Małgorzata Bartosik

Małgorzata Bartosik (Fot. Archiwum prywatne)

młoda polska

"Panowie zasypali mnie swoimi kawowymi preferencjami i poprosili o filiżanki. Przedstawiłam się. Ich miny..."

Trudno znaleźć w branży energii wiatrowej drugą taką kobietę jak ta Polka, Małgorzata Bartosik. Jej współpracownicy mówią, że to tak naprawdę ona zjednoczyła i zmobilizowała tę branżę, dała jej siłę i nadała kształt działaniom. Pracę w Brukseli "Malgosia" - jak nazywają ją współpracownicy - łączy z wychowywaniem dwójki dzieci. I tylko na bieganie brak jej czasu.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (521)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • Zbigniew Drewniak

  Oceniono 8 razy 8

  Czytam, czytam i rosnę...aż samemu chce się więcej osiągnąć, wspaniała kariera kobiety, która pokazuje że można, taka bajka od Kopciuszka do Księżniczki, bardzo pozytywna i dająca dużego kopa i pozytywnej energii, ale ona sama wie ile to pracy i wyrzeczeń ja i rodzinę kosztowało, ale chyba warto było, powodzenia p. Małgosiu :)

 • pulkol

  Oceniono 10 razy 8

  do władz wybieramy ludzi,którzy idą tam, a póżniej z konformizmu i własnej wygody tańczą pod muzykę lobbystów.
  Trzeba zmienić system, by móc ich w każdej chwili zmienić,wyrzucić na śmietnik lub poddać leczeniu elektrowstrząsami, by nigdy więcej nie byli skorumpowani.Jeżeli tego nie uczynimy nic się nie zmieni,będziemy zawsze dychać opary z węgla

 • eclipse23

  Oceniono 32 razy 8

  człekokształtni w polsce są na etapie węgla pomników i matki boskiej,. trzeci świat unii europejskiej ,..

 • loislane5

  Oceniono 17 razy 7

  Tekst pijarowy. Laurka na zamówienie, czyta się jak każdy drętwy artykuł napisany przez kiepskich specjalistów w z agencji PR. Żenujące, naprawdę . Gdyby autorka miała lepszy warsztat dziennikarski, nie byłoby to aż tak beznadziejny.

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 8 razy 6

  Gdyby Bolandia była Polską, to reformy byłyby dawno za nami i Brytyjczycy przyjeżdżaliby do nas do pracy, a zamiast robić szambo przez ostatnie 20lat mielibyśmy już 3 elektrownie jądrowe postawione przez Koreańczyków, do tego inwestycje w OZE, perowskity i spalarnie gazowe, do tego reaktory na plastik do przetwarzania śmieci w olej napędowy. No ale lepiej płacić na rydzka, kościół, modlitwy o deszcz lub ciepło, krzyże i chrystianizację elektryczną przy pomocy Niemców, na agentów Kremla i Watykanu, Opus Dei i Ordo Iuris w rządzie, na sitwę pisslamską i sektę smoleńską, tudzież resztę pasożytów. A ludzie niech umierają na raka, bo przecież NFZ nie ma pieniędzy, za to na propagandę jak w tesco nigdy nie zabraknie.

 • he66

  Oceniono 6 razy 6

  Brawo Pani Małgorzato!

 • ponury_swiniarz

  Oceniono 30 razy 6

  Ciepla klucha z organizacji non-profit silnie upolitycznionej stawia sie w roli ekspertki w dziedzinie dzialania rynku i firm prywatnych. Co jak co ale pokory to jej rodzice nie wpoili.

 • onduma

  Oceniono 40 razy 6

  Non profit ? Założe sie ,że dla Pani Małgosi bardzo profit. Dla nas niekoniecznie

 • klex4

  Oceniono 5 razy 5

  wszystko w tym artykule to prawda. Niejaki Misiewicz miał tylko wykształcenie średnie a o mało nie został ministrem obrony narodowej i prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

 • ambx

  Oceniono 5 razy 5

  Czasem wietrzyk wieje, czasem słońce grzeje. Słońce i wiatr oraz dwie polskie blondynki, ładne młode mamy które robią coś dobrego dla klimatu. Pierwsza to bohaterka reportażu, a druga to dr. Olga Malinkiewicz - prowadząca badania nad rewolucyjną technologią fotowoltaiczną, opartą nie o krzem, a o perowskity. Jej wrocławska firma, Saule Technologies, pracuje nad wytwarzającą prąd pod wpływem światła półprzejrzysta warstwą, która można nanieść na dowolną powierzchnię. Rezultaty są na tyle dobre, że Skanska, budowlany gigant już zawarł kontrakt na pokrywanie nowych budynków taką powłoką, Jak się wszystko uda - pani Olga ma Nobla z fizyki jak w banku. Może być drugą polską noblistka z fizyki po Marii z domu Skłodowskiej i... dłuuugiej przerwie.

 • po80

  Oceniono 11 razy 5

  dziękuję wybiórczej za wycięcie mojego komentarza sprzed 9 godzin , a ja ich kupuję co piątek .

 • krzysiozboj

  Oceniono 15 razy 5

  Pani Małgorzata święci sukcesy jako lobbystka. Tylko tyle i aż tyle, tu ocenę każdy sam sobie może postawić. Na zbawicielkę świata jej tu nie kreować, sukces zawodowy niektórym może imponować.
  Natomiast ja podlinkowałbym niedawny i moim zdaniem ciekawy art
  energetyka24.com/berlin--macie-problem-czyli-o-zadyszce-energiewende
  Nie ma w tym art wszystkiego, on by jeszcze "ciekawiej" wyglądał, gdyby podano ceny za energię elektryczną w Niemczech, oraz dotacje do OZE w tym kraju. I przy temacie energetyki zawodowej można postawić pytanie - trzeba Niemców ślepo naśladować, gdy oni sami zaczynają się przyznawać do porażki tutaj? Dane jeśli idzie o emisję CO2 oraz ilość spalanych kopalin bardzo łatwo znaleźć w necie.

  Jest u nas nieprawdopodobna niemoc w kwestii EJ, PiS w niczym lepszy od PO nie jest, tu i tu wyłącznie spychologia na przyszłe lata i przyszły rząd. Lada chwila Białorusini odpalą swoją EJ, chcą nam sprzedawać energię z niej, a my dajemy szlaban na nią (prawdopodobnie to cena za poparcie Litwy w naszych sporach z UE).

  O wodnych, wiatrowych i słonecznych proszę nie pisać. To co najwyżej mały margines w skali potrzeb, często do tego drogi. Można tym jakoś uzupełniać, ale w naszych warunkach w żadnym wypadku nie będzie to "fundamentem" (no chyba, że panele słoneczne jeszcze kilkukrotnie potanieją).

 • lusjola

  Oceniono 13 razy 5

  Pani Małgosiu proszę jednak wracać lub wysłać kogoś równie utalentowanego do Polski. My tutaj przez jakość powietrza umieramy. Czytałam kiedyś wypowiedzi ludzi którzy zainwestowali duże pieniądze w wiatraki i co... Zniszczone wszystko a im zostały kredyty do spłaty...

 • jcky

  Oceniono 8 razy 4

  "Prawdziwe pieniądze robi się na wielkich słomianych inwestycjach...."

 • ktos2014

  Oceniono 6 razy 4

  super BARDZO FAJNIE, NAPRAWDĘ MOŻNA BYC DUMNYM

 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 4 razy 4

  "W 2016 roku w Polsce blisko 12 procent energii pochodziło z elektrowni wiatrowych. Patrząc na dane sprzed kilku lat, udział wiatru każdego roku wzrastał - szkoda tylko, że ten trend się zatrzymał. I to nie dlatego, że wiatr przestał w Polsce wiać ..."
  A dlaczego?
  ;-)

 • cob22

  Oceniono 6 razy 4

  No to w Polsce nie ma szans u rzadzacych bo nie uzywa "wungla".

 • turbo51

  Oceniono 4 razy 4

  Mimo wszystko( te polityczne zahamowania!) baaardzo pozytywnie odebralem cały artykuł

 • piotrus.zibi

  Oceniono 12 razy 4

  Kolejna reklama koncernów i lobbystów. Śmieszne

 • mid1

  Oceniono 14 razy 4

  No kurde, w tej Brukseli to normalnie raj. A dlaczego w takim razie mój znajomy Belg uciekł stamtąd do Polski i tu chce żyć ?

 • wino0000006

  Oceniono 16 razy 4

  Czyli indoktrynacja w sprawie nieefektywnego i nieekologicznego źródła energii, które i tak musi być wspomagane węglem. Typowy reportażyk reklamowy.

 • white_lake

  Oceniono 20 razy 4

  rodzicom pani Malgosi gratuluję, to miło być dumnym z dziecka, jeśli chodzi o córkę, wolałabym, żeby lobbowała coś z turbinami wodnymu, mniej szkód dla środowiska,
  z farm wiatrowych dość szybko zostaje zwykle kupa złomu, z którym nie wiadomo, co robić, o rzezi ptaków nie mówiąc

 • boomerang

  Oceniono 18 razy 4

  Niewątpliwie pani Małgosia zaszła daleko, tyle że z daleko jak na swoje wykształcenie. Jej zysk jest stratą dla Polski i nie tylko Polski.

 • dybuk42

  Oceniono 5 razy 3

  wyczytuję dużo złej chemii na forum,ale to niestety nasza domena.Ja tej Pani składam wyrazy najszczerszego szacunku,uznania i życzę aby niezmiennie dobrze się jej wiodło.Cieszę się też że pokazuje inną stronę naszego kraju,wykształconą,renesansową a nie tą ciemnogrodzką której wszędzie dość pełno.Gratulacje dla rodziców,którzy w mądry,sensowny sposób kształtowali Córcię.Tak,aby rosło w niej poczucie swojej wartości co jest podstawą do prawidłowego rozwoju niezależnie od skali potencjału.Widać bardzo mądrzy,sensowni ludzie.Mam na szczęście podobne doświadczenia.

 • pandzik

  Oceniono 3 razy 3

  Loz matko nigdy w Wolsce. Tutaj ksiądz z ambony przeklnie a minister piswsiowski ucieknie do swojej mysiej dziury.

 • race444

  Oceniono 3 razy 3

  "Nowy" odgrzewany kotlet bo komentarze " 7 miesiecy temu "

 • werner53

  Oceniono 11 razy 3

  Pani Bartosik jest mama jedynie dla swoich dzieci, dla wszystkich innych matka. Ostatnio wszyscy okropnie zdrabnaja, glownie ze strachu, ze malo miluskie, a nadal prawidlowym okresleniem jest matka, jest ojciec. Swoistym wykwintem sa slowa od tych zdrobniem czyli mamusinski i tacierzynski, zamiast macierzymski i ojcowski. Nowo mowa.

 • nic_wam_to_nie_da

  Oceniono 7 razy 3

  Kiedy Gazeta opisze energetykę wiatrową w se, jej perspektywy i udział w miksie oraz gdzie zostały przeniesione wiatraki które tam usunieto ?

 • blablick

  Oceniono 7 razy 3

  Setki tysiecy hektarów w Polsce leży odłogiem koszone tylko raz do roku dla dotacji. Jest płasko i pi...i nie tylko w kieleckim. Trochę problem bo mamy mało wody żeby stabilizować system. Problem z gfk, cfk czy celami jest sporo mniejszy od smogu czy odpadów radioaktywnych. O rozwoju technologii nie ma co wspominać bo to Chiny pokazały.

 • semigetuza

  Oceniono 11 razy 3

  koncertowi z nas durnie. Mając kogos takiego takiej organizacji można spokojnie rozwijać calą branżę na preferencyjnych warunkach i przy okazji miec wpływ na tempo rozwoju całego sektora w Europie.
  Ale my wolimy wojenki na górze i bezsensowne bicie piany na tematy zastępcze

 • brytnej

  Oceniono 11 razy 3

  Wolę polityków, którzy otwarcie i uczciwie biorą w łapę. Przynajmniej wiadomo, w czyim interesie działają. Ci, którzy spotykają się z lobbyst(k)ami, to największa zaraza.

 • gazkom

  Oceniono 13 razy 3

  "Dlaczego sama nie chciała zostać na najwyższym stanowisku?....Szef WindEurope właściwie cały czas jest w rozjazdach - z wykładami i prezentacjami. Musi mieć ekspercką wiedzę. Takie obowiązki nie sprawiały Małgorzacie przyjemności. Z kolei zadania wiceszefa pasują jej idealnie"
  A później post-feminiści będą organizować akcje zwalczające "patriarchalne" struktury w biznesie i nierówne wynagrodzenia. Bo na najwyższych stanowiska brak kobiet i kobieta (na stanowisku wiceszefa) zarabia mniej niż mężczyzna (na stanowisku szefa).
  Czyli jakie jest wyjście? Zmuszamy kobiety wbrew ich woli, aby wykonywały zawody których nie lubią? Płacić wszystkim jednakowo niezależnie od zajmowanego stanowiska?

 • napletekgandalfa

  Oceniono 27 razy 3

  O ile pozyskiwanie "zielonej energii" jest dobre to ja na zdjęciach widzę grupę lobbystów, ludzi o których mało wiadomo i czy na pewno mają czyste "zielone" intencje.

 • jac_l_w

  Oceniono 6 razy 2

  To, że panią Małgosię ministrowie wzięli za Wodziankę naprawdę jest najistotniejszą ciekawostką z jej zawodowego życia? Olu, Plotek trochę chyba ci w głowie namieszał.

  A swoją drogą przez kilkadziesiąt lat bywałem na spotkaniach biznesowych w różnych firmach, na różnych szczeblach (szczególnie chodzi mi o te dolne szczebelki), na różnych kontynentach, z uczestnikami w różnym wieku i z najróżniejszych kręgów kulturowych i nie przypominam sobie ani jednego, na którym ktokolwiek zwróciłby się do kogokolwiek z zamówieniem poczęstunku bez wyraźnej zachęty ze strony tej osoby.

 • deco.derr

  Oceniono 2 razy 2

  Jakby kto chcial Malgosie znalezc na stronie interntowej tej organizacji, to najpierw trzeba kilknac na "sekretariat" a potem wkleic nazwisko.
  Stad pewnie te kawki, herbatki.

 • ferryk

  Oceniono 18 razy 2

  Zorientowała się kobieta w porę skąd wieje wiatr. Specjalność tej pani to mydło i powidło. Mogła trafić do zupełnie innej sekcji i też mówiłaby to samo tylko ,że inna branża. Nikt wchodzący z ulicy nie dostanie pracy bez rekomendacji. Po co to pieprzenie koszałków opałków. Pracowałem kilkanaście lat w zachodnim koncernie i takich pań przewijało się całe mnóstwo.

 • zebrzec

  Oceniono 2 razy 2

  super babka, pozdrawiam!

 • sh32wlodzimierz

  Oceniono 8 razy 2

  PiS liczy na suwerena przeciwko takim fantasmagoriom, to jest wg ich prezesa ta ofensywa zła

 • odcienbieli

  Oceniono 6 razy 2

  Biogazownie rolnicze produkują prąd z odpadów, tzw. g...a. Małym odnawialnym źródłom energii nie sprzyjało prawo. "Najbardziej zilelonych" biogazowni jest poniżej 100. Znowelizowana po raz kolejny ustawa o OZE jest korzystna tylko dla dużych koncernów energetycznych, których stać na lobbystów. Mniejsze instalacje przy gospodarstwach rolnych, których właściciele mają problemy z zagospodarowaniem odpadów, podczas rządów PO, które wspierało wyłącznie swoich udziałówców w farmach wiatrakowych, było praktycznie skazane na ekonomiczne zagładę. To kuriozalne, bo przecież Polska rolnictwem stoi. U sasiadów w Niemczech i Danii widać na każdym kroku biogazownie rolnicze. Naszym Panom bardziej opłacało się mieć udziały w zagranicznych koncernach wiatrowych.

 • semigetuza

  Oceniono 14 razy 2

  czemublokujecie_mikonto

  ależ to wszystko jest. Spokojnie możesz kupic w USA malą turbinę wiatrową za około 500$. Zwijane ogniwa fotowoltaniczne do ladowania akumulatorów samochodowych też są dostępnie. Laduja nawet wtedy, kiedy w nocy stoisz pod latarnia. Male turbiny wodne wytwarzające energię wystarczającą do zaopatrzenia w prąd lodówki, klimatyzatora, tv, radia i dwóch 100W żarówek są dostępne od ponad 25 lat. Możesz montowac turbiny na zaporach wodnych /wykorzystują silę spadku wody przelewowej/, na nizinach możesz montować pływające turbiny, które sciągasz kiedy plynie statek. Wysoka woda im niestraszna, bo nie są na stale związane z dnem. mają kola jak w parostatkach. Jest cala masa technicznych rozwiązan, które nie są stosowane z powodu ludzkiego oporu.
  W Polsce każde srednie gospodarstwo rolne moglo by być niezależne energetycznie od otoczenia. Mają tyle biomasy, że spokojnie w metodzie pirolizy drewna mieli by wlasny prąd, dowolną ilość cieplej wody i na dodatek wlasny węgiel drzewny, który mogli by sprzedać lub nim palic sami. Odpowiednia technologia naszej myśli technicznej jest z powodzeniem sprzedawana do Indonezji, Malezji na Filipiny i do Australii. W Polsce o tym głucho, lobby tradycyjnej energetyki skutecznie dusi wszelkie informacje. Taka technologia to dla całego sektora smierc, nie były by potrzebne sieci przesyłowe, wielkie elektrownie, kopalnie wegla kamiennego i brunatnego, to wszystko w 30 lat poszlo by na zlom.

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 12 razy 2

  Skoro podobno są technologie i postęp to dlaczego nie zgazowują węgla w kopalniach i nie spalamy gazu? Nie wyobrażam sobie Londynu, w którym obecnie byłby spalany węgiel. To już nie jest XIXw. Gdyby była racjonalna polityka państwa to wiatraki małe byłyby o ogródkach, na rzeczkach trbiny, a na każdy dachu od południa albo zachodu panele fotowoltaiczne, a wszystko wpomagane by bylo lokalnie biogazowniami ze śmieci.

 • klufin

  Oceniono 16 razy 2

  co z tego że bystra jak pracuje dla zachodu. my mamy węgiel , w dziedzinie ochrony zdrowia mamy modlitwę , w dziedzinie rozwoju mamy +500

 • hummer_my_vehicle

  Oceniono 1 raz 1

  Od decyzji polityków zależy to, jakim oddychamy powietrzem, czym ogrzewamy nasze mieszkania, jak "zielone" są nasze samochody czy też, ile za to wszystko płacimy.
  I wszystko jasne

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX