Carril podczas przypływu. Plaża zniknęła

Carril podczas przypływu. Plaża zniknęła (Carril podczas przypływu. Plaża zniknęła / Fot. Paulina Dudek)

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: Galicyjskie poławiaczki sercówek, pielęgniarka na froncie w Libii, co dzisiaj oznacza termin "matka"

Jak pracują poławiaczki sercówek? Czego oczekujemy od współczesnych matek? Której naukowczyni Komitet Noblowski przerwał lekturę kryminału Agathy Christie? Co oznacza termin feminicido? W tym wydaniu Weekendu polecam teksty o kobietach, które zmieniają świat na lepsze.

- Ryjemy w piasku grabiami, czerwoni z wysiłku. Panowie radzą sobie znacznie gorzej od pań. Praca wymaga nie tylko dużej siły, ale i wyczucia. I już po 30 sekundach staje się koszmarem. Rita podpowiada: "szybciej", "głębiej", "pod innym kątem", a ja myślę tylko: "zabierzcie to ode mnie". Po kilku minutach z pomocą ciężkich grabi udaje mi się wyłowić małą garść sercówek, które nadają się do sprzedaży. Czyli zarobiłabym może jedno euro. O poławiaczkach sercówek w galicyjskim Carril pisze Paulina Dudek.

Rita i Pupe prezentują sprzęt i prawidłową technikę zbierania almejas
Rita i Pupe prezentują sprzęt i prawidłową technikę zbierania almejas / Fot. Paulina Dudek

- Każdego dnia dziewięć kobiet w Ameryce Łacińskiej ginie z rąk mężczyzn. Pod tym względem niebezpieczniej jest tylko na wojnach. Zjawisko zabójstw na tle płci jest w tym regionie świata na tyle powszechne, że doczekało się osobnego terminu: feminicidio, które można przetłumaczyć jako kobietobójstwo. O jego źródłach pisze Magdalena Bartczak.

Szacuje się, że w ciągu pierwszych sześciu tygodni 2020 roku w Meksyku zginęło co najmniej 130 kobiet (fot. Shutterstock)
Szacuje się, że w ciągu pierwszych sześciu tygodni 2020 roku w Meksyku zginęło co najmniej 130 kobiet (fot. Shutterstock)

- "Akurat czytałam powieść Agathy Christie, gdy w moim rzymskim mieszkaniu rozdzwonił się telefon. Właśnie miałam zacząć czytać ostatnią stronę i naprawdę bardzo chciałam zignorować dźwięk dzwonka, ale nie dawał mi spokoju. Wreszcie, niezbyt zadowolona, podniosłam słuchawkę". Rita Levi-Montalcini usłyszała: "Professoresso, przyznano pani Nagrodę Nobla z medycyny". Sylwetkę "pierwszej damy neurobiologii" przygotowała Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka.

Rita Levi-Montalcini w 1990 roku (fot. Ferdinando Scala)
Rita Levi-Montalcini w 1990 roku (fot. Ferdinando Scala)

- Antonia Hungerland, młoda niemiecka dokumentalistka, przyjedzie do Warszawy w ramach festiwalu Her Docs Film Festival. Jej film dyplomowy - "(M)other" - pokazuje, jak nieoczywiste zależności kryją się pod prostym terminem "matka". Z mieszkającą w Berlinie reżyserką Agata Michalak rozmawia m.in. o oczekiwaniach wobec współczesnych rodziców, różnicach w wychowaniu dzieci w Niemczech Wschodnich i Zachodnich oraz o rozszerzeniu się pojęcia rodziny.

Kadr z filmu (M)other
fot. Materiały prasowe

- Kurierzy, monterzy, dostawcy jedzenia, ankieterzy, handlowcy, serwisanci sprzętu AGD i RTV, korepetytorzy codziennie odwiedzają nasze domy. I widzą więcej, niż nam się wydaje. O tym, jak wyglądają polskie domy od podszewki, opowiadają Mariuszowi Sepiole.

Pan Roman nie rozumie, jak to możliwe, że w domu jest dwoje przed trzydziestką i dla nich najważniejszy jest kot (fot. Shutterstock)
Pan Roman nie rozumie, jak to możliwe, że w domu jest dwoje przed trzydziestką i dla nich najważniejszy jest kot (fot. Shutterstock)

Poza tym w wydaniu: Anna Kalita rozmawia z Romanem Jagodzińskim, opiekunem w warszawskim Domu Pomocy Społecznej, Jakub Jakubowski w ramach cyklu "Młoda Polska" pisze o Łukaszu Czepieli, mistrzu świata klasy Challenger Red Bull Air Race, Paulina Dudek rozmawia z Anną Marią Siwińską, która od dziesięciu lat choruje na stwardnienie rozsiane, publikujemy też fragmenty książek: "Lekarze w górach" Wojciecha Fuska i Jerzego Porębskiego oraz "Tego przypadku nie zapomnę" Marianny Fijewskiej.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku