Marnowanie jedzenia

Marnowanie jedzenia (fot. Shutterstock)

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: Wysoko wrażliwi, William Sidis, polska betonoza, jak nie marnować jedzenia

W niełatwych czasach ważne jest, żeby dbać o siebie i bliskich. A dbanie o siebie oznacza też umiejętność odpoczywania. Jeśli w ten weekend uda Wam się znaleźć czas na odpoczynek, zajrzyjcie do naszego magazynu. Piszemy m.in. o wrażliwości - na drugiego człowieka i przyrodę.

Osoby wysoko wrażliwe to nie stereotypowe "sieroty": nieśmiałe, przeczulone, wycofane. Są wśród nich ludzie, którzy odnieśli sukces i są doskonałymi szefami. Nie zawsze także przebodźcowanie to ich największy problem. Częściej bywa nim brak świadomości tej cechy charakteru oraz niezadbanie o swoje potrzeby. Wysoka wrażliwość to cecha, z którą można dobrze żyć - o ile tylko zadbamy o siebie - pisze Ola Długołęcka. Przeczytajcie jej tekst, bo być może w Waszym otoczeniu są osoby wysoko wrażliwe i dzięki temu lepiej będziecie je rozumieć.

Wysoko wrażliwe osoby
Fot. Shutterstock

Na pewno wrażliwy na to, co człowiek funduje przyrodzie, jest Jan Mencwel, autor książki "Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta". - Nie chcę, żeby ludzie myśleli, że przytulam się do drzew i z nimi współodczuwam. Napisałem tę książkę, żeby pokazać ludziom, że drzewa nie są wyłącznie estetycznym dodatkiem do miasta, ale że ich ochrona się po prostu opłaca - mówi Ewie Jankowskiej.

Betonowy wąwóz w Kazimierzu Dolnym (fot: Jakub Szafrański/ Krytyka Polityczna)
Betonowy wąwóz w Kazimierzu Dolnym (fot: Jakub Szafrański/ Krytyka Polityczna)

Jak nasze decyzje wpływają na środowisko? Co powinniśmy zrobić, by zamiast niszczyć, dbać o planetę? W nowym cyklu Weekend.gazeta.pl "Zagrajmy w zielone" opowiemy o drobnych krokach, które mogą mieć ogromny wpływ. Paulina Dudek w pierwszym tekście przyznaje: Bardzo długo nie umiałam wyjść z zamkniętego kręgu marnowania jedzenia. I opowiada, co się stało, że to zmieniła.

Zagrajmy w zielone: Jak nie marnować jedzenia
Grafika: Marta Kondrusik, Fot. Shutterstock

Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka napisała dwa teksty o wyjątkowych ludziach. To Wiliam Sidis, który gdy jego rówieśnicy rysowali patykiem po piasku, w wieku lat czterech przy śniadaniu czytywał "New York Timesa". I Jarosław "Jerry" Tworek, który pierwszy raz trafił do Doliny Krzemowej jeszcze jako licealista, wygrywając konkurs internetowego giganta, Google'a, a teraz wraz z najlepszymi światowymi specjalistami buduje systemy sztucznej inteligencji.

William Sidis w 1914 roku (fot. The Sidis Archives)
William Sidis w 1914 roku (fot. The Sidis Archives)

- Kobiety muszą zdawać sobie sprawę, że prowadzenie domu jest zajęciem nieodpłatnym. Może się tak zdarzyć, że w wieku 50 lat będą musiały zaczynać wszystko od zera. Jeśli mają świadomość, jakie ryzyko podejmują, w porządku. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że większość nie ma - mówi Kamila Rowińska, która między innymi pracuje z kobietami chcącymi odzyskać swoją niezależność, odnaleźć się na rynku pracy. Temat przeanalizowała Ewa Jankowska.

'Kobiety muszą zdawać sobie sprawę, że prowadzenie domu jest zajęciem nieodpłatnym' (fot: Shutterstock.com)
'Kobiety muszą zdawać sobie sprawę, że prowadzenie domu jest zajęciem nieodpłatnym' (fot: Shutterstock.com)

- Od pacjentów słyszę, że doświadczając przemocy, usiłowali przestać czuć, że zamrażali swoje ciało. I robili to świadomie. Na początku to pozwala przetrwać, natomiast z czasem ciało zapamiętuje ten mechanizm "sytuacyjny" i człowiek już automatycznie odcina się od uczuć czy myśli - mówi Annie Kalicie dr Agnieszka Widera-Wysoczańska, doktor psychologii, wykładowca oraz trener i psychoterapeuta w Instytucie Psychoterapii Traumy, Rozwoju i Szkoleń.

Dr Agnieszka Widera-Wysoczańska, doktor psychologii, wykładowca oraz trener i psychoterapeuta w Instytucie Psychoterapii Traumy, Rozwoju i Szkoleń (fot. Shutterstock)
Dr Agnieszka Widera-Wysoczańska, doktor psychologii, wykładowca oraz trener i psychoterapeuta w Instytucie Psychoterapii Traumy, Rozwoju i Szkoleń (fot. Shutterstock)

A Agata Porażka przygotowała na ten weekend fragmenty dwóch książek. Z "Z niejednej półki. Wywiady" Michała Nogasia wybrała rozmowę ze zmarłym w tym roku Jerzym Pilchem. "Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza Spiżowej Bramy" to książka Magdaleny Wolińskiej-Riedi - publikujemy jej fragment o Luciano Firmanim, który w Pałacu Apostolskim jest człowiekiem-legendą.

Jolanta Molińska. Redaktorka weekendowego magazynu Gazeta.pl. Pisała m.in. do "Życia Warszawy" i "Newsweeka".

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku