Edward Norton na gali zakończenia Festiwalu Filmowego Camerimage 2019 (fot. Roman Bosiacki / AG)

Edward Norton na gali zakończenia Festiwalu Filmowego Camerimage 2019 (fot. Roman Bosiacki / AG) (Edward Norton na gali zakończenia Festiwalu Filmowego Camerimage 2019 (fot. Roman Bosiacki / AG))

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: Edward Norton, jak utrzymać e-miłość, kuchnia nowych Polaków

Pierwsza powojenny Miss Polonia, jak czują się młodzi Polacy u rodziny na święta, gadżety pomagające utrzymać e-miłość oraz śledź, jedna z najbardziej demokratycznych ryb - to tematy, które znajdziecie w najbliższym wydaniu Weekendu. Mam nadzieję, że w ferworze świątecznych przygotowań znajdziecie czas, by zajrzeć do naszego magazynu. Cały zespół Weekendu życzy Wam spokojnych Świąt!

- Dziewczyny zjawiały się na wyborach często zaraz po tym, jak wysiadły z autobusu, z pakunkiem własnych ubrań pod pachą. Ja miałam na sobie sukienkę z białej koronki, którą uszyła mi krawcowa, szpilki zdobyłam z Baltony. Były za duże, więc tylne paski musiałam przykleić do pięty klejem do wąsów - mówi Alicja Bobrowska, zwyciężczyni pierwszych powojennych wyborów Miss Polonia. Rozmowa Doroty Salus.

fot. archiwum prywatne
fot. archiwum prywatne

- W ciągu najbliższych 20 lat w Wielkiej Brytanii liczba e-dzieci, czyli urodzonych w związkach zawartych za pośrednictwem Internetu, przewyższy tę ze związków, które zaczęły się w realnym świecie, zawieranych w sposób tradycyjny. Internet zmienił sposób zawierania i utrzymywania relacji i mało prawdopodobne, że powrócą one do fazy sprzed e-rewolucji. O e-miłości pisze Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka.

fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

- Dla Szymona wyjazd na święta to "odwalanie pańszczyzny". Żeby kiedyś nie usłyszeć: "Do mamusi na święta nie przyjechałeś, a teraz nad trumną to chcesz chapnąć ten hektar pod lasem". Hania czuje motyle w brzuchu, kiedy pociąg, którym jedzie na rodzinną wigilię, zbliża się do stacji Zielona Góra Główna. - Moje koleżanki uciekały ze swoich domów do mojego - mówi. O Polakach i Polkach, którzy na święta wracają do rodzinnego domu, pisze Mariusz Sepioło.

Kiedy zbliża się Wigilia, Polacy wsiadają do samochodów, pociągów i autobusów i ruszają w podróż do rodzinnych domów (fot. Damian Kramski / AG)
Fot. Damian Kramski / AG

- Czeczenia, Gabon, iracki Kurdystan, Iran, Jemen - między innymi z tych krajów pochodzą bohaterki i bohaterowie książki "Tygiel. Kuchnia nowych Polaków". Wojny i prześladowania zmusiły ich do ucieczki. W poszukiwaniu lepszego jutra trafili do Polski. Basi Stareckiej, blogerce i dziennikarce, opowiedzieli o ulubionych potrawach z regionów, z których się wywodzą. Publikujemy fragmenty tej książki.

Shakshouka wg Amra (mat. prasowe)
Shakshouka wg Amra (mat. prasowe)

- Aby Nowy Jork mógł stać się miejscem, które dziś znamy, musiał przejść szereg modyfikacji. Lubimy krzyczeć, że gentryfikacja to obecnie skandal, że to rozbój w biały dzień. Pełna zgoda, ale albo zapominamy, albo nie chcemy wiedzieć, że w latach 50. było podobnie - o Nowym Jorku, ciszy absolutnej, jazzie i pracy nad swoim najnowszym filmem "Osierocony Brooklyn" opowiada amerykański aktor Edward Norton, który napisał scenariusz, wyreżyserował obraz i zagrał w nim główną rolę. Wywiad Anny Serdiukow.

Alec Baldwin i Edward Norton w filmie 'Osierocony Brooklyn' (mat. prasowe)
Alec Baldwin i Edward Norton w filmie 'Osierocony Brooklyn' (mat. prasowe)

- Śledź jest najbardziej demokratyczną z ryb - dostępny dla wszystkich, kochany przez biednych i bogatych, jedzony tak przez lud, jak i królów. Tani w wersji podstawowej: olejowej i octowej, podbijający salony w wydaniu wyrafinowanym, jak choćby z czekoladą czy w postaci dziewiczych matiasów o delikatnym mięsie w korzennych zalewach. W książce "Ambasada śledzia" Marta Sawicka-Danielak i Filip Danielak udowodniają, że warto przychylniejszym okiem spojrzeć na tę niedocenianą często rybę.

fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Poza tym w wydaniu: Ewa Jankowska rozmawia z detektywami sklepowymi, Angelika Swoboda przepytuje fotografa Kajusa Pyrza, dlaczego kobiety zdradzają - o to, seksuologa Andrzeja Gryżewskiego, pyta Joanna Germak, Paulina Dudek w kolejnym odcinku cyklu wideo "Zwykli Niezwykli" przedstawia Bartka Gajewskiego, założyciela Akademii SaberArts na warszawskim Ursynowie, a Jakub Jakubowski w "Młodej Polsce" pisze o Julii Damasiewicz, gwieździe światowego kitesurfingu.

Anna Budyńska. Redaktorka naczelna Weekend Gazeta.pl.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku