Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie (fot. Apoloniusz Zawilski)

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: Najlepsze miasto świata, pseudonaukowe teorie i dlaczego warto zlikwidować lajki na Instagramie

Przed poniedziałkowym rozdaniem Orłów przeczytajcie koniecznie rozmowę z twórcą tej nagrody - jest i zabawnie, i wzruszająco. Zajrzyjcie też do niezwykle ciekawego wywiadu o tym, jak odbudowywano Warszawę w pierwszych latach po wojnie. I nie przegapcie opowieści Polaków, którzy wrócili do kraju z Wielkiej Brytanii.

- Łatwo powiedzieć bzdurę, obalić ją znacznie trudniej. Weźmy takie zdanie: "za globalne ocieplenie nie odpowiada człowiek, ale wyłącznie naturalne cykle przyrodnicze". Wypowiedzenie tej nieprawdy zajęło mi sekundę. Jej obalenie wymaga jednak wygłoszenia wielogodzinnego wykładu, prezentacji danych, porównywania parametrów i tak dalej. Innymi słowy, trzeba się nieprawdopodobnie narobić, a na koniec i tak ktoś powie: "eee, to są opłacone badania i globalny spisek" - mówi Magdzie Roszkowskiej Łukasz Lamża, autor "Światów równoległych".

Łukasz Lamża, autor książki 'Światy równoległe' (fot. Adam Walanus)
Łukasz Lamża, autor książki 'Światy równoległe' (fot. Adam Walanus)

Pasażer w łódce, widok z okna w samolocie, poranek widziany przez otwarty namiot. Kolejne takie ujęcie. I kolejne. Różnią się światłem, czasem kolorami fotografowanych przedmiotów, ale pomysł na zdjęcie i kompozycja są te same. Nie jesteśmy tak oryginalni, jak nam się wydaje, co obnaża profil Insta Repeat, prowadzony przez Emmę Sheffer - pisze Alicja Wysocka-Świtała.

Nie jesteśmy tak oryginalni, jak nam się wydaje
Nie jesteśmy tak oryginalni, jak nam się wydaje (fot. Shutterstock)

- Tak jak dzisiaj wszyscy w Berlinie, Warszawie czy Dubaju mówią o smart city czy rozwoju zrównoważonym, tak wtedy wszyscy mówili o rozluźnianiu zabudowy, ograniczeniu własności prywatnej, wprowadzaniu zieleni, poszerzeniu ulic czy nowoczesnym osiedlu. W Polsce doszło do cudownej synergii między celami fachowców i celami władzy - twierdzi Grzegorz Piątek, autor książki "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949", z którym rozmawia Mike Urbaniak.

Wjazd do tunelu Trasy W-Z w Warszawie (fot. Alfred Funkiewicz /  Spółdzielczy Instytut Wydawniczy 'Kraj')
Wjazd do tunelu Trasy W-Z w Warszawie (fot. Alfred Funkiewicz / Spółdzielczy Instytut Wydawniczy 'Kraj')

Myślałam, że zwariowałam, że jestem hipochondryczką - mówią kobiety, które o trafną diagnozę walczyły niekiedy latami. Kasia, mając już dodatni wynik próby tężyczkowej, usłyszała w gabinecie lekarskim, że tężyczka to bzdura. Nie ma takiej choroby. Co więc powoduje, że tracisz na kilka miesięcy zdolność do pracy albo trafiasz na SOR, bo nie możesz oddychać? - problem bierze pod lupę Katarzyna Nowakowska.

O ile postać jawna tężyczki jest zazwyczaj szybko diagnozowana przez endokrynologów, którzy wdrażają odpowiednie leczenie, o tyle tężyczkę utajoną wykrywa się znacznie trudniej (fot. Shutterstock)
O ile postać jawna tężyczki jest zazwyczaj szybko diagnozowana przez endokrynologów, którzy wdrażają odpowiednie leczenie, o tyle tężyczkę utajoną wykrywa się znacznie trudniej (fot. Shutterstock)

- Zadzwoniłem do Andrzeja Wajdy i mówię: "Jest jedna piąta szans, że pan dostanie Orła i mam nadzieję, że w takiej sytuacji zechce go pan przyjąć." A on: "Rozumiem, rozumiem. Ale nie dawajcie mi tej nagrody. Tak będzie lepiej" - Dariusz Jabłoński, reżyser filmowy, scenarzysta i producent, pomysłodawca i twórca Polskich Nagród Filmowych, powszechnie znanych jako Orły, opowiada Angelice Swobodzie o kulisach ich przyznawania. A Henryk Talar - również Angelice - mówi m.in. o drodze do aktorstwa i tym, ile naprawdę ma wzrostu.

01.09.2015 Czestochowa , ulica Kilinskiego , Teatr im Adama Mickiewicza . Henryk Talar podczas proby do spektaklu  W starych dekoracjach ' , wedlug tekstow Tadeusza Rozewicza . Fot . Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta
Henryk Talar w ukochanym teatrze (fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta)

Przeczytacie też u nas tekst o Polakach wracających z Wielkiej Brytanii oraz wywiad z psychiatrą Sławomirem Murawcem - o tym, dlaczego coraz więcej dni na L4 spędzamy z powodu zaburzeń psychicznych. Obydwa materiały przygotowała Ewa Jankowska.

Nieobecności spowodowane problemami psychicznymi łączy się przede wszystkim z pracą, a dokładnie z przeżywanym w niej stresem (fot. Shutterstock)
Nieobecności spowodowane problemami psychicznymi łączy się przede wszystkim z pracą, a dokładnie z przeżywanym w niej stresem (fot. Shutterstock)

A Ola Długołęcka przygląda się temu, jakie milenialsi mają strategie w związku, seksie i finansach. Na jej pytania odpowiadają Anna Maria Szutowicz i Gabriela Grzelak, autorki raportu "ALL YOU NEED IS... WHAT?".

Milenialsi ciągle się analizują i ulepszają
Milenialsi ciągle się analizują i ulepszają (rys. Shutterstock)

Do tego na weekend mamy dla Was fragmenty dwóch książek: "Napiwku nie będzie. Sekrety kelnerów" Justyny Pobiedzińskiej i "Poławiaczki pereł. Pierwsze Polki na krańcach świata" Uli Ryciak.

Michalina Isaakowa w Amazonii (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)
Michalina Isaakowa w Amazonii (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku