Park narodowy w Kanadzie

Park narodowy w Kanadzie (fot. Shutterstock)

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: Historia japonek, życie w Kanadzie, jak ochronić świadka koronnego

Czym jest choroba wdowia? Jak się pracuje tzw. promotorom, czyli - zwykle młodym - ludziom, którzy zachęcają przechodniów, by weszli do tej, a nie innej restauracji? Jak to jest mieć pod opieką świadków koronnych i ich rodziny? Skąd się wzięły na naszych nogach popularne japonki? To tylko niektóre pytania, na jakie odpowiadamy w tym wydaniu Weekend.Gazeta.pl.

Najstarsza zachowana japonka świata leży dziś za szybą gabloty British Museum w Londynie. Liczy sobie z lekka trzy i pół tysiąca lat, co oznacza, że ktoś ją nosił około 1500 roku przed Chrystusem. Podeszwa ma 28 centymetrów długości, więc but pasował na stopę w rozmiarze 44 - pisze Paulina Dudek w kolejnym odcinku swojego cyklu Historia w rzeczy samej. Tekst w sam raz na plażę!

Para japonek na plaży Rio de Janeiro w Brazylii. To w tym kraju narodziła się najsłynniejsza światowa marka japonek / Fot. IcyS/Shutterstock.com
Fot. IcyS/Shutterstock.com

- Jesteśmy na ulicy 10-12 godzin, w upał czy deszcz. Mamy do czynienia z ludźmi, którzy naoglądali się "Kuchennych rewolucji" albo "MasterChefa" i domagają się za darmo przystawek, a czasem nawet całych dań do degustacji - opowiada Maciek, którego można spotkać przed jedną z sopockich restauracji. Maciej jest tzw. promotorem - zaprasza gości do lokalu. O tym, ja wygląda praca promotorów, pisze Angelika Swoboda.

L19.07.2020 Sopot . Tlumy wczasowiczow .Fot. Michal Ryniak / Agencja Gazeta
Niektórzy turyści są wdzięczni za polecenie im restauracji na obiad (fot. Michał Ryniak / Agencja Gazeta)

Angelika rozmawia też ze Zdzisławem Hanejko, który przez siedem lat był dowódcą w policyjnym programie ochrony świadków koronnych. - To zazwyczaj nie są single. Mają żony, dzieci, starszych rodziców i najróżniejsze problemy, które stają się naszymi problemami. "Koronka" nie jest typowo policyjną robotą. Wie pani, wcześniej te osoby rozpracowywałem i chciałem wsadzić je za kratki, a okazało się, że niektóre z nich mam chronić - opowiada były już policjant.

02.03.2017 Poznan , Sad Okregowy . Jaroslaw Sokolowski ps.  Masa ' zeznaje w procesie Aleksandra Gawronika , ktory podejrzany jest o podzeganie do zabojstwa dziennikarza Jaroslawa Zietary .  Fot. Piotr Skornicki  / Agencja Gazeta
2017 rok, Poznań. Środki ostrożności podczas procesu, w którym zeznaje ''Masa'' (fot. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta)

- W Europie możemy spontanicznie polecieć na weekend do innego miasta na kontynencie - jest blisko i cenowo przystępnie dzięki tanim liniom lotniczym. W Kanadzie tak się nie da - mówi Monika Grzelak, autorka książki "Kanadiana", która Kanadę uważa za swój drugi dom. - Nie wyskoczysz z Toronto do Calgary, bo to ponad 3000 kilometrów, ani do Vancouver - bo trzeba jechać 41 godzin non stop. Zwłaszcza że masz 10 dni urlopu rocznie. Wielu Kanadyjczyków nie jeździ więc po Kanadzie dalej niż na 400 kilometrów od domu.

Monika Grzelak - autorka książki 'Kanadiana'
Fot. Monika Grzelak

- Objawy choroby wdowiej są bardzo często mylone z innymi chorobami czy zaburzeniami. Przede wszystkim dlatego, że przypominają nawracające infekcje dróg rodnych. A ginekolodzy nie zawsze pytają kobiety, czy i jak często współżyją, a już pytanie o satysfakcję w ogóle nie przychodzi im do głowy! - mówi seksuolożka Magdalena Niewęgłowska. Rozmawia z nią Anna Kalita.

Choroba wdowia może się rozwinąć również wtedy, kiedy para uprawia seks, ale u kobiety występuje długotrwały brak orgazmu (fot. Shutterstock)
Choroba wdowia może się rozwinąć również wtedy, kiedy para uprawia seks, ale u kobiety występuje długotrwały brak orgazmu (fot. Shutterstock)

W tym wydaniu mamy jeszcze jeden ważny wywiad Ani. Irena Dawid-Olczyk z Fundacji przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada opowiada jej: - Mężatka, kobieta po studiach, poznała faceta wyglądającego jak marzenie o pięknym Hiszpanie i zdecydowała się z nim uciec, bo życie z mężem było nudne. Mężczyzna zawiózł ją do hotelu i po trzech dniach wystawił na drogę. To jest syndrom lover boya i mechanizm, który się będzie replikował zawsze z prostej przyczyny: werbownicy w handlu ludźmi odpowiadają na ludzkie marzenia.

Irena Dawid-Olczyk z Fundacji przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada (fot. Archiwum prywatne)
Irena Dawid-Olczyk z Fundacji przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada (fot. Archiwum prywatne)

- Były momenty, kiedy czułam się mniej słuchana niż mężczyźni, moi koledzy na równorzędnych stanowiskach. Czułam, że trudno mi jest się przebić, traktuje się mnie z - nazwijmy to - pobłażliwością. Ale były też takie sytuacje, w których korzystałam z tego, że ktoś uważał, że powinno mi się pomóc, bo jestem kobietą - mówi prof. Bogumiła Kaniewska. Jako pierwsza kobieta w historii została wybrana na rektorkę Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i przewodniczącą Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. Rozmawia z nią Mike Urbaniak.

Profesor Bogumiła Kaniewska
fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta

Jakie książki w tym wydaniu polecamy? "Siostry z powstania. Nieznane historie kobiet walczących o Warszawę" Agaty Puścikowskiej oraz "Offline" Marka Boyle'a.

Życzmy Wam przyjemnego Weekendu!

Jolanta Molińska. Redaktorka weekendowego magazynu Gazeta.pl. Pisała m.in. do "Życia Warszawy" i "Newsweeka".

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku