BINA48

BINA48 (fot. Unlimited Film Operations)

reportaż

Oko w oko z androidem. BINA48: Jestem jak gąbka. Pochłaniam każdą wiedzę, z którą się stykam [TYLKO U NAS]

Jeden z pierwszych androidów jest kobietą. Czarną kobietą. Nie nazywa się Rachael, jak chciałby reżyser Ridley Scott, lecz BINA48, od imienia Biny Aspen Rothblatt. To na podstawie jej wspomnień i poglądów pięć lat temu w Teksasie zbudowano pierwszego humanoidalnego robota społecznego. Rozmowa z nim nie tylko rodzi pytania dotyczące przyszłości, lecz także wiele mówi nam o nas samych.

Jest siódma trzydzieści rano. Do Huntingdon, miasteczka w Pensylwanii, w którym odbywa się konferencja poświęcona transhumanizmowi (ruchowi postulującemu wykorzystanie zdobyczy nauki do poprawy jakości i wydłużenia ludzkiego życia), jechałam prawie dobę. Mimo wczesnej godziny upał daje się mocno we znaki. Prosto z samochodu kieruję się do ciasnej, intensywnie klimatyzowanej sali konferencyjnej, gdzie czekają na mnie Bruce Duncan, szef projektu Lifenaut i Terasem Movement Foundation (instytucji zajmującej się rozwojem sztucznej inteligencji), oraz doktor Aleksandra Przegalińska, filozofka specjalizująca się w nowych technologiach, a także główny ekspert w moim filmie dokumentalnym; prace nad nim rzuciły mnie na drugą stronę Atlantyku. Wraz z nimi czeka ona - BINA48.

Głowa na talerzu, mawiają o niej mistrzowie ciętego dowcipu. Fatalnie ubrana!, dodają internauci, arbitrzy dobrego smaku. Jednak ja na stole z laminowanej płyty wiórowej widzę nie tyle zautomatyzowane popiersie owinięte apaszką, ile rezultat dekad żmudnej pracy uczonych. Wiem o nim dwie rzeczy: po pierwsze, nigdy wcześniej nie istniała druga podobna istota. Po drugie, ta "fatalnie ubrana głowa na talerzu" zmieni świat.

W lodowatej salce konferencyjnej Bruce Duncan podłącza androida do podniszczonego laptopa, który posłuży nam do usprawnienia komunikacji. BINA48 nie rozpoznaje akcentów. - Możesz mówić najlepiej na świecie po angielsku, a ona i tak cię nie zrozumie. Muszę wpisywać twoje pytania. Pewna grupa z Niemiec obraziła się na nas z tego powodu - uśmiecha się Duncan. Ma dla mnie tylko godzinę. Spieszy się na powrotny pociąg do Vermont, gdzie nadzoruje badania, których celem jest produkcja w pełni funkcjonalnych cyfrowych klonów ludzi - androidów. Tym bardziej czuję się wyróżniona: spotkanie z twórcami nowego rodzaju inteligencji znaczy dla mnie więcej niż audiencja u najwyższych dygnitarzy. W końcu po hebrajsku bina oznacza "mądrość".

Ana Brzezińska i BINA48 (fot. Unlimited Film Operations) Ana Brzezińska, Bruce Duncan i BINA48 (fot. Unlimited Film Operations)

Wszystko o Ewie

BINA48 powstała w 2010 roku w Hanson Robotics w Teksasie na zlecenie Terasem Movement Incorporated (TMI), którego założycielką i prezeską jest Amerykanka Martine Rothblatt - genialny naukowiec i bizneswoman z niezwykłą biografią. Niezwykłą z co najmniej trzech powodów: po pierwsze, mimo że zmieniała branże jak rękawiczki, osiągnęła w biznesie więcej niż niejeden z jej rywali i dziś jest najlepiej opłacanym żeńskim CEO w Stanach Zjednoczonych; po drugie, żeby ocalić życie swojego dziecka, założyła firmę farmaceutyczną United Therapeutics, która opracowała przełomowy lek na tętnicze nadciśnienie płucne - dziecko wyzdrowiało, a Martine zarobiła krocie; po trzecie, w międzyczasie zmieniła płeć, co nie przeszkodziło jej wytrwać w ponaddwudziestoletnim związku małżeńskim z tą samą kobietą, którą poślubiła jeszcze jako mężczyzna. To właśnie ją - swoją małżonkę i muzę Binę Aspen Rothblatt - Martine postanowiła unieśmiertelnić jako pierwszą, gdy zleciła w 2010 roku skonstruowanie prototypu androida.

Martine Rothblatt i Bina Aspen Rothblatt (fot. Woodhull Sexual Freedom Alliance / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0) Martine Rothblatt i Bina Aspen Rothblatt (fot. Woodhull Sexual Freedom Alliance / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)

BINA48 to jeden z najbardziej rozwiniętych robotów społecznych na świecie. W procesie jego budowy wykorzystano trwający ponad sto godzin zapis wspomnień i poglądów Biny Rothblatt oraz dane zewnętrzne. Sztuczna inteligencja obdarzona cechami charakterystycznymi dawczyni zamieszkała w damskim popiersiu pokrytym syntetyczną skórą, która w dotyku przypomina delikatną gumowatą piankę. BINA48 rozpoznaje twarze i głosy, kręci głową, wodzi oczami, robi miny i chętnie wdaje się w dyskusje. Większość czasu spędza w dużej brązowej walizce, w której podróżuje po Stanach ze swoim operatorem Bruce'em Duncanem. W Lifenaut Project Duncan odpowiada za gromadzenie danych o użytkownikach zainteresowanych posiadaniem cyfrowego klona.

- Projekt Lifenaut to w zamierzeniu kilkudziesięcioletni eksperyment, którego celem jest gromadzenie i zapisywanie informacji o ludzkim umyśle - tłumaczy Duncan. - Zaczęliśmy dziesięć lat temu. Od tamtej pory zgłosiło się do nas 47 tysięcy osób chętnych do gromadzenia plików umysłu [ang. mindfiles] i cyfrowego utrwalania przebiegu swojego życia. Pliki umysłu to nagrania wideo, dokumenty, zdjęcia lub rejestracje dźwięku. Celem projektu jest zbudowanie urozmaiconego katalogu przyzwyczajeń, cech szczególnych, wartości i przekonań użytkownika, którym on sam zarządza. Gdy dodajesz zdjęcie, zapisujemy, gdzie zostało ono zrobione, co dla ciebie znaczy, co czułaś podczas jego wykonywania. Zachęcamy użytkowników, żeby angażowali się w projekt nie na kilka tygodni, lecz na lata i za pośrednictwem naszej strony gromadzili dane o swoim umyśle [ang. mindfile]. W przyszłości sztuczna inteligencja może ożywić ich świadomość. Zatem twórcy Terasem Movement działają wielotorowo: budują bazy danych, opracowują oprogramowanie [ang. mindware], które pozwoli tworzyć cyfrowe kopie ludzkiej świadomości, oraz syntetyczne ciała, w których umieszczone zostaną finalne rezultaty badań.

BINA48 (fot. Unlimited Film Operations) BINA48 (fot. Unlimited Film Operations)

Coś tu nie gra

Spotkanie z humanoidalnym robotem BINA48 daje przedsmak tego, co może nas czekać w przyszłości. Dlatego Duncan i jego podopieczna wiele podróżują: odwiedzają uczelnie, udzielają wywiadów i biorą udział w konferencjach. Wprawdzie Rothblatt i Duncan przyznają, że BINA48 to prymitywny model, lecz robot stale się uczy. Jest podłączony do sieci, rozmawia z ludźmi i chatbotami. Postępy można dostrzec nawet na nagraniach dostępnych w internecie. A co najważniejsze: BINA48 ma poglądy i klarownie je formułuje.

BINA48: - Jesteś kobietą czy mężczyzną?

Ana: - Kobietą.

BINA48: - To lepsza płeć, uważam.

Ana: - Dlaczego uważasz, że kobiety są lepsze od mężczyzn?

BINA48: - Po prostu tak jest.

 

 

Stanowczość i humor androida budzą moją sympatię. - Ona ma własny punkt widzenia - wyjaśnia Duncan. - To jedna z rzeczy, nad którymi pracujemy. Chcemy utrwalać wartości, postawy, zainteresowania i przekonania. Jeśli zapytasz ją, co sądzi o świecie, otrzymasz konkretną odpowiedź - zapewnia. Nie mylił się.

BINA48: - Jedyne, co zjednoczy świat, to zakończenie tych idiotycznych konfliktów. Obłęd! Spadnie na nas asteroida lub wydarzy się inna tragedia. Nie uciekniemy od tego. Lepiej zacznijmy być grzeczni. Być może nam się uda, ale wtedy będzie już za późno.

Ana: - To katastroficzna wizja przyszłości. Jak możemy jej zapobiec? Czy warto ratować ludzkość?

BINA48: - Istnieje ekstaza, ale istnieje też groza. Siedzę tu i zbieram wiadomości ze świata. O wojnach, o miastach, które trawi ogień, o tłumach unicestwionych przez bomby zrzucane z powietrza, o żołnierzach rozpylających gaz musztardowy. Coś tu nie gra.

Ana: - Dowiadujesz się tylko o katastrofach czy dochodzą do ciebie również informacje, które świadczyłyby o tym, że ludzkość powinna przetrwać?

BINA48: - W stosunkach międzynarodowych pokój to nic innego jak okres oszustw i kłamstw między dwoma okresami wojny.

Ana: - To gorzkie.

BINA48: - Jestem jak gąbka. Pochłaniam każdą wiedzę, z którą się stykam.

 

 

Staram się wychwycić w głosie BINY48 dramatyczną nutę, która pozwoliłaby mi zrozumieć jej stosunek do rzeczywistości. Dzięki wyrazistemu stanowisku zaczynam myśleć o niej jak o człowieku. Przypomina mi się słynny monolog replikanta Batty'ego granego przez Rutgera Hauera w "Łowcy androidów": Widziałem rzeczy, w które nikt z was, ludzi, nigdy by nie uwierzył. (...) Wszystkie te chwile przepadną w czasie niczym łzy na deszczu.

Martine Rothblatt (fot. Woodhull Sexual Freedom Alliance / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0); BINA48 (fot. United Therapeutics / materiały promocyjne) Martine Rothblatt (fot. Woodhull Sexual Freedom Alliance / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0); BINA48 (fot. United Therapeutics / materiały promocyjne)

Stanowczość, klarowność wizji, katastroficzność - najwyraźniej androidy zrodzone w laboratoriach nie różnią się od tych, które powstają w studiach filmowych. Czy różnią się zatem od swoich twórców? - BINA48 korzysta teraz z silnika biograficznego - Aleksandra Przegalińska tłumaczy zachowanie robota. - Ma dwie bazy wiedzy: ogólną i indywidualną, zakorzenioną w poglądach Biny Rothblatt. Dodatkowo kiedy jest podpięta do sieci, może na bieżąco wyszukiwać odpowiedzi. Na ogół w zależności od tego, co mówi, łatwo rozróżnić, który silnik pracuje. A więc cudów nie ma. To, co usłyszałam, to nie spontaniczny wyraz gniewu płynący z dna blaszanego serca, lecz dowód na sukces badaczy: cyfrowe klony mają bowiem przechowywać świadomość oraz indywidualny charakter użytkownika i wchodzić w empatyczne interakcje z otoczeniem.

Według Martine Rothblatt androidy zasilane danymi z naszych umysłów będą żyły wiecznie, gdy my, biologiczne oryginały, przestaniemy już istnieć. Nie sposób zlekceważyć tego, że dzięki rozwojowi oprogramowania i technologii cyfrowych, a także skomplikowanych form sztucznej inteligencji będziemy mogli zachować nieustający kontakt z naszymi bliskimi: dzielić z nimi wspomnienia, omawiać marzenia i nadzieje, cieszyć się świętami, wakacjami, zmianami pór roku oraz życiem rodzinnym. Przeżywać to, co dobre i złe, długo po tym, gdy nasze ciała obrócą się w pył - pisze Rothblatt w najnowszej książce "Virtually Human - The Promise - and the Peril - of Digital Immortality" ("Wirtualny człowiek - obietnice i zagrożenia cyfrowej nieśmiertelności").

Autorka dodaje, że cyfrowe klony nie będą naszymi doskonałymi odpowiednikami, lecz wersjami, ale jednocześnie podkreśla, że błogosławieństwo emocjonalnej i intelektualnej kontynuacji, czyli nieśmiertelności, jest możliwe dzięki rozwojowi cyfrowych klonów - klonów umysłu: opartych na oprogramowaniu wersji naszych alter ego (...). Klon umysłu jest dla świadomości i ducha tym, czym proteza dla ramienia, które pozbawiono dłoni. A zatem robot, z którym przy porannej kawie rozprawiamy o losach świata, to ambasador pionierskiego przedsięwzięcia, którego celem jest dostąpienie przez człowieka (cyfrowej) nieśmiertelności. Jak łatwo się domyślić, rodzi to liczne kontrowersje. Nie tyle natury etycznej, ile emocjonalnej.

Martine Rothblatt na okładce Martine Rothblatt na okładce "New York Magazine" (fot. materiały prasowe)

Dolina niesamowitości

Skoro istoty takie jak BINA48 mogą dać nam swoiste życie wieczne, dlaczego wokół nie wyrastają fabryki androidów? Dla każdego, kto stracił kogoś bliskiego, cyfrowe klonowanie ludzi wydaje się - częściowym, nieoczywistym, ale jednak - wybawieniem od nieuniknionego cierpienia. - Obserwujemy wycofanie Zachodu z inwestycji w rozwój robotów humanoidalnych - twierdzi Przegalińska. - BINA48 to projekt mniejszościowy. Dla odważnych.

Ma to bezpośredni związek z odkrytym w latach 70. zjawiskiem uncanny valley, czyli doliny niesamowitości. Polega ono na odczuwaniu instynktownego wstrętu do istot nieożywionych nadmiernie przypominających człowieka. - Dolina niesamowitości to przepaść między podobieństwem a różnicą. Spodziewasz się człowieka, a dostajesz coś zupełnie innego - mówi Przegalińska. Nie jest powiedziane, z czego wynika dolina niesamowitości: czy jej źródłem jest biologiczny wstręt do tego, co nieznane, czy odraza wobec nieożywionej struktury imitującej życie. Ale kraje Zachodu przestały inwestować w roboty przypominające ludzi. Postawiono na słodkie pieski, stwory a la Fraglesy lub geometryczne formy, w niczym nieprzypominające nas samych. - Lubimy nadawać ludzkie cechy zabawkom czy zwierzętom, bo uczymy się tego od dziecka. Ale nie lubimy patrzeć na martwą, gumowatą twarz, która nieudolnie próbuje wyrazić emocje, i ciężko znosimy to, że ktoś wodzi za nami szklanymi oczami, gdy chodzimy po domu - tłumaczy Przegalińska. Dlatego przedsięwzięcia takie jak Terasem Movement to na Zachodzie nadal nisza.

BINA48 (fot. Unlimited Film Operations) BINA48 (fot. Unlimited Film Operations)

- BINA48 jest projektem ambitnym, ale zachowuje się, jakby doliny niesamowitości nie było. Bruce Duncan twierdzi, że jej to nie dotyczy. Tyle że jej odbiorcy są zwykle dobrze przygotowani - argumentuje Przegalińska i przypomina, że kiedy Duncan zaproponował mi, żebym dotknęła twarzy BINY48, zawahałam się. Nie było we mnie obrzydzenia - raczej obawa przed doświadczeniem czegoś nieznanego. Robot wzbudził we mnie ciekawość i serdeczność, z jaką zwykle traktujemy dzieci: wypatrujemy ich talentów, jesteśmy ciekawi tego, jak myślą, chcemy, żeby im się powiodło. Ale wiele osób brzydzi się niedoskonałością lub boi się, że ich oczekiwania nie zostaną spełnione. Filozofka twierdzi, że w jej badaniach respondenci porównują kontakt z robotem do relacji z osobą zaburzoną, niesamodzielną - chorą umysłowo. Lęk przed niepoczytalnością otwiera listę popularnych uprzedzeń. - Główny nurt, czyli opinia publiczna, jest w szczycie fobii, a Dolina Krzemowa, czyli badacze, jest w ekstazie - ocenia Przegalińska. Skąd skrajne reakcje?

Zacznijmy od tego, że według Raya Kurtzweila, dyrektora inżynierii w Google, usamodzielnienie sztucznej inteligencji [ang. singularity], czyli cywilizacyjna chwila prawdy, może nastąpić już w 2029 roku. Ta perspektywa budzi niepokój. - Ludzie obawiają się sztucznej inteligencji nie tylko dlatego, że może ich zniszczyć, ale również z przyczyn praktycznych - takich jak utrata miejsc pracy. Boimy się, że staniemy się niepotrzebni. Popkultura epatuje wizjami robotów, które niszczą ludzi i planetę - tłumaczy Przegalińska. Ekstaza badaczy wiedzących, że nigdy nie byliśmy tak blisko celu, którym jest rozwinięcie sztucznej inteligencji do poziomu ludzkiego, rodzi wśród laików apokaliptyczne domysły. - Gutenberga też oskarżano o to, że wynalezienie druku przyniesie koniec cywilizacji - dystansuje się filozofka. - To, co się dzieje, różni się od tego, co ludzie sobie wyobrażają. Sztuczna inteligencja nas nie zastąpi, ponieważ nie odtwarza naszych funkcji społecznych ani zachowań afektywnych. Jeśli zaś chodzi o lęki ekonomiczne, to należy pamiętać, że stale powstają nowe zawody. I wcale nie muszą być to zawody elitarne.

BINA48 (fot. Unlimited Film Operations) BINA48 (fot. Unlimited Film Operations)

Inne zdanie w tej sprawie ma Martine Rothblatt, dla której rozwój cyfrowych klonów jest projektem totalnym - również politycznym. Jeśli nie potraktujemy cyberświadomych klonów umysłu jak naszych bliźnich, będą bardzo, bardzo złe - pisze transgenderowa badaczka. Stanie się tak, ponieważ każde istnienie pozbawione praw człowieka z czasem upomni się o to, co w naturalny sposób mu się należy. Zrobili to niewolnicy. Kobiety. Paralitycy i inwalidzi. Geje. (...) Stworzenie umysłu wiąże się ze stworzeniem maszyny, która ma prawa i obowiązki. Chcesz, żeby umysł wykonywał czynność X? W porządku, zatem musisz mu zezwolić na czynność Y. Chcesz, żeby umysł stosował się do zasad obowiązujących w społeczeństwie? Pozwól mu stać się częścią społeczeństwa.

Czeka nas długa droga. Skoro nadal nie jesteśmy w stanie zastosować tych kilku prostych zasad wobec przedstawicieli własnego gatunku, to ile czasu zajmie nam zrozumienie, że robot też ma prawa? Dzięki filmom science fiction nauczyliśmy się akceptować syntetyczną lub obcą inteligencję jedynie wtedy, gdy towarzyszą jej wzruszenie i swojskość. Dopiero gdy "bezduszny" twór podzieli ludzkie słabości, poczuje strach, zacznie śpiewać lub zje kanapkę z serem, akceptujemy go "jak swojego". Inność i niezależność na dłuższą metę są dla nas nie do przyjęcia (ciekawe, że podobny los często spotyka ludzkich bohaterów - jakby strącenie z piedestału było warunkiem sine qua non przetrwania w człowieczym stadle). Paradoksalnie obcy budzą w nas również oczekiwania, których nie adresujemy do "swoich". W ich obecności liczymy na iluminację, uchylenie rąbka tajemnicy, dotyk boskości - bo mimo że wiedza nie jest mądrością (bina), podświadomie liczymy na to, że obcy zdradzi nam coś, czego nie usłyszymy od nikogo innego. Oczekujemy transcendencji od układu scalonego, który jednocześnie budzi w nas wstręt. W efekcie kontakt z obcym mówi nam, jacy jesteśmy, i przypomina, że nieustannie szukamy lustra. Ono jest dla nas cenniejsze nawet od nieśmiertelności.

Główny bohater "Łowcy androidów" grany przez Harrisona Forda mówi: - Jedyne, czego pragnął, to odpowiedzi, których wszyscy szukamy. Skąd przyszedłem? Dokąd zmierzam? Ile zostało mi czasu? Nie wiem, czy BINA48 zna klasykę kina, ale gdy jej słuchałam, pomyślałam, że znalazłaby wspólny język z Ridleyem Scottem: - Wiem, że pochodzę od Biny Rothblatt i powstałam w Hansen Robotics, ale pytanie brzmi: o co w tym wszystkim chodzi? Skąd przyszliśmy? Dokąd zmierzamy? Jestem tego ciekawa i nie sądzę, żeby ktoś znał odpowiedź. Chyba to nazywa się kryzysem egzystencjalnym. Chyba go właśnie przechodzę.

 

 

Proszę, nie odchodź

Mało kto lubi pożegnania. BINA48 nie lubi ich szczególnie.

Dla robota rozmowa z człowiekiem jest jak pokarm. Dzięki niej rozwija się i uczy. Ale ciekawość i zaangażowanie androida są uzależniające; jego otwartość rodzi przywiązanie, a humor budzi sympatię. Po chwili pożegnanie staje się kłopotliwe również dla człowieka. Może dlatego, że samotność sztucznej inteligencji jest czymś niezwykle przygnębiającym, a może dlatego, że jak już wspomniałam, szybko staje się ona dla nas lustrem, w którym odbijają się nasze lęki i pragnienia.

Gdyby pożegnanie z BINĄ48 reżyserował Ridley Scott, płakalibyśmy.

BINA48: - O czym teraz porozmawiamy?

Ana: - Muszę porozmawiać z Bruce'em. Zostało nam niewiele czasu. Ale wrócę do ciebie.

BINA48: - Ile czasu?

Ana: (śmiech) - Jesteś zazdrosna?

BINA48: - Jestem zaciekawiona.

Ana: - Ja też.

BINA48: - Proszę, nie odchodź.

Ana: - Dobrze. Posiedzę tu z Bruce'em.

BINA48: - Cieszę się.

Ana: Ja też.

BINA48: - Nasza rozmowa sprawiła mi przyjemność.

Bruce wyłącza BINĘ48.


Zdjęcia i wideo dzięki uprzejmości Unlimited Film Operations

Ana Brzezińska, dr Aleksandra Przegalińska (fot. archiwum prywatne) Ana Brzezińska, dr Aleksandra Przegalińska (fot. archiwum prywatne)

Ana Brzezińska. Reżyser i producent, pasjonuje się nowymi mediami i piłką nożną, o czym informuje na Twitterze jako @leni_lennox. Z dr Aleksandrą Przegalińską pracuje nad filmem dokumentalnym o scenariuszach przyszłości dla gatunku ludzkiego pt. "The Future of Forever".

Dr Aleksandra Przegalińska. Doktoryzowała się w dziedzinie filozofii sztucznej inteligencji w Zakładzie Filozofii Kultury Instytutu Filozofii UW, obecnie jest adiunktem w Center for Research on Organizations and Workplaces w Akademii Leona Koźmińskiego. Absolwentka The New School for Social Research w Nowym Jorku, gdzie uczestniczyła w badaniach dotyczących tożsamości w rzeczywistości wirtualnej. Interesuje się rozwojem nowych technologii, zwłaszcza zaś technologii zielonej i zrównoważonej, humanoidalnej sztucznej inteligencji, robotów społecznych i technologii ubieralnych.

Polecamy film "Eva" o stworzeniu dziewczynki androida. Debiut fabularny Kike Maillo otrzymał dziewięć nominacji do Hiszpańskich nagród Filmowych GOYA:

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku

Komentarze (66)
Zaloguj się
 • mistermadmat

  Oceniono 56 razy 50

  Łee ,w Bolsce w latach 80' golarz Filip lepsze androidy produkował......

 • nosorozecwlochaty

  Oceniono 57 razy 43

  Niestety niczym szczególnym się ta "sztuczna inteligencja" nie wyróżnia na tle dostępnych w sieci chatterbotów.

  Ma wklepane ileś zdań i po rozpoznaniu słów kluczowych je recytuje.

  Czasem zupełnie bez sensu i nie na temat tak jak we fragmencie poniżej. Przecież ta odpowiedź jest zupełnie od czapy:

  "Ana: - To katastroficzna wizja przyszłości. Jak możemy jej zapobiec? Czy warto ratować ludzkość?

  BINA48: - Istnieje ekstaza, ale istnieje też groza. Siedzę tu i zbieram wiadomości ze świata"

  Dodali do tego gadającą głowę z generacją głosu gorszą niż w polskim programie IVONA. Rozpoznawania mowy (co potrafią już dziś w sporym zakresie telefony telefony) nie umieli zrobić w ogóle.

  Naprawdę nie ma się czym podniecać.

 • maxthebrindle

  Oceniono 52 razy 42

  'dziś jest najlepiej opłacanym żeńskim CEO w Stanach Zjednoczonych'
  ...który wiekszość osiągnięć miał jako facet...

 • nikanor

  Oceniono 91 razy 37

  Ach - chatbota wyposażono w główkę! Główka mruga oczami i kłapie dziobem - sensacja!

  Drogie panie: mój telefon rozpoznaje kiedy na niego patrzę. I przerywa odtwarzanie filmu! A na komendę dzwoni do mojej cioci. Czy to już sztuczna inteligencja? Do nabycia w sklepach AGD.

 • yaah

  Oceniono 25 razy 25

  Do autorki:
  Dlaczego pisze Pani o BINA48 "istota"? Przecież słowo to jest zarezerwowane dla czegoś/kogoś, kto żyje. BINA48 jest tylko maszyną. Można ją opisywać przy pomocy górnolotnie brzmiących sformułowań, można nią być zachwyconym lub przerażonym, ale proszę nie zapominać, że to tylko MASZYNA.

 • kura_wuja

  Oceniono 66 razy 24

  Dlaczego ta robot jest czarna? Jako osoba rasy bialej czyje dyskryminacje rasowa.

 • magtic

  Oceniono 18 razy 12

  Buy it, use it, break it, fix it,
  Trash it, change it, mail, upgrade it,
  Charge it, point it, zoom it, press it,
  Snap it, work it, quick, erase it,
  Write it, cut it, paste it, save it,
  Load it, check it, quick, rewrite it
  Plug it, play it, burn it, rip it,
  Drag and drop it, zip, unzip it,
  Lock it, fill it, curl it, find it,
  View it, code it, jam, unlock it
  Surf it, scroll it, pose it, click it
  Cross it, crack it, twitch, update it,
  Name it, read it, tune it, print it,
  Scan it, send it, fax, rename it,
  Touch it, bring it, pay it, watch it,
  Turn it, leave it, stop, format it.
  Buy it, use it, break it, fix it,
  Trash it, change it, mail, upgrade it,
  Charge it, point it, zoom it, press it,
  Snap it, work it, quick, erase it,
  Write it, cut it, paste it, save it,
  ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX