Zwycięskie zdjęcie w kategorii "Kultura" przedstawia jezioro Oroomiyeh w Iranie i mężczyznę, który obmywa chłopca z soli, którą słona woda pozostawiła na jego ciele. Jezioro "zawsze było miejscem, gdzie ludzie oczyszczają ciała i umysły, by te ostatnie były jak krajobraz wokoło: białe, bez szczegółów, bez dającego się odróżnić horyzontu". - opisuje fotograf Sepehr Jamshidi Fard.

(fot. Sepehr Jamshidi Fard)

Sony World Photography Awards to jeden z największych konkursów fotograficznych na świecie. W porównaniu z 2015 r. liczba zgłoszeń na konkurs z Polski wzrosła o 23 proc. Fotografowie ze 186 krajów świata zgłosili 230 103 zdjęcia do konkursu. To wzrost o 33 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Łącznie przez 9 lat istnienia konkursu zostało do niego zgłoszonych już ponad milion fotografii. Zwycięzców poznamy 21 kwietnia. Podzielą się kwotą 30 tysięcy dolarów, a ich zdjęcia zostaną pokazane na wystawie w Londynie.

Światowa Organizacja Fotograficzna ( World Photography Organization, WPO ) co roku przygotowuje liczne konkursy i spotkania mające na celu popularyzację fotografii i jej autorów, m.in. Photo Shanghai i Photo San Francisco, a także warsztaty w ramach programu dla studentów. Głównym konkursem organizowanym przez WPO jest Sony World Photography Awards. Konkurs jest organizowany we współpracy z firmą Sony.

Micha ł Gostkiewicz. Dziennikarz magazynu Weekend.Gazeta.pl, wcześniej pracował w Gazeta.pl, Dzienniku.pl i tygodniku "Newsweek". Pisze o sprawach zagranicznych i fotografii. Rozmawiał m.in. z Richardem Bransonem, Benjaminem Barberem, Robertem Biedroniem i Andrzejem Dudą. Prowadzi bloga Realpolitik , bywa na Twitterze i na Instagramie . Gdy nie pracuje, chodzi po górach i robi zdjęcia.