artykuły
Plaża na Kubie (fot. Alexandre Meneghini/Reuters)
Plaża na Kubie (fot. Alexandre Meneghini/Reuters)

Te nazwiska zobaczycie jeszcze nieraz. Przy kolejnych nagrodach za wspaniałe zdjęcia. To znakomita dwunastka pierwszych ogłoszonych zwycięzców konkursu Sony World Photography Awards. Kolejnych nagrodzonych poznamy za miesiąc. A tymczasem podziwiajcie!

1. Pedro Diaz Molins - "Zaplanowane zniknięcie"

Pedro Diaz Molins nałożył na siebie 5 fotografii zrobionych tego dnia w Torrevieja w Hiszpanii. Poddał następnie powstały obraz obróbce. Ale najbardziej niezwykłe w jego fotografii są schody, które wyglądają, jakby prowadziły prosto do niebios. Nic dziwnego, że jego fotografia - metafora odejścia z tego świata - otrzymała tytuł "Zaplanowane zniknięcie". I 1. miejsce w kategorii Open konkursu Sony World Photography Awards w konkurencji "Rozszerzone".

(fot. Pedro Diaz Molins/Sony World Photography Awards) ()

2. Alexandre Meneghini - "Plaża na Kubie"

Konkurs Open, zwycięzca w kategorii "Ludzie". Alexandre Meneghini sfotografował tę iluzję optyczną powodowaną przez wodę na plaży w Hawanie na Kubie.

(fot. Alexandre Meneghini/Reuters) ()

3. Andrej Tarfila - "Kościół na polach Sorškiego Polja"

Przepięknie sfotografowany przez Andreja Tarfilę kościół Św. Urszuli, położony w Słowenii, między miastami Kranj i Škofja Loka.

(fot. Andrej Tarfila/Sony World Photography Awards) ()

4. Chaiyot Chanyam - "Ochlapane gołębie"

Zwycięskie zdjęcie w kategorii "Ułamek sekundy". "Dwa ptaki piły wodę, nieświadome, że nadchodzi fala! " - opowiada autor, Chaiyot Chanyam. "Kluczem jest świadomość tego, co się zaraz może wydarzyć. Dzięki temu mogłem przygotować się do tego zdjęcia i zrobić je w momencie, gdy scena miała największą siłę " - dodaje.

(fot. Chaiyot Chanyam/Sony World Photography Awards) ()

5. Markus van Hauten - "Godafoss"

Islandzki wodospad Godafoss w zimie. Fotografowi dopisały warunki: nie wiało, więc pył wodny z wodospadu nie bił od niego zbyt daleko. Dzięki temu Markus van Hauten mógł ustawić długą ekspozycję.

(fot. Markus van Hauten) ()

6. Kei Nomiyama - "Zaczarowane światła bambusów"

Sezon na świetliki w Japonii przychodzi wraz z porą deszczową. Świetlik, którego światełka widać na tym pięknym zdjęciu, to gatunek zwany Luciola parvula. Fotografia powstała przy słabym świetle księżyca, dlatego zwyciężyła w Sony World Photography Awards w konkursie Open, w kategorii "Słabe Światło".

(fot. Kei Nomiyama) ()

7. Filip Wolak - "Ośnieżony Central Park z 10 tysięcy stóp"

- To był jeden z mroźnych dni marca 2015 r. w Nowym Jorku. Wszyscy w północnej części Wschodniego Wybrzeża USA byli już zmęczeni długotrwałą zimą. Ale powietrze było doskonale przejrzyste. Wzniosłem się moją Cessną ponad zastrzeżoną przestrzeń powietrzną Nowego Jorku - tam miałem swobodę tego, gdzie chcę lecieć. Z odrobiną planowania i szczęścia udało mi się uchwycić idealny układ cieni wzdłuż [otaczających Central Park] alei . Miałem tylko jedną szansę, by zrobić dobre zdjęcie - opisuje autor fotografii, Filip Wolak, który od 17 lat mieszka w Nowym Jorku. To zdjęcie zdobyło nagrodę w kategorii "Architektura".

(fot. Filip Wolak) ()

8. Michaela Smidova - "Niedźwiedź polarny w kąpieli"

Niedźwiedź polarny w kąpieli, uchwycony w praskim zoo. To zdjęcie zdobyło nagrodę w kategorii "Natura i dzikie zwierzęta".

(fot. Michaela Smidova) ()

9. Alex Ingle - "Pobudka"

Wielkanoc w domu państwa Nawrotów. Po posiłku "dziadzia Jacek" chciał wreszcie chwilę odpocząć i przysnął na kanapie. Ale jego mały wnuczek nie zamierza dać mu spokoju. To zdjęcie zdobyło nagrodę w kategorii "Uśmiech".

(fot. Alex Ingle) ()

10. Swee Choo Oh - Sklep z lampionami

Sklep z lampionami w starym wietnamskim mieście Hoi An w prowincji Quang Nam. Kobieta na fotografii to właścicielka sklepu, sfotografowana o poranku, w oczekiwaniu na pierwszych klientów. To zdjęcie zdobyło nagrodę w kategorii "Sztuka i kultura".

(fot. Swee Choo Oh) ()

W konkursie "Sony World Photography Awards" nagrodzono też trójkę najlepszych młodych fotografów. Oto oni:

11. Anais Stupka - "Góra Kazbek w ramce"

Anais Stupka zachwyciła się widokiem na górę Kazbek w Gruzji z okna własnego hotelu. Znakomite zdjęcie zdobyło nagrodę w młodzieżowym konkursie Sony World Photography Awards w kategorii "Środowisko".

(fot. Anais Stupka) ()

12. Sam Delaware - "Moja siostra"

W tym zdjęciu młody fotograf zawarł emocje, które targały nim od chwili wyprowadzki z domu na uniwersytecki kampus w innej części USA. Chłopak tęsknił za rodziną, ale, jak podkreśla, szczególnie za siostrą. Gdy wrócił na trochę do domu, wykonał ten piękny portret.

(fot. Sam Delaware) ()

13. Sepehr Jamshidi Fard - "Mycie z soli"

Zwycięskie zdjęcie w kategorii "Kultura" przedstawia jezioro Oroomiyeh w Iranie i mężczyznę, który obmywa chłopca z soli, którą słona woda pozostawiła na jego ciele. Jezioro "zawsze było miejscem, gdzie ludzie oczyszczają ciała i umysły, by te ostatnie były jak krajobraz wokoło: białe, bez szczegółów, bez dającego się odróżnić horyzontu". - opisuje fotograf Sepehr Jamshidi Fard.

(fot. Sepehr Jamshidi Fard) ()

Sony World Photography Awards to jeden z największych konkursów fotograficznych na świecie. W porównaniu z 2015 r. liczba zgłoszeń na konkurs z Polski wzrosła o 23 proc. Fotografowie ze 186 krajów świata zgłosili 230 103 zdjęcia do konkursu. To wzrost o 33 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Łącznie przez 9 lat istnienia konkursu zostało do niego zgłoszonych już ponad milion fotografii. Zwycięzców poznamy 21 kwietnia. Podzielą się kwotą 30 tysięcy dolarów, a ich zdjęcia zostaną pokazane na wystawie w Londynie.

Światowa Organizacja Fotograficzna ( World Photography Organization, WPO ) co roku przygotowuje liczne konkursy i spotkania mające na celu popularyzację fotografii i jej autorów, m.in. Photo Shanghai i Photo San Francisco, a także warsztaty w ramach programu dla studentów. Głównym konkursem organizowanym przez WPO jest Sony World Photography Awards. Konkurs jest organizowany we współpracy z firmą Sony.

Micha ł Gostkiewicz. Dziennikarz magazynu Weekend.Gazeta.pl, wcześniej pracował w Gazeta.pl, Dzienniku.pl i tygodniku "Newsweek". Pisze o sprawach zagranicznych i fotografii. Rozmawiał m.in. z Richardem Bransonem, Benjaminem Barberem, Robertem Biedroniem i Andrzejem Dudą. Prowadzi bloga Realpolitik , bywa na Twitterze i na Instagramie . Gdy nie pracuje, chodzi po górach i robi zdjęcia.

()