Czy czeka nas największa od 50 lat susza? Ekspert wyjaśnia

Czy czeka nas największa od 50 lat susza? Ekspert wyjaśnia (fot: Jakub Orzechowski/ Agencja Gazeta)

wywiad Gazeta.pl

"Polska musi zacząć myśleć o wodzie jak Izrael - jako o jednym z wyjątkowo cennych zasobów"

W 2019 roku w nawet 350 gminach - czyli w 10 procentach wszystkich gmin w Polsce - wprowadzano ograniczenia korzystaniu z wody - przypomina Zbigniew Karaczun, profesor w Katedrze Ochrony Środowiska i Dendrologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ekspert Koalicji Klimatycznej.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (154)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • klufin

  Oceniono 4 razy 4

  scenariusz Skierniewicki , a Grójecki był taki że niszczyli lub nie zrywali jabłek w sadach

 • Jarek Juhcot

  Oceniono 2 razy 2

  Łazienka: plastykowy pojemnik w umywalce - wodą, którą umyłem ręce, spłukuję toaletę. Kuchnia: plastykowy pojemnik w zlewie - wodą, w której płukałem warzywa, podlewam rośliny.

 • sluczyn

  Oceniono 2 razy 2

  Kopalnia Pisku Podsadzkowego Kotlarnia mogłaby zmienić system wydobycia na mokry po wpuszczeniu rzeki Bierawki do wyrobiska!
  Podniesie się woda gruntowa, którą pomby wrzucają obecnie do Odry.

 • rabbi.rozencwajg

  Oceniono 8 razy 2

  Zamiast budowac tamy i sluzy, katolacy budujo koscioly i karmia trolla.

 • wujekdolf

  Oceniono 4 razy 2

  Matka Natura wqu...ła się na ludzi i kazała im jeść zwierzątka z koronawirusem...

 • farcry3

  Oceniono 6 razy 2

  Ludzkośc stała sie arogancka. Natura poprzez wirusa daje nam po łbie i sprowadza na ziemie. Koniec z życiem ponad stan, nadmiernym hedonizmem, marnowaniem zasobów.
  Susze w Polsce niczego nie nauczyły ani nas, ani decydentów.Arogancja i ignorancja zawsze zostaje ukarana. Czy przeciętny sutener zdaje sobie np. sprawę z tego, że wzrost cen warzyw i owoców wynika z zaniechania prowadzenia przez kolejne rządy odpowiedniej gospodarki wodnej ?

 • elbertson

  Oceniono 1 raz 1

  a miliony ton wegla spala sie do podgrzania wody ktora po spłukaniu rąk miesza sie z woda z toalet trafiajac do scieku bez odzyskania energii cieplnej

 • jacek.boczkowski

  Oceniono 1 raz 1

  Można myć się nad miską umieszczoną na wannie pod kranem. Są w handlu takie półki umożliwiające takie położenie miski. Wtedy "szarą wodę" można wykorzystać do spłukiwania sedesu. Oszczędzamy czystą wodę oraz ciepło jeżeli pozwolimy tej wodzie się schłodzić. Biorąc prysznic w wannie z zatkanym zlewem możemy szarą wodę przelać do większego wiadra przy pomocy małego wiaderka albo po prostu czerpać z wanny wodę do spłukiwania.

 • borek-skorek

  Oceniono 5 razy 1

  Zastanawiam się co się stało z resztą roweru..... i z jego właścicielem.

 • jan.go

  Oceniono 3 razy 1

  Cała Polska sika podczas kąpieli

 • citaobscura

  Oceniono 7 razy 1

  Na azczescie nie jestesmy na miejscu Palestynczykow, ktorym idbierany jest dostep do wody.

 • czytelnik_bez_fb

  Oceniono 3 razy 1

  A może tak rozwinąć temat dlaczego kaskada Wisły ( i innych rzek) nie da retencji. Wydaje mi się że zamiana Wisły w jeden wielki zbiornik (podzielony) oraz przykrycie tego zbiornika jest jedynym sposobem dużej retencji. Sam robię małą retencję ale wiem że to właściwie zabawa. Koszty faktycznego wykorzystania małej retencji (finansowe i ślad węglowy) mogą być większe niż budowa zbiorników na rzekach.

 • dar61

  0

  Gwoli prawdy część wód z Polski ucieka też do Morza Północnego i do Czarnego.
  To hańba i marnotrastwo, profesorze!
  Sadźmy drzewa, sadźmy lasy - mechanizm pompy wodnej wdrażają one za darmo.

  Polaku! I Polko! Nie marnuj wody w spłuczce, wróć do sławojek. Ich [s]twórca nie mógł się mylić.
  Dziś idea suchej ubikacji jako żywo przywraca starosłowiańskie wychodzenie za chałupę.
  My, Sławiany, autarkię doprowadzimy do absolutu.
  A zmywanie naczyń to przeżytek - łatwiej je wylizać.
  Zamiast mycia się można się iskać.
  Iskajmy się!

  ****
  '...z terenów rolniczych...'
  A do niedawna były to tereny rolne, czyli pod rolą - nie pod rolnikami i rolniczkami...

 • janrobin2015

  0

  Kiedys mielismy zmiany pogody teraz każda zmiana to wpływ zmian klimatu spowodowanych przez człowieka. Wczoraj w FAZ byl artykul o pożarach w Australii. Ten ubiegłoroczny nie był wcale największy i co zrobili autorzy - jednym zdaniem o tym wspomnieli pisząc jednocześnie że to było w innym regionie i tam te pozary to normalka. Przegięcie na maksa.

 • gandalph

  0

  Ilość wody w przyrodzie równa się constans, problemu z wodą nie ma, jest problem z technologiami (tanimi i o małym zużyciu energii). W Izraelu ten problem rozwiązano radykalnie, kraj ma nadwyżki wody zdatnej do konsumpcji.
  Poza tym, w latach powojennych w Polsce przesadzono z melioracją, woda za szybko i bezproduktywnie spływa do morza. To trzeba odkręcić, a nie zawracać dudy zmianami klimatu, na które nie mamy żadnego wpływu. No ale dzięki temu niektórzy mają alibi dla nicnierobienia.

 • alux

  Oceniono 2 razy 0

  Poprzedni rok suchy. W tym roku zima sucha, wody gruntowej mało. Na działce w tym roku w mojej studni sucho.
  Jak wiosna będzie sucha, to czeka nas jeszcze większa drożyzna.
  alejak.pl

 • zdzisiek66

  Oceniono 6 razy 0

  Indywidualne zużycie wody w porównaniu do zużycia przez przemysł to jak mysz w porównaniu ze słoniem. Jedna pani ekolog wczoraj na tych łamach twierdziła, że potrzeba 70 l wody na wyprodukowanie i dostarczenie 1 jabłka :)
  A pan profesor opowiada nam o tym, jak ważne jest odchudzanie myszy.
  Dodatkowo, oszczędzanie wody da jakieś korzyści tylko w przypadku miejscowości, które ją czerpią z ujęć głębinowych. A np. w Warszawie woda trafia z Wisły do kranu, z kranu do ścieków, a ze ścieków z powrotem do Wisły. W takim układzie przecież nie można wody ani zmarnować, ani zaoszczędzić. Oszczędzić można tylko na energii do jej czyszczenia i pompowania,ew podgrzewania.
  Tak więc sorry, warszawiaku, krakowiaku itp., ale rezygnując z kąpieli nie uchronisz Polski przed pustynnieniem.

 • rybaknr111

  Oceniono 4 razy 0

  panie ministrze, może czas kopnąć sie w teren żeby sprawdzic stan faktyczny, a nie opierac sie na internetach. rzepak w tym roku rosnie jak wsciekły, jest zbyt duzy jak na ten miesiąc , nie wspominając io innych ozimych. . to jak sie to ma do pana wypowiedzi. a co do wody.TAAAAK. idealna polityka która wprowadza podatki za wode, brak dopłat dla rybaków dzierzawiących od skarbu panstwa . BO WODY POLSKIE to na dzien dzisiejszy CHAOS, pomoc dla objetych suszą niedostepna bo dzierzawca nie płaci podatku , tylko własciciel. no taka polityka zachęca do zbierania wody . Zero pojęcia o tym co w terenie.... oderwanie od rzeczywistosci

 • jan.go

  Oceniono 8 razy 0

  Jednym słowem musimy komuś ta wodę zabrać Oni Palestyńczykom my sam nie wiem komu albo zacząć oszczędzać i inwestować w wodę Tylko skąd wziąć forsę jak jeszcze jest energetyka a ważniejsze są F 35 i "wielkie budowy socjalizmu " ( te jeszcze się teoretycznie broiły ) jak przekop mierzei jednym słowem wyborcze działania PRowe a wybory co parę lat

 • Mariusz Ogrodowczyk

  Oceniono 6 razy 0

  Podam przykład, jak oszczędzamy my - trzyosobowa rodzina. Od kilku lat. Ostatni rok/wynik, zaoszczędzone 9m3 wody. Jak ? Bardzo prosto, bo dla chcącego ... W zlewach są dopasowane estetyczne, plastikowe pojemniki. Po użyciu wody, każdy z nas zlewa ją do jednego z czterech, przechodnich wiader. Z reguły 3 wiadra stoją w łazience a puste wędruje do kuchni w celu napełnienia. Po napełnieniu, do łazienki. Woda z wiader do spłukiwania toalety. Sprawdza się od ok. 3 lat. 9 kubików wody/ostatni rok, a tylko jedna, mała rodzina. A gdyby innym się tak chciało ? A może ktoś też tak robi ?

 • artemisia_g

  0

  Jak Izrael? Oni mają system nawadniania na pasie zieleni między pasami ruchu na autostradzie z Jerozolimy do Ber Szewy.

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 4 razy 0

  Czy przypadkiem nie promowaliście tutaj jakiegoś gigantycznego parku wodnego?
  To jakaś nowa-stara koncepcja pod tytułem: wszystkie zwierzęta są równe, ale inne równiejsze?
  Zatem mam dla was propozycję zacznijcie od odwiedzenia właścicieli parków wodnych oraz prywatnych basenów.

 • sdud

  Oceniono 1 raz -1

  a w Bydgoszczy już drugi raz w tym tygodniu drogowcy posypali ulice, chyba w ramach walki z ociepleniem klimatu...

 • niepolactwo12

  Oceniono 4 razy -2

  Znowu bida w ..bantustanie:albo susza,albo poodzie, albo nadurodzaj, albo nieurodzaj...ale "rzad sie zawsze wyzywi(Wielka Kanaliz Two .J.Urban)@takie zakute lby profesorskie oglupiaja sluchajacych a sam nie potrafi..rachowac, statystyka(mediana,etc.). Moze Fundacje (Wielkcih i malych cwaniako-Owsiakow) was podratuja.Uczycie sie jezykow to czytac ale nie glupoty; ale sam jezyk to g..wno; mozecie ogaldac i czytac same BBC-pierdoly i wiedziec g..o! Anglia, przed czy po Brexicie juz ich lewactwo dobilo we lbie;nawet prawicowy D.telegraph cenzoruje krytyke AGW i AlGora. Na szczescie mr.trump ma to w d..e!

 • yayebye

  Oceniono 12 razy -2

  Gdybyśmy myśleli o wodzie jak Izrael, to musielibyśmy wykraść całe: Odrę, Nysę i Bug sąsiadom.

 • tojestbardzoproste

  Oceniono 14 razy -2

  "Jak Izrael"??

  Mamy ukraść sąsiadom źródła wody jak Izrael!??

  WTF, liczycie że czytelnicy GW są aż tak głupi??

 • mazbip

  Oceniono 9 razy -3

  Zyjemy obecnie w okresie miedzylodowcowym, interglacjal, Holozen. Okresy miedzylodowcowe w ostatnich milionach lat trwaly od ok. 6 do 12 tysiecy lat. Holozen trwa juz ok 11700 lat. W Holozenie mamy cykl ok. 1000 lat z okresami cieplymi i zimnymi. Obecnie mamy okres cieply, ktory jest wyjatkowo chlodny w porownaniu z innymi okresami cieplymi. Ostatni okres zimny to mala epoko lodowcowa. 1000 lat temu mielismy sredniowieczne optimum klimatyczne i Wikingowie zasiedlili Grenlandie. 2000 lat temu cieply okres Imperium Rzymskiego. 4000 lat temu powstaly kultury okresu Brazu. Wiekszosc z tych kultur upadla w nastepujacym po okresie cieplym, okresie zimnym. Apokalipsa kultur okresu Brazu, upadek Cesarstwa Rzymskiego a w okresie malej epoki lodowcowej upadek imperium Khmerow, powstania chlopskie i Reformacja w Europie, masowa emigracja do Ameryki. Okresy cieple przynosza wilgoc i doskonale warunki do uprawy roslin. W okresach zimnych mamy nastepujacy schemat, zimno przynosi susze, niepogode w lecie, nieurodzaj, glod i zamieszki socjalne. Wywolywane sa rewolucje i obalane stare rezimy. Ktos kto sie choc troche interesuje klimatem, musi wiedziec ze zimno przynosi susze a cieplo wilgoc. Najbardziej suchym miejscem na Ziemi jest biegum poludniowy, zaraz potem pustynia Atakama na zach. wybrzezu Ameryki Pl. ze wzgledu na zimny prad Humboldta. Najbardziej wilgotnym miejscem na Ziemi sa lasy tropikalne na rowniku. W okresach cieplych Sahara kwitla, sa slady obecnosci roslin, zwierzat i ludzi. Ja jestem jak najbardziej za rozwinieta gospodarka wodna w Polsce. Jestem jednak przeciwny oglupianiu ludzi teoriami, ktore z rzeczywistoscia nic wspolnego nie maja.

 • niepolactwo12

  Oceniono 6 razy -4

  "Expert Koalicji Klimatycznej"! Moze Dr Pajac doczyta sprawe dr Tim Ball kontra jego Guru Micahel Mann w Sadzie Vancouve: M.M musi buli miliardy$ kosztow sadowych bo odmwoil Sadowiw dowodow oszustwa statystcznego do jego "kija Hokeja" wzrostu temp. pod kojniec 20 w.! Co za profesorek z NeoUEBAntustanu. Jak zostal prof bez znajomosci ...matematyki i "nie klam",jako grzech smiertelnego (Nowy TEstament,Katechizm).Reszta=belkot naukowy!!!

 • xx777xx

  Oceniono 6 razy -4

  "Woda w polskich wodociągach jest zazwyczaj bardzo dobrej jakości"

  A skąd Pan to wie?
  U mnie badania wody obejmują tylko i wyłącznie: fluorki, azotyny, azotany, jon amonowy, żelazo, chlorki, mangan, siarczany, bakterie grupy coli, escherichia coli, enterokoki, ogólna liczba bakterii w 22 stopniach C.
  Koniec i kropka.

  A to oznacza, że nie zbadano wody na dziesiątki, ba, potencjalnie setki substancji, od minerałów począwszy, po bardziej skomplikowane związki . Gdzie ołów, miedź, kadm, rtęć, nikiel, itp, itd?
  Mówi się o BPA w plastikowych butelkach? A gdzie porównawcze badania BPA wody w kranach?

  Ja jednak zaufam wodzie w butelkach z odwiertów wydobywczych.
  W przyszłości woda ta może być zresztą w szklanych butelkach wielorazowego użytku.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 10 razy -4

  >Minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk twierdzi, że w tym roku czeka nas największa od 50 lat susza.

  A obecnie w Polsce deszcz pada codziennie.
  W tej chwili na całym południu.

 • tlss

  Oceniono 9 razy -5

  To może czas przestać wyprzedawać ujęcia wody, spółki komunalne firmom z Izraela.

 • marcinmarcin12

  Oceniono 9 razy -5

  Prosze pana. Ceny podstawowych produktow spozywczych ustala eksport. Sami, by ochronic sie przed drenazem lokalnego rynky mozemy; a) wprowadzic cla eksportowe (UE, wspolny rynek?) b) zaczac myslec o zywnosci GMO (inne kraje UE nie beda jej braly) c) zaczac karczowac lasy (kwadratura kola).
  N.B. W Polsce obetonowane sa jedynie poniemieckie rzeki.

 • tojestbardzoproste

  Oceniono 11 razy -5

  Czyli co, mamy zacząć holokaust palestyńczyków!? {zgodnie z tytułem}...

 • polakpl

  Oceniono 6 razy -6

  A czy trzeba mieszkać w łódzkim? Na Saharze też nie trzeba. Polska ma inne regiony. Gdzie są złe warunki ludzie przenoszą się w lepsze.

 • az555

  Oceniono 12 razy -6

  porównywanie zasobów wodnych Polski i Izraela,świadczy o bardzo ciężkiej chorobie psychicznej.Człowiek taki powinien być pod stałą obserwacją (również Mosadu:)

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 7 razy -7

  >Minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk twierdzi, że w tym roku czeka nas największa od 50 lat susza.

  W tej chwili śnieg prószy na południu i wschodzie.
  Padał całą noc.
  Będzie z tego susza!

 • user151

  Oceniono 9 razy -7

  Jasne, zacznijmy już pompować ceny - czemu nie, mało mamy teraz problemów. Straszmy, wróżmy katastrofy. Kur. od razu wszystkim będzie lepiej.

 • jan_sobczak1

  Oceniono 13 razy -7

  Każda uciążliwość, niedogodność czy klęska która spotyka Izraela cieszy. Żydzi okupujący Palestynę, mordujący, kradnący i gwałcący bezkarnie palestyńczyków niczym się nie różnią od niemców którzy napadli nasz kraj w 1939.

 • duda2016

  Oceniono 13 razy -7

  "Polska musi zacząć myśleć o wodzie jak Izrael" -czyli kturemu z sasiadow zajumac? Czechom, Slowakom czy Ukraincom? Ktorym mniejszosciom etnicznym ograniczyc dostep do wody i ogrodzic murem? Lekom czy Tatarom?

 • mcguirre

  Oceniono 8 razy -8

  Rozumem, problemy klimatyczne są ogromne ale czy w obecnej sytuacji możecie nie dobijać ludzi jeszcze tym ? Może wstrzymajcie ten temat na miesiąc, dwa ?

 • mazzinl890

  Oceniono 17 razy -11

  Jasnowidze z Gejzety zapowiadają susze oraz zwycięstwo Kidawy-Błońskiej.
  Na zapowiedzi lekarstwa nie ma.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX