Martyna Majok

Martyna Majok (fot. archiwum prywatne)

młoda polska

''Gdy usłyszałam o Pulitzerze, myślałam, że to żart''. Martyna Majok z bytomskiego familoka trafiła na sceny Nowego Jorku

Bilet na spektakl "Kabaret" w reżyserii Sama Mendesa kupiła za pieniądze wygrane w bilard. Miała wówczas 17 lat i nigdy wcześniej nie była w teatrze. Dziś jest jednym z najbardziej rozchwytywanych nazwisk amerykańskiego teatru.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (138)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • ane.me

  Oceniono 7 razy 5

  Piekna kobieta
  i wielkie brawa za wytraloscc!

 • sprawazlewa

  Oceniono 10 razy 4

  I taka jest różnica między uczelniami w Polsce i USA. Kogoś dziwi, że najlepsza polska uczelnia jest około 500 miejsca na świecie? O sposobie podejścia do artystów, przez duże A, w tym pisarzy ( patrz: np. Olga Tokarczuk), przez obecnie panujących nie wspomnę przez litość

 • zd46

  Oceniono 18 razy 4

  Wielkie gratulacje p. Martyno, chciała pani osiągnąć sukces, wierzyła pani w siebie, w swoją szczęśliwą gwiazdę i znalazła się pani w odpowiednim miejscu i o właściwej porze. Szczęście czekało. Warto było, a my, rodacy, powinniśmy się cieszyć z pani sukcesu,tylko czy tak będzie z naszymi niesympatycznymi cechami narodowymi? Moja rodzina bije pani brawa.

 • weston4

  Oceniono 5 razy 3

  Gratulacje i powodzenia . Szkoda, że sama nie napisała tego artykułu, autor nie do końca się popisał. Nauczyciel chcący więcej kasy za sprawdzanie pracy ucznia- bzdura. Mógł napisać, że żartowali. University of Chicago, jedna z najlepszych jak nie najlepsza uczelnia dla osób chcących pracować w "teatrze" w Stanach. Odpowiednio kosztowna , ponieważ publiczna, osoby z biednych rodzin dostają dużą pomoc finansową. Naprawdę dużą. Zajęcia teatralne w szkole podzielone na grupy w zależności od doświadczenia, do zaawansowanych by się nie dostała, średnich również ale są tam grupy "początkujące". I wreszcie "spanie w wannie" mając w kieszeni dyplom University of Chicago i Yale brzmi jak wybór a nie konieczność. Przypuszczam, że mąż też po " niezłych " szkołach. Podpisy zdjęć -rewelacja. Ładna kobieta na zdjęciu, podpis: jest rozchwytywana. Prawie jak modelka lub ... Następne: po pracy. Wygląda zupełnie jakby była przed pracą ...

 • Arek Gray

  Oceniono 3 razy 3

  Ale super !! A ja o 4-tej nad ranem "wygladzajac betonowa podloge" w klubie tanecznym, mysle, ze ciezko sie przebic...
  Gratulacje!!

 • karawa81

  Oceniono 5 razy 3

  Magnetyczna...

 • miromaz

  Oceniono 3 razy 3

  No i SUPER! Trzeba walczyć o lepsze jutro, nie jutro ale dziś, tu i teraz.

 • ubrana_prawda

  Oceniono 17 razy 3

  Swoją drogą ciekawe jest to, jak potoczyłyby się losy p. MM, gdyby dalej mieszkała w Bytomiu. Z pewnością nie zaistniałaby jako uznany twórca. Trzeba mieć to szczęście, żeby znaleźć się w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie i spotkać odpowiednich ludzi.

 • adam.radwanski

  Oceniono 13 razy 1

  Grastulacje!!!!!
  P.S. Tylko że na ul.Wyspiańskiego w Bytomiu nie ma ani jednego familoka...Tylko poniemieckie kamienice jedna willa przedwojenna i blok z lat 60-tych...

 • apollo1966

  Oceniono 7 razy 1

  Czy są przekłady na polski jej sztuk? Czy ktoś zna te sztuki? Dobre są?

 • adcore

  Oceniono 3 razy 1

  gratulacje dla pani Majok i za ciekawy artykul....
  kategoria:drama
  ttp://www.pulitzer.org/prize-winners-by-year/2018

  zjadlbym kluchy slåskie,ale nie ma gdzie,to tez dramat...

 • anty_urzedas

  0

  To miłe i fajne że jest sukces. Pytanie mam tylko jedno, dlaczego ktoś robi przekład jednej ze sztuk, aby ją w Polsce wystawić? Czy ktoś, kto być może zna autora (tego nie wiem) zrobi odpowiednio emocjonalny przekład? Uściślając chodzi mi o ten konkretnie przypadek, bo przypuszczam że p. Martyna zna język polski i żaden przekład niż jej własny nie odda tych emocji ani liryki oryginału.

 • kukimonster-online

  Oceniono 8 razy 0

  Ten nieznany ojciec to chyba Cygan sądzą cpo wyglądzie, dał jej artystyczna dusze...

 • heliheli

  Oceniono 12 razy 0

  brawo MM , w Ameryce da sie . W Polsce by sie nie dalo , w Kanadzie by sie nie dalo , W GB ewentualnie bylaby szansa , we Francji i Nienczech nie do pomyslenia .... a w US da sie --- i taka jest rzeczywwistosc ..

 • jakobhorner

  Oceniono 8 razy 0

  Na mapach googla Wyspiańskiego wybija piękną, międzywojenną ulicę, na pewno budowane przez Niemca dla klasy średniej-inteligenckiej, nie żadne familioki!

 • adam.radwanski

  Oceniono 5 razy -1

  i znowu usunieto mi wpis korygujacy bład gazety

 • mgz

  Oceniono 14 razy -2

  Wrazenia mam mieszane, ale jakis niesmak chyba dominuje. Albo ta pani jest niesmaczna, albo ten artykul ja jako taka opisuje.

  A z innej beczki - ona jest Amerykanka, polskiego pochodzenia, ale wychowana i uksztaltowana w Ameryce. Pisanie o niej "polska pisarka" jest mylace.

 • wydzielina_fizjologiczna

  Oceniono 10 razy -2

  Gratulacje dla pani Mejdżok.
  Najciekawszy dla mnie wątek to ten o tajemniczym "mężczyźnie z wizą".

 • banwit

  Oceniono 15 razy -3

  To możliwe tylko w Stanach

 • lechpierwszy

  Oceniono 6 razy -4

  Pulitzer to dzis nagroda polityczna, podobnie jak inne nagrody artystyczne w USA (i nie tylko). Nagradza sie lewactwo i anty-Trumpizm. Tu zdradza to wypowiedz pana tlumacza i kolegi nagrodzonej, Wroblewskiego, w ostatnich trzech zdaniach artykulu. Nie odbieram talentu pani Martynie, jestem przekonany, ze pisze niezle. Ma rowniez prawo pisac i wypowiadac tak jak jej sie podoba, zgodnie ze swoimi pogladami. Ale nagrody sa dzisiaj przyznawane tylko jak piszesz po linii lewactwa, taka prawda. A szkoda, bo to deprecjonuje ich wartosc, skoro duza grupa nie jest w ogole brana pod uwage, bo nie pisza pod lewackie trendy i emanujac polityczna poprawnoscia.

 • mjg06

  Oceniono 6 razy -4

  Ależ tu się bydła naleciało, prosto od Szachermachera

 • atos38

  Oceniono 7 razy -5

  "… musieliśmy sypiać w wannie. Było to jedyne miejsce, do którego nie docierały pluskwy - wspomina Martyna".

  Witamy w USA ! Imperium "Dobra".
  Precz z socjalizmem. Niech nam zyje USA, kapitalizm i "democracy".

 • Izabela Gras

  Oceniono 9 razy -5

  Zycze sukcesow. Mam nadzieje, ze wyrobila sobie wlasny styl odlegly od tworczosci chorej psychicznie brutalistki sarah kane.

 • stereotyp76

  Oceniono 13 razy -7

  Glonojad. Ciekawe, jak zrobiła 'karierę'?

 • buk.humor.dziczyzna

  Oceniono 13 razy -7

  Ja przez Czarnobyl nabawiłem się odcisków, wyłysiałem oraz znacznie powiększył się penis

 • nemecpiotr

  Oceniono 15 razy -9

  nie przyjechala na pogrzeb dziadka z powofu pracy? = zadna kariera. sam pracuej w krzmowej dolinie i
  jestem w PL 4x w miesiacu. zamoznosc emigranta ocenia sie po tym ile razy w roku jest w miejscu z ktorego pochodzi.
  jka widzisz kogos raz na 5 lat...albo 10...i nie przyjezdz nawet na POGRZEBY bliski z dziecinstwa...marny to sukces.
  marny zwlaszcza FINANSOWO. nikogo zamoznego nie stac na to by nie byc na pogrzebie bliskich lub tuz przed smiercia. to cena NIESKONCZONA. dla biedaków nie do zaplacenia.

 • Jan Kowalski

  Oceniono 24 razy -14

  Przypominam obecnej tu gawiedzi, że cykl ten powinien w istocie nosić nazwę "Młoda żydowska Polska", gdy prezentowani są tutaj ludkowie o mocno semickich rysach. Nie czynię z tego zarzutu Gazecie, w końcu dla mediów narodowych ci ludzie zasadniczo nie są Polakami, aczkolwiek dobrze mieć świadomość, że nie bierzemy udziału w evencie p.t. "Polish pride".

 • kato-rznik

  Oceniono 45 razy -33

  Wyglądałaby nawet całkiem apetycznie, gdyby nie ten zbyt mocny, przesadzony makijaż. - Przekleństwo współczesności - kobiety nie widza sie w lustrach. Kiedyś takie rzeczy były zarezerwowane dla pań o pewnym zawodzie... a teraz.... szkoda słów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX