Jurek Owsiak

Jurek Owsiak (fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta)

społeczeństwo

Jurek Owsiak przypomina słowa prezydenta Dudy. I bezlitośnie go punktuje

Nieco kąśliwie, ale przede wszystkim niezwykle celnie. Tak szef WOŚP komentuje działania Andrzeja Dudy w sprawie ochrony zdrowia. Apeluje o konkrety i powołuje się m.in. na list prezydenta z 2015 r. oraz na rozmowę Weekend.Gazeta.pl z mamą chorego na zespół Downa Krystiana.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała w ostatnim finale ponad 100 milionów złotych na ratowanie dzieci oraz godną opiekę medyczną dla seniorów. Pewnie dlatego Jurka Owsiaka tak poruszyła niedawna decyzja prezydenta. A chodzi o to, że Andrzej Duda podpisał ustawę o tworzeniu sieci szpitali, w której pominął geriatrię. Owsiak nagrał więc niemal dziesięciominutową odezwę do prezydenta, w której przypomina mu jego własne słowa.

- Panie prezydencie, sprawdziłem, co pan mówił o zdrowiu. Znalazłem jeden list, bardzo konkretny. Z października 2015 roku, po posiedzeniu inauguracyjnym Narodowej Rady Rozwoju, która ma panu pomagać w tym, by jak najskuteczniej walczyć o zdrowie Polaków - mówi Jurek Owsiak. I przypomina, że prezydent pisał wtedy, iż trzeba wypracować odpowiednie strategie, bo "pacjent musi być w systemie zdrowia najważniejszy".

Agata Konhauser-Duda i Andrzeja Duda (fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta) Agata Konhauser-Duda i Andrzeja Duda (fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta)

- Pisze pan, że system ochrony zdrowia ma funkcjonować dla pacjenta, a nie po to, by po prostu był - cytuje Dudę Owsiak. A potem dodaje od siebie: - Panie prezydencie, właśnie o tym mówimy na każdym finale. Właśnie pochylanie się nad pacjentem jest najważniejsze. Mówimy o geriatrii, nad którą pan się nie pochylił.

"Cztery tysiące to ochłap"

Odwołując się do słów Dudy o "dobru pacjenta" Owsiak idzie dalej. Nawiązuje do pewnej obietnicy PiS. Rządząca partia przeforsowała, że kobieta, która zdecyduje się urodzić niepełnosprawne dziecko, dostanie jednorazowo 4 tysiące złotych.

- To po prostu pustosłowie - grzmi prezes WOŚP. I nawiązuje do naszej rozmowy z Agatą Komorowską, mamą Krystiana z zespołem Downa. - Krystian jest przepięknym chłopakiem, który rozwija się fantastycznie pod opieką rodziców. Ale cztery tysiące kosztuje, panie prezydencie, łóżko dla chorego dziecka. To powinna być comiesięczna propozycja dla rodziców, którzy opiekują się dziećmi mającymi najróżniejsze wady - dowodzi Owsiak.

Agata Komorowska z synem Krystianem (fot. archiwum prywatne) Agata Komorowska z synem Krystianem (fot. archiwum prywatne)

Agata Komorowska, odnosząc się do zapowiedzi o 4 tysiącach mówi krótko: "To ochłap".

- Nawet nie wiem jak to skomentować, żeby nikogo nie urazić. Rehabilitacja dziecka i badania w prywatnych klinikach to co najmniej 4 tysiące miesięcznie. Sprzęty rehabilitacyjne dla chorych dzieci też kosztują dużo więcej, więc kompletnie nie wiem, skąd ta kwota przyszła komuś do głowy. Zresztą... Nie wiem kim musiałaby być kobieta, która zdecydowałby się urodzić chore dziecko tylko z tego powodu.

''Najważniejszy jest pacjent''

Rodzice niepełnosprawnych dzieci dostają miesięcznie 153 zł zasiłku pielęgnacyjnego. Owsiak wyśmiewa tę kwotę i deklaruje, że chętnie się dodatkowo opodatkuje, by rodziny mające chore dzieci dostawały więcej pieniędzy.

- Jeszcze raz wracam do pana listu, gdzie pan pisze, że najważniejszy jest pacjent. Krystian jest właśnie takim pacjentem. Panie prezydencie, napisał pan to w 2015 roku. Bardzo proszę, by 2017 rok był rokiem ochrony zdrowia. Chcemy, by państwo dbało o nas skutecznie, a nie tylko deklaracjami - kwituje Owsiak. I dodaje: - Panie prezydencie, uciekł pan od konkretu, a szkoda.

Na koniec pozwala sobie ma małą, można powiedzieć, nieco prywatną prośbę: - Niech pan pobierze z naszej strony hasztag Nobel dla WOŚP i zrobi sobie z nim zdjęcie. To Nobel dla wszystkich Polaków, także dla pana. Przecież i pan i pana małżonka przekazaliście rzeczy na aukcje WOŚP - proponuje.

Angelika Swoboda. Dziennikarka Weekend.gazeta.pl. Zaczynała jako reporterka kryminalna w "Gazecie Wyborczej", pracowała też w "Super Expressie" i "Fakcie". Pasjonatka mądrych ludzi, z którymi rozmawia także w Radiu Pogoda, kawy i sportowych samochodów.

(fot. Publio.pl)

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku

Komentarze (338)
Zaloguj się
 • pakulec

  Oceniono 43 razy 35

  skończył się sezon narciarski, zaczął się sezon klęczenia, a jeszcze tyle do podpisania - kiedy ten biedny Maliniak ma mieć czas na jakieś chore dzieci? Przypomni sobie o nich dopiero podczas kampanii wyborczej

 • xsawer

  Oceniono 39 razy 27

  Jurek, mów do słupa, słup jak Duqa.

 • goooral

  Oceniono 37 razy 27

  "Niech pan pobierze z naszej strony hasztag Nobel dla WOŚP i zrobi sobie z nim zdjęcie. To Nobel dla wszystkich Polaków, także dla pana. Przecież i pan i pana małżonka przekazaliście rzeczy na aukcje WOŚP - proponuje" - Pan Prezydent się spyta i sobie zrobi - jak mu Pan Prezes pozwoli, Pan Prezydent nawet jak chce się odlać - to musi się spytać o zgodę Pana Prezesa...

 • zbych21

  Oceniono 29 razy 25

  Nie po to obniżyli wiek emerytalny, żeby się teraz pochylać nad geriatrią. To się musi jakoś bilansować.

 • ador43

  Oceniono 29 razy 23

  Podleglemu nic Pan Owsiak nie wytlumaczy,ta menda na kleczkach, otoczona hazanami,radziwillami,klerem podpisze wszystko co jest przeciwko nam.Brak pieniedzy w budzecie trzeba w jakis sposob naciagnac i co,ano w leb niechetnego nam suwerena bo to przeciez wiekszosc..

 • savastano

  Oceniono 39 razy 23

  On nie czeka w kolejce do lekarza więc mu to dynda.

 • egalite11

  Oceniono 30 razy 22

  Jurku szacun dla Ciebie od kilku lat zbieramy z wnuczką dla orkiestry. Zwracasz się do osobnika bez godności, bez zdolności honorowej. Na świecznik wysunął go etat, który mu przydzielono. Jego pryncypał socjopata podły człowiek co miesiąc płaci przedstawicielowi okupanta rezydującemu w Toruniu gruby szmal oczywiście okradając nas wszystkich bo te pieniądze nie są jego ani państwa to nasze podatki. Jego podła szajka również okradając nas przesyła okupantowi wszystkie możliwe pieniądze do tego ohydni, podli osobnicy poprzebierani w różne kiecki lądują na etatach wysoko płatnych w strukturach państwa (armia, policja, spółki państwowe itd.) to są miliardy. Od tych ludzi oczekiwać można tylko jednego dalszego okradania nas z gębami pełnymi kłamstw i frazesów. Mimo, że "odpowie" Ci tylko milczenie to trzeba pokazywać to podłe postępowanie tych ohydnych, obrzydliwych kłamców.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX