68. rocznica mordu w Jedwabnem

68. rocznica mordu w Jedwabnem (fot. Michał Jasiulewicz / Agencja Gazeta)

wywiad gazeta.pl

Mirosław Tryczyk: W Jedwabnem zbyt szybko oceniliśmy mieszkańców

Polscy Sprawiedliwi, co jest faktem powszechnie znanym, bardziej niż Niemców bali się polskich sąsiadów i partyzantów z lasu. To właśnie polscy partyzanci mordujący w Trzciannem Żydów zabili panią Wasilewską. Uważali, że ukrywając Żydów, działa na szkodę Polski - mówi Mirosław Tryczyk, autor książki "Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć".
Wr�� do artyku�u
Komentarze (617)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • xabc123

  Oceniono 40 razy 6

  >> Nie sposób go zrozumieć bez znajomości historii Podlasia z lata 1941 roku.
  >> Wojska niemieckie przetaczały się wówczas przez ten rejon w inwazji na Związek Radziecki, Rosjanie uciekli.

  Rosjanie uciekli, a co było wcześniej to sprawa drugorzędna? To ma być rzetelne podejście do historii? Otóż na tych terenach Żydzi kolaborowali z NKWD, przyczyniając się do zesłania wielu polskich rodzin na Sybir. Nie można takich spraw bagatelizować, podobnie jak zdrady Żydów, którzy podczas wojny 1920 roku przechodzili na stronę armii czerwonej. Nie ma najmniejszych szans na dialog, jeśli po stronie żydowskiej będą tylko roszczenia, a nie będzie najmniejszej chęci do wspominania o ciemnych kartach historii tego narodu, a takich było niemało.

  Kolejną bzdurą jest twierdzenie o wsparciu państwa dla tzw. "negacjonistów". Dziwne, że dyskutujący panowie nic nie wiedzą o milionach złotych, które dostają z budżetu państwa żydowscy naukowcy, np. niejaki Bilewicz, na badania polskiego antysemityzmu. A za czyje pieniądze działa muzeum Polin?

  >> Dziadek, którego bardzo kochałem, ... I chciałbym bardzo, żeby to samo zrobili mieszkańcy miast pogromowych.
  >> Może pomoże im w tym moja książka?

  Nie panie Tryczyk. Pańska książka takim ludziom nie pomoże. Ona jednak zaszkodzi tym innym, tej większości, którzy nie mieli dziadków mordujących Żydów. W tym też jest problem. Na naszych oczach w ostatnim czasie Polska staje się kozłem ofiarnym, na który ma zostać zrzucona cała wina za holokaust. To mówi Rosja pospołu z Izraelem, a francuscy kolaboranci im przyklaskują. Dlatego cała wasza publicystyka w obecnym okolicznościach doskonale wpisuje się w tę kłamliwą narrację fałszującą historię. To woda na ich młyn.

 • medor5

  Oceniono 7 razy 5

  Makabrycznym paradoksem jest to, że zarówno Mirosław Tryczyk jak i Mike Urbaniak będąc przekonani, że czynią trudną i szlachetną pracę w odkrywaniu prawdy są pionkami w brudnym przedsięwzięciu, którego agenda skonstruowana została przez i służy pozbawionemu jakichkolwiek skrupułów środowisku.

  Kontekst jest taki, że w setkach artykułów, wywiadów i książek usiłuje się przedstawić b. stronniczy obraz. W obrazie tym jedynymi ofiarami II wojny światowej są Żydzi, a Polacy... mało co zrobili a w zasadzie to nawet chętnie pomagali Niemcom albo spontanicznie brali sprawy w swoje ręce. Jest to mieszanina półprawdy, jakichś prawd, manipulacji, pomijania niewygodnych dla tej narracji faktów i kontekstów oraz zwykłych kłamstw. Ostatecznie wychodzi dobrze spreparowane kłamstwo symulujące oczywiście szlachetną prawdę z którą trzeba się "rozliczyć". Środowisko dba również, aby przekaz tej "prawdy" miał miejsce w całej sferze mediów głównego nurtu tzw. świata zachodniego. Można by o tym dużo pisać.

