PODPIS

PODPIS (fot. archiwum prywatne)

młoda polska

Polak dokonał w Tanzanii wielkiego odkrycia. "Człowiekowi chodziło o coś więcej, niż tylko o przeżycie"

Strażnicy zwracali mu uwagę: Zobacz, świeże ślady lwa. A tu biegło stado słoni. Trzeba uważać. Maciej Grzelczyk, archeolog, odkrył w Tanzanii malowidła naskalne sprzed tysięcy lat.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (143)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • niepisaty_wyksztalciuch

  Oceniono 4 razy 4

  "Mieszkańcy komentowali: O, przyjechał gość z Polski. To obok Niemiec, pewnie znalazł mapę prowadzącą do skarbu". Rozbrajająca jest logika tzw zwykłego człowieka. I dziwić się, że taki PIS wygrywa wybory

 • klawiatura1979

  Oceniono 6 razy 4

  "nie doszło do zbliżenia"... absolwent Polskiej Szkoły Reportażu niestety nie rozumie znaczenia tego określenia.

 • k J-p

  Oceniono 4 razy 4

  Ogólnie szacun dla człowieka, ale najważniejsze, że jednak nie doszło do "zbliżenia z mambą"

 • sosna_pospolita

  Oceniono 6 razy 4

  Chongoni – góra w Malawi, około 25 km na północ od miasta Dedza, o wysokości bezwzględnej 2224 m n.p.m. Góra i otaczające ją wzgórza porośnięte są typowym dla tego regionu suchym lasem typu miombo, który ustanowiono rezerwatem przyrody. Na terenie tym odkryto liczne malowidła naskalne, które w 2006 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  Malowidła naskalne
  W regionie Chongoni natrafiono na 127 stanowisk sztuki naskalnej, co czyni ten obszar największym skupiskiem malowideł jaskiniowych w Afryce Środkowej. Malowidła te do dzisiaj są częścią żywej tradycji ludu Chewa.

  Rysunki znajdujące się pod nawisami i na dużych blokach skalnych powstały w dwóch wyraźnie różnych okresach historii. Starsze, czerwone malowidła są dziełem pigmejskiego ludu Batwa, a ich wiek datuje się nawet na 2,5 tysiąca lat. Przedstawiają przeważnie abstrakcyjne figury geometryczne, takie jak promieniste wieńce, okręgi, równoległe linie itp. Cecha ta odróżnia je od naturalistycznych malowideł innych społeczności łowiecko-zbierackich w południowej i środkowej Afryce. Przypuszcza się, że inne było też ich zastosowanie - mogły mieć znaczenie rytualne przy sprowadzaniu deszczu lub składaniu ofiar w kulcie płodności.

  Młodsze, białe malowidła mają najwyżej tysiąc lat. Przypuszcza się nawet, że wiele z nich zostało sporządzonych dopiero w XIX i XX wieku przez członków ludu Chewa. Jest to jeden z rzadkich przykładów praktykowania malarstwa naskalnego przez społeczności rolnicze. Starsze rysunki przedstawiają zapewne mitologiczne postacie zwierząt, były zapewne wykonywane przez kobiety i wiązane są z kobiecymi rytuałami przejścia. Dokładne ich znaczenie wciąż jednak utrzymywane jest przez lud Chewa w tajemnicy.

  Najmłodsze malowidła przedstawiają zwierzęta w maskach i mają związek z wciąż jeszcze istniejącymi tajnymi społecznościami Nyau, których członkowie praktykują tańce w maskach w czasie ceremonii pogrzebowych. Stowarzyszenia te są istotnym elementem tożsamości plemiennej Chewa, zwłaszcza począwszy od XIX wieku, od kiedy datuje się postępującą kolonizację europejską oraz napór napływającej z południa ludności Ngoni. Chociaż dawne rytuały wciąż praktykowane są w pobliżu malowideł, sama tradycja sztuki naskalnej jest już prawdopodobnie martwa.

  Góra Chongoni i otaczające ją wzgórza od 1924 roku objęte są ochroną w ramach rezerwatu przyrody. Pierwsze naukowe opisy malowideł zostały opublikowe dopiero w latach 50. XX wieku. W 1969 roku pięć jaskiń Chentcherere ustanowiono chronionymi pomnikami narodowymi i udostępniono je zwiedzającym.

 • gadolinn

  Oceniono 5 razy 3

  "Malowidła rodzą wiele pytań: Czemu nasi przodkowie chodzili do tych jaskiń?"

  Szybciutko odpowiadam: oni tam mieszkali.

 • kato-rznik

  Oceniono 5 razy 3

  Mam nadzieję, że go w pisowskiej Polsce nie spalą za to na stosie.

 • symulacrum

  Oceniono 3 razy 3

  Przeczytałam z zapartym tchem. Mam nadzieję, że uda się je chociaż częściowo zrozumieć. Oby udało się jak najwięcej ocalić przed odejściem w zapomnienie. Życzę panu Maćkowi jeszcze wielu odkryć i masę pieniędzy, by mógł pracować w spokoju.

 • albacor

  Oceniono 11 razy 3

  A może odkrywać rysunki natynkowe w polskich schronisko-blokowiskach. Homo Pisdus

 • skuba2

  Oceniono 4 razy 2

  Źródła malarstwa naskalnego wydają się dość przejrzyste - w Lascaux najstarsze malowidła są realistyczne (poza jednym wyjątkiem) są realistyczne i mogą stanowić odwzorowanie obrazu ejdetycznego zachowanego na siatkówce łowcy, który widzi go na ścianie w ciemnej jaskini i może po prostu pociągnąć kontur i wypełnić go ochrą. W ten sposób dochodzi do "utrwalenia" wizji świata "nierzeczywistego" , potwierdzenia jego realnego istnienia i nawiązania kontaktu. To też wyjaśnia dlaczego malowidła schematyczne są późniejsze, pochodzą zapewne z epoki, kiedy ten kontakt z "nierzeczywistym" był już utrwalony. W zasadzie takie widzenie świata "pozazmysłowego" (poprzez kult wizerunków) trwa do dziś, a cała sprawa może rzucać ciekawe światło na pochodzenie religii - no bo człowiek oglądał obrazy ewidentnie nierealnego świata.

 • amenominakanushi-pan-poczatku

  Oceniono 6 razy 2

  Czy to coś na drugim zdjęciu to reformy Pawłowicz?

 • norbertrabarbar

  Oceniono 1 raz 1

  Gratuluję i życzę sukcesów w tym arcyciekawym temacie!

 • radon13

  Oceniono 3 razy 1

  Trzeba jeszcze zbadać profesjonalnie wiek tych malowideł, bo może 90 % szaman zrobił rok remu.

 • kato-rznik

  Oceniono 7 razy 1

  Mam nadzieję, że go w pisowskiej Wolsce nie spalą na stosie.

 • T Krassowski

  Oceniono 3 razy 1

  "Nie widział żaden człowiek" - zaraz zaraz redaktorze! Przecież tych malowideł nie wykonały słonie! Z zachwytu wpadasz Pan w zwyczajny europocentryzm, i czytelny w podtekstach rasizm! W najlepszym razie można powiedzieć, że odkrycia przedtem nie odnotował żaden europejczyk, były przedtem nieznane w naszej strefie kulturowej. TYtuł niestety również sugeruje, odkrycie złóż mineralnych..

 • zuuuraw

  Oceniono 5 razy 1

  "Starsze mogą mieć kilkanaście tysięcy lat"
  No właśnie, mogą mieć a mogą nie mieć, może jednak poczekać z tym wpisywaniem na listę UNESCO do czasu ich przebadania ? Swoją drogą ciekawe jak bada się wiek takich malowideł ?

 • sosna_pospolita

  Oceniono 7 razy 1

  Mam wrażenie, że ludzie nie rozumieją sztuki naskalnej. A ona pokazuje, że człowiekowi już na wczesnym etapie chodziło o coś więcej, niż tylko o przeżycie.

  gosciu Ameryke po raz setny odkryl ?

 • archieil

  Oceniono 5 razy 1

  Jakiś czas temu trafiłem jakiegoś kolesia spod budki z piwem wędrującego po Afryce i dzięki temu się dowiedziałem, że w tzw. czarnej części Afryki istnieje zespół "zamkowy" z murami, budynkami itd.

  Nie pomnę tutaj konkretnego państwa ale wyglądało to na filmie całkiem interesująco.

 • vinc.pl

  0

  .
  ... #ooooooooooooole!# !!! :)
  .

  .
  ... & szukaj #JutronℲuto wśród zwietrzałych, spiczastych skał !!!
  .

  #RÆ

 • cob22

  Oceniono 2 razy 0

  Czlowiek juz wtedy chcial byc Polakiem i katolikiem.

 • djarev

  Oceniono 4 razy 0

  Czy Baron już to skomentował na tłiterze? I czy Lewandowska dodała lajka na fejsie? Czekam z niecierpliwością.

 • byann

  Oceniono 8 razy 0

  Rząd powinien sponsorować tego młodego naukowca. Przecież widzimy wyraźnie, że już wtedy malowali o nadejściu Jarkacza Zbawiciela.

 • ponury_swiniarz

  Oceniono 10 razy 0

  Wisla Dar es Salaam Pany! Kilimandzaro Ultras.

 • koenzymq10

  Oceniono 12 razy 0

  Ja bym z tych malowideł zdrapał farbę i sprawdził, z czego zrobione, bo to takie trwałe. Potem bym to opatentował i sprzedawał do druku paragonów, bo q.u.r.f.a, farba z XXI wieku schodzi z paragonów po miesiącu. Takom mamy technologiem!

 • psyhodelic

  Oceniono 3 razy -1

  STARE !!!.

 • kwiatpatologii

  Oceniono 1 raz -1

  Amerykańscy dindu nie przyjmą czegoś takiego do wiadomości.
  Oni nigdy nie mieszkali w jaskiniach, tylko białasy.
  Dindus to kangz i qweenz. Royalty, hahaha.

 • calidris

  Oceniono 9 razy -1

  Mówienie, że odkrył to jak mówienie, że Kolumb odkrył Amerykę. A pan Grzelczyk zaprzyjaźnił się z właściwym plemieniem - które o tych malowidłach wiedziało od 15.000 lat.

 • tygrysio_misio

  Oceniono 15 razy -1

  Jakie to uczucie: oglądać malowidła, których nie widział żaden biały człowiek?

  Jakie to rasistowskie... szok! To podkreślanie "białego człowieka" jakby to było coś wyjątkowszego niż wcześniejsze oględziny czarnych.
  To porazające, idioci dostrzegają rasizm w normalnym stwierdzaniu czyjegoś koloru, a nie w takich zdaniach.

 • kkrispl

  Oceniono 6 razy -2

  On nic nie odkrył, bo rysunki pokazywali mu miejscowi.... Tak jak Kolumb, w żadnym razie nie odkrył Ameryk, bo ludzie już tam dawno byli.... kretyński tytuł artykułu...

 • mniklasp

  Oceniono 4 razy -2

  czy z malowidel mozna odczytac jak zyli nasi przodkowie? na marginesie , te polowania na didkdik, to jest gatunek antylop, musialy byc nielegalne. W Tanzani jest prawo zabraniajace zabijania zwierzat

 • karrampa

  Oceniono 2 razy -2

  Nie spodziewałem się w tym organie takiego prosto z mostu odrzucenia marksistowskiego modelu wychowania nowego człowieka:
  "Zachowanie przeszłości oznacza, że przyszłość będzie tylko lepsza."

  To już nie: "wybieramy przyszłość", "postęp" ponad wszystko, "historia i tradycja jest tylko obciążeniem", etc. ?!?

 • archieil

  Oceniono 2 razy -2

  To czarne na górze to ślady sadzy?

  Ognisko tam było palone wcześniej?

 • rabin_z_czubow

  Oceniono 7 razy -3

  "... Rock Art Conservation Center. Pod tą nazwą kryje się jednoosobowa organizacja..."
  Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka - pod tą nazwą też kryje się jednoosobowa organizacja.

  Sorry Macieju że nie w temacie.

 • yuo7leo9

  Oceniono 8 razy -4

  W zasadzie GRATUli - ale ralacja poziomie Stasia i |Nel. CZYLI cały polski rasizm, zapożyczony od anglosasóew i zmiksowany z endekami

 • beton44

  Oceniono 5 razy -5

  Jakieś kibolskie grafiti.

  Łowcy Bazgrołów - do dzieła - zmywać !!!

 • jezuitaitamta

  Oceniono 9 razy -5

  Teraz tylko poczekać na badania ekspertów, czy tych rysunków nie narobiły dzieci na szkolnej wycieczce.

 • camel_3d

  Oceniono 21 razy -5

  NO..ale bohaterem narodowym jest cymbal, ktory malo sie nie zabil zjezdzajac na nartach z gory...

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 15 razy -7

  On niczego nie odkrył. To miejscowi na swoją zgubę mu to pokazali. Teraz będą tam milion turystów, hotele, grille i McDonaldsy.

 • nanorobot

  Oceniono 21 razy -7

  Czym się różni coś namalowane na ścianie kilkanascie tysięcy lat temu od czegoś namalowanego dzisiaj?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX