zakonczone_partnerstwa
Dobrze działajaca sieć to brak kłótni, narzekania i konieczności wybierania, kto ma pierwszeństwo w korzystaniu z netu. (Shutterdtock)
Dobrze działajaca sieć to brak kłótni, narzekania i konieczności wybierania, kto ma pierwszeństwo w korzystaniu z netu. (Shutterdtock)

W wielu domach dwa telewizory to dzisiaj norma. Wyobraź sobie, że włączasz swój odbiornik, by obejrzeć ulubiony program, i słyszysz z innego pokoju: Hej, co zrobiłeś, telewizja mi zamula. Ustalasz, co się dzieje, i widzisz, że obraz w drugim telewizorze co chwila się zawiesza, kanały przełączają się wolno, a całe urządzenie jakby przestało reagować na pilota.

Absurd? A jednak wielu Polaków doświadcza tego typu frustrujących sytuacji, tyle że nie z sygnałem telewizyjnym, tylko z internetem. Coraz częściej zdarza się, że domownicy narzekają na wolne łącze. Internetu "nie starcza" dla wszystkich. Wieszają się strony, obraz podczas zebrania online przypomina szachownicę, a koledzy syna krzyczą, że go nie słyszą podczas rozgrywki.

Internet większość ma, ale nie wszyscy wiedzą, co to znaczy luksus megaszybkiego łącza

Według badań Urzędu Komunikacji Elektronicznej z listopada ubiegłego roku z sieci korzysta ponad 77 proc. Polaków. Połowa badanych ma dostęp do internetu stacjonarnego. I nie służy on już tylko do przeglądania stron internetowych – taką odpowiedź wskazują niemal wszyscy ankietowani.

Oprócz korzystania z portali społecznościowych czy wysyłania poczty sieć jest niezbędna do słuchania muzyki, oglądania telewizji, udziału w telekonferencjach czy robienia zakupów.

Czy internetu faktycznie może zabraknąć? Tak! Nasze potrzeby przez ostatnie lata znacząco się zmieniły. Oglądanie filmów i seriali za pośrednictwem internetu – w telewizorze, na smartfonie czy tablecie – jest dzisiaj normą. Nikogo nie dziwi nauka zdalna, home office, ciągłe telekonferencje, konieczność pobierania i wysyłania sporych ilości danych.

Problemy z internetem mogą wynikać z wielu czynników. Rodzaj technologii także ma znaczenie. (Shutterdtock) , Korzystanie z sieci to ciągły przesył danych. Zakłócenia mogą mieć poważne konsekwencje. (Shutterdtock)

Tylko światło nie zna granic

Jeszcze kilka lat temu zapotrzebowanie na sieć dla przeciętnego domownika było znacznie mniejsze, teraz - ze względu na pracę zdalną, lekcje online i możliwość korzystania z platform z serialami - wzrosło. W naszych domach często korzystamy z technologii po prostu przestarzałych i ograniczonych albo wrażliwych na warunki atmosferyczne i różnego rodzaju zagrożenia. Starsza technologia nie nadąża za tymi potrzebami.

Sposobów na dostarczenie sygnału jest wiele – najczęściej Polacy korzystają z kabli miedzianych albo technologii mobilnych. Sieć światłowodowa wciąż się powiększa, Orange pokrywa swoim zasięgiem ponad 6 mln gospodarstw. Sytuacja dynamicznie się rozwija, dlatego warto orientować się, czy taka usluga nie jest przypadkiem już dostępna i w naszej okolicy. Dlaczego? Bo światowód uniezależnia od warunków atmosferycznych – niestraszne mu obfite opady i odległość od nadajnika czy stacji, która przekazuje nam sygnał.

Zbudowany z wiązek, które przenoszą dane za pomocą światła, Święty Graal telekomunikacji przestał być symbolem niedostępnego luksusu. Jego cena jest zaskakująco niska, a sieć połączeń wyjątkowo gęsta.
W grach online problemy z siecią frustrują wyjątkowo. (Shutterdtock) , Nastolatkowie wiele czasu spędzają w sieci: grają, rozmawiają, oglądają, komunikują się. (Shutterdtock)

To wszystko dlatego, że Orange rozbudowuje swoją światłowodową infrastrukturę od lat. Światłowód pokonuje nie tylko bariery w naszym mieszkaniu dzięki możliwości skorzystania z łącza o prędkości nawet 1 Gb/s. Technologia ułatwia również życie samym operatorom, którzy w jednym czasie obsłużyć muszą przecież wiele mieszkań, domów, bloków, osiedli.

W tym właśnie "rozmiarze" najbardziej uwidaczniały się ograniczenia technologii opartej na miedzi, która powstała przecież tak naprawdę, by obsłużyć telefony stacjonarne. Światłowód jest też po prostu… mniej zawodny. Nie jest tak podatny na awarie, uszkodzenia, nie "zapycha" się tak szybko, łatwiej się go dostarcza – chociażby przez to, że kabel światłowodowy jest elastyczny i odporny na zginanie.

Gładki przesył danych to także niczym niezakłócona przyjemność oglądania ulubionych seriali. (Shuttertock)

Pobieraj i wysyłaj tak szybko jak nigdy wcześniej

O tym, że internet może być naprawdę irytująco wolny, możemy przekonać się, nie tylko próbując coś pobrać z sieci, ale i do niej wysłać. A wysyłamy nieustannie – nie tylko w postaci załącznika do e-maila. Kiedy bierzemy udział w zebraniu online albo nauczaniu zdalnym, jakość tego, jak nas widać i słychać, zależy od szybkości wysyłania danych. Dzięki światłowodowi w Orange możemy to robić z prędkością do 300 Mb/s.

Przestarzałe technologie są tutaj o kilka klas wolniejsze – zdarza się często, że dane wysłać możemy z prędkością 1 czy 10 Mb/s.

Światłowód sprawia więc, że jednoczesne pobieranie i wysyłanie danych z wielu urządzeń, aplikacji, kanałów jest bezproblemowe, przebiega "w czasie rzeczywistym". Oglądanie serialu, udział w zdalnej lekcji, granie na komputerze, oglądanie transmisji sportowej przez kilku różnych domowników w tym samym czasie nie powoduje żadnych "zahaczeń" czy spadków prędkości. To tak, jakby każdy miał własne, przypisane mu łącze.

Wszyscy razem, płynnie i bez trudności. (Shutterdtock)

Jesteś kilka godzin od rewolucji

Dlaczego warto przejść na światłowód? Bo to tania usługa, która jest dostępna bez problemu. Instalacja usługi u klienta w Orange jest bezpłatna. Ingerencja w dom czy mieszkanie jest minimalna – sam światłowód bowiem jest niezwykle cienki. Nawet w osłonce ma grubość porównywalną z kablem do ładowania telefonu. To jeden z powodów, dla których montaż nie jest skomplikowany i zajmuje zazwyczaj mniej więcej trzy godziny.

Kolejna istotna informacja? Polacy często korzystają nie tylko z przestarzałej technologii internetowej, ale także z wysłużonych modemów i routerów.

Przejście na światłowód to przejście na urządzenia nowej generacji. Dostosowane do tego, by obsługiwać wiele urządzeń jednocześnie. Zdolne sprawniej przesyłać sygnał nawet w najdalsze zakamarki domu lub mieszkania.

Orange w zestawie z internetem światłowodowym dostarcza urządzenia zgodne z najnowocześniejszymi standardami – Funbox 6 z funkcją Smart Wifi (miesięczny koszt dodatkowy do abonamentu to 3,99 zł). Wszystko jest tu inteligentne i automatyczne, a użytkownik nie musi nawet wiedzieć, czy jego smartfon albo drukarka łączy się w częstotliwości 2,4, czy 5 Ghz.

Macie wyjątkowo duże mieszkanie lub dom? Za opłatą w wysokości zaledwie 14,99 zł miesięcznie można korzystać ze Smartboxa Wi-Fi6, który dostarcza bardzo silny sygnał.

Kable światłowodu powstają nie z miedzi, a wyjątkowo obficie występującego na ziemi krzemu. (Shutterdtock) , Technologia światłowodowa to przyszłość. Żywotność przewodów szacowana jest na dekady, a unowocześnianie infrastruktury jest łatwiejsze. (Shutterdtock)

Chcecie więcej? Wystarczy wybrać ofertę, podpisać umowę, a podczas tej samej wizyty instalatorów podłączony zostanie dostęp do telewizji Orange. Liczba pakietów do wyboru jest olbrzymia, a w ofercie są dostępne znane serwisy VoD. Ofertę w salonie lub podczas zamawiania usługi przez infolinię można dodatkowo rozszerzyć o abonament komórkowy.

embed

 Mniejsze zużycie prądu i więcej ekologii

Orange zadbał też o jeszcze jeden aspekt: chodzi o zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną i większą dbałość o środowisko. Technologia światłowodowa oparta na nowoczesnej sieci FTTH to mniejsze zapotrzebowanie na urządzenia. Jest ich mniej, są bardziej energooszczędne, a do tego kable powstają nie z miedzi, lecz wyjątkowo obficie występującego na ziemi krzemu.

Światłowód jest technologią przyszłości z jeszcze jednego względu. Żywotność przewodów szacowana jest na dekady, a unowocześnianie całej infrastruktury – w tym tej domowej – znacznie łatwiejsze. W przyszłości wymienisz tylko maleńkie pudełko stojące na szafce, by internet był jeszcze szybszy.

Wyobraź sobie, jak w kilka minut po uruchomieniu internetu światłowodowego w twoim domu zmieni się życie twojej rodziny.

Trzy seriale jednocześnie, każdy w maksymalnej rozdzielczości? Jednoczesna rozgrywka online, rozmowa przez komunikator i superszybkie przeglądanie stron? Dla tych, którzy zdecydowali się na światłowód od Orange, takie obrazki to norma.

Czas, by wreszcie internet przyszłości pozwolił na więcej również w twoim domu. Przekonaj się, jakie to tanie i wygodne.