Wspólnota Sant'Egidio przyjaźni się z bezdomnymi i ubogimi

Wspólnota Sant'Egidio przyjaźni się z bezdomnymi i ubogimi (fot. Gazeta.pl)

Szafa Przyjaciół - jedyny ciucholand w Polsce, gdzie za ubrania nic się nie płaci. "Przyjmując pomoc, można czuć się godnie" #zwykliniezwykli

Na warszawskim Powiślu grupa młodych chrześcijan uruchomiła Szafę Przyjaciół. Każdy ubogi i potrzebujący może stąd wyjść z kompletem ładnych, czystych ubrań, które sam sobie wybierze. O inicjatywie opowiedziała nam Sylwia Uryga ze Wspólnoty Sant'Egidio.

Na półkach i wieszakach schludnie ułożone ubrania, posortowane według zmyślnych kategorii. Dużo porządnych spodni i koszulek. Bielizna jest nowa. Panowie mają swoją sekcję na lewo, panie na prawo. Są buty i czapki z daszkiem, choć akurat tu jednych i drugich zawsze mogłoby być więcej.

Za ubrania się nie płaci. Miesięcznie można przyjść raz, bo ważne, żeby starczyło dla wszystkich. Chętni są wpuszczani do środka w każdy czwartek od siedemnastej do dziewiętnastej. Dostają numerki i wchodzą w grupach kilkuosobowych, a w środku na wybór mają tylko piętnaście minut. Ale mogą sami zdecydować: dobrać sobie ubrania w ulubionym kolorze, w dobrym rozmiarze i idealnym stanie, choć nie nowe. Do tego wolontariusze dorzucają kosmetyki: żel do mycia, niedużą pastę do zębów i szczoteczkę.

Tak wygląda i funkcjonuje Szafa Przyjaciół - magazyn ubrań stworzony w Warszawie przez Wspólnotę Sant'Egidio. Wspólnota, którą ponad 50 lat temu założył w Rzymie włoski licealista Andrea Ricardi, działa dziś w 70 krajach świata. W Warszawie jedenasty rok. To młodzi chrześcijanie, którzy chcą żyć w zgodzie z naukami Jezusa. - A gdy czytasz Ewangelię, nie możesz omijać ubogiego, bo w Ewangelii słów o ubogich i stawaniu przy nich jest mnóstwo - mówi Sylwia Uryga ze wspólnoty.

- Według nas taki system jest godny. Pomaganie to nie dawanie komuś byle czego i z myślą, ze my wiemy lepiej, czego ten ktoś potrzebuje - mówi Sylwia. Oprócz prowadzenia Szafy Przyjaciół warszawska wspólnota Sant'Edidio co roku organizuje Święta z Ubogimi, w czwartki urządza dla nich Kolacje na Ulicy, a w niedziele odwiedza bezdomnych w ich tymczasowych schronieniach (np. na Żeraniu) i starszych ludzi w DPS-ach.

Bezdomni robią nam wtedy herbatę, a starsze panie proszą o pomalowanie paznokci. Dlaczego pomagamy? To nie zawsze jest łatwe, bo spotykając osoby bezdomne zaczynasz dźwigać bagaż ich problemów i traumatycznych historii wzbudzają w ludziach hejt i agresję , ale sprawia, że dostajemy ludzką przyjaźń i wdzięczność oraz całkiem nową perspektywę do oglądania świata. Odkąd tu jestem, czuję się bogatym człowiekiem, bo większość rzeczy w moim życiu nie stanowi najmniejszego problemu.

Ich największym marzeniem jest pralnia. - Żeby te ubrania nie były jednorazowe. Wiele rzeczy jest bardzo porządnych. Wszystko do dary od warszawiaków. Zachęcamy do przynoszenia niepotrzebnych ubrań do Szafy, można np. zrobić zbiórkę w pracy. Szukamy też wolontariuszy do pomocy przy sortowaniu i wydawaniu ubrań. Warto pomagać, to może zmienić nasze życie - mówi Sylwia. I opowiada historię, gdy ją i jej męża zaczepił bezdomny, prosząc o kilka groszy:

Nie daliśmy pieniędzy,kupiliśmy coś do jedzenia, ale przede wszystkim porozmawialiśmy i uścisnęliśmy mu dłoń. Rozpłakał się. Uśmiech i dotyk są bardzo ważne. Każdy z nas tego potrzebuje.

Szafa Przyjaciół działa przy ul. Tamka 4a (wejście od Elektrycznej). Ubrania - przede wszystkim męskie - można przynosić w każdy poniedziałek od osiemnastej do dwudziestej. Powinny być czyste i w dobrym stanie - takie, jakie bez wstydu oddalibyśmy przyjacielowi.

Więcej można przeczytać TUTAJ >>

***

Znasz kogoś, kto też jest Zwykłym Niezwykłym? Powiedz nam o nim! Pisz na adres: zwykliniezwykli@agora.pl. Wybranych bohaterów odwiedzimy z kamerą.

Komentarze (11)
Zaloguj się
 • togo13

  Oceniono 6 razy 6

  Uruchomić trzeba prysznic, bo czyste ciuchy na zasikanym kliencie to uspokojenie sumienia tylko . Niektóre organizacje mają miliony złotych, ale wydają na Meybachy, albo dostają Mercedesy od bezdomnych.

 • Anna Kaczmarek

  Oceniono 1 raz 1

  W Poznaniu od października 2018r. działa Po-Dzielnia czyli freeshop w którym wszystko jest za darmo www.podzielnia.pl.

 • lucek10

  Oceniono 14 razy -2

  No to się rozczuliłem! Młodzi chrześcijanie w Polsce rozdają za darmo czyjeś stare ciuchy! Cóż za uczynek! Jakoś uchodźcom nie chcieli w żaden sposób pomóc, teraz uspokajają sumienie?

 • kletos

  Oceniono 4 razy -4

  Gazeta propaguje "słodkie" obrazki ( i pewnie nie ma w tym nic złego), ale musicie mieć świadomość, że np. … :
  Rz 14:11 bw "Bo napisano: Jakom żyw, mówi Pan, Ugnie się przede mną wszelkie kolano I wszelki język wyznawać będzie Boga.",
  Dz 4:12 bw "I nie ma w NIKIM INNYM zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni."

  itd. itd. warto o tym wiedzieć.

 • secondradoslaw

  Oceniono 6 razy -6

  Wzruszylem sie jak siennik.

 • aagaj

  Oceniono 10 razy -8

  Ile byście im nie dal menelomi to i tak przez komin wyjdzie lub na śmietniku po paru dniach się znajdzie !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX