Paulina, Ewelina i Justyna Czapla, czyli Czapla Team

Paulina, Ewelina i Justyna Czapla, czyli Czapla Team (fot. Gazeta.pl)

zwykli niezwykli

Siostry Czapla są mistrzyniami we freestyle slalomie. Na ich jazdę na rolkach można patrzeć godzinami #zwykliniezwykli

"Zdarzają się w tym sporcie rodzeństwa, ale przyznaję, że takich jak my, raczej nie ma" - mówi Paulina Czapla. Poznajcie siostry, dla których artystyczna jazda na rolkach stała się nie tylko pasją, ale też spoiwem wzajemnej przyjaźni i sposobem na życie.

Kiedy nagrywaliśmy w parku odcinek z Pauliną (25 l.), Eweliną (24 l.) i Justyną (17 l.) Czaplą, nie było przechodnia, który nie przystanąłby choć na chwilę. "Właśnie tak chciałabym się nauczyć!", "Patrz, jak jeżdżą", "A jakie jeszcze umiecie robić triki?" - zagadywali ludzie.

Gdy się na nie patrzy, można odnieść wrażenie, że urodziły się z rolkami na nogach. A tak nie jest. Pierwsza rolkami zainteresowała się Paulina. - Miałam 12 lat i musiałam wybrać gimnazjum. Zobaczyłam lekcję pokazową w jednej ze szkół, to mnie przyciągnęło. Chęć, by robić coś innego niż wszyscy.

Po roku z całej klasy Pauliny w grupie rolkowej została tylko ona. - A że Ewelina jest tylko o rok ode mnie młodsza i zawsze byłyśmy bardzo blisko i robiłyśmy podobne rzeczy, nie chciałam po lekcjach spędzać czasu bez niej. Zaczęłyśmy trenować razem. Na końcu wciągnęłyśmy dużo młodszą Justynę, żeby jej nie zostawiać, bo też zawsze byłyśmy blisko mimo sporej różnicy wieku.

Fakt, najmłodsza na początku trochę nas denerwowała, bo wyobraź sobie, że na zagranicznych zawodach masz 18 lat i musisz się zajmować 12-latką. Ale dałyśmy radę. Zresztą, żadnej z nas nie sprawiał radości trening w pojedynkę. Super jest mieć siostry. Dzięki rolkom, pasji dogadujemy się lepiej, jesteśmy zgrane. Mama też wkręciła się w rolki! - cieszy się Paulina.

W traktowaniu sióstr jak najlepszych przyjaciółek Czaplom nie przeszkadza też fakt, że na zawodach często muszą ze sobą rywalizować o wyjście z grupy i miejsca na podium.

Teraz jest już grupa juniorów, ale kiedyś Justyna walczyła z nami w tej samej kategorii! Nigdy nie miałyśmy sobie za złe, że jedna przeszła dalej, a druga przegrała, bo pokonała ją siostra. Wręcz przeciwnie, to nas motywuje do ciągłych treningów i udowadniania: A ja też tak potrafię!

- zapewnia Paulina.

Wszystkie trzy siostry mają na swoim koncie tytuły mistrzowskie, dwie starsze uczą jazdy na rolkach z dyplomem instruktora Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich, a zaledwie 25-letnia Paulina jest też egzaminatorką i trenerką kadry narodowej. - Działamy jako Czapla Team. Na początku ta autopromocja nas krępowała, ale dałyśmy się przekonać. I można powiedzieć, że dziś mamy taką rodzinną minifirmę - przyznaje skromnie Paulina.

Jazdy na rolkach, w tym freestyle slalomu, który przypomina nieco taniec i jazdę figurową na lodzie, w połączeniu z trikami i omijaniem przeszkód, uczą dzieci i dorosłych. Paulina i Ewelina stworzyły od podstaw kurs slalomowy na poziomie podstawowym. Opanowanie jazdy w przysiadzie i na jednej nodze albo kręcenie się na jednym kółeczku na betonowej ławce wydaje się niemożliwe, ale Paulina uspokaja:

Talent to tylko część sukcesu. Najważniejsze są ćwiczenia, konsekwentne treningi. Tego naprawdę można się nauczyć. A niewiele rzeczy daje w życiu taką radość i poczucie wolności, jak właśnie jazda na rolkach!

- Ja tylko nie lubię, jak ludzie mówią na rolki "łyżworolki" - wtrąca się Ewelina. - Łyżworolki to łyżworolki, a rolki to rolki.

Na koniec zagadka dla spostrzegawczych: czym rolki sióstr Czapla różnią się od zwykłych rolek? Odpowiedź znajdziecie w wideo!

***

Znasz kogoś, kto też jest Zwykłym Niezwykłym? Powiedz nam o nim! Pisz na adres: zwykliniezwykli@agora.pl. Wybranych bohaterów odwiedzimy z kamerą.

Komentarze (65)
Zaloguj się
 • js08836

  Oceniono 15 razy 13

  Zazdroszczę !!! Pasja poparta wielkimi umiejętnościami. Brawo !

 • lovepeacemusic

  Oceniono 12 razy 10

  Jesteście super! :)

 • dan_on

  Oceniono 5 razy 3

  oj nieładnie. zawsze byłem nieugięty wobec prób córek jazdy na rolkach, deskach rowerze bez kasku - "boobciach albo gorąco". (z nartami nigdy nie było problemu. może dlatego, że nie było gorąco...;)?). teraz już są na tyle świadome, że nie muszę z tym walczyć ale uważam, że każda okazja (szczególnie taka powyżej) jest dobra to tego, by młody umysł przekonać do konieczności stosowania kasku.

 • byann

  Oceniono 4 razy 2

  I to jest coś, a nie o jakimś gościu, który jest zwykłym pracownikiem IBM'a.

 • chumski

  Oceniono 1 raz 1

  Niesamowite!!

 • mniklasp

  Oceniono 1 raz 1

  Slodkie Czaplunie! Co za kapitalny sposób na życie !

 • sraczezwersacze

  Oceniono 1 raz 1

  Mam córkę w "Waszym" wieku. Zazdroszczę i gratuluję Wam i Waszym Rodzicom wszystkich wartości które prezentujecie - talentu, pasji, pogody ducha i optymizmu !!! Pozdrawiam !!!

 • hulababula

  Oceniono 1 raz 1

  Gratuluję pasji i tego, że jesteście również w stanie zrobić z tego biznes :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX