Jest w przyrodzie pewna stałość

Jest w przyrodzie pewna stałość (fot. Shutterstock)

od redakcji

Intymność i niepełnosprawność, matki i córki, do lasu po oddech

- Gdy wokół tak wiele się zmienia, w lesie nie zmienia się nic, jest w przyrodzie pewna stałość. Gdy słyszę krakanie, to jestem wdzięczna, że ten kruk wciąż tu jest. To znaczy, że świat, mimo pandemii, wciąż istnieje. Jest to jednak stałość, którą możemy stracić - mówi Katarzyna Simonienko, psychiatra, certyfikowany przewodnik kąpieli leśnych. W towarzystwie jej i kilku innych osób do lasu wybrała się Ewa Jankowska. Przeczytajcie jej reportaż i idźcie na spacer. A kiedy z niego wrócicie, zajrzyjcie ponownie na Gazeta.pl, gdzie czekać na Was będą kolejne teksty Weekendu.

- W Polsce seksualność jest tematem tabu. A u niepełnosprawnych dochodzi ono do niemożliwych granic. To dlatego, że nakładają się dwa: tabu seksualności i tabu niepełnosprawności. Stereotyp osoby niepełnosprawnej to biedny, samotny, zamknięty w domu, źle ubrany człowiek. Więc jak on może myśleć o seksie? - pyta Barbara, psycholog, aktywistka, terapeutka. Barbara poczuła to na własnej skórze, też jest osobą z niepełnosprawnością. Ważny reportaż Dominiki Klimek.

Dla Renaty dresy to symbol 'odseksualnienia'. Walczyła z nim, gdy na siedleckiej uczelni pracowała jako konsultantka ds. osób niepełnosprawnych (fot. Shutterstock)
Dla Renaty dresy to symbol 'odseksualnienia'. Walczyła z nim, gdy na siedleckiej uczelni pracowała jako konsultantka ds. osób niepełnosprawnych (fot. Shutterstock)

Miasto, państwo i wyspa w jednym. Szpitale wyglądają tu jak pięciogwiazdkowe hotele, a na kolację można w nich zjeść homara. Do taksówkarza mówi się "wujku", do sprzedawczyni "ciociu". Architektura oszałamia, podobnie jak przyroda. Rysą na tym obrazie jest prawo, które dopuszcza najsurowsze kary. Polacy w Singapurze mówią: żyjąc w tym kraju, trzeba się do niego dostosować. Rozmawiała z nimi Izabela O'Sullivan.

Widok na Singapur
fot. Shutterstock

- Pewna kobieta napisała do mnie, że na pewno mama ją zostawiła dlatego, że miała krzywe nóżki. Ja uważałam, że powodem było to, że nie byłam zbyt ładnym dzieckiem. Coś musiało być w nas nie tak, że ta druga strona nie była w stanie nas pokochać. Poszukujemy rodziców biologicznych, by się dowiedzieć, że to jednak nie była nasza wina - mówi Annie Kalicie Bożena Łojko, założycielka i prezeska fundacji Zerwane Więzi, która pomaga odnajdywać biologiczne rodziny oraz prowadzi warsztaty dla rodzin zastępczych i adopcyjnych.

Niektórzy czekają do śmierci rodziców adopcyjnych, ponieważ wciąż pokutuje stereotyp, że ich skrzywdzisz, jak będziesz szukać biologicznych (fot. Shutterstock)
Niektórzy czekają do śmierci rodziców adopcyjnych, ponieważ wciąż pokutuje stereotyp, że ich skrzywdzisz, jak będziesz szukać biologicznych (fot. Shutterstock)

W tym wydaniu także dwie rozmowy Angeliki Swobody. Socjolożka Paula Pustułka, współautorka nowych, ciekawych badań na temat relacji córka - matka - babcia, opowiada jej: - Niezależne młode kobiety chcą być dla swoich mam partnerkami. Chcą inwestować we wspólne spędzanie czasu. Chcą się przyjaźnić, budować relacje matka - córka na swoich zasadach. Dużo mówią o wspólnych rytuałach, które łączą je i ich matki. To wyprawy na zakupy, wizyty u kosmetyczki, wakacyjne wyjazdy. Mamy często to wzrusza: "To piękne, że moja córka chce ze mną jeździć na urlop". Ale też potwierdza, że córkom nie zawsze idzie gładko w kontaktach z matkami.


Gotowanie to jeden ze wspólnych rytuałów (fot. Shutterstock)

Drugi wywiad Angelika przeprowadziła z dr Ewą Trejnowską, anestezjolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. - Już pod koniec 2019 roku wiedzieliśmy, że COVID wiąże się z niewydolnością krążeniowo-oddechową i zastanawialiśmy się, czy ECMO nie mogłoby pomóc. Choć skuteczność sztucznego płuca w tej chorobie wydaje się mniejsza niż ta, którą obserwowaliśmy podczas pandemii grypy AH1N1 10 lat temu. COVID wywołuje też zmiany zakrzepowe w płucach. U niektórych chorych po COVID płuca robią się bardzo małe. I nigdy nie wracają już do swojej funkcji. Do sztucznego płuca podłączamy pacjenta, który nie ma żadnych innych szans, by przeżyć. Za każdym razem musimy podjąć decyzję, komu jesteśmy w stanie realnie pomóc - opowiada lekarka.

;Phlebotomist lab assistant Jennifer Cukati cares for a COVID-19 patient inside Sutter Roseville Medical Center ICU in Roseville, Calif., on Tuesday, Dec. 22, 2020. The patient came in the night before code blue' and COVID-19 positive. His heart stopped and he had to be incubated, and is on a respirator. The state has recorded a half-million coronavirus cases in the last two weeks, and Gov. Gavin Newsom said Monday that a projection model shows California could be facing nearly 100,000 hospitalizations within a month. (Renee C. Byer/The Sacramento Bee, Pool via AP)
fot. Rene C. Byer

"Bez własnych dzieci, ale nie starsza niż 35 lat, żeby jeszcze dzieci urodziła, ładna, z polotem". Lista wymagań rośnie, a on ciągle sam. Psychologowie tłumaczą, że żeby znaleźć w końcu szczęście w miłości, trzeba wyjść poza schemat. A czasami złapać się na tym, że być może to my sami sabotujemy nowe relacje - o singlach pisze Aleksandra Długołęcka.

mama z córką
Fot. Shutterstock

Agata Porażka wybrała pierwszą lekturę Weekendu w nowym roku - to książka "Początek końca. Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu" Julity Mańczak i dr Jakuba Małeckiego. Publikujemy jej fragmenty.

Jolanta Molińska. Redaktorka weekendowego magazynu Gazeta.pl. Pisała m.in. do "Życia Warszawy" i "Newsweeka".

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku