Piotr Hercog

Piotr Hercog (fot. Piotr Dymus)

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: Słynne ławki z Nowej Huty, "poniemieckie" w polskich domach, Paweł Wilczak o "Panu T. "

Łukasz Grzymalski pisze o dwóch wyjątkowych ławkach, z których od 30 lat korzystają mieszkańcy Nowej Huty, Mike Urbaniak rozmawia z Karoliną Kuszyk, autorką książki "Poniemieckie", a Angelika Swoboda spotkała się z profesorem Witoldem Mazurowskim, jednym z nestorów polskiej neurochirurgii. Nie zapomnijcie zajrzeć do naszego magazynu!

- Te ławki ratują tyłek przechodnia, bo może sobie klapnąć na suchym siedzisku. Miejski mebel skonstruowano tak, by chronić siadającego przed wilgocią czy ptasią kupą. Dwa egzemplarze od około 30 lat stoją przy pewnym bloku. Choć pomysł jest i dobry, i prosty, nikt go nie kopiuje. O ławkach zaprojektowanych i wykonanych przez Adama Twardosza, mieszkańca Nowej Huty, pisze Łukasz Grzymalski.

Gdy siedzisko jest opuszczone, ławka wygląda zwyczajnie (fot. Łukasz Grzymalski)
Gdy siedzisko jest opuszczone, ławka wygląda zwyczajnie (fot. Łukasz Grzymalski)

- Niedawno ktoś mnie spytał na Facebooku, czy napisałam tę książkę, bo uważam, że powinniśmy być wdzięczni Niemcom za drugą wojnę światową. I jak na coś takiego odpowiedzieć? - pyta Karolina Kuszyk, autorka książki "Poniemieckie". Rozmowa Mike'a Urbaniaka.

Książka Karoliny Kuszyk ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne (fot. Katarzyna Mazur / mat. prasowe)
Książka Karoliny Kuszyk ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne (fot. Katarzyna Mazur / mat. prasowe)

- Odkąd startowałem w wielodniowych zawodach, haluny przydarzyły mi się dopiero drugi czy trzeci raz. Najdziwniej było podczas Adventure Trophy w Beskidach, gdzie w trzecim dniu, po 200 kilometrach w nogach, szliśmy przez Baranie Góry i wszyscy zobaczyliśmy wpatrzoną w nas wielką sowę - wspomina w swojej autobiografii ultramaratończyk Piotr Hercog. Publikujemy fragmenty książki "Piotr Hercog. Ultrabiografia".

Piotr Hercog (Fot. Piotr Dymus)
Piotr Hercog (Fot. Piotr Dymus)

Poza tym w wydaniu: Angelika Swoboda rozmawia z Pawłem Wilczakiem i profesorem Witoldem Mazurowskim, jednym z nestorów polskiej neurochirurgii, publikujemy też fragment książki pt. "Nikt nie słucha. Reportaże o disco polo" Judyty Sierakowskiej.

Anna Budyńska. Redaktorka naczelna Weekend Gazeta.pl.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku