Tradycyjny niemiecki dom / Fot. Shutterstock.com

Tradycyjny niemiecki dom / Fot. Shutterstock.com (Tradycyjny niemiecki dom / Fot. Shutterstock.com)

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: Klocki jako środek uspokajający, na ratunek suhakowi, jak mieszkają Niemcy

Zdobyli zawody, założyli rodziny, osiągnęli życiową stabilność. Wtedy zatęsknili za najprzyjemniejszym momentem z dzieciństwa - kiedy stos klocków zamieniał się w zamek, czołg albo domek dla lalek. O dziecięcej pasji dorosłych pisze Mariusz Sepioło.

W najnowszym wydaniu Weekendu także ważny i ciekawy tekst Pauliny Dudek i Angeliki Swobody. O uroczych antylopach z trąbami piszą tak: "Wyglądają jak fantazja kilkulatka, ale istnieją naprawdę: suhaki, antylopy z trąbą. Przeżyły epokę lodowcową, przemierzając świat noga w nogę z mamutami. Teraz musimy im pomóc". Opowieść o suhaku ukazała się w naszym cyklu "Zagrajmy w zielone". Tekst powstał we współpracy z fundacją WWF Polska.

Antylopa z trąbą, czyli suhak, to gatunek, któremu grozi wyginięcie / Fot. Shutterstock.com
Fot. Shutterstock.com

"22-letni Tom nie mógł znaleźć mieszkania do wynajęcia w Bonn, musiał więc zrezygnować ze studiów na wymarzonej uczelni. Dla 28-letniej Natalie własny dom to jeden z głównych życiowych celów. Andreas, lat 59, właśnie wynajął wraz z mężem 140-metrowy apartament. 75-letnia Marthe spłaca kredyt zaciągnięty na remont dachu. Będzie oddawać bankowi pieniądze jeszcze przez 15 lat." O tym, jak mieszkają nasi zachodni sąsiedzi, Joanna Strzałko pisze w reportażu z cyklu "Oto Niemcy".

Widok na plac w Mainz (fot. Pixabay)
Widok na plac w Mainz (fot. Pixabay)

Więcej miejsca w Weekendzie planujemy poświęcić rodzinie i panującym w niej relacjom. "Dziadkowie mają dystans, doświadczenie i wygodny punkt obserwacyjny. Ciążą na nich także mniejsza odpowiedzialność i ewentualne konsekwencje. Co sądzą o tym, jak wychowywane są ich wnuczęta? I czy kolejne pokolenie rodziców radzi sobie lepiej niż ich?" - zastanawia się Ola Długołęcka.

Dziadkowie i wnuczęta
Fot. Shutterstock

Natalia Jeziorek portretuje z kolei Tatum O'Neal. Najmłodszej zdobywczyni Oscara statuetka nie przyniosła szczęścia. "Po tym, jak Tatum O'Neal zdobyła Oscara, krytyka wróżyła jej spektakularną karierę. Stało się jednak inaczej. Po części ponosi za to winę branża, która nie do końca miała pomysł na ten wielki, choć nieoszlifowany talent. Ale, jak uważa aktorka, głównym winnym tego, w jaki sposób potoczyło się jej życie, także zawodowe, jest ojciec. Ryan O'Neal nie zrobił nic, by wesprzeć córkę w aktorstwie, skupił się na własnej karierze. Faktu, że nie sprawdził się jako agent i nauczyciel, córka nie ma mu za złe. Problem w tym, że nie poradził sobie jako rodzic, traktował córkę jak koleżankę i rywalkę".

Tatum O'Neal w 2007 roku na premierze filmu 'Stardust'
fot. Shutterstock

- Cały czas jest potrzeba szkolenia nowych pilotów, a ja i moje koleżanki udowodniłyśmy, że kobiety mają siłę i moc. Nie oczekujemy specjalnego traktowania, nie po to przecież szłyśmy do armii, by nam się mężczyźni kłaniali i otwierali przed nami drzwi - opowiada Jakubowi Jakubowskiemu kapitan Katarzyna Tomiak-Siemieniewicz, pierwsza Polka, która została pilotem naddźwiękowego samolotu bojowego. Jej sylwetka w cyklu "Młoda Polska".

Katarzyna Rychter-Madowicz i Katarzyna Tomiak-Siemieniewicz (Fot. Agencja Gazeta)
Katarzyna Rychter-Madowicz i Katarzyna Tomiak-Siemieniewicz (Fot. Agencja Gazeta)

Agata Porażka tym razem wybrała fragmenty "Zatyranych" Jamesa Bloodwortha oraz "Na luzie. Jak sobie radzić ze stresem i nie zamartwiać się na zapas" dra Briana Kinga.

Jolanta Molińska. Redaktorka weekendowego magazynu Gazeta.pl. Pisała m.in. do "Życia Warszawy" i "Newsweeka".

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku