materiał promocyjny partnera weekendu.
Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu (KHM Museumsverband)
Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu (KHM Museumsverband)

W ogromnej szklarni pną się wysoko tysiące krzaczków obwieszone kiśćmi dorodnych czerwonych pomidorów. Tuż obok uprawia się inne warzywa, a w sąsiedniej hali bulgoczą zbiorniki pełne hodowanych tu ryb. Załatwiając swoje potrzeby fizjologiczne, ryby zamieniają wodę, w której żyją, w znakomity nawóz dla warzyw. Rośliny nie są posadzone w gruncie, tylko zanurzają korzenie bezpośrednio w tej życiodajnej mieszaninie. Pobierając z niej najróżniejsze składniki, oczyszczają ją i sprawiają, że znowu staje się zdatna do hodowli ryb.

Taka uprawa, w której woda krąży w obiegu zamkniętym, nazywa się akwaponiką. Miejsce, gdzie możemy podziwiać jej efekty, to Blün, najnowsze z ośmiuset gospodarstw rolnych, które produkują łącznie ponad połowę wszystkich zbieranych w Austrii pomidorów, ogórków, bakłażanów czy papryczek chili. Jak nazywa się ten rolniczy region kraju? Cóż… to Wiedeń, najbardziej zielone miasto świata według rankingu z 2020 roku.

Producent kwiatów, warzyw i ryb z wiedeńskiej sieci kulinarnej Blün (WEST4MEDIA) , (WEST4MEDIA)

Nowatorskie, rolnicze inicjatywy

Dla założycieli wiedeńskiego start-upu Blün najważniejszy jest zrównoważony rozwój. Ich gospodarstwo zrodziło się z przyjaźni i potrzeby zostawienia dzieciom lepszego miejsca do życia.

Zadaliśmy sobie pytanie, co możemy w tym zakresie zdziałać i tak właśnie wpadliśmy na genialny pomysł, polegający na zaimplementowaniu we współczesnych realiach tradycyjnej techniki prowadzenia gospodarstwa w obiegu zamkniętym

- opowiada Gregor Hoffmann.

Jesteśmy głęboko przekonani, że jakość w połączeniu z ochroną mórz i troską o klimat, a także z myśleniem o naszych wnukach, stanowi klucz do przyszłości

- przekonuje jeden z założycieli ekologicznego gospodarstwa Blün.

W ostatnich latach można zaobserwować trend polegający na tym, że coraz więcej ludzi poświęca swoją uwagę, swój czas i energię temu, by przyjrzeć się dokładnie, co ląduje na ich talerzach czy w garnkach. Dbają o swoje zdrowie oraz samopoczucie. Chcą wiedzieć, skąd się bierze to, co jedzą. Są dużo bardziej świadomi niż dawniej, ale też bardziej wymagający

- dodaje Gregor, ogrodnik od szóstego pokolenia.

Całą rozmowę z założycielem ekologicznego gospodarstwa Blün można przeczytać TU.

Miasto, które stawia na naturę

Gospodarstwo Blün to tylko jeden z zielonych przykładów. Wiedeń to miasto, które konsekwentnie stawia na przyrodę. I to nie tylko frazes, a bardzo konkretne liczby. Oprócz pól uprawnych znajdziemy tu prawie tysiąc mniejszych i większych parków, do tego liczne łąki, pola czy lasy, a nawet całe kompleksy leśne, takie jak Las Wiedeński. Do tego dodać należy obszerne, dzikie przyrodniczo tereny naddunajskie. Ogółem tereny zielone zajmują blisko połowę, a w niektórych dzielnicach nawet 70 procent powierzchni.

To znacząco wpływa nie tylko na atrakcyjność turystyczną Wiednia, lecz także na jakość życia mieszkańców. W centrum zainteresowań miasta stoi bowiem troska o stan środowiska naturalnego oraz zachowanie jego bogactw dla następnych generacji.

Nic więc dziwnego, że miasto uchodzi za idealne dla miłośników obcowania z naturą i aktywnego wypoczynku. I choć wiedeński transport publiczny ze swoimi 162 liniami autobusów, tramwajów i metra działa wręcz doskonale, to najlepszym środkiem lokomocji jest rower. Wytyczono tu 1400 km ścieżek dla cyklistów, a także specjalne pasy jezdni przeznaczone wyłącznie dla nich. W połączeniu z ogromną kulturą, z jaką wiedeńscy kierowcy traktują rowerzystów, sprawia to, że Wiedeń uważany jest za jedno z najlepszych miast na świecie dla miłośników jednośladów.

Widok na Dunaj i Wiedeń (WienTourismus/Christian Stemper) , (Österreich Werbung/Popp-Hackner)

Latający klejnot

Mając do dyspozycji dwa kółka, warto wybrać się na wycieczkę nad Dunaj, zwłaszcza w okolicach Lobaun, który nazywany jest wiedeńską dżunglą i stanowi część Parku Narodowego Łęgów Naddunajskich. Uważny obserwator bez trudu dostrzeże liczne ptaki lęgowe, których żyje tam około stu gatunków. Przy odrobinie szczęścia można tam spotkać też zimorodka – latający klejnot, jak nazywają go Austriacy – symbol tego parku narodowego. Na miejscu warto wypożyczyć łódź albo po prostu popływać. Na przykład w krystalicznie czystym jeziorze Dechantlacke, jednym z najbardziej naturalnych kąpielisk Wiednia.

Kąpielisko na Starym Dunaju z plażą o długości 1 km (MA 44)

Spacerem na wino

Będąc w stolicy Austrii, nie zapomnijmy o wizycie w tutejszych winnicach. Wiedeń jako jedyna metropolia na świecie ma własny region winny, gdzie na około 700 ha uprawiana jest winorośl. Wytwarza się tu znakomite, głównie białe wina. Podczas spacerów po otaczających miasto wzgórzach warto szukać miejsc oznaczonych słowem ‘Heurige’, któremu zazwyczaj towarzyszy rysunek butelki wina lub kiści winogron. Łatwo się domyślić, że to miejsce, w którym można spróbować lokalnego wina prosto od wytwórcy. Najłatwiej znajdziemy je w sąsiadujących ze sobą dzielnicach Cobenzl i Grinzing, przez które wiedzie Wiedeński Szlak Winny. Niewiele jest rzeczy przyjemniejszych niż delektowanie się chłodnym winem po intensywnym spacerze i spoglądanie na rozpościerającą się u naszych stóp stolicę.

Winiarnia Heuriger Schuebl (Wien Tourismus/Peter Rigaud) , Winiarnia Wieninger am Nussberg (Wien Tourismus/Peter Rigaud) , Winorośle Wieninger am Nussberg (Österreich Werbung/Diejun)

Wiedeń jest miastem, które wydaje się wręcz stworzone do pieszych wędrówek. Ich częstym celem jest Leopoldsberg, najbardziej znane z tutejszych wzgórz. Wzniesiono na nim widoczny z każdego punktu miasta kościół św. Leopolda. Na szczyt wiedzie Nasenweg, półtorakilometrowa ścieżka widokowa z licznymi platformami oferującymi zapierające dech w piersi widoki na miasto.

Park pałacowy Schönbrunn (Wien Tourismus/Peter Rigaud)

Pora na piknik

Jeśli jednak akurat nie mamy ochoty wspinać się 250 m w górę, za to chętnie byśmy trochę poleniuchowali, to Wiedeń też jest dla nas wprost idealny. Jego mieszkańcy uwielbiają piknikowanie. Wystarczy odrobina słońca, by parki w centrum miasta, tereny naddunajskie, okoliczne wzgórza czy miejskie lasy zapełniły się wypoczywającymi wiedeńczykami.

Jedną z najpiękniejszych miejskich oaz zieleni, gdzie chętnie rozkładają swoje kocyki, jest Park Burggarten, w którym stoi pomnik Mozarta. Kiedyś był to prywatny ogród cesarza Franciszka Józefa I, męża słynnej cesarzowej Sisi. Został udostępniony mieszkańcom po jego śmierci. Znajduje się tu słynna palmiarnia zaprojektowana przez Friedricha Ohmanna. To jeden z najpiękniejszych szklanych budynków na świecie. Mieści się w niej Schmetterlingshaus, dom motyli, z niezliczonymi egzotycznymi owadami, a tuż obok znajdują się bardzo nastrojowa kawiarnia i restauracja.

Diabelski młyn w wiedeńskim Praterze (Österreich Werbung/Willfried Gredler-Oxenbauer)

Szukając odpoczynku, warto też, jak setki mieszkańców Wiednia, zajrzeć do Stadtpark, parku miejskiego, który jest jednym z najwspanialszych ogrodów na świecie. Bardziej ekscytujące i podnoszące poziom adrenaliny rozrywki zapewni za to pobliski Prater, ogromne wesołe miasteczko ze słynnym diabelskim młynem, który jest symbolem miasta.

Hermesvilla, pałac w Lainzer Tiergarten w Wiedniu (Österreich Werbung/Willfried Gredler-Oxenbauer)

Wiedeń na wyciągnięcie ręki

Tak duża powierzchnia terenów zielonych, ogromna dbałość, z jaką wiedeńczycy traktują przyrodę – żyje tu na przykład ponad 400 gatunków pszczół, a miasto zatrudnia 700 pszczelarzy do opieki nad nimi – w połączeniu ze wspaniałą architekturą, niezwykle bogatą ofertą kulturalną i doskonale funkcjonującą infrastrukturą sprawiają, że Wiedeń jest miastem wprost idealnym do życia. Potwierdza to zresztą ranking międzynarodowej firmy konsultingowej Mercer, w którym stolica Austrii dziesięć razy z rzędu zdobyła tytuł miasta o najwyższej jakości życia, zostawiając w tyle sto metropolii z całego świata.

Oczywiście do tak wysokiej pozycji w rankingu przyczynia się równoważony rozwój Wiednia, dbałość o ekologię, tereny zielone. Racjonalne decyzje dotyczące zagospodarowania przestrzennego, poszukiwanie optymalnych rozwiązań (na przykład poszukiwanie alternatywnych źródeł energii, przeciwdziałanie zmianom klimatu) czuć na każdym kroku. Wiedeń jest zielonym miastem, które nie skupia się jedynie na bieżących potrzebach mieszkańców, ale też patrzy w przyszłość i chce zostawić kolejnym pokoleniom dobre miejsce do życia. Ten cel przyświeca tu wszystkim.

Wszyscy jesteśmy ojcami, którzy chcieliby, korzystając ze swojej wiedzy, doświadczenia oraz umiejętności, uczynić świat lepszym dla naszych dzieci i wnuków

- zwraca uwagę na zmianę pokoleniową zmianę myślenia Gregor Hoffmann, właściciel ekologicznego gospodarstwa w 22. Dzielnicy Wiednia.
Więcej o zielonym Wiedniu możesz przeczytać tu: Najlepsze ekomiasto do życia i do zwiedzania. Wiedeń i jego oryginalne, zielone oblicza 

Poznaj Austrię

Wiedeń to również miasto bardzo przyjazne dla Polaków, co odczuwa się już na etapie planowania podróży. Aby się o tym przekonać, wystarczy wejść na stronę austria.info, gdzie znajdują się liczne pomysły na spędzenie czasu w tym pięknym mieście. Jeśli zielony Wiedeń zainspirował Was i chcecie poznać więcej historii nietuzinkowych miejsc, to również zapraszamy na portal austria.info. Austria jest pełna ciekawych miejsc o fascynujących historiach. Żyją tu ludzie o niesamowitych pasjach, kochający swoją ojczyznę i żyjący w zgodzie z naturą.

Poznaj Austrię