Panorama Pragi

Panorama Pragi (Fot. Waldemar Gorlewski / Agencja Gazeta)

od redakcji

Szczygieł o Pradze, Kącki o Oświęcimiu, Bye o Twardochu, Zembala o powrocie po udarze

W Pradze, gdyby nie turyści, to o 21.00 nie byłoby nikogo na ulicach, bo Czesi dość wcześnie chodzą spać. Wstają też wcześnie. Zawsze musiałem ściemniać, jak mój rozmówca proponował spotkanie o 7.30 czy 8.00 rano, że do 11.00 już jestem zajęty. A ja wstaję o 10.00... - opowiada Arkadiuszowi Gruszczyńskiemu Mariusz Szczygieł, który właśnie wydaje "Osobisty przewodnik po Pradze". Bądźcie w ten weekend jak Mariusz Szczygieł - pośpijcie, ile potrzebujecie. A potem czytajcie nasz magazyn.

W tym wydaniu Weekendu także:

- Kiedy "Król" się ukazał w Polsce, koleżanka powiedziała do mnie: "To jest ta książka!". Kupiłem ją natychmiast, przeczytałem i od razu pomyślałem, że to jest literatura bardzo atrakcyjna dla amerykańskiego czytelnika - mówi Sean Gasper Bye, który - zamiast zostać amerykańskim dyplomatą w Polsce - stał się ambasadorem polskiej literatury w USA. I przełożył m.in. "Króla" Szczepana Twardocha na język angielski. Z tłumaczem rozmawiał Mike Urbaniak.

Sean Gasper Bye przełożył na angielski 'Króla' Twardocha (fot. Randl Bye)
Sean Gasper Bye przełożył na angielski 'Króla' Twardocha (fot. Randl Bye)

Izabela O'Sullivan porozmawiała z Polakami mieszającymi w Rosji. Michał uważa, że Rosjanie dzielą się na dwa typy ludzi: "Jeden to homo sovieticus - niezorganizowani, nastawieni na to, co da im państwo. Drugi - ludzie nowocześni, z otwartymi umysłami. Pod tym względem nie widzę różnicy między Rosją a Polską. Polakom proponowałbym się nie wywyższać i nie traktować Rosjan jako ciemnych albo zacofanych". Aleksander mówi, że Rosjanie Polaków traktują albo jak okno na Europę, albo jak rusofobów: "Kiedy jest jakieś nieporozumienie pomiędzy Polską a Rosją, to napięcie przenosi się od razu na nas".

Aleksander w swoim domu (fot. Archiwum prywatne)
Aleksander w swoim domu (fot. Archiwum prywatne)

Ola Długołęcka przeprowadziła poruszający wywiad z Małgorzatą Idzikowską. To opowieść kobiety, która najpierw usłyszała dobrą wiadomość, potem złą: jest w ciąży, ale ma raka jajnika. I jeszcze jedną: że przed nią 15 miesięcy życia. Przeszła operację i chemioterapię. Leczenie nie zwalczyło choroby i po roku zaproponowano Gosi opiekę paliatywną, czyli godne czekanie na śmierć. Nie poddała się.

Małgorzata Idzikowska-Trzeciak
Małgorzata z prawie pięcioletnią już Mają. Fot. Archiwum prywatne

- Każdego dnia staję się aktywniejszy, lepiej służę swoim doświadczeniem. Dużo jeszcze mam do zrobienia. Wielu chorych do uratowania. Spłacam dług - mówi Angelice Swobodzie profesor Marian Zembala, wybitny kardiochirurg, który przeszedł udar. Poruszające i pokrzepiające.


Prof. Marian Zembala (fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta)

- Oświęcim to symbol naszej trudnej historii, tego jak bardzo nie wyleczyliśmy się z narodowych kompleksów, jak bardzo nie potrafimy pójść do przodu i normalnie żyć - mówi Ewie Jankowskiej Marcin Kącki, autor książki "Oświęcim. Czarna zima". Z dwóch milionów turystów, którzy odwiedzają obóz w ciągu roku, do miasta zjeżdża zaledwie kilka tysięcy. - U większości zwiedzanie powoduje odruch ucieczki, skala okrucieństwa jest tak duża, że ludziom mija ochota na to, żeby potem iść do miasta na obiad, piwo, zostać tam na noc - tłumaczy Kącki.

Widok z okna jednej z mieszkanek muzeum Auschwitz-Birkenau na alejki muzeum (fot: Marcin Kącki)
Widok z okna jednej z mieszkanek muzeum Auschwitz-Birkenau na alejki muzeum (fot: Marcin Kącki)

Ewa zrobiła do tego wydania Weekendu jeszcze dwa wywiady - z Niną Olszewską, autorką książki "Pudło. Opowieści z polskich więzień", oraz z Andrzejem Woźniakiem, nauczycielem kontakt improwizacji, który mówi: - W tym tańcu nie ma podziału na role męskie i damskie. Dzięki odpowiedniej technice, wykorzystaniu pędu, kobieta może unieść osobę o wiele od siebie cięższą. Mężczyźni uczą się, że nie zawsze to oni mają władzę.

Dżem kontakt improwizacji (fot: Aga Wiśniewska)
Dżem kontakt improwizacji (fot: Aga Wiśniewska)

Gdy mama usłyszała kazanie o odkrywaniu talentów, natychmiast zaprowadziła małego Jasia do klubu szachowego. Dziś Jaś, a w zasadzie Jan-Krzysztof Duda, ma za sobą ponad setkę wygranych turniejów i tytuł szachowego wicemistrza świata. 20 maja 2020 roku w rozgrywanym przez internet turnieju Lindores Abbey młody szachista pokonał panującego od 2013 roku mistrza świata - Magnusa Carlsena. W cyklu Młoda Polska sylwetkę Jana-Krzysztofa Dudy przedstawia Jakub Jakubowski.

fot. archiwum Jana-Krzysztofa Dudy
fot. archiwum Jana-Krzysztofa Dudy

Tradycyjnie znajdziecie też w naszym magazynie  fragmenty ciekawych książek. W tym wydaniu będą to "Żony gejów. O tym, czego nikomu się nie zdradza" Marii Mamczur oraz "Young power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat" Justyny Sucheckiej.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku