Statek na Florydzie

Statek na Florydzie (fot. Shutterstock)

od redakcji

Elsa Schiaparelli, Zsa Zsa Gabor, praca i wypoczynek na wycieczkowcach

Sylwetki nietuzinkowych kobiet, opowieści ze statków wycieczkowych i haftowanie które nie dość, że znów staje się modne, to jeszcze można na nim zarobić niemałe pieniądze. Zobaczcie, co przygotowaliśmy dla Was na weekend.

Co to jest: kojarzy się z babcią, pozwala wyciszyć głowę i zarobić tysiące dolarów, a na Instagramie jest prawie tak samo popularne jak Netflix? To haft artystyczny. Historię haftu i jego współczesność przybliża Paulina Dudek.

Kaja w sieci jest znana jako Na(Nie)Wymiar Embroidery. Klienci porównują jej malowane igłą tamborki do dzieł Van Gogha
Fot. archiwum Kai Na(Nie)Wymiar Embroidery

- W 2019 roku w nawet 350 gminach - czyli w 10 procentach wszystkich gmin w Polsce - wprowadzano ograniczenia w korzystaniu z wody - przypomina Zbigniew Karaczun, profesor w Katedrze Ochrony Środowiska i Dendrologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ekspert Koalicji Klimatycznej. O suszy i o tym, jak do niej nie dopuścić, rozmawia z nim Ewa Jankowska.

Częstsze występowanie suszy to wypadkowa kilku procesów związanych z efektem cieplarnianym (fot: Jakub Orzechowski/ Agencja Gazeta)
Częstsze występowanie suszy to wypadkowa kilku procesów związanych z efektem cieplarnianym (fot: Jakub Orzechowski/ Agencja Gazeta)

Mówiła, że kobieta powinna wyjść za mąż z miłości. I robić to aż do skutku. Na ślubnym kobiercu stawała dziewięć razy i do końca życia przyjemności były dla niej najważniejsze. Zsa Zsa Gabor określana jest jako pierwsza prawdziwa celebrytka w Ameryce. Pisze o niej Natalia Jeziorek.

Zsa Zsa Gabor w roku 1990 (fot. Shutterstock)
Zsa Zsa Gabor w roku 1990 (fot. Shutterstock)

Ania, płynąc wycieczkowcem, dowiedziała się, dlaczego duża część załogi ma na tapecie w telefonie ustawione zdjęcie psa. Jacek docenia koncepcję rejsu: śpisz w pięciogwiazdkowym hotelu, który przestawiają codziennie w inne miejsce. Ewie spodobało się poczucie luzu i luksusu, Angelice - wolności i spokoju. Peter, który na morzu pracował jako fotograf, podkreśla, że podczas rejsu punktualność jest na wagę złota. Tych, którzy na wycieczkowcach są zatrudnieni, i tych, którzy tam po prostu wypoczywają, o wrażenia zapytała Izabela O'Sullivan.

Ewa z mężem Zbigniewem w porcie na Majorce (fot. Archiwum prywatne)
Ewa z mężem Zbigniewem w porcie na Majorce (fot. Archiwum prywatne)

Była największą konkurentką Coco Chanel. Podobnie jak ona dyktowała warunki w świecie mody, ubierając kobiety tak, by czuły się wolne. Jak to się stało, że sto lat później Chanel pamiętają wszyscy, a Elsę Schiaparelli - wyłącznie branżowi koneserzy? Odpowiedzi na to pytanie szukała Katarzyna Żechowicz.

Elsa Schiaparelli podczas pracy w Paryżu, 1949 r.
fot. AP Photo

Z asteroid można pozyskać wszystko, co jest potrzebne do funkcjonowania kosmicznego osiedla - tlen do oddychania, glebę do hodowli roślin, metal do budowania i wodę do napełniania wodnych bomb - piszą w książce "Jakoś wkrótce" Kelly i Zach Weinersmith. Opowiadają, co czeka nas w najbliższej przyszłości.

Z asteroid można pozyskać wszystko, co jest potrzebne do funkcjonowania kosmicznego osiedla (fot. Shutterstock)
Z asteroid można pozyskać wszystko, co jest potrzebne do funkcjonowania kosmicznego osiedla (fot. Shutterstock)

A oprócz tego:

- Angelika Swoboda rozmawia z Moniką Sochacką, mamą trójki dzieci, w tym dwójki z mukowiscydozą

- Mateusz Witkowski w cyklu Młoda Polska pisze o Aleksandrze Zamachowskiej, która jest naszą nadzieją  na olimpijskie złoto w Tokio

- publikujemy fragment książki "Zaginione Złoto Hitlera", której autorem jest Tomasz Bonek.

Jolanta Molińska. Redaktorka weekendowego magazynu Gazeta.pl. Pisała m.in. do "Życia Warszawy" i "Newsweeka".

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku

Komentarze (1)
Zaloguj się
  • czemublokujecie_mikonto

    Oceniono 2 razy 0

    Pozyskiwanie wody z asteroid, a tymczasem człowiek niszczy planetę, na której żyje, powoduje pożary lasów deszczowych, susze i pustynnienie, gospodarką rabunkową i śmieciową niszczy wszystko i zabija ostatnie dzikie zwierzęta.
    Wpłać dzisiaj -1%, drobną kwotę, zrób sobie zlecenie stałe: kocizakatek.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX