Mural przedstawiający Stanisława Anioła na warszawskim Ursynowie (fot. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

Mural przedstawiający Stanisława Anioła na warszawskim Ursynowie (fot. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta) (Mural przedstawiający Stanisława Anioła na warszawskim Ursynowie (fot. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta))

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: Melcer, Bareja, mityngi AA w więzieniach, szkodliwy luksus kominka na drewno

Agnieszka Żądło opisuje historię Anny, byłej alkoholiczki i bezdomnej, która dzisiaj pomaga wyjść z nałogu więźniom, Grzegorz Piątek opowiada o Wandzie Melcer, publicystce, która w Polsce rozpoczęła dyskusję o nowoczesnej architekturze, a Mateusz Mazzini rozmawia z Polakami, którzy popierają brexit. Udanego weekendu!

- Ciągle przekładane wyjście Wielkiej Brytanii z Unii oznacza według nich odzyskanie przez Londyn suwerenności, obronę brytyjskiej tradycji, a w niektórych przypadkach - możliwość zysku finansowego. Trójka Polaków: Barbara Hamilton, Przemek Skwirczyński i Jerzy Byczyński, czeka na brexit. Dlaczego? Tłumaczą Mateuszowi Mazziniemu.

Wśród Polaków mieszkających na Wyspach można spotkać zwolenników brexitu
fot. Shutterstock

- Nie wszyscy wiedzą, że błogie wieczory przy odgłosach trzaskającego drewna w kominku, mają równie szkodliwy wpływ na środowisko, jak kojarzone ze smogiem palenie węglem czy odpadami. Niektóre miasta, także w Polsce, decydują się na wprowadzenie zakazu palenia w kominkach. Dlaczego nie wszystkie wdrożą stosowne przepisy? Tłumaczy to Jakub Chełmiński w książce "SMOG. Diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać?". Publikujemy jej fragmenty.

4.01.2003 GDANSK KOMINEK BUDOWNICTWO OGRZEWANIE FOT. BEATA KITOWSKA /AG
fot. Beata Kitowska / AG

- Wanda Melcer pisze w czerwcu 1921 roku do Le Corbusiera z prośbą, by przyjechał i doradził, jak zbudować miasto. Długo zachodziłem w głowę, o które miasto może chodzić. O Warszawę? O sąsiedni Włocławek? O Kalisz, który się odbudowywał? - mówi Grzegorz Piątek, współautor książki "Pionierki", wydanej w ramach serii "Architektura jest najważniejsza". Rozmowa Mike'a Urbaniaka.

Książka 'Pionierki' z serii 'Architektura jest najważniejsza' ukazała się nakładem Wydanictwa EMG (mat. prasowe; Jacek Marczewski / Agencja Gazeta)
Książka 'Pionierki' z serii 'Architektura jest najważniejsza' ukazała się nakładem Wydanictwa EMG (mat. prasowe; Jacek Marczewski / Agencja Gazeta)

- W tej opowieści jest pijana matka, której ubranie zajęte ogniem od papierosa gasił kilkuletni syn. Jest bezdomna, żebrząca kobieta, która przez osiem lat snuła się ulicami Jesionka. I ta sama osoba, a jednak ktoś zupełnie inny. Agnieszka Żądło opisuje historię Anny, byłej alkoholiczki i bezdomnej, która dzisiaj regularnie jeździ na spotkania AA w więzieniach i pomaga osadzonym wyjść na nałogu.

fot. Jarosław Timoszuk
fot. Jarosław Timoszuk

- Czy można nakręcić serial ośmieszający system we współpracy z samym systemem? Stanisław Bareja udowodnił, że to możliwe m.in. w "Alternatywach 4". Kulisy powstawania serialu opisał Maciej Replewicz w książce "Stanisław Bareja alternatywnie". Publikujemy jej fragmenty.

Stanisław Bareja (fot. AG)
Stanisław Bareja (fot. AG)

Poza tym w wydaniu: Ewa Jankowska pisze o metodzie onkologa Carla Simontona, która jest wsparciem psychologicznym dla chorych na nowotwory, rozmawia też z Filipem, którego ojciec trzy lata temu zmarł na AIDS, Jakub Jakubowski w "Młodej Polsce" opisuje hafciarkę Alicję Stańską, Paulina Dudek w cyklu wideo "Zwykli Niezwykli" prezentuję Alenę Beszter, dogoterapeutkę, wolontariuszkę w Stowarzyszeniu Zwierzęta Ludziom, a Angelika Swoboda rozmawia z Lidią, specjalistą kryminologiem.

Anna Budyńska. Redaktorka naczelna Weekend Gazeta.pl.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku