artykuły
Central Park z 10 000 stóp ((fot. Filip Wolak))
Central Park z 10 000 stóp ((fot. Filip Wolak))

Zapamiętajcie tę trójkę: Radosław Goździelewski, Filip Wolak, Kamil Wojty. Już osiągnęli wielki sukces: ich fotografie dostały się do ścisłego finału międzynarodowego konkursu Sony World Photography Awards . Teraz przed nimi szansa na zwycięstwo w swoich kategoriach oraz w walce o tytuł Fotografa Roku.

Zdjęcie Filipa Wolaka: "Ośnieżony Central Park z 10 tysięcy stóp"

fot. Filip Wolak

- To był jeden z mroźnych dni marca 2015 r. w Nowym Jorku. Wszyscy w północnej części Wschodniego Wybrzeża USA byli już zmęczeni długotrwałą zimą. Ale powietrze było doskonale przejrzyste. Wzniosłem się moją Cessną ponad zastrzeżoną przestrzeń powietrzną Nowego Jorku - tam miałem swobodę tego, gdzie chcę lecieć. Z odrobiną planowania i szczęścia udało mi się uchwycić idealny układ cieni wzdłuż [otaczających Central Park] alei (Uwaga: zdjęcie zostało obrócone o 90 stopni zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Miałem tylko jedną szansę, by zrobić dobre zdjęcie - opisuje autor fotografii, Filip Wolak, który od 17 lat mieszka w Nowym Jorku.

fot. Radosław Goździelewski

Zdjęcie Radosława Goździelewskiego: "Basen"

- To zdjęcie dowodzi, że ciężka praca się opłaca. Nie mogę się doczekać, aż zobaczę moją pracę na ścianie jako część wystawy Sony World Photography Awards 2016. To dla mnie ogromny krok w życiu - mówi Radosław Goździelewski. Autor wykonał swoją fotografię w zniszczonym basenie w opuszczonym sowieckim szpitalu wojskowym w Legnicy.

Goździelewski zaczął robić zdjęcia kilka lat temu, a od 2015, po spotkaniu z profesjonalnym fotografem, zajął się fotografią na poważnie. Uwielbia odkrywać opuszczone miejsca i budynki.

Zdjęcie Kamila Wojtyły: "Slackliners"

fot. Kamil Wojtyła

- To dla mnie zaszczyt. To daje mi szansę, by podzielić się moimi zdjęciami z pasjonatami fotografii na całym świecie i wyjść poza mój mały fotograficzny świat - mówi autor fotografii, Kamil Wojtyła. 30-letni dentysta z Jaworzna zaczął robić zdjęcia zaledwie w 2014 r. Zawsze nosi aparat ze sobą, licząc na dobre ujęcie. I takie mu się właśnie udało: zdjęcie przedstawia ludzi trenujących chodzenie po linie zawieszonej na wysokości, tzw. "slacklinerów". Ci na zdjęciu występowali akurat na festiwalu sztuki cyrkowej w Lublinie.

W porównaniu z 2015 r. liczba zgłoszeń na konkurs z Polski wzrosła o 23 proc. Fotografowie ze 186 krajów świata zgłosili 230 103 zdjęcia do konkursu. To wzrost o 33 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Łącznie przez 9 lat istnienia konkursu zostało do niego zgłoszonych już ponad milion fotografii. Zwycięzców poznamy 21 kwietnia. Podzielą się kwotą 30 tysięcy dolarów, a ich zdjęcia zostaną pokazane na wystawie w Londynie.

Światowa Organizacja Fotograficzna ( World Photography Organization, WPO ) co roku przygotowuje liczne konkursy i spotkania mające na celu popularyzację fotografii i jej autorów, m.in. Photo Shanghai i Photo San Francisco, a także warsztaty w ramach programu dla studentów. Głównym konkursem organizowanym przez WPO jest Sony World Photography Awards. Konkurs jest organizowany we współpracy z firmą Sony.

Micha ł Gostkiewicz. Dziennikarz magazynu Weekend.Gazeta.pl, wcześniej pracował w Gazeta.pl, Dzienniku.pl i tygodniku "Newsweek". Pisze o sprawach zagranicznych i fotografii. Rozmawiał m.in. z Richardem Bransonem, Benjaminem Barberem, Robertem Biedroniem i Andrzejem Dudą. Prowadzi bloga Realpolitik , bywa na Twitterze i na Instagramie . Gdy nie pracuje, chodzi po górach i robi zdjęcia.