  Tendencyjność tej narracji polega na tym, że w lwiej swej części całkowicie zamilcza współpracę elit żydowskich z niemieckim okupantem w eksterminacji własnego narodu. Bez instytucjonalnej współpracy Żydów z Niemcami Holocaust byłby ZUPEŁNIE NIEMOŻLIWY do przeprowadzenia a już na pewno nie w takiej skali. Ta hańba stanowi tabu tej społeczności i poza nielicznymi wyjątkami takimi jak żydowska pisarka i filozof Hannah Arendt, która napisała: "Dla Żydów rola, jaką przywódcy żydowscy odegrali w unicestwieniu własnego narodu, stanowi niewątpliwie najczarniejszy rozdział całej tej ponurej historii " jest przez tą społeczność całkowicie wyparta. Co nie przeszkadza jej reprezentantom gorliwie domagać się od Polaków do przyznania się do z góry sprokurowanych win.

  Jaki wniosek powinni Polacy wyciągnąć pod wpływem tej całej wywołanej przez polskich, i nie tylko polskich, Żydów kampanii, którą słusznie nazwano "dydaktyką wstydu"? Powinni poczuć się głęboko winni.
  Dlaczego? Dlatego, że ludźmi z poczuciem winy łatwiej manipulować dla celów politycznych. W tle czekają ( 300 mld U$ - wartość trzech budżetów RP) roszczenia żydowskich organizacji zza oceanu do prawnie w ogóle im nie przysługujących rekompensat za mienie pozostawione przez pomordowanych w holokauście Żydów po których nie pozostali żadni spadkobiercy oraz, co chyba najważniejsze, związana z tym zmiana politycznych układów w RP. Te same środowiska Żydów, które podczas wojny, dobrze wiedząc co się dzieje, nie kiwnęły palcem, aby pomóc swoim mordowanym w Polsce braciom wykonują swoją mrówczą pracę aby ostatecznie pieniądze trafiły na ich konta, a jeżeli to niemożliwe, a na pewno to niemożliwe bez finansowego zrujnowania naszego kraju, to żeby rekompensaty przyjęły formę dóbr naturalnych.
  O to się toczy gra gdzie autentyczna martyrologia ofiar jest bez skrupułów wykorzystywana do brudnej, obrzydliwej moralnie agendy.

 • klinkier

  Oceniono 7 razy 5

  Tak się zdobywa Nobla???

 • poszum

  Oceniono 13 razy 5

  Zydzi bardzo lgneli do komunizmu. Organ komunistycznej partii USA "Morgen Freiheit" przez cale dziesieciolecia do 1989 roku byl wydawany w Nowym Jorku nie po angielsku a w jidysz! Zgugluj Morgen Freiheit jesli nie wierzysz. W Polsce byli w forpoczcie UB.

 • chimi-churi

  Oceniono 27 razy 5

  Pytanie do autora tekstu. Dlaczego opisując sytuacje na Podlasiu w 1941r. nie wspomina Pan co działo się na tych terenach podczas radzieckiej okupacji (IX. 39 do VI 1941)? W tekście wszystko jest czarno-białe....

 • metenburg

  Oceniono 23 razy 5

  W Suchowoli na Podlasiu spolecznosc Zydowska witala Armie Czerwona chlebem i sola. Oni pierwsi wstepowali do Partii Zachodniej Bialorusi, KPP, KZMP, sporzadzali listy Polakow do wywozki na Sybir. Kiedy front przesunal sie na wschod ta sama spolecznosc witala Niemcow brama powitalna i kwiatami. W obu przypadkach wdziecznosc sasiadow-Polakow tylko wzrastala az stala sie tak wielka ze dzisiaj chetnie opowiadaja sie za Ustawa 447 i wyplaceniem nalezytych odszkodowan swoim bylym "sasiadom" lub tez izraelskim firmom "wskrzeszajacym umarlych" gdzie fabrykowane sa falszywki (akty urodzin, dokumenty pokrewienstwa i cala masa innych kwitow). Pisal o tym geszefcie nawet Jerzy Urban w NIE.

 • medor5

  Oceniono 14 razy 4

  Profesor Norman Finkelstein :
  „Tak, wiem. Polska i jej słynna samokrytyczna inteligencja. Ludzie, którzy uważają, ze każda krytyka Żydów to antysemityzm, a jednocześnie cały czas ostro krytykują swój własny naród. Mówią, że robią to ze szlachetnych pobudek, ale w rzeczywistości robią to dla kasy. Wyleją kubeł pomyj na Polskę, a potem pędzą do USA, aby przeczytać pochwalne recenzje w tutejszych gazetach, zostać poklepanym przez tutejsze autorytety”.

  Finkelstein nie ukrywał, że przykładem tego typu zachowania jest Jan Tomasz Gross. O jego „Sąsiadach” powiedział, że to książka „wielkości komiksu i o takiej mniej więcej wartości intelektualnej”. Według uczonego Gross wiedział jednak znakomicie, co się opłaca na Zachodzie. „W Ameryce zajmowanie się Holocaustem przynosi świetne pieniądze. A jeśli jeszcze dostarczysz dowody potwierdzające, że Polacy to obrzydliwi antysemici, to wtedy masz gwarancję, że ogłoszą Cię tu bohaterem. (…) Gross napisał tą książkę by dostać posadę w Princeton” 

  Profesor Norman Finkelstein to mieszkający w USA żyd polskiego pochodzenia. Jako politolog specjalizuje się w dziedzinie konfliktu palestyńsko-izraelskiego oraz Holocaustu.

 • karrampa

  Oceniono 18 razy 4

  A kiedy w GW taki wywiad z A. Michnikiem o jego bracie, Markiem Borowskim o kuzynie Jakubie Bermanie, czy ze Sznepfem czy Cimoszewiczem o ich ojcach ?

 • henrykus1943

  Oceniono 16 razy 4

  Nagle wszystkim się zbiera na wspomnienia szkalujące Polaków. Po drugiej stronie były same ideały.

 • philosophe

  Oceniono 16 razy 4

  Jeszcze w Polsce sa jacys przyzwoici, uczciwi ludzie...Najgorsze to, ze zaciekly propagator antysemityzmu, Dmowski, sam byl zdrajca i agentem Ochrany i nie ma prawa byc zadnym bohaterem. A jego rola w Paryzu jest ze wszech miar podejrzana.

 • antybiurokrata

  Oceniono 22 razy 4

  W całej tej dyskusji brakuje przypomnienia że te pogromy miały miejsce na obszarach okupowanych przez ZSRR gdzie wielu Żydów zapisało się do NKWD aby zgotować rzeź Polakom. Władza sowiecka odeszła Polacy się "odwdzięczyli". Gross napisał pierwszą książkę na ten temat to go znienawidzili aż się "poprawił". Kiedy sowieci wrócili to oczywiście surowo ukarali wszystkich którzy podnieśli rękę na NKWDwców bo się obawiali powtórki.

  A ilu "sprawiedliwych" Żydów ratuje dzisiaj Palestyńczyków od terroru? Palestyńczycy są zamykani w Gettach i stopniowo wyniszczani, dokładnie tak samo jak naziści sobie to zaplanowali z Żydami. Kiedy ośmielą się walczyć, są malowani jak podludzie, dokładnie tak samo jak robili to Naziści. Więc wolno na nich zrzucać bomby, rozwalać ich domy buldożerami z ludźmi wciąż w środku, itd.

 • nowekonto1234

  Oceniono 24 razy 4

  Zakłamywania historii ciąg dalszy. Tryczyk najwyraźniej nie słyszał o Einsatzgruppe A, która po rozpoczęciu operacji Barbarossa działała na terenie m.in. Podlasia i której szef już w październiku 1941 raportował o zabiciu 220 tys. Żydów. Cóż, teraz narracja jest taka, że Niemcy niewinni jako te lelije, to Polacy zabijali Żydów.

 • judo

  Oceniono 22 razy 4

  Szewach Weiss:
  Czytam nazwiska Żydów-ubeków i myślę
  "czy ja mam prawo krytykować Polaków?"

  37% wyższych stanowisk w komunistyczny
  aparacie represji to osoby pochodzenia żydowskiego.

  Dlaczego?

 • krisstof2

  Oceniono 7 razy 3

  Czytam te komentarze i braki w wykształceniu ludzi o lewicowych poglądach są przerażające. Jednocześnie tylko wyzywają normalnych ludzi nie przedstawiając żadnych argumentów. Może na jakiś wasz pochód się wybierzcie powyginać, bo jady które wypuszczacie nie mają zbyt dużo wspólnego ze "strefa wolną od nienawiści".

 • marcin.grzegorz

  Oceniono 11 razy 3

  Znowu historia opowiedziana wyrywkowo. Trzeba by tę opowieść zacząć tak naprawdę od powstania w 1863 roku, poprowadzić przez drugą połowę XIX w., wojnę polsko-bolszewicką w 1920 r., przeanalizować stosunki obustronne w międzywojniu, a nie tylko klepać bezmyślnie "kler, narodowcy, onr", a potem poprowadzić tę historię przez 1939 r., aż do 1941, a może nawet i dłużej. Bez tej części historii to co napisano powyżej jest niepełne - czyli w jakiś sposób zakłamane.

 • giles

  Oceniono 7 razy 3

  wina jest zawsze indywidualna. to konkretni ludzie mordowali zydow. tacy jak np dziadek m. tryczyka. my, ktorzy zyjemy dzisiaj mamy jednie obowiazek zmierzyc sie z prawda, opowiedziec to na co nie umialo sie zdobyc pokolenie, ktore przezylo wojne i godnie uczcic pamiec ofiar. bez zaklamywania i zrzucania odpowiedzialnosci na "kontekst" czy kolaboracje zydow z sowjetami. dla siebie samych. wierze, ze najtrudniejsza do zaakceptowania prawda jest lepsza
  niz klamstwo.

 • facio60

  Oceniono 17 razy 3

  Z tego co ogólnie wiadomo, Polacy bardzo bali się Żydów w okresie 17.09.1939 - 22.06.1939 na terenach zaanektowanych przez ZSRR oraz od ok. sierpnia 1944 do mniej więcej końca roku 1955 gdy szalała bezpieka.
  Może zacząć licytację, czy co?

 • medor5

  Oceniono 21 razy 3

  Po raz kolejny proponuję w tym miejscu moratorium na zaprzestanie kontynuowania tematu - aż do czasu kiedy żydowska społeczność również będzie w stanie otwarcie rozliczyć się z własną przeszłością zamiast jej ukrywania. Głównie, ale nie jedynie mam na myśli współpracę elit żydowskich z niemieckim okupantem w eksterminacji własnego narodu. Bez instytucjonalnej współpracy Żydów z Niemcami Holocaust byłby NIEMOŻLIWY do przeprowadzenia a już na pewno nie w takiej skali.
  Ta hańba stanowi tabu tej społeczności poza nielicznymi wyjątkami takimi jak pisarka i filozof Hannah Arendt która napisała: "Dla Żydów rola, jaką przywódcy żydowscy odegrali w unicestwieniu własnego narodu, stanowi niewątpliwie najczarniejszy rozdział całej tej ponurej historii."

 • strixen

  Oceniono 23 razy 3

  Mój pradziadek był podporucznikiem AK, działał w Podziemiu i wysadzał nazistowskie pociągi wiozące broń na Front Wschodni. Potwierdził, że w okręgu opatowskim był rozkaz mordowania Żydów. Taka jest nasze historia. Polacy byli i bohaterami i bestiami, jak każdy naród. Pora się z tym pogodzić.

 • zbik_kapitan

  Oceniono 29 razy 3

  Nic prostrzego, niż napisać o podłych Polakach. Recepta na sukces i poklask tu i tam.

 • art4tiger

  Oceniono 25 razy 3

  Czy Polacy w Jedwabnym mordowali żydów czy kolaborantów bolszewickich? A może kolaborantów bolszewickich narodowości żydowskiej, którzy zostali "aktywistami komunistycznymi" bo byli wcześniej wyrośli w biedzie i w antysemityźmie? W wojnie klanowej w której obowiązuje zasada wet za wet nie ma już znaczenia kto zaczął. Odwet rodzi się swoimi prawami.

 • calineczka56

  Oceniono 19 razy 3

  We wsi, gdzie urodziła się moja mama nie mówiło się wiele o Żydach. Może dlatego, ze przed wojną mieszkała tam jedna żydowska rodzina. Prowadzili sklep, a czasie okupacji zostali wywiezieni do getta w najbliższym mieście. Były za to w okolicznych, rozległych lasach silne oddziały partyzanckie. Było wiele opowieści, jak niektórzy miejscowi z nimi współpracowali, a potem mieli po wojnie problemy z tego powodu, bo to były odziały AK. Dlatego przeżyłam szok, gdy moja 89 lenia ciotka powiedziała m jedno zdanie. Moja przyjaciółka, która pochodzi z tej wsi, urodziła niepełnosprawną córkę, a na wsi starsi mieszkańcy twierdzili, że to kara za grzechy. Wkurzyło mnie to bardzo, co oni pie....ą- zapytałam ciotkę. A ona mi opowiedziała tę historię: Dziadek, przyjaciółki ukrywał rodzinę żydowską, za pieniądze i kosztowności. To byli rodzice i kilkuletnia dziewczynka. Po jakimś czasie, kiedy pieniądze się skończyły, a ukrywanie żydów stało się bardzo niebezpieczne trzeba było rozwiązać problem. Co się stało z rodzicami nie wiadomo, ale ktoś widział, jak dziadek szedł do lasu z dzieckiem, a wrócił już bez. Ta wieś jest mała i wszyscy o wszystkim wiedzą, a przez lata nikt nie pisnął słowa. Zresztą to nie jedyna wstydliwa historia, o której się mówi tylko po cichu.

 • 3miastowy

  Oceniono 6 razy 2

  hmmm, trzymajac sie poetyki zaprezentowanej w tym Tryczykowym pamflecie mozna napisac:
  "Ta niechęć do rozmowy o kolaboracji z Sowietami wśród elit zydowskich bierze się również stąd, że owe elity wyłoniły się właśnie dzieki tej. To elity wytworzone wskutek zbrodni, której zawdzięczają swoją pozycję ekonomiczną, społeczną i polityczną. Część ze sprawców poszła na służbę do Sowietow, część do lasu, część należała do podziemia antykomunistycznego, ale po wojnie wiekszosc znaleźli się w PZPR i byli nie do ruszenia. Poza tym stali się łatwym celem dla UB, bo można było Żydów szantażować. A jeśli weźmiemy pod uwagę, że przynależność do elity jest dziedziczna, opowiadanie o przeszłości nie jest w ich interesie."
  Jakos tak lekko Tryczyk przechodzi z okresu dwudziestolecia miedzywojennego do pogromow w 1941 roku, zapominajac, ze wczesniej byla niechec Zydow do tworzacego sie Panstwa Polskiego a pozniej otwarta wrogosc wobec upadajacej II RP ( powitalne bramy dla wkraczajacych Sowietow), kolaboracja z Sowietami 1939-41.... Te ciagle jeki o polskim antysemityzmie staja sie juz straszliwie nudne i przewidywalne, napiszcie cos o kolaboracji Zydow z Sowietami.... to bedzie jakies nowum w waszej gazetce

 • gandalph

  Oceniono 16 razy 2

  "Bardziej bali się sąsiadów niż Niemców ", i wszystko jasne, komentarz zbędny.

 • myszoptak

  Oceniono 22 razy 2

  Wyklęci to nie byli złodzieje, to byli bandyci.

 • 20portal

  Oceniono 24 razy 2

  Brawo panie Tryczyk. Obawiam się jednak, że niewielu zrozumie pańskie intencje, które legły u podstaw pisania tej książki. To bardzo smutne. Każdy ma prawo do swojej pamięci Icchak Szamir również. Zawsze będę pamiętał opowieść mojego ojca, znanego partyzanta z Gór Świętokrzyskich, który opowiadał mi o wyczynach, tj. o poszukiwaniach ukrywających się Żydów i mordowaniu ich, bandy współpracującej z radomskim Gestapo, nazywanej Brygadą Świętokrzyską "Bohuna". Jeśli na grobach tych ludzi (w Monachium) wiązanki kwiatów składa polski premier (Mateusz Morawiecki) to mówi wszystko o Polakach. Gdyby Polacy prezentowali inne postawy, ten pan nie ośmieliłby się nawet zbliżyć do grobów szubrawców. Mam do opisanych wyżej faktów stosunek osobisty, ponieważ dranie ci chcieli też zabić mojego ojca (oficera AK) i jego brata organizując na nich specjalna zasadzkę. Ojca i jego kolegów z AK ci bandyci nazywali "komuchami" i "lewakami" - podobnie jak obecny rząd nazywa swoich przeciwników politycznych. Najgorsze, że tę hańbę próbuje ukrywać IPN czyli państwowa instytucja utrzymywana za ciężkie pieniądze z budżetu (z pieniędzy podatników).

 • mandrzej55

  Oceniono 5 razy 1

  po wrześniu 39 żydzi ,,,,razem z sowieckimi okupantami wprowadzali komunę,,,,,tysiące Polakow do obozów, / na syberię/ odbierano Polakom ziemie i dobytek,,,,,,w 41 po ekspansji niemcow,,,,,,,Polacy nie przejmowali się eksterminacją żydów , bo znali ich wartość.

 • japiech

  Oceniono 13 razy 1

  Jeśli już poruszamy się po tej bandzie to:
  1) ilu Żydów zadenuncjowało się na siebie nawzajem ?
  2) ilu Żydów zadenuncjowało Polaków ?
  Były przypadki, że żydzi wydawali Niemcom polskie rodziny, u których znaleźli schronienie.
  Nikt o tym nie napisze dzieła wiekopomnego ?

 • szczegolny_izotop_wegla

  Oceniono 7 razy 1

  No i to trzeba naprawić bo lata komuny w której wychował się Kaczyński w której epatowano polski patriotyzm i bohaterstwo w czasie drugiej wojny światowej było kłamstwem. Teraz trzeba to wyprostować że Polska przegrała z kretesem, nic nie znaczyła w czasie drugiej wojny światowej. Nie było żadnego bohaterskiego oporu jak to za komuny w szkołach uczono tylko nieudacznice potyczki zakończone ucieczką wojska do lasu. I prawdą rzeczywiście się okazuje to co mówiła mi babcia że "polscy partyzanci" po wojnie to byli bandyci i ludzie się ich bali. Nagle zamiast walczyć z Niemcami jakimś cudem przeżywszy wojnę zaczęli walczyć z socjalistami co już było za późno a ludzie mieli dość wojny. Coś tu nie pasuje. Rosjanie szybko się z nimi rozprawili i dobrze bo nikomu to nie służyło i zagrażało życiu Normalnych ludzi. Trzeba było walczyć z Niemcami a nie potem w małych grupkach terroryzować okoliczne wsie.

 • painintheneck

  Oceniono 13 razy 1

  Kolejna medialna cegiełka w przygotowaniach do egzekucji geszeftu 447? Tylko dlaczego zawsze takie schematycznie rzewne. Oto Autor, śmiały poszukiwacz prawdy, zstepuje do jądra ciemności, żeby wyłuskać potrzebne mu anegdotyczne dowody, których wymaga publikacja tratująca o zdarzeniach gwarantujących przychylność w środowisku. W podróży przez jądro ciemności wchodzi w stosunki z lokalnymi Murzynami, którzy początkowo nieufni, stopniowo ujawniają swoje sprawki, zachęceni obietnicą rytualnego oczyszczenia ze złych czarów. Naturalnie Autor stojąc na wyższym poziomie cywilizacyjnym, nie czuje do nich nienawiści, tylko smutek. Ile to ja już takich książek i artykułów widziałem.

 • tajemniczy_don_pedro

  Oceniono 13 razy 1

  "Tymczasem zupełnie pomija się rolę przedwojennych polskich organizacji nacjonalistycznych, jak Obóz Wielkiej Polski czy Stronnictwo Narodowe, pomija się wielką, negatywną rolę katolickiego kleru w budowaniu nastrojów antysemickich przed wojną."

  No, jak już wyliczamy co pomijamy w kontekście budowania nastrojów antysemickich, to dlaczego na tej liście nie ma zachowania Żydów po 17 września 1939? I dobrze, zaraza, wiecie, o czym piszę.

 • druga_wieza

  Oceniono 17 razy 1

  Szczerze mówiąc, to chyba jątrzysz i udajesz durnia.
  Przyjeżdżasz do miejscowości i upraszczając pytasz "gdzie dowody waszego bestialstwa?"
  A miejscowi nie chcą odpowiadać. No co za przypadek!
  Może pojedź do Niemiec i pytaj miejscowych gdzie można spotkać potomków jakiejś wyjątkowej hitlerowskiej świni. Ciekawe co odpowiedzą.

  Sorry, zbrodnia sprzed ok. 75 lat nie obciąża pokolenia wnuków!
  NIE OBCIĄŻA!
  Tak samo jak zbrodnia Trynkiewicza nie obciąża autora tych bzdur.

 • 1stanczyk

  Oceniono 5 razy 1

  Dramatycznej wojennej sytuacji Żydów w naszym kraju nie da się oddzielić, jak robi to np Gross i wielu mu podobnych , od pewnie tysiącletniej historii prześladowań i pogromów Żydów w Europie.

  I na tym tle to właściwie nie ma o czym ani pisać, ani mówić, nie mówiąc już o napiętnowaniu.

 • karrampa

  Oceniono 17 razy 1

  Brawo Mirek, brawo Mike, Putin będzie dumny !

  "The Sunday Times" informuje, że miesiąc temu spotkała się grupa pracujących dla Kremla naukowców. Cel? Opracowanie planu, jak uczynić z Polski "głównego kozła ofiarnego" w sporach, toczących się na temat przeszłości.
  "Jeśli my i europejscy biurokraci będziemy potrzebować wspólnego wroga, to Polska będzie najlepszym kandydatem"
  Głos zabrał także członek Rady Publicznej w Federalnej Agencji ds. Narodowości dr Aleksiej Miller. W jego opinii wielkim sukcesem Polaków było wypromowanie osoby rotmistrza Witolda Pileckiego, "którego teraz będą upamiętniać, jako wcielenie europejskiego podejścia".
  Według Millera Pilecki jest "idealną figurą Polaka – ofiary dwóch totalitaryzmów". A utrwalanie tezt, że totalitaryzm sowiecki nie różnił się od nazistowskiego w III Rzeszy oraz tego, że oba współpracowały ze sobą, będzie klęską polityki historycznej Kremla.

  Z kolei członek Rady ds. Polityki Zagranicznej i Obronnej Dmitrij Efremienko mówił, że głównym partnerem oraz sojusznikiem Rosji w tworzeniu narracji historycznej powinien zostać "Izrael i światowe żydostwo".
  Ogólnie z debaty wyłania się obraz narracji historycznej, w której Polska była współwinna wybuchu II wojny światowej oraz holocaustu.

 • piesnakoty

  Oceniono 27 razy 1

  jakie jest słowo na określenie kogoś kto kręci wodę na młyn zagranicznych rewizjonistów próbujących ubrać nas w odpowiedzialność za Holokaust? i czemu w zasadzie tylko wyborcza tak ochoczo udziela im swoich łamów? i czemu wywiad z traczykiem przeprowadza znany ojkofob, który oficjalnie przechrzcił się na judaizm mimo, że każdy kto go zna wie, że pan ojkofob jest gejem-ateistą o skrajnie lewicowych poglądach?

 • pawelo73

  Oceniono 21 razy 1

  Pan Tryczyk swoje rodzinne problemy przenosi na Wyklętych, dziadek przeginał w jedną stronę ten w drugą a prawda leży gdzieś pomiędzy choć nie zawsze po środku, bo w wielu kwestiach to pański dziadek miał rację. Zacznijmy od tego że we wrześniu i październiku 1939 r. to żydzi dostali od sowietów carte blanche na utworzenie tzw milicji żydowskich, która rabowała i mordowała Polaków (wystarczy poczytać pamiętniki z tamtego okresu), być może nie tak masowo jak Polacy w późniejszych pogromach ale jednak, to oni jako pierwsi sąsiedzi zaczęli teror, za to już masowo społeczność żydowska współpracowała z sowietami przy wywózkach Polaków. Po drugi chyba tu się komuś myli AK z tzw II konspiracją. Po trzecie Wyklęci to nie byli nacjonaliści choć było takich trochę i działali przeciwko nielegalnej władzy, która nie miała poparcia społecznego ani legitymacji prawnej do rządzenia.

 • sebastan

  Oceniono 5 razy 1

  Nawet, gdyby wszyscy inni Polacy byli źli, a ja jeden dobry, to nie miałbym z tym problemu. Nawet gdyby mój dziadek, ojciec, wuj, zabijał, to nie ja. Niestety ludzie żyją tym, co inni o nich sądzą.

 • gold32

  Oceniono 4 razy 0

  Polacy są bierni i milczą wobec holocaustu - chodzi oczywiście o teraźniejszą gehennę ludności palestyńskiej, której skradziono ląd i skazuję się ją na wegetacje w strasznych warunkach... No ale o tym GW nie napisze, woli dalej wyciagać historię przestepczego marginesu sprzed 70 lat i sprawiac wrażenie ze cały naród jest za to odpowiedzialny... A gdzie artykuły o tym co się dzieje teraz w Palestynie?

 • cichwoda

  Oceniono 10 razy 0

  Następny Gross który upchał 3 tyś. "niewiniątek" w stodole

 • rabbi.rozencwajg

  Oceniono 10 razy 0

  Ja wy bez napletka możecie tu mieszkać?!
  Przecież dla wam musi to być istny horror!
  Gdzie nie spojrzysz, sami ziejący nienawiścią antysemici...

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 14 razy 0

  Doprawdy nie rozumiem jak można było wręczyć Adamowi Michnikowi Order Orła Białego.
  To przecież jest gazeta antypolska.

 • 3guziec

  Oceniono 16 razy 0

  Traczyk, teraz już masz jak w żydowskim banku stypendium w tel aviv czy Stanford. Pisz tak dalej a daleko zajedziesz.

 • ontos2

  Oceniono 10 razy 0

  W mojej rodzinie jest ten medal. Niestety niesprawiedliwi wśród narodów sięgają ręką po cudze.

 • pedro.666

  Oceniono 28 razy 0

  Sekwencja wydarzeń w Jedwabnem i okolicach:
  Zima 1940/41 - polski komunista wystawia NKWD półtysięczny oddział partyzancki działający w okolicy.
  Wiosna 41 - NKWD tropi i aresztuje kolejnych partyzantów oraz niewinne osoby podejrzewane o partyzantkę. Zostają osadzeni w więzieniach w Łomży i Białymstoku.
  Piątek 20 czerwca 1941 - rusza ostatni transport na Syberię - rodziny aresztowanych (głównie kobiety i dzieci) są odprowadzane do wagonów przez brutalnych konwojentów - wielu z nich jest Żydami. Płacze, krzyki i błagania - na nic. Pociąg towarowy na Syberię rusza zgodnie z planem.
  Niedziela 22 czerwca - atak Niemców na ZSRR. Więźniowie z Łomży i Białegostoku mają niebywałego farta - NKWD nie zdążyła ich zlikwidować, jak więźniów np. we Lwowie i innych miastach. Nie wierzą własnemu szczęściu - są WOLNI, wracają do rodzin...
  ...a tu rodzin NIE MA, bo rodziny właśnie mijają Ural w bydlęcych wagonach...
  ...za to ma się dobrze historia podawana z ust do ust o brutalnych Żydach - konwojentach...
  Tych Żydów na ogół już nie ma - wycofali się razem z Armią Czerwoną i NKWD. Ale kogo to obchodzi?
  Tym bardziej, że znany wszystkim jest ogólny stosunek Żydów do ZSRR: na ogół neutralny, często pozytywny - i to mimo, że Żydzi też bywali wywożeni na Sybir (procentowo nawet więcej, niż Polaków zostało wywiezionych)
  Zaczyna się RZEŹNIA.
  Jako pierwszy ginie - z całą rodziną - ten polski komunista, który zdradził
  A potem już wszystko to, co wiemy: bezmyślna, brutalna zemsta na Bogu ducha winnych ludziach (a czasem i na winnych, bez różnicy, bo kogo to obchodzi?). W sensie: oni nasze rodziny na Sybir, to my ich wyrżniemy i spalimy - też z rodzinami.
  Niemcy pomagają logistycznie, stawiają patrole na drogach wylotowych, etc.
  Dlatego nie były to "zwykłe" pogromy, bo ze "zwykłych" pogromów dało się uciec (ofiarą padało 1-5% ogółu).
  Tu ofiarą pada 95% - głównie dzięki zapewnianej przez Niemców "logistyce zbrodni"
  Mordują na ogół Polacy, choć nie tylko.
  POLSKA WINA JEST OCZYWISTA!!! (niemiecka również)

 • com4tee

  Oceniono 30 razy 0

  Dzięki Gazecie Wyborczej zrozumiałem że Polacy i Żydzi nie mogą żyć obok siebie, nie są do tego stworzeni i ich resztówki, razem z ich ideologią, ustawami 447 i całym badziewiem należy wygnać, usunąć, oczyścić. Dzięki GW stało się to dla mnie jasne. Dziękuję.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX