Kazimierz Nóżka, leśnik z Nadleśnictwa Baligród w Bieszczadach

Kazimierz Nóżka, leśnik z Nadleśnictwa Baligród w Bieszczadach (Fot. Gazeta.pl)

"Nie, zostawcie!", krzyknął do watahy wilków Kazimierz Nóżka i stał się najsłynniejszym leśnikiem w Polsce. "A miałem być mechanikiem" #ZWYKLINIEZWYKLI

Wspólnie z Marcinem Sceliną od kilku lat prowadzi fanpejdż Nadleśnictwa Baligród. Na stronę wrzucają filmiki, pokazujące bieszczadzką florę i faunę oraz swoją pracę w Lasach Państwowych. - Największym hitem są oczywiście niedźwiedzie. Umiejętności fotografowania mam bardziej niż amatorskie, za to szczęście do ich spotykania wyjątkowe - mówi skromnie Kazimierz Nóżka, leśnik od 40 lat.

"Grzesiu, a czemu ty nie śpisz?" i "Nie, zostawcie!" krzyknięte do watahy wilków polujących na małe niedźwiadki, dzieci niedźwiedzicy Agi, to nagrania, które widziała chyba cała Polska. Ludzie wiedzą, że nakręcił je Kazimierz Nóżka. Znają też doskonale jego twarz - w drodze do przepięknej bieszczadzkiej doliny Łopienki nie ma turysty, który by się z nimi nie przywitał i nie zapewnił, że ogląda.

- Założyliśmy ten fanpejdż oddolnie z Marcinem Sceliną, wybitnym botanikiem. To już taka mała internetowa telewizja, bo nagrania wpadają na stronę godzinę po tym, jak powstaną. Większość pochodzi z fotopułapek, które zakładamy w lesie, w różnych krzakach. I nawet sami czasem nie możemy uwierzyć w to, co się nagrało! - zapewnia leśnik.

Mówi, że leśniczym być nie chciał. To była wola ojca, jednego z pierwszych leśniczych w Bieszczadach. - Co ciekawe, bez wykształcenia, ale za to z wielkim powołaniem. Ja pracuję w lesie już blisko 40 lat  i ojcu dozgonnie będę za to dziękował. Bo chciałem być mechanikiem, a po tym, jak sobie ostatnio zatarłem silnik, ignorując palącą się kontrolkę, wiem już na pewno, że całe szczęście, że nie trafiłem do warsztatu - śmieje się.

Spotkań, jakie miał z niedźwiedziami, nie potrafi zliczyć. - Nadałem tym "moim" niedźwiedziom imiona, bo przypominają mi różnych znajomych. Ludzie mogą to różnie oceniać, ale po latach spotykania się w lesie oko w oko między nami jest już inna, wyjątkowa relacja. Za to nigdy nie powiem na niedźwiedzia: miś. To dzikie, bardzo niebezpieczne zwierzęta. Można podziwiać, ale trzeba zachować dystans.

Nagrania Nadleśnictwa Baligród można oglądać TUTAJ >>

***

Znasz kogoś, kto też jest Zwykłym Niezwykłym? Powiedz nam o nim! Pisz na adres: zwykliniezwykli@agora.pl. Wybranych bohaterów odwiedzimy z kamerą.

Komentarze (38)
Zaloguj się
 • wiejski.empedokles

  Oceniono 25 razy 25

  Znam pana Kazimierza od wielu lat. Ewenement. Takich ludzi jest garstka a i pęd współczesnego świata spowoduje, że będzie ich jeszcze mniej. Szkoda, że artykuł opisujący tak ciekawego człowieka jest tak źle zredagowany.

 • vincent33

  Oceniono 27 razy 21

  to wasze niechlujstwo jest naprawde wkurzające
  ogarnijcie sie w końcu - to nie jest przedszkolna gazetka ścienna

 • ice_ice

  Oceniono 17 razy 17

  Pan Kazimierz był jednym z bohaterów serialu na Discovery "Przystanek Bieszczady", uroczy serial, pokazujący ludzi pracujących w Bieszczadach, zrównoważony, bardzo inteligentny, ogromna wiedza i empatia w stosunku do przyrody bieszczadzkiej. Dopiero potem go znalazłam na FB. Wspaniały człowiek.

 • hbire

  Oceniono 13 razy 13

  PIĘKNYM facetem jest PAN, Panie KAZIMIERZU !!! SZACUN i UKŁONY , DUŻO ZDROWIA i urokliwych Bieszczad także w snach !!!

 • Wynejem Mieszkan

  Oceniono 11 razy 9

  Artykuł trafił już na samą górę internetowej GW. Ktoś przeczytał tytuł i wykreślił "watahę" zostało krzyknął do niedźwiedzi :))). Otóż nie nie krzyknął do niedźwiedzi. Jak już pisałem w poprzednim komentarzu, przed publikacją dajcie przeczytać tekst komuś kto potrafi czytać ze zrozumieniem. Proszę.

 • dryl1

  Oceniono 9 razy 9

  Wszyscy spotykani przeze mnie w Bieszczadach leśnicy i pracownicy tej branży to pasjonaci. Zawsze mogłem na nich liczyć i to od ilu już lat ...?

 • 68jacekw

  Oceniono 13 razy 9

  Autor artykułu chyba nie czytał tytułu swojego 'dzieła". Albo skopiował od kogos innego i wprowadzi zmiany,zeby go o plagiat nie posądzili...

 • Wynejem Mieszkan

  Oceniono 12 razy 8

  Paulina Dudek. Jeżeli jeszcze jest czas zmień zawód. To nie jest hejt. To dobra rada, bo poziom Twojego niechlujstwa poraża. Nie piszę dlaczego. Może sama się zorientujesz. BTW - czy ktoś jeszcze na Czerskiej czyta tekst przed publikacją (ze zrozumieniem)???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX