artykuły
Niezależne księgarnie wzięły więc sprawy w swoje ręce. Każda w inny sposób walczy o przetrwanie (fot. materiały prasowe / Geszeft)
Niezależne księgarnie wzięły więc sprawy w swoje ręce. Każda w inny sposób walczy o przetrwanie (fot. materiały prasowe / Geszeft)

Polski rynek wydawniczy zmienia się w zaskakująco szybkim tempie. Jedne księgarnie upadają, inne łączą się w większe grupy albo zmieniają właścicieli. Z danych Biblioteki Narodowej wynika, że w ciągu ostatnich pięciu lat liczba księgarń

sieciowych i niezależnych w Polsce zmalała o blisko 700. Ucierpiały te najmniejsze placówki.

Czy to wina kryzysu, czy raczej spadku czytelnictwa? Sejm kilka lat temu rozpoczął prace nad ustawą o jednolitej cenie książek, która miałaby się utrzymywać przez pierwsze 12 miesięcy od premiery we wszystkich kanałach sprzedaży. Głównym celem jest walka z wielkimi sieciami, takimi jak Empik, czy supermarketami, które zaniżają ceny i kreują trendy czytelnicze.

Na początku tego roku Sejm wrócił do projektu ustawy, jednak bez efektu

.

Pozostawione samym sobie niezależne księgarnie wzięły sprawy w swoje ręce. Każda w inny sposób walczy o przetrwanie i stara się zachęcić do siebie klientów - otwierając kawiarnię, winiarnię czy kącik dla dzieci. Pomysłów jest wiele, a co najważniejsze - klientów z dnia na dzień przybywa.

Oto nasz subiektywny przewodnik po najciekawszych księgarniach w Polsce.

CZUŁY BARBARZYŃCA ul. Dobra 31, Warszawa godziny otwarcia: pon.-czw. 8.30-20.30, pt. 8.30-22, sob. 10-22, niedz. 10-20.30

ul. Brzozowa 15, Kraków godziny otwarcia: niedz.-czw. 10-21, pt.-sob. 10-22 Pierwszy był Czuły Barbarzyńca. Położony na warszawskim Powiślu, zapoczątkował trend na księgarnie klubowe w stolicy. - Wszystko zaczęło się od wydawnictwa i festiwalu Świat Literacki. Potrzebowaliśmy miejsca, gdzie moglibyśmy sprzedawać swoje książki i spotykać się z ludźmi nimi zainteresowanymi - mówi właściciel Tomasz Brzozowski. - Kilkanaście lat temu, podobnie jak trzech twórców z książki Bohumila Hrabala, stworzyliśmy przestrzeń, w której moglibyśmy funkcjonować według własnych zasad, stworzyć swój mikrokosmos. Uważam, że księgarnie niezależne mają fundamentalne znaczenie dla tych, którzy chcą odkrywać nową literaturę. W sieciówkach lub internecie kupujemy to, co znamy, w kluboksięgarniach szukamy nowości. Nawet duże wydawnictwa muszą prezentować gdzieś nowych autorów. Nasze księgarnie mają ożywczy wpływ na krwiobieg intelektualny - dodaje.

Tomasz Brzozowski i aktorka Katarzyna Herman organizują w nim spotkania autorskie, wystawy, koncerty i projekcje filmowe. Przychodzą tu zarówno studenci z pobliskiego Uniwersytetu Warszawskiego, jak i wszyscy inni złaknieni dobrej literatury, bowiem Czuły serwuje pozycje literackie na najwyższym poziomie. Można tu dostać perełki, niedostępne nigdzie indziej. Nastrojowe wnętrze, dobra kawa i herbata serwowana z zabytkowego samowara, domowe wypieki (polecam bezglutenowe brownie) sprawiają, że raz przekraczając próg, wraca się tu z przyjemnością. Od trzech lat księgarnia ma swoją filię w Krakowie - u stóp Wawelu. W sobotnie i niedzielne przedpołudnia organizowane są w niej spotkania poświęcone najmłodszym czytelnikom, a w tygodniu dyskusje literackie i koncerty. Podobnie jak w jej starszej siostrze, w krakowskiej księgarni czuć ducha książek Bohumila Hrabala.

Czuły Barbarzyńca (fot. Grażyna Jaworska / Agencja Gazeta; Bruno Fidrych / Agencja Gazeta)

KSIĘGARNIA ARTYSTYCZNA BOOKOFF ul. Pańska 3, Warszawa godziny otwarcia: pon.-pt. 10-20, sob.-niedz. 12-20

KSIĘGARNIA FOTOGRAFICZNA ul. Ogrodowa 7, Warszawa godziny otwarcia: pon.-pt. 11-19, sob. 12-16

Bookoff działa na warszawskim rynku od 2008 roku, pod dwoma adresami: przy ulicy Ogrodowej 7 znajdziemy publikacje dotyczące mody i fotografii, w drugiej siedzibie, mieszczącej się w budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej, dostaniemy książki z zakresu szeroko rozumianych sztuk wizualnych, w tym architektury, malarstwa, rzeźby, designu czy grafiki. Idea wpisania w przestrzeń muzealną sklepu z książkami zdaje się tu doskonale sprawdzać. Turyści, przyzwyczajeni do tego rodzaju placówek na Zachodzie, po obejrzeniu wystawy w MSN naturalnie kierują się w stronę półek z książkami czy zagranicznymi niszowymi magazynami, takimi jak "British Journal of Photography", "Cahiers du Cinéma", "Wire" i "Kinfolk". W ofercie księgarni znajdują się też dobrze znane czasopisma, m.in. "i-D magazine", "Dazed & Confused", "Artforum", "Icon" czy "Frieze". Co więcej, księgarnia prowadzi własny sklep internetowy i specjalizuje się w sprowadzaniu na specjalne życzenie klientów pozycji często niedostępnych na polskim rynku.

Czytelnicy odwiedzają Bookoff, żeby poznać debiutanckie wydania, przejrzeć magazyny i napić się (wspaniałej!) kawy w eMeSeNie - kawiarni działającej przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Bookoff przyciąga do siebie tłumy zwłaszcza w trakcie wyprzedaży, które regularnie organizuje dwa razy w roku. Część książek objęta jest wtedy aż 85-procentowym rabatem (można znaleźć prawdziwe rarytasy!). Dużym zainteresowaniem cieszą się spotkania z autorami książek czy panele dyskusyjne wokół nowo wydanych publikacji. Księgarnia wystawia swoje stoiska także w trakcie popularnych wydarzeń kulturalnych - Fashion Week Poland, Fotofestiwal czy Łódź Design Festival.

Bookoff działa na warszawskim rynku od 2008 roku (fot. materiały prasowe)

COOKOFF ul. Żelazna 91, Warszawa godziny otwarcia: pon.-pt. 11-19, sob. 12-16

Cookoff to młodsza siostra księgarni Bookoff, która powstała w odpowiedzi na panującą od pewnego czasu modę na nowoczesną kuchnię i gotowanie. Coraz częściej organizowane są w Polsce targi śniadaniowe czy ekobazary, powstają nowe blogi kulinarne, które szybko zyskują fanów. W niewielkiej przestrzeni przy ulicy Żelaznej wielbiciele gotowania znajdą publikacje zawierające przepisy z całego świata i poradniki najbardziej znanych masterchefów,

zarówno te o kuchni wegańskiej, bezglutenowej, śródziemnomorskiej, japońskiej, o diecie paelo i witariańskiej, jak i albumy tematyczne, na przykład o owocach morza lub czekoladzie.

Regały w księgarni podzielone są na kuchnie różnych stron świata, a książki już samymi zdjęciami i piękną oprawą zachęcają do zakupów. Wybór jest tak duży, że można spędzić długie godziny na przeglądaniu wyszukanych przepisów. W Cookoff znajdziemy prawdziwe bestsellery i unikaty, takie jak "Noma: Time and Place in Nordic Cuisine" czy "The Silver Spoon" - biblię kuchni włoskiej. Są też magazyny kulinarne, zarówno polskie, jak i zagraniczne. W sumie ponad 700 tytułów, zgromadzonych na kilkunastu metrach kwadratowych.

Cookoff powstała w odpowiedzi na panującą od pewnego czasu modę na nowoczesną kuchnię i gotowanie (fot. materiały prasowe)

WRZENIE ŚWIATA ul. Gałczyńskiego 7, Warszawa godziny otwarcia: pon.-pt. 9-22, sob.-niedz. 10-22

Księgarnia założona przez Instytut Reportażu, czyli dwóch reporterów: Mariusza Szczygła i Wojciecha Tochmana oraz Pawła Goźlińskiego, aktualnie szefa magazynu "Książki" i redaktora naczelnego Wydawnictwa Agory. Mieści się na tyłach Nowego Światu i specjalizuje się w literaturze faktu. Można w niej znaleźć najnowsze reportaże, posłuchać dziennikarzy podczas wieczorów autorskich, a także wypić dobrą kawę.

Schowane za warszawskimi kamienicami miejsce kryje w sobie również kawiarnię, do której wpadają studenci, pracownicy biur i starsi ludzie. Wrzenie Świata zapewnia im spokojną muzykę i duży wybór nowych publikacji, które można przeglądać do woli. Latem przed księgarnią właściciele wystawiają leżaki. W weekendy organizują bufety śniadaniowe. Ciekawą inicjatywą są "skrzynki reporterskie", czyli skrzynki pocztowe z nazwiskami autorów. Można zostawić w nich list i książkę do podpisania, a potem ją odebrać. Taką czerwoną skrzynkę ma m.in. Hanna Krall.

Wrzenie Świata specjalizuje się w literaturze faktu (fot. Instytut Reportażu)

SUPER SALON ul. Chmielna 10, Warszawa godziny otwarcia: pon.-sob. 11-19

ul. Kredytowa 9,Warszawa godziny otwarcia" pon.-sob. 11-16

Pojawił się przy ulicy Chmielnej trzy lata temu. - Czuliśmy, że nie ma w Warszawie miejsca, które prezentowałoby zarówno książki, albumy, jak i szeroki wybór magazynów z całego świata, jak np. " Mack", "Aperture" czy "Lars Müller Publishers" - tłumaczy właściciel Super Salonu Krzysztof Kowalski. - Chcieliśmy stworzyć hybrydę księgarni muzealnej i kiosku z prasą, a wszystko to z selektywnym podejściem do asortymentu, rodem z concept store'u .

Super Salon, zlokalizowany między barem wegańskim a herbaciarnią, przyciąga uwagę swoim surowym, minimalistycznym wystrojem. Wygląda trochę jak zagraniczne księgarnie, wokół których gromadzi się środowisko artystyczne. - W dużej mierze stworzyliśmy nasz sklep dla siebie, a okazało się, że podobnych do nas jest w Warszawie całkiem dużo - podkreśla Krzysztof Kowalski.

Goście Super Salonu cenią sobie jego wyszukany asortyment. Krzysztof Kowalski wraz ze swoją dziewczyną Alą Gabillaud szukają ciekawych tytułów na całym świecie. - Nasza oferta to wypadkowa naszego gustu i sugestii klientów. Powoli ściągamy do sklepu coraz to nowszych wydawców. Pomaga nam w tym oczywiście internet, gdzie przeglądamy blogi tematyczne, jak np. MagCulture czy CoverJunkie . Stale też kontaktujemy się z wydawcami i dystrybutorami z całego świata, i śledzimy pojawiające się u nich nowości - tłumaczą.

Miesiąc temu Super Salon otworzył swój drugi sklep w klubokawiarni Miłość przy ulicy Kredytowej.

Super Salon przyciąga uwagę swoim surowym, minimalistycznym wystrojem (fot. materiały prasowe)

BOOKAREST ul. Półwiejska 42, Poznań godziny otwarcia: pon.-sob. 9-21, niedz. 10-20

Jedno z najmodniejszych miejsc w Poznaniu - księgarnia i kawiarnia Bookarest znajduje się w Starym Browarze. Powstała w 2004 roku. Według Piotra Ślężaka, założyciela księgarni, inspiracją dla Bookarestu były zachodnie księgarnie, oferujące fascynujące publikacje z obszaru designu czy architektury, których w Polsce brakuje. Nowoczesne miejsce wpisuje się

w zabytkową przestrzeń Starego Browaru; oferuje czytelnikom nie tylko rodzinną atmosferę, ale również chwilę wytchnienia od zakupowego szaleństwa. Na wygodnych kanapach, z ekologiczną kawą i książką w dłoni, można spędzić długie godziny.

Bookarest to ulubione miejsce moli książkowych, mogą tu liczyć na specjalną kartę i zniżki. Bogata oferta przyciąga wielbicieli sztuki i mody. Przepiękne albumy i magazyny, które sprowadza księgarnia, często niedostępne w innych miejscach, po kilku dniach od premiery znikają z półek. Poznaniacy przyzwyczaili się już do tego, że właśnie tu znajdą najnowsze wydania. Bookarest to nie tylko literatura, ale także designerskie gadżety. Autorska seria Bookarest Design to zbiór porcelanowych MOLI, które podpierają stojące na półkach książki. Nie brakuje tu także wyrobów Vitry czy Seletti i modnych kalendarzy Moleskine. Księgarnia organizuje rocznie ponad sto wydarzeń - spotkań z autorami, dyskusji, wystaw, pokazów slajdów i filmów.

Księgarnia i kawiarnia Bookarest, znajduje się w poznańskim Starym Browarze (fot. materiały prasowe)

MŁODA ul. Plac Szczepański 9, Kraków godziny otwarcia: pon. - zamknięte, wt.-sob. 10-18, niedz. 10-16 (do końca marca)

Księgarnia Młoda znajduje się w odnowionej XIX-wiecznej Kamienicy Szołayskich w centrum Krakowa, mieszczącej się na turystycznym szlaku z Zamku na Wawelu do Starego Miasta - nie sposób jej ominąć. - Otwarcie Młodej odbyło się dwa i pół roku temu, wraz z wernisażem młodopolskiej wystawy, organizowanej przez Muzeum Narodowe w Krakowie - mówi Jadwiga Zając, kierwonik księgarni. Na półkach znaleźć można przede wszystkim albumy ze sztuką, komiksy oraz przeróżne gadżety muzealne; są także publikacje naukowe, literatura faktu i proza.

- Początkowo naszymi głównymi klientami byli miłośnicy sztuki. Z myślą o nich na półkach księgarni znaleźć można było przede wszystkim wydawnictwa albumowe. Dziś największą popularnością cieszą się książki wydawane przez małe lub średnie wydawnictwa, które często nie są dostępne w dużych księgarniach. Dobrym przykładem są publikacje krakowskiego wydawnictwa Karakter - tłumaczy Jadwiga Zając. - Bardzo szybko Młoda zyskała także nowy wymiar - stała się rozpoznawalna jako miejsce z najlepszą literaturą dla dzieci. Dlatego poza koneserami książek o sztuce, architekturze, designie i projektowaniu naszymi stałymi klientami stali się rodzice i ich pociechy - dodaje. Wspólnie z Muzeum Narodowym w Krakowie księgarnia organizuje różnorodne warsztaty i wykłady tematyczne. Jak zapewniają właściciele, w planach jest również Kurs Kolekcjonera i Mecenasa Sztuki Współczesnej, dostępny dla każdego.

Księgarnia Młoda znajduje się w odnowionej XIX-wiecznej Kamienicy Szołayskich w centrum Krakowa (fot. materiały prasowe)

LOKATOR ul. Mostowa 1, Kraków godziny otwarcia: pon.-niedz. 10-20

Gdy pytam mieszkańców Krakowa o niezależną księgarnię, wskazują mi Lokatora. Założony przez Piotra Kalińskiego lokal ma ciekawą historię. Dziesięć lat temu Lokator był klubem przy ulicy Krakowskiej na Kazimierzu, do którego przychodziło się na piwo i koncert. Bywało w nim krakowskie środowisko artystyczne. Wpadał tu Wojciech Kuczok, zanim jeszcze napisał "Gnój", przychodzili też Jacek Dukaj i Łukasz Orbitowski, Sławek Shuty i Michał Zabłocki.

Na Mostową Lokator przeniósł się kilka lat temu, jednocześnie całkowicie zmieniając wystrój i ofertę. Wraz z nim przenieśli się i wierni bywalcy. - Jeśli klienci szukają wysmakowanej literatury, znajdą ją w Lokatorze - mówi Piotr Kaliński. W księgarni można kupić niszowe publikacje niezależnego wydawnictwa Lokator, niektóre pozycje Wydawnictwa Literackiego i wydawnictwa Czarne oraz płyty zespołów, które niegdyś grały w klubie przy Krakowskiej. Jest też autorska galeria grafik Piotra Kalińskiego i zmieniająca się regularnie wystawa fotografii. Księgarnia jest miejscem, do którego warto przyjść z dzieckiem - znajduje się w niej kącik z zabawkami i książeczkami.

Do Lokatora przychodzili Wojciech Kuczok, Jacek Dukaj, Łukasz Orbitowski, Sławek Shuty i Michał Zabłocki (fot. materiały prasowe)

GESZEFT ul. Morcinka 23-25, Katowice godziny otwarcia: pon.-pt. 11-19, sob. 10-17

Geszeft to nowatorski sklep na katowickiej Koszutce. Jego założyciele Michał Kubieniec i Dominik Tokarski są również właścicielami Kato Baru z ulicy Mariackiej, słynącego z wyciskarek do soków w kształcie spodka. - Chcemy pokazać tożsamość regionu w nowej, współczesnej odsłonie, bez odcinania się od tradycji - wyjaśniają. Na Śląsku to pierwsze tego typu miejsce, w którym oprócz ubrań od projektantów (ponad trzydzieści marek mody) kupimy torby ekologiczne, kubki, ceramikę Bogdana Kosaka czy mydło z węgla.

W ofercie Geszeftu znalazły się też wyjątkowe książki o Śląsku: "Śląskie Mity" Marka Jagielskiego z ilustracjami Ewy Kucharskiej, "Antologia. Najpiękniejsze Śląskie Słowa" wydawnictwa Agora czy "Achimowy Kalyndorz" projektu Joanny Furgalińskiej. Są też publikacje o sztuce, architekturze i designie. Na stu metrach kwadratowych można więc się ubrać

,

kupić pamiątkę i książkę, a na końcu wypić kawę w kawiarni. Michał i Dominik już planują letnie wydarzenia, które, podobnie jak ich wcześniejsze pomysły, zapewne przyciągną tłumy gości.

Geszeft to nowatorski sklep w Katowicach, założyli go Michał Kubieniec i Dominik Tokarski (fot. materiały prasowe)

COCOFLI ul. Włodkowica 9, Wrocław godziny otwarcia: niedz.-czw. 10-24, pt.-sob. 10-2

Niewielki, klimatyczny lokal we Wrocławiu położony w Dzielnicy Czterech Wyznań łączy księgarnię z kawiarnią i winiarnią. Założyli go właściciele wydawnictwa Format, specjalizującego się w książkach dla dzieci. Jak mówi Dorota Hartwich, nazwa Cocofli została zaczerpnięta z opowiadania Leszka Kołakowskiego, który nazwał tak "Bar w niebiosach". Filozof połączył kilka słów: coexistance (koegzystencja), cooperation (współpraca), friendship (przyjaźń), love (miłość) i identity (tożsamość).

Na ścianach księgarni właściciele umieścili cytaty z książek z całego świata, a na długim regale można znaleźć publikacje z dziedziny architektury, designu, filozofii, socjologii, medioznawstwa oraz spory wybór komiksów, powieści graficznych i książek dla dzieci. Cocofli to jedna z niewielu księgarni, w których serwowane jest organiczne wino; można tu też dobrze zjeść. Jest także niewielka scena. Może wkrótce w kawiarni doczekamy się kameralnych koncertów?

Cocofli - niewielki, klimatyczny lokal we Wrocławiu położony w Dzielnicy Czterech Wyzwań (fot. materiały prasowe)

TAJNE KOMPLETY ul. Przejście Garncarskie 2, Wrocław godziny otwarcia: pn.-pt. 9-20, sob. 10-20, niedz. 10-18

Tajne Komplety mieszczą się w Kamienicy Artystycznej, w centrum Wrocławia. Prowadząca księgarnię Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza dba, by nie było w niej książek z przypadku, są za to unikatowe publikacje, albumy i magazyny, w sumie ponad dziewięć tysięcy tytułów. O aranżację wnętrza i dostosowanie go do potrzeb klientów zadbały zaprzyjaźnione z księgarnią firmy. Dzięki wrocławskiemu biuru projektów wnętrz Meblux 7 miejsce przekształcone zostało w nowoczesną przestrzeń do organizowania spotkań literackich, festiwali artystycznych, paneli dyskusyjnych czy warsztatów. Jest też przystosowane do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących. Z kolei aranżację przed budynkiem księgarnia zawdzięcza Warsztatom Zieleni, wrocławskiej pracowni zajmującej się projektowaniem ogrodów.

Tajne Komplety współpracują z Dolnośląską Szkołą Wyższą i kołami naukowymi, dlatego w ciągu dnia pełno tu studentów. Za wystrój, wykorzystanie nowych technologii i ofertę Tajne Komplety otrzymały pierwszą nagrodę w konkursie na "Najpiękniejszą Księgarnię", organizowanym dwa lata temu przez Lubimyczytac.pl .

Tajne Komplety mieszczą się w Kamienicy Artystycznej, w centrum Wrocławia (fot. materiały prasowe)

NALANDA ul. Plac Kościuszki 12, Wrocław godziny otwarcia: pon.-sob. 10-20, niedz. 11-20

Nalanda to wrocławskie miejsce eko - księgarnia, kawiarnia, warsztatownia i vegedajnia w jednym. Swoich gości urzeka orientalnym, przytulnym wystrojem i nowoczesną, pięcioprzemianową kuchnią (zainteresowanych tą tematyką zachęcam do lektury Nalandowego bloga ). - Nalanda powstała z myślą o ludziach, którzy szukają inspiracji do duchowego rozwoju, potrzebują ukierunkowania i wsparcia w procesie pracy nad sobą - tłumaczy właścicielka Magdalena Mierzejewska. - Chcieliśmy, by w jednym miejscu znalazły się najwartościowsze, poszerzające świadomość książki. Bywa, że klienci sięgają po jakąś pozycję właściwie przez przypadek, siedząc przy aromatycznej kawie i ciastku, a okazuje się, że właśnie dzięki temu zbiegowi okoliczności coś zmienia się w ich życiu. A my dzięki takim ludziom czujemy, że nasza praca ma sens.

Nalanda to mieszanka wschodnich rytuałów i estetyki. Przy wejściu do księgarni stoi zabytkowy kredens wypełniony przeróżnymi herbatami smakowymi, są afrykański rooibos, chiński pu-erh i mieszanki mate. Jest też kawa z plantacji fair-trade i regał z ekologicznymi produktami, naturalnymi kosmetykami i kadzidełkami. W Nalandzie znajduje się "świątynia", która służy do relaksacji i medytacji, oraz antresola, na której odbywają się spotkania i warsztaty. Wiele z nich poświęconych jest zagadnieniom ciała i ducha. Nalanda jest wspaniale wyposażona w literaturę podróżniczą, poradniki i książki kucharskie. Wrocławianie wpadają tu o każdej porze dnia na pożywny, wegetariański obiad, warsztaty jogi czy wieczór autorski. Często z dziećmi, bo literatury dla najmłodszych jest tu co niemiara!

Nalanda to wrocławskie miejsce eko - księgarnia, kawiarnia, warsztatownia i vegedajnia w jednym (fot. materiały prasowe)

BULLERBYN ul. Chmielna 10, Warszawa godziny otwarcia: pon.-niedz. 10-19

Ta niezależna księgarnia z wydawnictwami dla dzieci powstała w 2012 roku. Niewielki lokal przy ulicy Chmielnej przyciąga zarówno młodszych, jak i dorosłych, którzy szukają tu książek z dzieciństwa lub unikatów do swojej kolekcji. W Bullerbyn znajdziecie rarytasy z takich wydawnictw, jak: Muchomor, Ładne Halo, Babaryba, Tatarak, Zakamarki czy Czerwony Konik. Jest wyłącznie literatura dziecięca. - Staramy się, aby były to wyjątkowe pozycje, dopracowane edytorsko, niebanalnie zilustrowane i oczywiście wartościowe literacko - tłumaczy założyciel księgarni Grzegorz Krasnodębski.

W Bullerbyn są też audiobooki, nagrania ze starymi słuchowiskami, książki w języku angielskim oraz zabawki przypominające postaci z popularnych polskich książek i filmów dla dzieci: Miś Uszatek, Reksio czy Bolek i Lolek. Idąc pod prąd współczesnym modom, Grzegorz Krasnodębski chce rozwijać wśród najmłodszych zainteresowanie literaturą. - Chcemy, by książki z naszych półek zachwycały, inspirowały i dawały radość zarówno małym czytelnikom, jak i ich rodzicom, bo dobra książka dla dzieci to taka, która nie nudzi się tacie i mamie nawet, kiedy trzeba ją czytać po raz piąty lub dziesiąty - tłumaczy. Dzieciakom proponuje nie tylko bajki, ale też książki o sztuce, filozofii i sporcie. Pięknie wydane, bogato ilustrowane, są wspaniałą alternatywą dla gier komputerowych, rozwijają wyobraźnię i uczą.

Bullerbyn - niewielki lokal przy ulicy Chmielnej w Warszawie przyciąga dzieci i dorosłych (fot. materiały prasowe)

Magdalena Linke . Studentka historii sztuki i prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W maju 2013 r. była kuratorem wystawy "Tadeusz Baranowski. Powrót" w Soho Factory. Była redaktorką prowadzącą dział Sztuka w portalu kulturalnym Magazyn. Dziś publikuje m.in. na łamach "Zwykłego Życia", "Fashion Magazine", "Art & Business", "Elle" i vumag.pl. Uczestniczka warsztatów Fashion Writing i laureatka nagrody Kick into Fashion Industry na festiwalu Art & Fashion by Grażyna Kulczyk.