Banknoty sprzed denominacji

Banknoty sprzed denominacji (fot. Anna Jarecka / Agencja Gazeta)

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: Koniec ery milionerów, zwierzęta Ewy Zgrabczyńskiej, jak Czesi szukali w Polsce Boga

Pamiętacie pytania: ile to będzie na stare pieniądze? Jeśli tak - przeczytajcie tekst Mariusza Sepioło. Jeśli nie - tym bardziej przeczytajcie. Dowiecie się z niego m.in. że mleko kosztowało 5500 zł, a gangsterzy przychodzili po haracz z neseserami, bo gotówka nie mieściła im się w kieszeniach i portfelach. W Polsce. I to nie tak znów dawno.

Co jeszcze w najnowszym wydaniu Weekendu?

- Radio Maryja nie miałoby w Czechach racji bytu. Od razu byśmy je wyśmiali. Polska jest dla nas ekstremalnym przykładem tego, co się może stać, gdy Kościół wpływa na państwo - mówią Vit Klusák i Filip Remunda, twórcy filmu "Jak Bóg szukał Karela" o zderzeniu czeskiego ateizmu z polską religijnością. Rozmawia z nimi Paulina Dudek.

Vit Klusák i Filip Remunda, twórcy filmu 'Jak Bóg szukał Karela' (fot. Materiały prywatne)
Vit Klusák i Filip Remunda, twórcy filmu 'Jak Bóg szukał Karela' (fot. Materiały prywatne)

- Gdy dorastałam, w naszym mieszkaniu co rusz pojawiali się nowi członkowie rodziny - od mojego pierwszego psa Szarika, przez nieposłusznego Rudasa, po Ducha, który absolutnie zakochany w mojej mamie, potrafił gonić autokar, bylebyśmy tylko go nie zostawiali. I kotki, które w czterech ścianach potrafiły rządzić twardą łapką! - opowiada Agacie Porażce Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka ZOO w Poznaniu, autorka książki "Tygrysie serce. Moje życie ze zwierzętami".

Zawsze staram się, żeby moje zwierzęta mogły pokazać swoje charaktery (fot. Małgorzata Chodyła)
Zawsze staram się, żeby moje zwierzęta mogły pokazać swoje charaktery (fot. Małgorzata Chodyła)

Agata napisała także tekst o tym, co się dzieje z używanymi ubraniami, które wrzucamy do kontenerów. Pierwsze zostały postawione przez Polski Czerwony Krzyż w latach 90. ubiegłego wieku. Dzisiaj w całym kraju jest ich ponad 30 tysięcy. I setki kontenerów nielegalnych. Ile dokładnie - nie wiadomo. Ale cały czas ich przybywa, bo rynek odzieży używanej w Polsce jest wart miliardy złotych rocznie.

Wysypisko ubrań (fot. Dawid Chalimoniuk  / Agencja Gazeta)
Wysypisko ubrań (fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta)

- Pisałam kiedyś reportaż o Esperze, miasteczku z najwyższym bezrobociem w Hiszpanii, i słuchałam w miejscowym barze opowieści lokalsów. Oni używali jakichś takich dziwnych, nieznanych mi, zupełnie niehiszpańskich słów. I na to zeszła nasza rozmowa. Okazało się, że to wszystko były słowa pochodzenia arabskiego. Moi rozmówcy, uśmiechając się, mówili, że nawet wyglądają jak Moros, Maurowie - to trochę despektywna, ale też czuła forma mówienia o Arabach, choć zależy kto mówi i w jakim kontekście. Została mi także w pamięci pewnego rodzaju duma, jaką ci Andaluzyjczycy mieli w związku ze swoim pochodzeniem od Maurów - mówi Aleksandra Lipczak, autorka książki "Lajla znaczy noc". Rozmawia z nią Mike Urbaniak.

Aleksandra Lipczak, autorka książki 'Lajla znaczy noc' (fot. Gaby Jongenelen for CELA)
Aleksandra Lipczak, autorka książki 'Lajla znaczy noc' (fot. Gaby Jongenelen for CELA)

Zajrzeli do raportu, przeczytali świadectwa ofiar i poczuli, jakby ktoś uderzył ich w głowę ciężkim przedmiotem. - Wiedzieliśmy, że jest to sprawa, którą musimy się zająć, że przez całe swoje życie zawodowe czegoś takiego nie widzieliśmy - mówi Ewie Jankowskiej Ewa Winnicka. Razem z Dionisosem Sturisem w książce "Władcy strachu. Przemoc w sierocińcach i przełamywanie zmowy milczenia" opisała zbrodnie, do których przez lata dochodziło w jednym z sierocińców na wyspie Jersey.

Na Wyspie Jersey dzieci przez lata były maltretowane fizycznie i psychicznie (fot: Shutterstock.com)
Na Wyspie Jersey dzieci przez lata były maltretowane fizycznie i psychicznie (fot: Shutterstock.com)

Ewa porozmawiała także z Dariuszem Rosiakiem. - Duże zainteresowanie "Raportem o stanie świata" to dla mnie bardzo czytelny sygnał od ludzi, że dotknęliśmy w Polsce medialnego sufitu - albo dna, zależy od której strony patrzeć - powiedział jej były dziennikarz radiowej Trójki, którego program jest obecnie najbardziej medialnym podcastem w Polsce.

Dariusz Rosiak co miesiąc otrzymuje 50 tysięcy złotych od słuchaczy na realizację swojego podcastu (fot: materiały prasowe)
fot: materiały prasowe

Jakie książki proponujemy Wam w tym tygodniu? "Niech to szlak" Bartłomieja Kurasia i "Ukrainki. Co myślą o Polakach, u których pracują?" Moniki Sobień-Górskiej. Wyboru tytułów i konkretnych fragmentów, które przeczytacie na Weekend.gazeta.pl, dokonała Agata Porażka.

Jolanta Molińska. Redaktorka weekendowego magazynu Gazeta.pl. Pisała m.in. do "Życia Warszawy" i "Newsweeka".

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku