Richard Hollingshead był ojcem kin samochodowych, ale sam nie zdołał się wzbogacić na swoim wynalazku / Fot. Shutterstock

Richard Hollingshead był ojcem kin samochodowych, ale sam nie zdołał się wzbogacić na swoim wynalazku / Fot. Shutterstock (Richard Hollingshead był ojcem kin samochodowych, ale sam nie zdołał się wzbogacić na swoim wynalazku / Fot. Shutterstock)

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: Kina samochodowe, Helmut Newton i niegrzeczni chłopcy

Elisa Sánchez Loriga i Marcela Gracia Ibeas stały się bohaterkami "jednej z najbardziej niezwykłych historii miłosnych wszech czasów". Opowiada Wam ją Aleksandra Lipczak. Arkadiusz Gruszczyński rozmawia z Michałem Jędryką, autorem książki "Ołowiane dzieci. Zapomniana epidemia" o tym, co zdarzyło się na Śląsku w czasach PRL-u, a czego konsekwencje odczuwalne są do dziś. O godz. 17 zaczynamy weekend.

Richard Hollingshead Junior wpadł na pomysł projekcji filmowych na własnym podjeździe, by zapewnić wygodę mamie. Jedne źródła mówią, że nie lubiła twardych, drewnianych kinowych krzeseł, inne, że się w nich nie mieściła. W tamtym czasie Hoolingshead pracował jako dyrektor sprzedaży w firmie swojego ojca produkującej części samochodowe. Widział, że Amerykanie kupują coraz więcej aut. Sam był pasjonatem filmów, a od kilku lat istniały już filmy dźwiękowe. Te trzy rzeczy sprawiły, że w jego umyśle zapaliła się lampka. Zaczął eksperymentować - historię kin samochodowych opisuje Paulina Dudek.

Film 'Grease' utrwalił obraz kin samochodowych jako miejsc idealnych na gorącą randkę / Fot. materiały dystrybutora
Film 'Grease' utrwalił obraz kin samochodowych jako miejsc idealnych na gorącą randkę / Fot. materiały dystrybutora

W latach 70. wybuchła wśród dzieci na Śląsku tajemnicza epidemia. Miały zaburzenia ruchu, ziemistą cerę, objawy niedożywienia, czarne obrzeża dziąseł. Czy jej konsekwencje widzimy do dzisiaj? Rozmowa Arkadiusza Gruszczyńskiego z Michałem Jędryką, autorem książki "Ołowiane dzieci. Zapomniana epidemia", w której opowiedział własną historię.

Michał Jędryka w dzieciństwie (fot. Archiwum prywatne)
Michał Jędryka w dzieciństwie (fot. Archiwum prywatne)

Aleksandra Lipczak zabierze Was do Hiszpanii. Pisze: Zdjęcie, jakich wiele. Panna młoda w ciemnej sukni i z mantylką upiętą we włosach w jednej dłoni ściska bukiecik kwiatów pomarańczy, drugą ufnie wspiera się na świeżo poślubionym małżonku. Ten, wysoki, szczupły, patrzy z dumą w obiektyw. Wyglądają na onieśmielonych i szczęśliwych. W ślubnej fotografii zrobionej w 1901 roku w A Corunii nie byłoby nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że w rzeczywistości są na niej dwie kobiety.

Eliza i Marcela po wzięciu ślubu (fot. Domena publiczna)
Eliza i Marcela po wzięciu ślubu (fot. Domena publiczna)

W autobiografii wprost pisał o ogromnym seksualnym apetycie, który towarzyszył mu od wczesnej młodości. Zanim stał się słynnym fotografem mody, autorem kontrowersyjnych zdjęć, wiódł życie wygnańca w Singapurze i Melbourne. Rozczarował go Londyn, uwiódł Paryż. Helmut Newton, gdyby żył, obchodziłby w tym roku setne urodziny. Katarzyna Żechowicz kreśli jego sylwetkę.

Helmut Newton
fot. Helmut Newton Estate

Rhett Butler czy Ashley Wilkes z "Przeminęło z wiatrem"? Pan Darcy czy Charles Bingley z "Dumy i uprzedzenia"? Eric czy Bill z serialu "Czysta krew". Kogo wybierzecie i dlaczego będzie to raczej niegrzeczny chłopiec - wyjaśnia Joannie Germak seksuolog i psychoterapeuta Andrzej Gryżewski.

bad boy
Fot. Shutterstock

- Rzadko słyszymy: "dziękuję". Może to głupie, ale każdy człowiek lubi się poczuć nagrodzony emocjonalnie, a tu wkładasz nieprawdopodobny wysiłek, również pozaterapeutyczny, piszesz pismo do sądu, do banku, do gminy o mieszkanie, a potem słyszysz: "A dlaczego ono nie jest na Mokotowie?" - mówi Maria Banaszak, terapeutka uzależnień w Stowarzyszeniu Monar, która pracuje w Głoskowie - pierwszym ośrodku Monaru w Polsce. I zaraz dodaje: - Ale zdarzają się gigantyczne sukcesy. Rozmowa Anny Kality.

Maria Banaszak jest certyfikowaną specjalistką psychoterapii uzależnień i terapeutką uzależnień w Stowarzyszeniu Monar (fot. Agnieszka Kubilus)
Maria Banaszak jest certyfikowaną specjalistką psychoterapii uzależnień i terapeutką uzależnień w Stowarzyszeniu Monar (fot. Agnieszka Kubilus)

W tym wydaniu także wywiad Ewy Jankowskiej ze Stanisławem Łubieńskim, autorem "Książki o śmieciach" oraz - w cyklu Młoda Polska -  sylwetka Mai Kuczyńskiej, która lata w tunelu aerodynamicznym, napisana przez Olę Długołęcką.

Jak co tydzień mamy dla Was fragmenty ciekawych książek: "Cyfrodziewczyny. Pionierki polskiej informatyki" Karoliny Wasielewskiej i "Życie. Fascynująca podróż przez 4 miliardy lat" Juana Luisa Arsuagi.


Jolanta Molińska.
Redaktorka weekendowego magazynu Gazeta.pl. Pisała m.in. do "Życia Warszawy" i "Newsweeka".

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku