Patrycja Pacak, tegoroczna mistrzyni świata w akrobacji szybowcowej w klasie advanced

Patrycja Pacak, tegoroczna mistrzyni świata w akrobacji szybowcowej w klasie advanced (Fot. Mariusz Wiaderek/Gazeta.pl)

zwykli niezwykli

Patrycja ma 26 lat i jest mistrzynią świata w akrobacji szybowcowej. "Lecę z prędkością 300 km na godz. i nurkuję pionowo w dół" #zwykliniezwykli

- Lot szybowcem kojarzy się ludziom z ciszą, finezją i tym, że wszystko dzieje się wolno. A akrobacje szybowcowe to ogień - lecimy z prędkością 300 km na godz., nurkujemy pionowo w dół, kilometr nad ziemią mamy do wykonania dziesięć figur - mówi 26-letnia Patrycja Pacak z Aeroklubu Częstochowskiego, pierwsza w historii kobieta, która zdobyła tytuł mistrza świata w akrobacji szybowcowej w klasie advanced.

O tym, że będzie latać, zdecydowała jako 12-latka. Koniecznie myśliwcem. Ale jak to zrobić nie mając w rodzinie żadnych lotniczych tradycji? - Ktoś podsunął mi pomysł, żeby zacząć od szybowca. Zapisałam się na kurs mając 16 lat i trafił mi się instruktor, który już podczas pierwszego lotu, tzw. zapoznawczego, zaproponował: A może zrobimy jakieś proste akrobacje? Wtedy przepadłam - opowiada Patrycja Pacak. I dodaje, że polski szybowiec akrobacyjny S-1 Swift, na którym podczas tegorocznych Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej w Rumunii pokonała wszystkich, często nazywamy jest myśliwcem wśród szybowców.

Latanie to całe życie Patrycji. Skończyła lotnictwo i kosmonautykę na Politechnice Rzeszowskiej, z wykształcenia jest konstruktorką samolotów. Z zawodu - członkinią Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. W pracy jest najmłodsza. Podobnie jak na większości zawodów.

Często jestem gdzieś najmłodsza i zwykle rywalizuję z facetami. W akrobacji szybowcowej podziału na klasy kobiet i mężczyzn nie ma. Ale śmieję się, że jestem chyba jedynym niekontrowersyjnym mistrzem świata w historii, bo z mojego zwycięstwa cieszyli się wszyscy.

Swojej pasji Patrycja oddaje większość wolnego czasu i pieniędzy. W weekendy często wstaje o 4 rano i jedzie z Warszawy na podczęstochowskie lotnisko Rudniki. - Długo spałam na podłodze na karimacie, bo wolałam wynająć na parę godzin samolot holowniczy niż wydać na kanapę. To nie jest tani sport, ale wolność, jaką daje szybowiec i endorfiny, które uwalniają się w ciele podczas przeciążeń (jedna ręka potrafi wtedy ważyć 100 kg) sprawiają, że na lotnisku każdy jest szczęśliwy. Rzadko śni mi się latanie, ale często myślę, że to moje życie, bycie w górze to jest jak sen - przyznaje Patrycja.

Nie jest fałszywie skromna. - To mistrzostwo świata to dopiero początek mojej kariery, dużo jeszcze przede mną. Teraz marzy mi się zorganizowanie pierwszych w historii Mistrzostw Polski Kobiet w akrobacji. Potrzeba do tego co najmniej pięciu latających dziewczyn. Jest nas tyle, więc to się musi udać - zapewnia.

***

Znasz kogoś, kto jest Zwykłym Niezwykłym? Powiedz nam o nim! Pisz na adres: zwykliniezwykli@agora.pl. Wybranych bohaterów odwiedzimy z kamerą.

Komentarze (66)
Zaloguj się
 • w12121

  Oceniono 11 razy 11

  Super dziewczyna, z super pasją, sukcesami w sporcie i pracą zgodnie z zainteresowaniami.

 • jan.go

  Oceniono 10 razy 10

  Sport samolotowy i szybowcowy to jedna z z niewielu dziedzin w której jesteśmy niekwestionowanymi liderami i to na przestrzeni lat Kiedyś o tym mówiło sie dużo teraz nawet wyników nie podają

 • true_lysander

  Oceniono 9 razy 9

  Szacun!

 • cmok_wawelski

  Oceniono 16 razy 8

  'Co powoduje, że samolot lata'? - zapytał na pierwszym wykładzie mój pierwszy instruktor, Marek Szufa w Aeroklubie Opolskim.
  - siła nośna!
  - ciąg silnika!
  - pilot!
  ...odpowiadaliśmy po kolei.
  -Niestety nie, te zjawiska są potem. PIENIĄDZE drodzy panowi i panie! Odpowiedział mądrze.

  Dobrze, że ten tekst się pojawił. Kiepsko, że jest kiepski.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 9 razy 7

  Gdy kupiłem synowi fortepian myślałem że lecę z 300 km na godzinę. Ile kosztuje latanie rodziców naprawdę?

 • dyskootantka

  Oceniono 5 razy 5

  Fajna dziewczyna, trzymam za nią kciuki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX