
Na biurku Andrzeja Wajdy leżą karteczki ze sprawami do załatwienia. Okna dla teatru, dom dla kota - wylicza autorka rozmowy w "Prywatnej historii kina" w Stopklatce, Beata Sadowska.
Czyli większość spraw, które reżyser chciał załatwić, miała być pomocą dla kogoś innego, a nie dla niego. A Wajda minimalizuje swoją rolę nawet w tych drobnych sprawach, podkreślając - jakże pięknie - że to w większości działanie jego żony, Krystyny Zachwatowicz, dobrego ducha jego domu.
I taka była cała ta krótka rozmowa. Na pytania o swoje zasługi Wajda wskazuje tych, którzy jego zdaniem bardziej zasługują na pochwały. Co było dla reżysera kluczem do zrobienia dobrego filmu? Słuchanie pomysłów innych i tworzenie im przestrzeni na własną kreatywność - mówił. I płynęły dalej historie: w jaki sposób udało mu się zakuć w kajdany kilkudziesięciu zomowców, dlaczego cieszył się, że to nie on nakręcił "Blaszany bębenek" i dlaczego nie wyobrażał sobie życia bez kotów.
Zobaczcie sami:
Andrzej Wajda zmarł w niedzielę 9 października w wieku 90 lat .
W łódzkiej filmówce krąży opowiastka o tym, jak to pewien reżyser po ustawieniu scenografii i świateł wzdycha: - Jak pięknie! Ale zaraz przyjdą aktorzy i wszystko zepsują...
Ale jednym z tych, których ta anegdota nie dotyczyła, był właśnie Wajda. - Z zachwytem patrzyłem na wspaniałych aktorów, z którymi miałem się szczęście spotkać - mówił reżyser. - Często ratowali moje nie zawsze do końca przemyślane pomysły.
Aktorzy odpłacali mu wielkimi rolami i wiernością. Niedawno świętował 90 urodziny. - Kochany Andrzeju, chciałem Ci podziękować za Twój patriotyzm. Patriotyzm, który nie wyklucza, jest tolerancyjny, otwarty, gotów do dialogu. Chciałbym Ci podziękować za Twoją miłość do tego skrawka ziemi, na którym przyszło Ci żyć - mówił Andrzej Seweryn. - Chciałabym Ci, Andrzej, życzyć, żebyś dożył czasów, z którymi się będziesz zgadzał. Już tak do końca - dodała Krystyna Janda. O Wajdzie mówiła, że to najważniejszy człowiek w jej życiu.
O wielkich filmach, wielkiej polityce i codziennym życiu Andrzeja Wajdy przeczytasz w jego biografii >>
Andrzej Wajda. (1926-2016) Wybitny polski reżyser filmowy i teatralny. Nakręcił m.in. "Popiół i diament", "Popioły", "Ziemię obiecaną" (nominacja do Oscara 1975 w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny), "Człowieka z marmuru", "Panny z Wilka" (nominacja '79), "Człowieka z żelaza" (nominacja '81), "Pana Tadeusza", "Katyń" (nominacja z 2007 roku) oraz "Wałęsę. Człowieka z nadziei". W 2000 roku dostał Oscara za całokształt twórczości, był też laureatem m.in Złotego Lwa, Złotego Niedźwiedzia i Złotej Palmy w Cannes. Odznaczony Orderem Orła Białego.