zakonczone_partnerstwa
Kadr z serialu 'Król' (fot. materiały promocyjne Partnera Weekendu)
Kadr z serialu 'Król' (fot. materiały promocyjne Partnera Weekendu)

Warszawa, 1937 rok. Nad Europą wisi widmo faszyzmu. Kum Kaplica, polski socjalista, boss żydowskiego gangu, trzęsie miastem. Jego prawa ręka, Jakub Szapiro, bokser z żydowskiego klubu Makabi, skutecznie ściąga haracze i nie zawaha się przed zabiciem dłużnika, na rozkaz swojego szefa. Szapiro jest obiektem uwielbienia warszawskich kobiet i postrachem warszawskich mężczyzn. Skrycie marzy o tym, żeby kiedyś zastąpić Kuma i zostać królem Warszawy. Pewnego dnia przejmuje opiekę nad młodym chłopakiem, w którym widzi swojego następcę - Moszem Bernsztajnem. Na dodatek czeka go ostatnia w karierze walka - z bokserem sympatyzującym z narodowcami. Czy wyjdzie z niej zwycięsko?

Kadr z serialu 'Król', fot. materiały promocyjne Partnera Weekendu

W tym samym czasie na szczytach władzy ujawniony zostaje spisek, który może zmienić oblicze Warszawy i całego kraju, wpływając na przyszłość Szapiry. Jakub będzie musiał stanąć do decydującej walki o władzę na ulicach miasta.

Kadr z serialu 'Król', fot. materiały promocyjne Partnera Weekendu

Ten świat wciąga

To było do przewidzenia. Jedna z najgłośniejszych powieści Szczepana Twardocha w końcu musiała doczekać się ekranizacji. Czytaliście książkę? Znacie fabułę "KRÓLA" na pamięć? Nic nie szkodzi. Opowiedziana w formie ośmioodcinkowego serialu historia Kuma Kaplicy i Jakuba Szapiro sprawi, że przeżyjecie ją na nowo. Będą również niespodzianki, bo serial nie jest wierną adaptacją książki. Na jego potrzeby stworzono między innymi nowe postacie jak np. Stanisława Tabaczyńska, która należy do gangu Kuma Kaplicy.

A jeśli nie sięgnęliście jeszcze po bestseller Twardocha doceniony przez brytyjski dziennik "The Times", w momencie, w którym zaczniecie oglądać, czy to na telewizorze, czy innych urządzeniach, zostaniecie wciągnięci w świat polsko-żydowskiej stolicy Polski - tej bogatej i tej biednej, tej, która walczy, i tej, która się bawi, tej okrutnej i tej pięknej. Tego świata nie będziecie w stanie opuścić aż do ostatniej minuty finałowego odcinka produkcji. I kto wie, może po obejrzeniu serialu szybko zatęsknicie za emocjami, które przeżyliście w trakcie jego oglądania i skusicie się na lekturę powieści?

Krytycy filmowi nie mają wątpliwości - na takiego "KRÓLA" czekaliśmy. To hit na miarę najlepszych seriali ostatnich lat.

Kadr z serialu 'Król', fot. materiały promocyjne Partnera Weekendu

Spójna opowieść

Jednym z twórców koncepcji serialu jest między innymi sam autor książki - Szczepan Twardoch. Napisał również dialogi dla postaci oraz przez cały czas pełnił rolę konsultanta produkcji, żeby zapewnić historii spójność i wiarygodność. Ściśle współpracował z reżyserem Janem P. Matuszyńskim, który zachwycił wszystkich filmem "Ostatnia Rodzina", opowiadającym historię malarza Zdzisława Beksińskiego, ma również doświadczenie w reżyserii seriali - pracował przy produkcji m.in. "Nielegalnych" dla CANAL+. Matuszyński i Twardoch odbyli mnóstwo rozmów, zanim osiągnęli rezultat, który zobaczymy na ekranie. A ten jest imponujący.

"KRÓL" nie powstałby bez innych kluczowych postaci - producenta Leszka Bodzaka oraz głównego scenarzysty Łukasza M. Maciejewskiego, współautora scenariusza do głośnego "Czerwonego Pająka" Marcina Koszałki. W ekipie scenarzystów znalazła się również Dana Łukasińska, autorka między innymi scenariusza do serialu "Żmijowisko".

Kadr z serialu 'Król', fot. materiały promocyjne Partnera Weekendu

Doborowa obsada

 "KRÓL" to jednak nie tylko wyśmienici twórcy. W najważniejsze postacie wcielili się najznakomitsi polscy aktorzy i aktorki. Rola głównego bohatera, Jakuba Szapiro, przypadła znanemu z serialu "Kruk. Szepty słychać po zmroku" Michałowi Żurawskiemu. Fenomenalny Arkadiusz Jakubik zagrał szefa gangu - Kuma Kaplicę. W serialu wystąpił również Borys Szyc - gra urodzonego w ortodoksyjnej żydowskiej rodzinie Janusza Radziwiłka, wychowanka Kaplicy. W podopiecznego Szapiro - Mosze - wcielił się rewelacyjny aktor młodego pokolenia - Kacper Olszewski. Na ekranie pojawia się również sam autor powieści, Szczepan Twardoch. Wciela się w epizodyczną rolę kierownika sali restauracji Simon i Stecki. W serialu zobaczymy również doświadczonych aktorów, jak Andrzeja Seweryna, Adama Ferencego czy Bartłomieja Topę.

Show kradną nie tylko mężczyźni. "KRÓLA" nie byłoby bez fenomenalnych ról kobiecych. Na ekranie zobaczymy Magdalenę Boczarską, grającą Żydówkę Ryfkę Kij, którą Kum wyciąga z więzienia, Aleksandrę Konieczną, znaną z "Ostatniej Rodziny", Barbarę Jonak - w roli Stanisławy Tabaczyńskiej, młodą, ale wyjątkowo utalentowaną Lenę Górę, grającą bezpruderyjną arystokratkę Annę Ziembińską, czy Aleksandrę Pisulę wcielająca się w Emilię partnerkę Jakuba Szapiro i matkę dwójki jego dzieci.

Serial zyskuje dzięki świetnej grze aktorskiej i scenariuszowi. Ale nie tylko. Nie byłoby tak dobrego serialu bez Grzegorza Piątkowskiego i Katarzyny Sikory, którzy stworzyli scenografię, Emilii Czartoryskiej - odpowiedzialnej za kostiumy, oraz Poli Guźlińskiej, która zajęła się charakteryzacją. To dzięki nim udało się zbudować klimat i atmosferę przedwojennej Warszawy. Oglądając serial, poczujecie się jak w latach 30.

Kadr z serialu 'Król', fot. materiały promocyjne Partnera Weekendu

Pełnowymiarowa historia

Po dwóch sezonach "Belfra" i serialach "Kruk. Szepty słychać po zmroku", "Nielegalni", "Żmijowisko" oraz "Mały zgon", "Król" to kolejna oryginalna produkcja CANAL+ kręcona w technologii 4K, którego każdy odcinek trwa ponad godzinę.  Ale bez obaw - czas spędzony z "KRÓLEM" mija nieubłaganie.

Premiera serialu "KRÓL" odbędzie się już 6 listopada o godz. 21:00 na CANAL+ PREMIUM, CANAL+ 4K Ultra HD oraz w telewizji przez internet na canalplus.com.